Sistem automatizare poarta culisanta home made

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kml
    Incepator
    • 11.iun.2009
    • 52

    Sistem automatizare poarta culisanta home made

    Dupa ce am testat-o timp de 3 ani, m-am gandit sa va prezint si voua (daca sunteti interesati) un model de automatizare pentru o poarta culisanta. Nu este o "amenajare de calitate" cum e deviza forumului, ci una functionala care ma scuteste de plimbatul prin ploaie pentru a inchide / deschide poarta, insa costurile pentru realizare sunt sensibil mai mici decat cele ale sistemelor dedicate (100-300 Ron, in functie de preferintele fiecaruia).

    Materiale necesare:
    1. poarta culisanta, montata pe o sina (perfect) orizontala
    2. motor de stergatoare de parbriz de Dacia (eu l-am avut acasa, dar la dezmembrari sau in talcioc se poate lua cu 10-15 lei)
    3. role de sprijin si role de ghidaj pentru poarta. Personal le-am luat din targ cu 100 de lei toate; sunt role facute la strung, cu rulmenti si tot tacamul.
    4. capac de pompa de benzina de Dacia
    5. pinion de bicicleta cu 14 dinti (la 10 de lei se gaseste setul complet de pinioane, de la 14 la 28 de dinti).
    6. lant de bicicleta (3 bucati) - cca 7 lei bucata
    7. alte maruntisuri (bucatele de fier, cateva suruburi si piulite, cornier si ce mai aveti la indemana)

    Scule necesare:
    - aparat de surura
    - flex (sau bomfaier daca aveti toata viata la dispozitie)
    - chei fixe, ciocan, patent, surubelnite, stiti voi...

    Acum, ce facem cu toate piesele specificate mai sus.
    Desi fotogtafiile sunt cele mai graitoare, o sa dau si cateva explicatii (sincer mi-e mai usor sa fac un lucru decat sa-l explic, dar o sa incerc).

    In primul rand, poarta ar trebui s-o aveti deja. Si sa fie montata si pe sina. Iar sina sa fie orizontala, astfel incat sa nu se deschida / inchida singura. De asemenea, ar trebui sa mearga usor, sa nu "agate" pe traseu. Daca nu corespunde acestor conditii, nu va apucati de treaba pentru ca motorul de stergator, desi are o forta rezonabila, n-o sa aiba putere sa manevreze poarta si o sa ma injurati pe mine.

    In al doilea rand, motorasul:
    - se ajusteaza gaura din capacul de pompa de benzina astfel incat sa intre fortat pe canelurile de pe axul motorului (capacul asta arata cam ca o jumatate de sfera; l-am folosit pentru a departa pinionul de angrenare a portii fata de motoras)
    - se sudeaza o saiba pe gaura respectiva deoarece capacul e dintr-o tabla destul de subtire si se va decalibra repede; tot acest ansamblu trebuie bagat fortat pe canelurile de pe ax; personal am sudat saiba pe partea exterioara a semisferei
    - se sudeaza pinionul de bicicleta pe partea larga a capacului de pompa de benzina, incercand pe cat posibil sa a) aiba acelasi centru si b) sa fie in acelasi plan
    - se pune o saiba grover si se strange cu o piulita
    - se face un ansamblu din fier beton de 6 la fel ca cel din fotografii, care va tine lantul de bicicleta pe pinion (eventual cu doua crestaturi, ca lantul sa stea acolo) si motorul cu totul prins de asfalt; v-am zis, nu stiu sa explic, vedeti in poza cu motorul. Exista in corpul motorului niste gauri filetate care se pot folosi pentru prinderea motorului pe suport. Daca aveti strung sau orice alte idei, puteti pune rotite in loc de frecare fier pe fier.

    In al treilea rand: "cremaliera montata pe poarta". Am folosit 3 lanturi de bicicleta legate intre ele astfel incat am obtinut un lant de 3,5m (atat are poarta). La unul din capete i-am facut un sistem de intindere format dintr-un surub cu piulita. As fi vrut sa folosesc si un arc puternic (cum ar fi cel de supapa de Dacia), dar din comoditate nu l-am mai pus nici pana in ziua de astazi).

