Supapa boiler "picura"

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • defi
    Incepator
    • 12.nov.2009
    • 2

    Supapa boiler "picura"

    Buna,


    in primul rand mentionez ca am putine cunostinte tehnice si culmea nici acces foarte usor la persoane specializate asa ca...incerc sa ma descurc.

    Problema:
    Am un boiler electric Ariston de 30L cu montare deaspra chiuvetei si am observat ca supapa ce este pe intrarea de apa rece (ca cea de aici http://www.denirom2000.ro/img/produs...a-Boiler-5.png) picura incet (o picatura la 20-30 de secunde). Mentinez ca SIGUR picura prin acea teava mica secundara.
    Am demontat-o sa vad daca este ceva in neregula cu ea (ce-i drept oricum nu stiu cat as recunoaste o neregula) dar pare ok iar problema persista.
    Ar trebuii sa ma ingrijorez? risc ceva? din ce cauza se intampla asta?

    Este posibil sa aiba legatura cu presiunea generala din casa?
    Am observat ca cei de la apa mai variaza cate putin presiunea (sau debitul?). Eu am si un robinet "general" de pe care pot opri apa in toata casa....sa il "dau mai tare"?

    Tot apropos de presiune cele doua furtune de la si catre boiler trebuie schimate destul de des zic eu (la 6 luni) ca sa fiu sigur ca nu o sa-mi "plesneasca". Si de fiecare data garniturile arata in ultimul hal.
    De unde pot cumpara furtune de calitate de 2? (am incercat baumax, ambient, praktiker.... toate la fel)

    Multumesc!
  • lmaqurius
    Incepator
    • 28.mai.2009
    • 45

    #2
    Eu am montat pe supapa un furtun care coboara pana la chiuveta, si astfel nu ma mai deranjeaza. Creste foarte mult presiunea in boiler cand se incalzeste apa si de aceea picura. Dupa ce sa incalzit apa, la mine nu mai picura.

    Comentariu

    • defi
      Incepator
      • 12.nov.2009
      • 2

      #3
      Exact asta am observat si eu acum. Doar cand boilerul incalzeste incepe picuratul.
      Ma mir doar de ce a inceput sa faca acum si nu mai de demult...?
      Iarasi, de deranjat nu ma deranjeaza atat de tare, ideea e ca imi era teama sa nu fie ceva defect sau sa se intample ceva iar asta sa fie doar un "simptom".

      Oare daca maresc debitul pe tevi mai face asa?
      Pentru ca de exemplu nu stiu cat de normal e ca in acest moment daca folosesc un al doilea consumator in casa, scade presiunea/ volumul de apa la primul...

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        #4
        Nu fiti ingrijorat,acel picurat este absolut normal.Daca este deranjant,puteti opta pentru solutia propusa mai sus,de a monta un furtun subtire care sa dirijeze stropii in chiuveta.

        Cu stima.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • pepe76
          Incepator
          • 07.iun.2006
          • 19

          #5
          Răspuns la: Supapa boiler "picura" - ce sa fac?

          salutare>
          poate ma ajutati si pe mine
          am montat un boiler Tesy 100L in baie, insa dupa doar putin timp a inceput sa curga apa din supapa de siguranta!!! ce s-a intamplat. Care ar fi neregula?
          mentionaez ca este a treia oara cnad montez un boiler, deci excludem situatia de "incepator". Mai am un boiler de bucatarie (sub chiuveta), tot Tesy si acele functioneaza perfect (pana acum ).
          ma puteti ajuta? ce ar trebui sa fac sa nu mai curga asa multa apa din supapa? Supapa este noua!!

          multumesc anticipat pt ajutor!

          Comentariu

          • dumitrescu
            Membru marcant
            • 14.sep.2008
            • 330

            #6
            Răspuns la: Supapa boiler "picura" - ce sa fac?

            inlocuieste-o poate este defecta

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #7
              Răspuns la: Supapa boiler "picura" - ce sa fac?

              Postat în original de pepe76
              salutare>
              poate ma ajutati si pe mine
              am montat un boiler Tesy 100L in baie, insa dupa doar putin timp a inceput sa curga apa din supapa de siguranta!!! ce s-a intamplat. Care ar fi neregula?
              mentionaez ca este a treia oara cnad montez un boiler, deci excludem situatia de "incepator". Mai am un boiler de bucatarie (sub chiuveta), tot Tesy si acele functioneaza perfect (pana acum ).
              ma puteti ajuta? ce ar trebui sa fac sa nu mai curga asa multa apa din supapa? Supapa este noua!!

              multumesc anticipat pt ajutor!
              Presiune prea mare pe retea nu are cum sa fie deoarece mai aveti un boiler instalati, atunci inseamna ca e defecta supapa.

              Comentariu

              • P.Marius
                Incepator
                • 23.mai.2012
                • 8

                #8
                Răspuns la: Supapa boiler "picura"

                Buna ziua. Am si eu o problema cu un boiler electric Tesy de 50 de litri. A fost montat acum 3 saptamani si pana acum 1 saptamana a fost totul ok... La inceput dupa ce inchideam apa de la baterie se auzea ca si cand ar picura in interiorul lui pentru cateva secunde. De 2 zile nu se mai aude picuratul, se aud niste batai..., trosnituri, ca niste vibratii in interiorul lui... A fost montat de un instalator ( eu zic ok ) cu supapa de presiune etc... Ce spuneti, sa sun la service sau asa este normal? Sau din cauza calcarului, pt ca apa in zona in care locuiesc este calcaroasa, dar in 3 saptamani sa se fi depus deja calcar pe rezistenta si sa trosneasca? Acum am cam intrat in panica pt ca plec de acasa cate 2 zile la servici.... este ok sa inchid robinetul de alimentare cu apa rece pt orice eventualitate?... sa nu il stric si mai tare....

                Va multumesc anticipat

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  #9
                  Răspuns la: Supapa boiler "picura"

                  Nu cred ca are cum sa fie calcar depus in 3 saptamani. Dar categoric sa nu inchideti alimentarea cu apa rece pentru el pentru ca exista pericolul sa se supraincalzeasca. Fiind atat de curand instalat eu mai degraba as crede ca sunt doar zgomote produse de dilatarea si contractarea materialelor la inceput.

                  Comentariu

                  Procesare...