Incalzire provizorie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • teoliki
    Incepator
    • 28.oct.2008
    • 84

    Incalzire provizorie

    Am scris la categoria Caldura si climatizare cu ce as putea sa incalzesc provizoriu (pina la bransarea la gaz) apartamentul nou facut la mansarda, calorifere pe ulei, aeroterme, etc... dar as dorii sa stiu daca instalatia electrica ( pe care am facut-o noua) poate sa suporte o incarcare mare de la calorifere, aeroterma, adica cca 3-4 calorifere???? sau ce as putea folosi sa nu consume foarte mult.... va multumesc
    sos...
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 570

    #2
    Am raspuns la cealalta postare, una sau doua sobe(aeroterme) legate la butelii de aragaz. Sunt la Pracktiker. Ieri am vazut.

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 691

      #3
      Re: Incalzire provizorie

      Postat în original de teoliki
      Am scris la categoria Caldura si climatizare cu ce as putea sa incalzesc provizoriu (pina la bransarea la gaz) apartamentul nou facut la mansarda, calorifere pe ulei, aeroterme, etc... dar as dorii sa stiu daca instalatia electrica ( pe care am facut-o noua) poate sa suporte o incarcare mare de la calorifere, aeroterma, adica cca 3-4 calorifere???? sau ce as putea folosi sa nu consume foarte mult.... va multumesc
      Pai daca nu dati mai multe amanunte,ce conductori a folosit electricianul,etc,etc,cum vreti sa va dea cineva un raspuns corect?Intrebati-va electricianul ce a folosit,sigurante circuite,si daca nu aveti incredere in el ,chemati pt o constatare un electrician din orasuldumneavoastra.
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • stefanev
        Membru marcant
        • 05.iul.2007
        • 437

        #4
        in cazul acesta eu cred ca e mai rentabil pe butelie de gaz incalzirea. Veti fi si mai sigur din punct de vedere al incarcarii circuitelor din apartament, iar costurile presupun ca ar fi mai mici.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Considerand ca aveti sectiunea necesara si nu sunt probleme d.p.d.v. electric, va voi sfatui in functie de ce am experimentat eu:

          Daca incaperea e rece si doriti sa beneficiati rapid de caldura pentru un timp nu foarte indelungat puteti utiliza o aeroterma care o indreptati catre locul in care stati in incaperea respectiva. Veti simti caldura rapid si usor usor se va incalzi si camera in functie de puterea aerotermei.

          Daca doriti o solutie mai puternica si mai silentioasa puteti folosi un calorifer electric cu ulei. Acestea au in general doua trepte de putere si un termostat. Caloriferul are inertie si caldura produsa se va simti ceva mai greu in camera insa pe parcursul a catorva ore camera se va incalzi si caloriferul va mentine o caldura placuta, eventual mergeti la inceput cu ambele trepte (daca instalatia o permite) si ulterior folositi o singura treapta si reglati termostatul corespunzator.

          Daca pana la bransarea cu gaz va fi o perioada mai lunga puteti achizitiona niste panouri radiante, la moda acum, eventual pot fi chiar o solutie care sa inlocuiasca incalzirea cu gaz. Aceasta este cea mai scumpa solutie, insa si cea mai placuta cu cele mai multe avantaje. Se spune ca aceste panouri au efecte benefice si asupra sanatatii si omoara in timp si acarienii prezenti in locuinte.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • anduvirgil
            Membru Marcant
            • 25.feb.2006
            • 527

            #6
            Postat în original de Consultant electrice

            Daca pana la bransarea cu gaz va fi o perioada mai lunga puteti achizitiona niste panouri radiante, la moda acum, eventual pot fi chiar o solutie care sa inlocuiasca incalzirea cu gaz. Aceasta este cea mai scumpa solutie, insa si cea mai placuta cu cele mai multe avantaje.
            puteti recomanda cateva panouri.

            pe piata sunt panouri cu preturi incepand de la 100 E/buc de 350W pana la 500 E
            anda panda din ...

            Comentariu

            • teoliki
              Incepator
              • 28.oct.2008
              • 84

              #7
              detalii

              M-am pus pe cautat: 1)sobe pe butelie (nu scrie nici unul de gazele evacuate, de ce mentioneaza de puterea in w ex. treapta 1 1500w etc merg si pe curent?? as dorii mai multe detalii tehnice, furnizori etc...2)panouri radiante unde le gasesc, furnizori, preturi mai rezonabile etc????
              (sunt din Timisoara),
              Va multumesc
              sos...

              Comentariu

              • anduvirgil
                Membru Marcant
                • 25.feb.2006
                • 527

                #8
                fara sobe pe gaz, sunt doar pentru incalzire provizorie a unei incaperi, consuma oxigenul din camera.

                daca doriti puteti incerca un convetor pe gaz cu conectare evacuarii gazelor la parapet (perete) sau cos

                oricum pentru nevoile dumneavoasta as recomda folosirea convectorilor electrici.
                anda panda din ...

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Solutiile cu ardere deschisa in incapere consuma oxigen, deci trebuie atentie si o utilizare indelungata poate provoca dureri de cap din cauza acestei lipse.

                  Sunt multi comercianti pe internet de panouri radiante. Un search pe Google va va aduce in fata multe oferte, firme mai mic sau mai mari.

                  Ca idee un incalzitor cu quartz il gasiti cu 50 ron la oferte in magazinele mari; eu tocmai am achizitionat unul, are trei trepte fiecare a 400W si posibilitatea de oscilare. Vreau sa va spun ca desi e un produs chinezesc merge impecabil, este un plastic de calitate, iar cu functia de oscilare activata se misca fara sa faca cel mai mic zgomot, toate acestea la ~50 ron.
                  Pana la alta solutie puteti folosi cu succes si un astfel de aparat.


                  @teoliki - Watt-ul este o unitate de masura pentru putere care este folosita pentru a exprima cantitatea de energie transferata in unitatea de timp (sau un lucru mecanic efectuat); aceasta unitate este folosita si pentru motoarele autoturismelor, pentru motoare electrice, pentru acele aeroterme etc
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • anduvirgil
                    Membru Marcant
                    • 25.feb.2006
                    • 527

                    #10
                    Postat în original de Consultant electrice
                    Considerand ca aveti sectiunea necesara si nu sunt probleme d.p.d.v. electric, va voi sfatui in functie de ce am experimentat eu:

                    .....

                    ......

                    Daca pana la bransarea cu gaz va fi o perioada mai lunga puteti achizitiona niste panouri radiante, la moda acum, eventual pot fi chiar o solutie care sa inlocuiasca incalzirea cu gaz. Aceasta este cea mai scumpa solutie, insa si cea mai placuta cu cele mai multe avantaje. Se spune ca aceste panouri au efecte benefice si asupra sanatatii si omoara in timp si acarienii prezenti in locuinte.

                    cam despre asta era vorba, ceva despre ce ati experimentat, ca pe google sunt multe....
                    anda panda din ...

                    Comentariu

                    Procesare...