Pret renovare apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #31
    Postat în original de dan dan daniel
    Domnule da_n ai dumneata obrazul sa spui ca pretul de 2000 de euro este un pret corect pentru lucrarile ce le are doamna Ira de facut in apartamentul dansei, dumneata ai plati suma asta daca ati fi dta. in locul doamnei Ira.
    Pretene de peste Mures, lasand pe domnule si obrazul meu deoparte, habar n-am de preturile din Ro, in alta ordine de idei daca nu ai reusit sa citesti tot ce am scris eu mai sus reiau: pretul e ala care reusesti sa-l negociezi la momentul respectiv, cu conditia sa ai satisfactia lucrarii bine facute, ca aia cu e mult, eu am vazut mai ieftin sunt vorbe-n vant.
    As vrea sa vad un raspuns argumentat de genul: e scump, uite echipa x face mai ieftin, poftim lucrari de referinta etc, ca asa cum ai postat mai sus doar dai dureri de cap si nesomn omului.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #32
      Re: Pret manopera apartament 3 cam 59mp

      Postat în original de ira82
      -dat jos gresie si aplicat gresie pe un hol de 3.33 mp
      -dat jos gresie si faianta si placare gresie/faianta baie 3mp
      -dat cu lavabila in 3 camere(mentionez ca nu necesita gelt, doar slefuit)
      -daramat o debara mica+ peretele dintre sufragerie si bucatarie( tot noi le punem la dispozitie flex, pe care il inchiriem ptr ca ei nu au)
      -zidit balconul, 1,5 m, pe interior
      -montat 3 usi interior
      Posibil sa fie pretul corect . Noi nu stim ce implica scosul de gresie , daca trebuie si sapa sau nu , datul jos de faianta poate implica si lucrari de instalatii sanitare , dat cu lavabila iarasi nu stim ce implica ...
      Darimatul de pereti inseamna si lucrari de electrica , poate instalatii , sapa , reparatii majore , carat de moloz . Montatul de usi inseamna si scosul de usi , glafuri , reparatii ...
      Deci , este in firea clientului sa minimalizeze lucrarea !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Dan_Daniel
        Living Legend
        • 20.nov.2009
        • 1153

        #33
        Re: Pret manopera apartament 3 cam 59mp

        Postat în original de Mircea G
        Deci , este in firea clientului sa minimalizeze lucrarea !
        Se poate sa fie si asta adevarat. Efectuarea strict a lucrarilor prezentate de d-na Ira, calculate pas cu pas, pe mp, nu poate sa depaseasca in nici un caz 1000 de euro.
        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1228

          #34
          Re: Pret manopera apartament 3 cam 59mp

          Postat în original de dan dan daniel
          Se poate sa fie si asta adevarat. Efectuarea strict a lucrarilor prezentate de d-na Ira, calculate pas cu pas, pe mp, nu poate sa depaseasca in nici un caz 1000 de euro.
          nu te contrazic, poti avea dreptate, dar asta are efect doar daca prezinti o alternativa mai buna, pana atunci ce ai in mana este ce ai mai bun, restul sunt situatii ipotetice, ex:
          Postat în original de dan dan daniel
          Nu se pune problema sa va faca dumneavoastra, pentru ca nu o sa va faca, oricum locuieste in Timisoara, doar l-am intrebat asa informativ, pretul.
          cu asta doar ii dai dureri de cap omului si ganduri inainte de culcare, scuze daca te-am suparat, dar asta consider ca este realitatea, cred ca este un pic hazardat sa faci o oferta de pret Timisoara Bucuresti via telefon Europe +www

          Comentariu

          • Dan_Daniel
            Living Legend
            • 20.nov.2009
            • 1153

            #35
            Re: Pret manopera apartament 3 cam 59mp

            Postat în original de da_n
            nu te contrazic, poti avea dreptate, dar asta are efect doar daca prezinti o alternativa mai buna, pana atunci ce ai in mana este ce ai mai bun, restul sunt situatii ipotetice
            Aceste preturi sant preturi practicate de multe echipe de constructori in tara, ele pot sa varieze, dar o medie a lor cam asta ar fi :
            - Scos gresie hol: 3,33 mp ¤ 6 ron/mp = 19,98 ron
            - Turnat sapa hol: 3,33 mp ¤ 13 ron/mp = 131 ron
            - Autonivelanta hol: 3,33 mp ¤ 10 ron/mp = 33,30 ron
            - Pus gresie hol : 3,33 mp ¤ 22 ron/mp = 73,26 ron

