Cum se "trage" curentul prin pamant ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai zzr
    Incepator
    • 13.nov.2009
    • 42

    #16
    Dar care ar fi motivul?Pericolul de a ajunge apa la firul care nu mai este in izolatorul original? Caci aceasta problema am aratat ca se elimina teoretic. Caci daca apa la presiunea de cativa bar nu poate sa iasa din conducta , este evident caci nici nu poate intra.Sau care ar mai fi?Ar fi un principiu de siguranta preventiva?
    Am inteles ce spui tu, insa as vrea sa aud si o explicatie date fiind conditiile de mai sus.

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1133

      #17
      lumina si instalatii electrice

      Postat în original de mihai zzr
      Solutia cu tubul de PE , acela negru , folosit la apa , mi se pare geniala, deoarece in acest caz nu mai trebuiesc doze speciale caci firul de curent se poate ramifica precum instalatia de apa , cu teuri , prin tubul de PE totul fiind in acest caz etans.Si costurile sunt scazute.
      De asemanea am gasit pe net o idee interesanta : aceea de a folosi pentru iluminatul gradinii curent de 12 V si nu de 220V , in acest caz eliminandu-se total riscul curentarii.
      Cu curentul de 24 V pentru iluminatul in gradina sint de acord dar in legatura cu varianta cu PE am si eu o intrebare:cum face omul ramificatiile prin tub sau cind are vreo pana elctrica pe acest circuit cum accede ca sa o repare?
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 691

        #18
        Postat în original de mihai zzr
        Dar care ar fi motivul?Pericolul de a ajunge apa la firul care nu mai este in izolatorul original? Caci aceasta problema am aratat ca se elimina teoretic. Caci daca apa la presiunea de cativa bar nu poate sa iasa din conducta , este evident caci nici nu poate intra.Sau care ar mai fi?Ar fi un principiu de siguranta preventiva?
        Am inteles ce spui tu, insa as vrea sa aud si o explicatie date fiind conditiile de mai sus.
        Mihai pntru a face o instalatie electrica trebuiesc indeplinite cateva conditii .Normativele stabilesc conditiiile MINIMALE de indeplinit pentru exploatarea in deplina siguranta.Explicatiile le gasesti in I7,in manualul instalatiilor electrice,in ghidul instalatilor electrice.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 442

          #19
          Ceea ce am vazut eu este o doza pentru uz subteran(sub pamant) nu pentru pardoseala sau lucruri de genul asta. Si eu am fost mirat sa vad asa ceva, iar ca IP avea 68. Cine este din Pitesti poate sa treaca pe la obi sa verifice.
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 691

            #20
            Postat în original de komy
            Ceea ce am vazut eu este o doza pentru uz subteran(sub pamant) nu pentru pardoseala sau lucruri de genul asta. Si eu am fost mirat sa vad asa ceva, iar ca IP avea 68. Cine este din Pitesti poate sa treaca pe la obi sa verifice.
            Ce dimensiuni aveau?Sa nu fie destinate pt bransamente,pentru ca pt uz general inchipueste-ti ca trebuie amplasate in pat de nisip altfel solurile acide provoaca probleme,ca sa nu mai vorbim de dificultatea interventiei in caz de defect(ele in mod normal trebuind amplasate la 80-90 cm adancime,ca sa evite inghetul)
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • komy
              Membru Marcant
              • 22.iul.2008
              • 442

              #21
              Sunt de forma conica, lungime aprox 20cm si diametru aprox 8 cm. La un capat au 4 sau 5 presetupe pentru cabluri. Si eu am fost mirat, caci nu mai vazusem pana atunci, dar fiind pretul de 100lei(un pic peste) cred ca cei care au proiectat acea doza s-au gandit la aspectele mentionate de dumneavostra.
              Imi place lumina!

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 691

                #22
                Postat în original de komy
                Sunt de forma conica, lungime aprox 20cm si diametru aprox 8 cm. La un capat au 4 sau 5 presetupe pentru cabluri. Si eu am fost mirat, caci nu mai vazusem pana atunci, dar fiind pretul de 100lei(un pic peste) cred ca cei care au proiectat acea doza s-au gandit la aspectele mentionate de dumneavostra.
                Oricum nu as recomanda nimanui sa adopte pentru un iluminat ambiental in gradina sau curte sa faca legaturi in doze amplasate in pamant.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 442

                  #23
                  Sincer nici eu nu recomand asa ceva, eu spuneam doar ca exista o astfel de solutie tehnica. Eu as recomanda pentru gradina lampile alimentate din surse de energie solara. Si in acest fel scapi de toate grijile cu cablul.
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1133

