Casa de pamant o termoizolam?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai zzr
    Incepator
    • 13.nov.2009
    • 42

    Casa de pamant o termoizolam?

    Buna tuturor!
    Sunt si eu de un an proprietarul unei case de tara facuta din ciamur(pentru cine nu stie, caci nici eu nu am stiut , ciamurul este pamant amestecat cu pleava de paioase si paie si facut boti mari, cat grosimea peretelui.Acestia se zidesc randuri ,randuri ,cam 70 de cm pe zi, si apoi se lasa sa se usuce.Practic zilnic peretii casei se ridica cu aproximativ 70 de cm pana la acoperis.) Tavanul casei este din pamant ,adica lipitura pe interior, apoi un strat de stuf cam de 10 cm si in pod iar pamant.Spre norocul meu lipitura interioara este bine realizata si drept.Jos in casa era pamant iar eu am turnat beton.Din pacate nu am stiut ca sa izolez jos cu polistiren extrudat.Acum faptul este consumat.
    Intrebarea mea ar fi daca este necesar sa mai izolez peretii pe exterior sau aceasta combinatie a materialului de ciamur este suficient de bun izolant?.Cred ca compozitia ciamurului este la fel cu cea a chirpicului.Diferenta ar fi grosimea si rezistenta peretelui.Grosimea peretilor este de aprox. 32 cm.
    Este interesant faptul ca daca seara sunt in casa 24 de grade , dimineata sun 19 grade.Iar daca nu fac foc , dimineata sunt cam 18 grade.Casa este acoperita cu stuf.
    Poate mai este cineva in situatia mea.
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 850

    #2
    Bani aruncati !
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Daca nu aveti probleme cu umiditatea peretilor, puteti sa faceti o izolatie interioara cu vata minerala utilizand o structura de lemn.
      Pentru pardoseala, daca se mai poate, exxtrudatuls e poate aplica si peste beton dar trebuie sa aveti spatiu de inaltare a pardoselii cu 7-10 cm.

      Comentariu

      • mihai zzr
        Incepator
        • 13.nov.2009
        • 42

        #4
        Din pacate nu o mai pot inalta deoarece am turnat betonul pana sub pragul usilor, lasand doar vre-o 3-4 cm pentru parchetul laminat.Daca ar fi sa o izolez as opta pentru izolatia exterioara deoarece asa as aranja si peretii exteriori in ce priveste aspectul caci au fost varuiti candva.


        In ce sens as arunca banii?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          O termoizolatie exterioara cu polistiren ar presupune sa existe cel putin o tencuiala armata pe peretii casei, ceea ce nu exista.

          Comentariu

          • mihai zzr
            Incepator
            • 13.nov.2009
            • 42

            #6
            Buna Gemini!

            Tocmai am terminat treaba!!!
            Am facut exact acest lucru : cu o saptamana in urma am tencuit casa in exterior si peretii i-am intarit cu plasa de Buzau de 4mm pe care am prins-o de zid cu cuie de 20cm.Tencuiala am pus-o atat pentru intarirea peretilor cat si pentru a-i indrepta.In prealabil am dat jos cu harletul tot ce era desprins sau dadea semne sa cada.Asta a insemnat cateva betoniere de material in plus.Cam dupa o saptamana , adica alaltaieri , am izolat peretii cu polistiren de 5 si de 8 cm , in functie de cum este expusa la vant.In partea din spate spre exemplu , am pus polistiren de 5 pentru ca acolo urmeaza sa constuiesc o magazie, deci peretele nu va fi expus direct afara.O munca deloc usoara pentru o persoana insa ... si sadisfactiile de a fi terminat sunt pe masura.

            Comentariu

            • mihai zzr
              Incepator
              • 13.nov.2009
              • 42

              #7
              deoarece nu sunt profesionist in domeniul constructiilor, va mai trebui sa dau o mina de adeziv pentru ca plasa sa nu fie deloc vizibila.

              Intrebarea mea este : trebuie neaparat sa dau si cu lavabil sau pot lasa asa lucrarea pana la primavara?Asta ca sa se mai usuce toata lucrarea si apoi cine stie timpu daca imi va mai permite. Azi au fost aici 16 grade. Acum sunt 10. Deci inca este bine.

              Multumesc

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Ar fi fost bine sa astepti uscarea tencuielii inainte de a continua cu polistireul.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Plasa trebuia sa fie inglobata total in masa de spaclu, nu se adauga ulterior adeziv suplimentar pentru a ingloba plasa de fibra. Este o greseala de executie.

                  Ati grabit lucrarea si tencuiala nu se uscase.
                  Sa speram ca nu vor fi probleme.
                  Acum terminati ce ati inceput, finisati total masa de spaclu dar asteptati macar 1 saptamana, inca permite vremea.

                  Comentariu

                  • mihai zzr
                    Incepator
                    • 13.nov.2009
                    • 42

                    #10
                    Da, este adevarata remarca dumneavoastra , insa dat fiind timpul inaintat ,mi-a fost frica sa nu vina gerul.Pentru asta am grabit un pic lucrarea.Prima mana de adeziv s-a uscat de-a binelea.Ieri am dat cu a doua mana o parte a lucrarii si am observat azi ca in unele parti se uscase bine, acolo unde a batut soarele.Sper si eu sa fie totul in regula.
                    Deci pot lasa asa adezivul pana la primavara , sau este obligatoriu sa-l dau cu amorsa si sa-l zugravesc?Sau poate este suficienta numai amorsa?
                    Intreb deoarece in tinda sau terasa casei mai este de lucru la podele , sus si nu as vrea sa murdaresc peretii care vor fi albi.Pentru asta as dori prima data sa termin lucrarea tavanului tindei si apoi sa zugravesc peretii.Cred totusi ca anul asta.... nu mai reusesc.
                    Abia astept sa termin lucrarea si sa postez niste fotografii cu casa de la tara.
                    MULTUMESC!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Cel putin amorsa insa v-as recomanda sa aplicati si vopseaua. De preferat sa nu existe zone unde suprafata spacluita, neprotejata, sa fie expusa precipitatiilor pe timpul iernii.
                      Daca mai aveti de lucru se poate lucra cu atentie se poate proteja zona in cauza

                      Comentariu

                      • mihai zzr
                        Incepator
                        • 13.nov.2009
                        • 42

                        #12
                        Da , multumesc.Asa voi face.Voi zugravi .

                        Multumiri pentru ajutor.

                        Comentariu

                        Procesare...