Schema legare diferential,variator tensiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 546

    Schema legare diferential,variator tensiune

    Fiti amabili.I.mi poate pune cineva la dispozitie schema de legare a sigurantei cu diferential,respectiv de legare a unui variator de tensiune la consumator? [nu m.am lovit niciodata de astea]. multumesc.
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Siguranta Diferentiala se leaga in circuit ca o siguranta bipolara respectand marcajul de neutru dupa corpul acesteia. Intrarea pe sus, iesirea pe jos.

    Variatorul are si el marcaje de obicei. Ce model este al dvs. ?


    Folosind functia "Cautare" o sa gasiti numeroase topic-uri deschise deja pe aceste teme. De exemplu:





    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      #3
      schema legare diferential,variator tensiune

      multumesc.acum am anteles.variatorul ca un simplu antrerupator,iar cu diferentialul de la iesirea din siguranta.stima.
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • komy
        Membru Marcant
        • 22.iul.2008
        • 442

        #4
        Puteti sa inlocuiti siguranta actuala in totalitate cu ce noua de tip diferential.
        Imi place lumina!

        Comentariu

        • DM7
          Membru
          • 13.apr.2006
          • 290

          #5
          Re: schema legare diferential,variator tensiune

          Postat în original de bogd
          ....variatorul ca un simplu intrerupator....
          Poti sa spui producatorul? E cumva Bticino?

          Comentariu

          • bogd
            Membru Marcant
            • 16.aug.2009
            • 546

            #6
            schema legare diferential,variator tensiune

            am solicitat informatia,pt a.mi forma o idee despre aceste lucruri.Nu am avut ocazia sa antalnesc pana acum asa ceva.mulumesc pt amabilitate forumisilor.
            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Diferentialul nu se pune la iesirea din siguranta sau depinde ce siguranta. Ideea este ca el poate fi general sau dedicat pe circuitul de prize, circuitul de lumini sau doar pentru un anume aparat (jacuzzi de exemplu). Un exemplu si mai multe informatii gasesti si aici:

              casa.schneider-electric.ro/siguranta.html

              casa.schneider-electric.ro/despre-protectia-diferentiala.html
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Isleman
                Incepator
                • 14.sep.2009
                • 24

                #8
                Am si eu o intrebare asemanatoare numai ca la mine sigurantele diferentiale sunt diferite fata de cele din Romania.
                Sunt achizitionate din UK si se pare ca iesirea este pe sus iar intrarea pe jos.
                Mai au inca un fir pentru neutru si altul pentru impamantare.
                M-am uitat pe site-ul Hager din RO dar se pare ca modele din Romania de la Hager sunt diferite fata de cele din UK .
                In esenta sunt tot sigurante diferentiale ( RCBO- Residual Current Breaker with Overload protection ) numai ca sistemul de prindere/conectare este diferit.
                A mai lucrat/montat cineva asa ceva in Ro ?
                Multumesc.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Isleman
                  Incepator
                  • 14.sep.2009
                  • 24

                  #9
                  Am stat de vorba cu un electrician de aici si se pare ca singura diferenta este ca sigurantele diferentiale de aici ocupa mai putin spatiu in tablou .
                  Firul de nul se conecteaza intr-o rigla cu conectori multipli ( busbar) .
                  Am atasat o imagine cu diagrama care explica destul de bine .
                  Sper sa fie de ajutor si altora .
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • komy
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2008
                    • 442

                    #10
                    Daca ai toate sigurantele de tipul celei mentionate de tine, poti sa le conectezi pe toate intr-un tablou. Insa daca nu ai toate sigurantele de acest tip, vei avea in tablou cateva sigurante cu conectare de NUL in exterior, iar altele nu... ceea ce in tablou va rezulta o "incurcatura".
                    Eu recomand sa folosesti intr-un tablou sigurante LA FEL din punct de vedere constructiv.
                    Sa pui si o poza la final sa vedem cum a iesit.
                    Spor la treaba.
                    Imi place lumina!

                    Comentariu

                    • DM7
                      Membru
                      • 13.apr.2006
                      • 290

                      #11
                      Pentru Dl bogd.
                      De regula cele clasice au 2 borne. Pe o borna vei avea grafic litera "L" - line, unde se leaga faza si un semn grafic reprezentand o sinusoida strabatuta de o sageata sau o linie aceasta este iesirea care se leaga la bec. Altere variatoare elctronice mai complexe (Gewiss, Legrand) mai au o borna pe care in plus apare "P" Tipul acesta de variatoare pot fi comandate din o infinitate de locuri. La aceste variatoare se mai pot atasa pulsante sau push-uri dand faza de comanda pe "P" E important ca faza de comanda sa fie aceeasi cu faza de sarcina (la acelasi potential) Sau alfel spus, sa faceti o punte intre L si P al variat.
                      Aceste din urma tipuri de variat. (dimmere) Au sistemul de lucru astfel:
                      La un click scurt se aprinde lumina la urmatorul click scurt se stinge lumina. Daca in timp ce lumina este aprinsa se apasa din nou dar cu un click lung lumina isi va modifica intensitatea variind ciclic si liniar de la I max la Imin. In momentul cand s-a ajuns la intensitatea dorita se va lua elibera butonul. La urmatoarele aprinderi dimmerul va memora intensitatea reglata aprinzand lumina la aceeasi intensitate pana la un nou reglaj.

                      Comentariu

                      • bogd
                        Membru Marcant
                        • 16.aug.2009
                        • 546

                        #12
                        schema legare diferential,variator tensiune

                        multumesc pt raspuns.cu cat se prezinta mai multe variante,cu atat inveti mai mult.
                        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                        Comentariu

                        • DM7
                          Membru
                          • 13.apr.2006
                          • 290

                          #13
                          Re: schema legare diferential,variator tensiune

                          Postat în original de bogd
                          multumesc pt raspuns.cu cat se prezinta mai multe variante,cu atat inveti mai mult.
                          Cu mare placere....

                          Comentariu

                          Procesare...