Mobilier pentru bucatarie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    Gasesti , gasesti . Eu am un prieten care se ocupa si cu asa ceva ... conteaza proiectarea , calitatea PAL-ului , smecheria de a baga " intarituri " in diverse zone , cum sa proiectezi cu PAL alb la interior si altul( mai scump ) , la exterior , accesoriile ....
    Spor , Estimez la un 10000lei .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      Pretul ala este pentru comanda, pentru regie proprie poate sa fie la jumatate. Conteaza mult acecsoriile insa cu ce economisesti la unele capitole, investesti in anumite accesorii.
      PAL corpuri colorat, nu alb. Dupa cum spuneam este proiectat si 50% executat.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        La cum au crescut preturile , nu cred .
        Vezi ca eu n-am referit la lucrat cu ALB la interior si doar partile vizibile in culoarea dorita .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          Pentru referinta, poate trebuie si altcuiva informatiile. Lungime latura stanga 3300mm, latura dreapta 2600mm.
          Parte de corpuri, din PAL e 18 colorat, o nuanta bronz, taiant si cantuit cu ABS de 0,4mm, eurosuruburile si PFL-ul pentru spate au costat 1450 lei - din care a mai ramas o jumatate de placa de PAL.
          Jolly de 300, picuratorul inox de 900, balamalele cu amortizoare, balamalele lezena, picioarele, si plinta in jur de 600 lei
          Blatul, 2 bucati 700 lei cu un rest de 2m ce va insemna o recuerare de 200 lei probabil.
          Vor fi 4 sertare metalice de 500 cu soft close, in lucru , circa 500 lei
          Mai sunt in calcul fronturile cu ABS de 2mm, inaltatorul (16 lei/m) si manerele.

          Detalii vedem mai departe daca este necesar, cel putin de ceea ce m-am lovit pana acum.
          Nu numai pretul conteaza, dar este important.
          Ca sa nu vorbim doar teorie, astazi am reusit sa construiesc sertarele metalice. Corpul are latimea 500mm, inaltimea totala 860 din care 100 picioarele.Prima incercare, prima reusita!
          Urmeaza fronturile dar anul asta nu mai este timp.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	corp sertare.jpeg 
Afișări:	291 
Mărime:	83,1 KB 
ID:	685785
          Ultima editare de VYS; 29.dec.2021, 21:02.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • VARAIN75
            Incepator
            • 23.apr.2009
            • 2

            La multi ani 2022!

            Unde se poate comanda material ( PAL, MDF, blat de bucatarie) debitat ?
            Eu nu gasesc in zona Vrancea, nici o firma care sa faca asa ceva, nici online nu am gasit.
            Are cineva niste adrese?
            Sooner or later we will be outhere.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              Zona Vrancea este mare.. un oras? In Focsani exista.
              Asa este Mircea, se pare ca nimeni nu mai transpira nici daca este pentru propriul interes. Au disparut iubitorii de DIY sau poate nu vor sa mai comunice secretele descoperite.
              Sa ne vedem de provocari mai departe ....
              Intre timp au venit fetele de la mobila, lupta cu asamblarea si milimetrii continua. Greu dar merge bine ....

              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	bucatarie 13.jpeg  Afișări:	266  Mărime:	73,5 KB  ID:	685969 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	bucatarie 19.jpeg  Afișări:	220  Mărime:	149,8 KB  ID:	685970 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	bucatarie 1.jpeg  Afișări:	239  Mărime:	174,0 KB  ID:	685971 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	bucatarie 22.jpeg  Afișări:	238  Mărime:	122,7 KB  ID:	685972
              VYS Blog DIY

              Comentariu


              • calin.diaconu
                calin.diaconu comentat
                Editarea unui comentariu
                Felicitari pentru realizare și mulțumim pentru poze! Ce feronerie ați folosit, de unde ați achiziționat-o?
            • GregHolls
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 13.ian.2023
              • 2

              Îți pot recomanda un magazin bun pe care l-am găsit, dacă îmi trimiți cerere în particular.

              NOTĂ ADMIN, Călin Diaconu (Project Manager): Forumul Misiunea Casa nu permite afișare de link-uri ale unor site-uri externe, decât sub rezerva aprobării de către Administratori, care verifică veridicitatea și relevanța link-urilor, pentru a proteja cititorii. În schimb, ca Forumiști aveți posibilitatea de a coresponda unii cu ceilalți, direct. Chiar încurajăm prieteniile, dacă sunt bine intenționate!

              Ultima editare de calin.diaconu; 20.ian.2023, 18:55. Motiv: Eliminare link către magazin de mobilă din Chișinău. Ne puteți trimite cererile de publicitate pe adresa Redactiei. Multumim!

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                calin.diaconu Felicitari pentru realizare și mulțumim pentru poze! Ce feronerie ați folosit, de unde ați achiziționat-o?
                Multumesc. Este un sistem pentru sertare metalice, marca DTC, achiziitonat de la un mic distribuitor local de feronerie pentru mobilier. Exista branduri diverse, de la numele mari pana la cele mai mici, magazine de bricolaj pentru mobilier de tipul MAM Bricolaj sau ateliere locale de prelucrare PAL/MDF ce dstribuie si feronerie sau accesorii pentru mobilier. O mica lume a celor din lumea mobilierului insa poate fi experimentata de oricine este dispus la noi provocari. Au grija proiectantii de feronerie si accesorii sa ne faca provoace "pasiunile".
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • alinescoo
                  Membru
                  • 18.ian.2008
                  • 212

                  Stimați colegi, care este distanța recomandată între uși/front sertar și blatul la mobilă de bucătărie? Eu folosesc perimetral 1,5mm asta înseamnă un loc liber de 3mm între fronturi. Ar ajunge 3mm sau aer trebui mai mult?

                  VYS arată foarte bine calibrate fronturile. Ce distanță s-a lăsat până la blat?

                  eu voi folosi mânere cu prindere pe cant, cele care se prind în spate pe front. Ar trebui să aibă sub 2mm grosime.

                  mulțumesc pentru timpul acordat.

                  Comentariu

                  Procesare...