    In al patrulea rand: automatizarea (ca asta ma durea cel mai tare, mai ales in zilele ploioase). Initial am folosit limitatoare de cursa (din acelea cu rotita, care intrerup circuitul cand poarta a lovit in ele). Printr-un sistem de 2 relee, intrerupeau plusul catre motor pe unul dintre fire. De principiu, aveam 2 relee conectate in felul urmator:
    - firul comun catre motor
    - capetele (adica cele doua ploturi care fac contact cu firul comun) la +12V, respectiv la masa.
    In modul stand-by, ambele fire ale motorului erau conectate la masa. In momentul in care vroiam sa misc poarta intr-o anumita directie, aclansam releul corespunzator. In cazul in care le aclansam pe amandoua, poarta se oprea, intrucat ambele fire ale motorului ajungeau la +12V. Principiul l-am pastrat si la actualul montaj, desi acum foloseste microcontroller PIC16F877 (tastatura cu cod la poarta, telecomenzi cu cod saritor, buton de comanda in casa, leduri de semnalizare, senzori magnetici in loc de limitatoare, etc). Daca e cineva interesat de schema si programul pentru PIC i le dau cu placere, insa fiind primul produs din serie a mai suferit mici modificari ad-hoc, care nu sunt cuprinse in schema.

    Cea mai simpla varianta de comanda "este doua":
    1. modul de telecomanda al carui receptor poate fi programat sa ramana activ n secunde de la apasarea butonului telecomenzii (n se determina experimental si reprezinta durata cat ii trebuie portii sa se deschida sau se inchida plus vreo 3 secunde, pentru siguranta); personal timpii mei sunt 16 secunde la deschidere si 18 la inchidere (din cauza ca sina pe care culiseaza poarta e aproape orizontala)
    2. modul de telecomanda al carui receptor ramane deschis cat timp este apasat butonul;
    Este evident ca aveti nevoie de telecomanda cu minim 2 canale. Cea pe care o folosesc eu este luata de la secpral(.ro) si a costat 160 lei (in 2006). Va recomand sa nu treceti firele spre motor direct prin releele telecomenzii, deoarece de obicei nu sunt proiectate sa suporte asemenea amperaje.

    Alimentarea povestii de mai sus am facut-o la un acumulator auto de 12V care nu mai poate fi folosit pe masina, insa inca poate sa mai invarta un motor de stergatoare. Acumulatorul are un circuit de incarcare de 200mA. Avantajele folosirii acumulatorului:
    - nu este necesara o sursa de curent continuu de putere mare (si motorul ala in sarcina papa vreo 5 amperi)
    - ansamblul functioneaza chiar si cand Electrica SA uita sa furnizeze curent (nu-i nimic mai neplacut sa nu poti iesi cu masina din curte cand in 15 minute trebuie sa fii la serviciu)
    Cablul dintre acumulator si motor este de 2 x 2,5mmp si are o lungime de 15m. Chiar si in aceste conditii, am 12V pe bornele acumulatorului si 8V pe bornele motorului. Restul sunt pierderi pe cablu.

    Bonus:
    Pai, daca tot am pus microcontroller si mi-au ramas niste pini liberi, m-am gandit sa-i folosesc la poarta de intrat "cu piciorul". Adica sa-i fac si ei o incuietoare dintr-un actuator de inchidere centralizata si alte cateva fiare. Tot pozele spun cel mai mult despre modul de realizare.

