Boiler electric apa cu miros urat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jank
    Incepator
    • 08.nov.2008
    • 12

    Boiler electric apa cu miros urat

    Am o casa la tara, pe care o vizitez cam saptamanal. Va rog sa-mi spuneti de ce apa care sta in boilerul electric miroase si are culoarea neagra. Boilerul este de productie italiana- Aqua inter..,80L, l-am instalat anul acesta si nu l-am prea folosit si nici nu va fi foarte des folosit . l-am luat de la Bricostore. Care o fi problema si ce am de facut pt a scapa de problema?
    Si mai am o problema>Fantana din care este luata apa vine dintr-o fantana care nu a fost curatata de 45 de ani. Nu gasesc pe nimeni pt a face acest lucru. Nici nu stiu cum s-ar putea face avand in vedere ca fantana este intr-o anexa acoperita, nu are scripete sau ceva de genul pt a lua apa cu galeata sau pt a cobora pe cineva in ea. Unde pot apela la astfel de servicii si cum se poate curata o fanta cu diametrul de 1 m. si adanca de 11 m?Apa este galben transparent si se accentueaza cu ocazia ploilor. De ce oare? Ce imi recomandati sa fac? Casa si fantana sunt in judetul Bihor.
    multumesc.
    jank
  • Neluc
    Membru
    • 14.sep.2009
    • 216

    #2
    Cu ajutorul unei pompe puternice scoateti apa din fantana continuu pe parcursul unei zile si vedeti rezultatul,succes.
    citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

    Comentariu

    • jank
      Incepator
      • 08.nov.2008
      • 12

      #3
      boile+fantana

      am uitat sa spun ca, in fantana pe fund, este namol. acela cum il scot + sunt si ceva obiewcte de meta cazute pe parcursul celor 45 de ani: o cana, o cheie franceza, un capac de oala, s.a.,care nu au mai putut fi recuperate , banuiesc ca a picat si ceva animal(pisica...) fiinca am gasit par in filtrul dinainte de hidrofor . Cum procedez pt a curata si dezinfecta aceasta fantana? Dar despre boiler imi poate spune cineva ceva?
      Multumesc.
      jank

      Comentariu

      • Neluc
        Membru
        • 14.sep.2009
        • 216

        #4
        Obiectele de metal le puteti scoate cu un magnet de difuzor dar mai mare legat cu o coarda.Nu stiu daca in pietele din zona dv.exista, dar cautati pt ca se gasesc ,pompe care scot apa prin vibratii.O astfel de pompa costa aprox 150-200 lei noi si scoate si mal si nisip odata cu apa.
        citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

        Comentariu

        • jank
          Incepator
          • 08.nov.2008
          • 12

          #5
          boiler

          Multumesc pt sfat. Am sa incerc asa.
          Dar despre boiler ce ma sfatuiti. Sigur e vreo problema daca apa se impute in el si devine neagra. Ce sa fac cu el?
          Multumesc.
          jank

          Comentariu

          • Neluc
            Membru
            • 14.sep.2009
            • 216

            #6
            verificati electrodul de magneziu sau spalati boilerul in interior.
            citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

            Comentariu

            Procesare...