            - Scos gresie baie : 3 mp ¤ 6 ron/mp = 18 ron
            - Turnat sapa baie : 3 mp ¤ 13 ron/mp = 39 ron
            - Autonivelanta baie : 3 mp ¤ 10 ron/mp = 30 ron
            - Pus gresie baie : 3 mp ¤ 22 ron/mp = 66 ron
            Fiind vorba si de faianta in baie, luam in considerare suprafata maxima de faianta care poate sa se gaseasca intr-o baie de 3 mp, si anume ~ 16 mp
            - Scos faianta baie : 16 mp ¤ 6 ron/mp = 96 ron
            - Tinci indreptat perete : 16 mp ¤ 5 ron/mp = 80 ron
            - Pus faianta baie : 16 mp ¤ 22 ron/mp = 352 ron

            Cele trei camere le consideram de 4 metri pe 4 metri fiecare, mai mari nu prea pot sa fie intr-un apartament de 59 mp, ceea ce corespunde cu o suprafata de zugravit de 52 mp maxim, peretii + tavane, pentru fiecare camera, deci cele trei camere au un total de 156 mp, ceea ce luam in calcul.
            - Slefuit pereti 156 mp ¤ 1 ron/mp = 156 ron
            - Dat amorsa 156 mp ¤ 1,5 ron/mp = 234 ron
            - Dat lavabila (doua straturi)156 mp ¤ 5 ron/mp = 780 ron

            La balcon fiindca nu stim exact suprafata ce trebuie zidita, sa luam in calcul 1 mc de caramida etc, si o suprafata a zidului de 10 mp, interior-exterior, mai mult nu cred ca ar fi.
            - Zidit 1 mc caramida etc = 120 ron
            - Tencuit 10 mp zid ¤ 10 ron/mp = 100 ron
            - Tinci finisaj 10 mp ¤ 5 ron/mp = 50 ron

            Fiindca nu cunoastem suprafata zidului ce trebuie spart, luam in considerare o suprafata de 12 mp, nu cred ca este mai mare.
            - Daramat perete 12 mp ¤ 50 ron/mp = 600 ron

            - Montat 3 usi, hai sa punem 100 de ron bucata = 300 ron

            TOTAL 3278,54 RON
            Restul pana la 1000 de euro sa le consideram coborat, incarcat in masina, dus la gropa de gunoi : faianta si gresia sparta, peretele demolat, resturi materiale de constructii, saci goi, bidoane goale etc.
            Multumit prietene de peste Mures?
            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

            Comentariu

            • Dan_Daniel
              Living Legend
              • 20.nov.2009
              • 1153

              #36
              Scuze am transcris gresit: Turnat sapa hol -131 ron, in realitate este 43,29 ron.
              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1228

                #37
                pacat ca nu reusesti sa intelegi ce am scris mai sus, dar mai pun inca odata poate, poate

                Postat în original de da_n
                As vrea sa vad un raspuns argumentat de genul: e scump, uite echipa x face mai ieftin, poftim lucrari de referinta etc, ca asa cum ai postat mai sus doar dai dureri de cap si nesomn omului.

                Comentariu

                • Dan_Daniel
                  Living Legend
                  • 20.nov.2009
                  • 1153

                  #38
                  Postat în original de da_n
                  As vrea sa vad un raspuns argumentat de genul: e scump, uite echipa x face mai ieftin, poftim lucrari de referinta etc, ca asa cum ai postat mai sus doar dai dureri de cap si nesomn omului
                  Nu inteleg de ce sa aiba omul dureri de cap si nesomn, eu zic ca din contra este linistit si impacat cu gandul ca nu a fost tras pe sfoara, si sa plateasca dublu pentru o lucrare unor "meseriasi" (care atata de priceputi si dotati sant, ca nici flex nu au)
                  Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                  Comentariu

                  • anduvirgil
                    Membru Marcant
                    • 25.feb.2006
                    • 527

                    #39
                    scump domne', scump. dincolo era mai ieftin......


                    exercitiu: ce lucrari (manopera) poti face intr-o camera de 3/4 cu 500 ron ?

                    raspuns: izolat tavan cu gipscarton + scafa, izolat perete exterior cu polistiren, racait calciu pe 3 pereti, 3 maini glet, 2 maini de lavabila, montat usa si pus parchet.

                    e ce spuneti?
                    anda panda din ...