    Cand voi avea eu timp (cunoasteti expresia asta, nu-i asa?) o sa-i fac un acoperis estetic motorului si o sa schimb tastatura de telefon (cea folosita pentru cod) cu una metalica, cum sunt cele de interfon. Desigur, mai trebuie amenajata curtea, imbracat gardul s.a.m.d. De aceea va rog sa retineti din poze doar ideea si principiul de functionare; stiu ca partea estetica la acest moment e sub orice critica dar toate la timpul lor.
    Fișiere Atașate
  • kml
    Incepator
    • 11.iun.2009
    • 52

    #2
    Continuare fotografii:
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • kml
      Incepator
      • 11.iun.2009
      • 52

      #3
      continuare foto...
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Negulescu Corneliu
        Membru Marcant
        • 27.iun.2004
        • 846

        #4
        Ghearele de deasupra lantului din zona pinionului mai au niste role pe ele sau doar vaselina ? Cum se cheama produsul care are controlerul si telecomenzile si de unde e luat ?
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

        Comentariu

        • kml
          Incepator
          • 11.iun.2009
          • 52

          #5
          Ghearele au doar vaselina. Ar fi ideal sa aiba role (eventual cu rulmenti, pentru minimizarea frecarii).
          Controllerul se numeste "inventie proprie" si contine un PIC16F877, cateva relee, rezistenta, condensatori, tranzistori si alte componente discrete. Telecomenzile impreuna cu receptorul lor sunt luate de la secpral.ro.

          Comentariu

          • Negulescu Corneliu
            Membru Marcant
            • 27.iun.2004
            • 846

            #6
            1.Daca se poate un link spre telecomenzi/receptor.
            2.O schema, grosiera, de inerconectare receptor cu controller ?
            Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

            Comentariu

            • kml
              Incepator
              • 11.iun.2009
              • 52

              #7
              1. http://www.secpral.ro/produse.php?id...idProdus=18475
              2. vezi atasament (codul sursa pt PIC, schema desenata si simulata in ISIS, hex-ul pentru pic, un .txt cu instructiuni minime de utilizare si o poza), desi nu cred ca ajuta foarte tare. Daca chiar vrei sa faci asa ceva si te impotmolesti la partea de comanda, iti fac un desen pentru varianta cu relee si telecomanda cu timp de aclansare programabil (ca cea din link).

              PS: programul e cel incarcat in PIC-ul meu si contine si codul de acces
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Negulescu Corneliu
                Membru Marcant
                • 27.iun.2004
                • 846

                #8
                TKS!
                Am inteles, esti artist in PIC-uri si ai folosit stiinta asta! Dar care este plusul adus de controller fata de situatia in care e folosit doar receptorul ?
                Am incercat sa vad instructiunle telecomenzii si mi se refuza accesul, tre sa fiu client inregistrat la IGP. Ma rog este si asta o masura de precautie dar cam slabuta.
                Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                Comentariu

                • kml
                  Incepator
                  • 11.iun.2009
                  • 52

                  #9
                  Avantaje aduse de microcontroller:
                  - definirea unui timp maxim dupa care taie alimentarea motorului, indiferent daca poarta a ajuns la capat sau nu (de ex, s-a blocat pe traseu din cauza unei pietre sau pentru ca o broasca nu a gasit alt loc de odihna decat pe sina portii)
                  - acces cu cod (independent de telecomanda)
                  - comanda a doua porti dintr-un singur buton amplasat in casa (apasare sub 0,2 secunde - se ignora; apasare intr 0,2 si 3 secunde - actioneaza poarta mica; apasare peste 3 secunde: actioneaza poarta mare)
                  - semnalizarea in casa a deschiderii / inchiderii cu doar doua leduri (lumina cursiva sau intermitenta, doua culori)
                  - posibilitatea de a anula comanda in curs de executie (de ex deschiderea doar 1m a portii, ca sa pot iesi cu tomberonul de gunoi luni dimineata)
                  - semnalizator acustic (buzzer) legat la toata povestea
                  - scalabilitate: punerea in practica a viitoarelor idei cu efort minim

                  Cat despre secpral, la momentul la care am cumparat eu modulul de telecomanda manualul de utilizare era disponibil oricui; oricum, am apelat la o firma autorizata sa cumpere de la ei modulul, pentru ca altfel plateam cu 30% mai mult. In rezumat, modulul se alimenteaza la 12Vcc si are 2 reele care se comanda din cele doua butoane ale telecomenzii. Are un switch intern folosit pentru programare (inregistrarea altor telecomenzi - pana la 250) si programarea timpilor de aclansare a releului pentru fiecare comanda. E bazat pe tehnologia keeloq (cod saritor).