                    #24
                    Eu as recomanda pentru gradina lampile alimentate din surse de energie solara. Si in acest fel scapi de toate grijile cu cablul.[/quote]Din contra, eu nu as recomanda lampile astea ,, solare" care sint o porcarie , se mai pot numi si lampi jetabile , merg cit merg (dupa noroc) apoi din noapte in noapte lumineaza tot mai putin pina se sting aproape de tot . Nu ca ar costa o avere dar sint bani aruncati pe nimic . Sint o gramada de lampi , lampadare etc pentru gradina in sistemul clasic pe care il cunoastem toti cu diferite tensiuni de alimentare si diferite tipuri de becuri care chiar daca sint ceva mai scumpe dar merita.
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • ear1976
                      Living Legend
                      • 09.aug.2007
                      • 1008

                      #25
                      E chiar asa de complicat sa se faca ramificatia direct in tablou, de la plecare?
                      Pentru o economie de cativa metri de cablu, se complica o depanare ulterioara si se maresc riscurile de accident...foaaarte inteligent.
                      Ca sa nu mai zic ca se cheltuie in plus cu o doza sau un manson serios.

                      Faceti treaba ca lumea, mergeti cu cabluri separate pentru fiecare circuit, chiar daca le uniti in tablou si le alimentati de la aceeasi siguranta.
                      ratzele se trag din camioane

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #26
                        A disparut butonul de edit?

                        Nu e indicat sa bagi o doza in pamant, chiar daca nu intra apa in ea, poate apare in schimb condens, deci o coroziune in timp a legaturilor.

                        Solutii pentru ramificatii subterane ar fi mansoane speciale, sau conectori umpluti cu rasina.
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • mihai zzr
                          Incepator
                          • 13.nov.2009
                          • 42

                          #27
                          Da , interesante chestiunile puse de voi.Omul cat traieste tot invata.Este clar deci ca ... nimic legaturi prin pamant.
                          Vazand ca traba nu-i o gluma cred ca ideal ar fi sa imi luminez curtea , ca design cu lumina , ca de exemplu cate o scandura mai deschisa din gard la intervale regulate, sau coroana unui copac , cu curent de 12 sau 24V.Asa chiar daca treba nu-i perfecta , nu moare nimeni.
                          Daca lucrurile stau asa , atunci se pune problema daca de reducea drastica apaletei de alegere a corpurilor de iluminat.
                          Voi ce parere aveti?Si o alta intrebare ar fi : ce tranformator este necesar ? Si acesta se caracterizeaza prin diferite puteri?

                          Comentariu

                          • mihai zzr
                            Incepator
                            • 13.nov.2009
                            • 42

                            #28
                            As dori sa mai intreb un aspect. Am o lustra cu 3 becuri .Azi am instalat in ea becuri economice dar... surpriza : cand inchid lumina de la intrerupator doua becuri parca sunt strobere , adica fac flashuri , cam de 2 ori pe secunda non stop.In rest functioneaza bine.Daca in schimb inlocuiesc unul dintre ele cu un bec cu filament , atunci fenomenul nu se mai repeta.Si daca las doar unul singur economic in lustra, clipeste de asemenae tot timpul cand este stinsa. Vi s-a mai intamplat?

                            Comentariu

                            • DanielF_67
                              Membru marcant
                              • 22.mar.2007
                              • 336

                              #29
                              Postat în original de mihai zzr
                              As dori sa mai intreb un aspect. Am o lustra cu 3 becuri .Azi am instalat in ea becuri economice dar... surpriza : cand inchid lumina de la intrerupator doua becuri parca sunt strobere , adica fac flashuri , cam de 2 ori pe secunda non stop.In rest functioneaza bine.Daca in schimb inlocuiesc unul dintre ele cu un bec cu filament , atunci fenomenul nu se mai repeta.Si daca las doar unul singur economic in lustra, clipeste de asemenae tot timpul cand este stinsa. Vi s-a mai intamplat?
                              Inlocuieste intrerupatorul [daca e cu ''led'']]si vezi daca mai fac becurile economice flashuri

                              Comentariu

                              • ear1976
                                Living Legend
                                • 09.aug.2007
                                • 1008

                                #30
                                Nu se reduce chiar asa de drastic paleta cu lampi de iluminat.

                                Se pot folosi de exemplu lampi normale, dar musai pentru uz exterior, cu becuri la 24 V cu dulie E27 (becuri "normale" cu incandescenta, doar ca sunt alimentate la 24 V). Inca se mai gasesc.

                                In fine...alegeti intai modelul de lampi. Transformatorul trebuie sa furnizeze aceasi tensiune ca lampile (12 sau 24 V) iar puterea sa fie cel putin suma puterilor tuturor lampilor (de ex 20 lampi a 40 W - transformatorul trebuie sa fie de minim 800 VA).

                                Se poate dace se vrea musai si o ramificatie in pamant, dar nu ii vad rostul, complica situatia inutil. E mai simplu (si probabil mai ieftin, sau tot pe-acolo) ca ramificatia sa fie facuta la tabloul de distributie.
                                ratzele se trag din camioane

                                Comentariu

                                Procesare...