Degradare finisaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mimimini
    Incepator
    • 13.nov.2009
    • 2

    Degradare finisaj

    Buna ziua,
    sunt noua pe forum si ma aduce o mica dilema pe care o am vis a vis de- daca sa inchiriez sau nu un apartament.. E o cladire veche- tavan si geamuri inalte, renovata, si care, curios, nu are un miros ciudat atunci cand intri in casa scarii(cum obisnuiesc sa aiba majoritatea cladirilor vechi) Apartamentul in cauza se afla in curtea interioara, la parter si are o buba pe care nu stiu unde s-o clasez. Pe peretii cu fereastra,in ambele camere, intr-un colt de jos varul este cazut pe o portiune relativ restransa(in jur de 10 cm diametru), fara sa existe pete galbui si fara sa fi simtit la atingere umezeala. Proprietarul ne-a spus ca e o chestie permanenta si ca nu prea avem ce face. Ne-am uitat si la peretele exterior care are si un burlan de scurgere insa nu de-acolo pare sa fie problema, intrucat varul pe exterior este intact, si in spatele burlanului de asemenea. Ce credeti ca poate fi? Apartamentul nu a mai fost locuit de 2 luni si ma intreb daca ne-am muta acolo si am da drumul la cadura e posibil ca acele zone sa se mareasca, sa faca mucegai?
    E posibil ca peretii exteriori sa fie sanatosi, iar undeva la mijloc sa fi ramas umezi si asta sa afecteze peretii interiori?
    Imi pare rau ca e atat de vag explicat, dar nici noi nu ne dam seama de cauza. Poate cineva are o banuiala asupra a ce se intampla cu peretii astia si ne poate da cateva sugestii.
    Atasez poza cu buba

    Multumesc!
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15118

    #2
    Peretii sunt cu var clasic? Doar acesta strat este cel care a cazut? Cat este de gros?

    Comentariu

    • mimimini
      Incepator
      • 13.nov.2009
      • 2

      #3
      Postat în original de Gemini
      Peretii sunt cu var clasic? Doar acesta strat este cel care a cazut? Cat este de gros?
      uf...nu stiu ce var e, stiu ca nu e din acela care se ia pe haine si cred ca pe-aici se foloseste mai mult varul lavabil (locuim in Berlin) Tipul ne-a zis ca a fost varuit de curand(acum 2 luni) si da, ce se vede in poza e un singur strat cazut. Poate ajuta daca mentionez ca sub noi spatiul este nelocuit, si sub peretii nostri exteriori sunt niste guri mici de aerisire..
      Ideea e ca eu am astm si nu stiu daca zonele acelea inseamna igrasie si posibil viitor mucegai.. in sensul ca pentru mine igrasia arata ca niste pete urate-galbui pe pereti si e insotita de un miros care imi "blocheaza" plamanii imediat ce am intrat intr-o incapere afectata. Iar in cazul de fata nu mi s-a intamplat asta; si ma mai gandesc ca nici pe casa scarii nu sunt urme de igrasie, iar acolo se cunoaste ca nu a fost varuit recent, dar nici nu am vazut var decojit ca in apartament.
      A! si cand am dat cu mana pe zona aceea se simt particule fine care pica
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15118

        #4
        Din ceea ce se vede ar exista destule straturi de var pe acel perete, s-au "impuscat" si se desprinde de pe perete.
        Se vede ca este o cladire mai veche, sistemul d eincalzire este pe otel insa asta nu inseamna ca sunt probleme cu apartamentul.
        Atat timp cat nu exista o umiditatea continua pe anumite zone ale peretilor atunci nu aveti de ce sa va faceti probleme legate de igrasie. Acolo unde este igrasie avem suprafete umede in permanenta, umiditate interioara ridicata si eventual condens/mucegai asociat.

        Comentariu

        Procesare...