                  PS: A fost convingatoare reclama? Mai bine ma faceam agent comercial decat inginer IT!

                  Comentariu

                  • Negulescu Corneliu
                    Membru Marcant
                    • 27.iun.2004
                    • 846

                    #10
                    Da, convingatoare ! Nu fi necajit, sunt buni si inginerii IT la ceva !
                    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                    Comentariu

                    • hrs
                      Incepator
                      • 22.mai.2009
                      • 5

                      #11
                      salut

                      Foarte interesant ce ai facut tu. Am si eu o poarta culisanta si vreau sa aplic solutia folosita de tine, numai ca pe partea de automatizare sunt mai interesat de prima metodea cea mai rudimentarea. Poti sa-mi dai mai multe detalii ce releie ai folosit, modul lor de legare, modul in care dadeai comanda de inchidere si deschidere...etc.
                      Nu prea ma pricep la microcontolere si de asta prefer prima metoda.
                      Multumesc anticipat.

                      Comentariu

                      • kml
                        Incepator
                        • 11.iun.2009
                        • 52

                        #12
                        Uite schema cu relee.
                        RL1 si RL2 suporta pe contacte curentul necesar motorului si e bine sa fie relee care suporta peste 15A.
                        SW1 si SW2 sunt switch-uri reed (contactoare megnetice) folosite ca limitatoare de cursa. In pozele mele se observa atat montarea contactorului (pe suportul motorului) cat si a magnetului care-l actioneaza (pe poarta). Acestea comanda releele RL3 si RL4 astfel incat sa taie alimentarea motorului in cazul in care poarta ajunge la capat.
                        SW3 si SW4 sunt butoanele cu care comanzi inchiderea/deschiderea portii. Acestea se pot inlocui cu modulul de telecomanda pe care l-am prezentat mai sus. Modulul de telecomanda "simuleaza" apasarea unui buton timp de n secunde.
                        Tensiunea de lucru a releelor cat si tensiunea de alimentare a montajului (sageata din coltul stanga-sus a schemei) este de 12V.
                        Intre cracii ramasi liberi pe releele RL3/RL4 si masa se pot pune leduri care sa indice daca poarta este inchisa/deschisa (evident, in serie cu un rezistor de 1K/0.5W)
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • iuliutz
                          Membru Marcant
                          • 11.nov.2007
                          • 457

                          #13
                          Nu ar fi mai simplu de folosit un comutator cu telefomanda pentru becuri in loc de a mesterii cu relee si alte minunatii?
                          Bine ar fi mai scump un pic insa,,,,,,
                          http://www.okazii.ro/catalog/2895822...-wireless.html (nu fac reclama, nu e al meu produsul respectiv)
                          "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
                          Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

                          Comentariu

                          • mandea cristian
                            Incepator
                            • 01.apr.2008
                            • 46

                            #14
                            eu mi-am facut un rotisor electric cu un asemenea motoras .
                            este un motoras de stergator de parbtiz

                            Comentariu

                            • kml
                              Incepator
                              • 11.iun.2009
                              • 52

                              #15
                              Postat în original de iuliutz
                              Nu ar fi mai simplu de folosit un comutator cu telefomanda pentru becuri in loc de a mesterii cu relee si alte minunatii?
                              Stai sa ne intelegem: poate fi folosita orice fel de telecomanda care poate inlocui cele doua butoane (SW3 si SW4). Schema de mai sus este schema de comanda a motorului pentru rotatia normal/revers si protectia pentru cazul in care poarta este la capatul cursei. Modul in care butoanele sunt inlocuite cu alt dispozitiv pentru comanda de la distanta (telecomanda, telefon mobil, gadget cu internet prin GPRS sau EDGE, cititor de pupila) ramane la latitudinea fiecaruia. In mod normal, un astfel de dispozitiv il cumperi de-a gata facut.

                              Comentariu

                              Procesare...