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1228

                      #40
                      Postat în original de dan dan daniel
                      Nu inteleg de ce sa aiba omul dureri de cap si nesomn, eu zic ca din contra este linistit si impacat cu gandul ca nu a fost tras pe sfoara, si sa plateasca dublu pentru o lucrare unor "meseriasi" (care atata de priceputi si dotati sant, ca nici flex nu au)
                      Interesant ca din citatul meu ai prins/comentat partea care nu intereseaza.
                      Incerc sa explic inca o data, da asta-i ultima: ce spune omul in primul post, adica x euro pentru cutare lucrare este un fapt, este cruda realitate, ce-i spui tu cu juma`de pret este o utopie, un ideal, vorbe goale.
                      Daca ai fi spus uite echipa de Tm face cu juma`de pret, sunt de incredere, mie mi-au lucrat si sunt multumit, uite poze de la lucrare etc, da-mi de stire, ca-i trimit peste tine si te rezolva imediat, asta da, era un fapt, ideal de altfel.

                      Comentariu

                      • Dan_Daniel
                        Living Legend
                        • 20.nov.2009
                        • 1153

                        #41
                        Postat în original de da_n
                        Interesant ca din citatul meu ai prins/comentat partea care nu intereseaza.
                        Incerc sa explic inca o data, da asta-i ultima: ce spune omul in primul post, adica x euro pentru cutare lucrare este un fapt, este cruda realitate, ce-i spui tu cu juma`de pret este o utopie, un ideal, vorbe goale.
                        Daca ai fi spus uite echipa de Tm face cu juma`de pret, sunt de incredere, mie mi-au lucrat si sunt multumit, uite poze de la lucrare etc, da-mi de stire, ca-i trimit peste tine si te rezolva imediat, asta da, era un fapt, ideal de altfel.
                        Nu o mai lungiti ca nu are rost, eu prind/comentez ceea ce vreau si ceea ce are rost sa prind/comentez, ce naiba nu-i clar. Nici nu am inteles nici acum ce rost a avut sa comentati in urma mesajului meu, cel cu pretul de 1000 de euro. Am spus clar ca am vorbit cu un om serios, responsabil, si care stie ce face si ce spune, lucru dovedit la mine la doua case ce mi-a ridicat, si daca acest om nu era asa, nici nu avea rost sa-l sun si sa-l intreb, stie situatia oamenilor din tara, si stie cat sa ceara pentru lucrul pe care-l face, fara sa traga pielea de pe om. La urma iar am spus ca nu poate sa-i faca doamnei lucrarea, pentru ca locuieste in Timisoara, si are de lucru local, si ii mai dau si eu cat poate sa duca, asa cum ati comentat ironic " via telefon Europe + www". Si in cele din urma, ca sa va fac pe plac am demonstrat cu preturi calculate concret pentru lucrarile doamnei, si a iesit pretul spus de la bun inceput.
                        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                        Comentariu

                        • ioan prodan
                          Membru Marcant
                          • 10.nov.2008
                          • 364

                          #42
                          Re: Pret manopera apartament 3 cam 59mp

                          [/quote]Nu prea ma pricep la preturile din tara, dar tinand cont ca si eu sant in constructie cu una dintre case, si stiind cat am platit pentru lucrarile executate pana acum, si tinand cont si de situatia din domeniul constructiilor din tara noastra, cand mare parte dintre constructori "someaza", dupa mine pretul propus de echipa dv. este foarte mare pentru lucrarile ce trebuie executate.[/quote]

                          Mie nu mi se pare scump si motivul e simplu.Vedeti d-voastra preturile produselor din romania? sunt mai scumpe decat in afara.De ce nu ar fi si manopera mai scumpa sau macar egala.Un exemplu:-de refacut o baie cu suprafata de 6mp(demolat,schimbat instalatii,montat gresie si faianta,montat obiecte sanitare,etc)costa minim 5000€uro in italia. Pretul este cu material inclus.

                          Comentariu

                          • expertparchet
                            Living Legend
                            • 16.iun.2006
                            • 1269

                            #43
                            Draga prietene dan dan daniel suprafete de 3.3, 2.3 sau 3.5 mp nu se fac la mp. ci se calculeaza la lucrare.
                            Hai ca va chem si eu la mine sa-mi montati 1.77 mp gresie si va intreb cat luati la mp.
                            Au mai fost discutii din acestea pe forum aiurea.
                            Avea dreptate da_n nu se stie clar ce trebuie facut acolo.... Genul dat lavabil si 3mp de gresie e poveste fara continut

                            Comentariu

                            • Dan_Daniel
                              Living Legend
                              • 20.nov.2009
                              • 1153

                              #44
                              Postat în original de expertparchet
                              Draga prietene dan dan daniel suprafete de 3.3, 2.3 sau 3.5 mp nu se fac la mp. ci se calculeaza la lucrare.
                              Hai ca va chem si eu la mine sa-mi montati 1.77 mp gresie si va intreb cat luati la mp.
                              Au mai fost discutii din acestea pe forum aiurea.
                              Avea dreptate da_n nu se stie clar ce trebuie facut acolo.... Genul dat lavabil si 3mp de gresie e poveste fara continut
                              Haideti sa va povestesc cum sta treaba. Aici in Fr. in acesti zece ani de cand sant aici mi-am facut cateva zeci de prieteni, cunostiinte si mai multe, de prin zona Tm. Sotia mea este de la Maramures, si asa sant in foarte bune relatii cu o echipa de maramureseni, dar care locuiesc si au o firma de constructii in Tm de vreo 18 ani, si-au cumparat toti case si s-au "naturalizat". Si uite asa am ajuns un fel de "intermediar" in timpul liber, intre acesti prieteni si cunostinte care lucreaza aici, si care aproape toti construiesc sau renoveaza cate ceva in Ro, si aceasta echipa de constructori preferati de catre ei, recomandati din gura in gura, tocmai prin seriozitatea de care dau dovada, prin calitatea lucrarilor pe care le executa, prin responsabilitatea si bunul simt in fixarea preturilor pentru lucrarile care le au de executat. Si iata cum fac: vine omul la mine si imi spune, as avea de facut : aia, aia, aia, aia, dimensiunile sant alea, alea, alea, poti te rog sa vezi cat mi-ar lua baietii sa-mi faca? Eu sun, sau trimit un mail, comunic exact ce este de facut, dimensiuni si tot ce trebuie stiut si gata. Cand este posibil imediat, ei merg la adresa respectiva, unde ii asteapta cineva, si vad la fata locului, concret ce au de facut, iar cand nu este posibil sa mearga imediat, calculeaza ce au de calculat si imi comunica pretul cerut de ei pentru realizarea lucrarilor cerute, cu conditia ca sa ramana ce sa stabilit, sa nu se adauge alte lucrari in plus. Asa am facut si in cazul de fata, am sunat, am spus ce lucrari ar fi de facut, suprafete si tot ce a scris dna. Ira in mesaj, si am intrebat cat ar costa executarea acestor lucrari, nici macar nu am spus ca este ceva de pe un forum, ca este doar informativ etc, a fost un apel exact ca celalalte. Seful lor ma sunat dupa vreun sfert de ora si mi-a spus: ca sa execut aceste lucrari pretul nu depaseste 1000 de euro, si le termin intr-o saptamana maxim, eu am zis ok, o sa comunic pretul si te tin la curent, exact ca intotdeauna. Si asta este tot, ce pot sa va spun mai mult, ca in cazul a 3 mp se calculeaza la lucrare, si nu stiu ce, si nu stiu cum, nici nu mai conteaza, oricum erau mai multe lucrari de facut nu numai de pus 3 mp de gresie. Apropo dle. expertparchet, daca ar fi de pus doar 3 mp de gresie undeva, si dta. ai cere un pret "la lucrare" si nu la mp, care ar fi acela, concret va rog, daca tot ati adus in discutie acest subiect.
                              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                              Comentariu

                              • expertparchet
                                Living Legend
                                • 16.iun.2006
                                • 1269

                                #45
                                eu nu m-as duce sa montez 3mp.Poate doar la prieteni pe gratis.

                                Comentariu

                                Procesare...