Priza de pamant pentru casa la curte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanuelv
    Incepator
    • 25.nov.2009
    • 6

    Priza de pamant pentru casa la curte

    Salutare la toata lumea.
    Doresc sa realizez o priza de pamant pentru o casa la curte situata in Bucuresti.
    Spatiul nebetonat este relativ mic si cam aproape de peretele casei. Ar fi cam 4 m (de platbanda) de la "bateria de electrozi" la peretele casei, jumatate ingropata in pamant si jumatate trecuta pe sub beton.
    Am facut rost de 2 electrozi de otel galvanizat de 3 m, cu profil cruce. Probabil ca va trebui si un al treilea, dar nu se gasesc decat de 2 m.
    Va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa fac axceasta priza de pamant, cam la ce distanta sa bat electrozii in pamant si daca trebuie ingropati mai adanc de 0.5 m de la suprafata terenului (spatiu verde). Daca se poate si o schema, as fi recunoscator.
    Va multumesc.
    Atunci cand nu stii ceva, trebuie sa recunosti si mai bine intrebi pe cei ce stiu
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    FOLOSIT FUNCTIA "CAUTARE"!!!!!!!!
    CITITI REGULAMENTUL FORUMULUI!!!!!!


    S-a mai discutat aici:







    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • emanuelv
      Incepator
      • 25.nov.2009
      • 6

      #3
      Priza de pamant

      Da Domnule Moderator, Mukltumesc pentru link-uri. Citisem deja toate aceste postari, insa vroiam un raspuns concret, nu unul evaziv !
      Vreau sa stiu urmatoarele :
      -pot folosi 2 electrozi de 3 m si unul de 2m, amplasati in colturile unui triunghi echilateral ?
      - ingropati la 0.5 m
      - platbanda sudata de cei 3 electrozi (sa fie 1 rand de platbanda sau 2 randuri ?)
      - platbanda sa plece spre casa dintr-un colt al triunghiului, sau de la mijlocul unei laturi ?
      - in piesa de separatie de pe peretele casei nu se pune nici o alta piesa intre platbanda si conductorul de cupru ?
      Va rog, vreau raspunsuri exacte, nu evazive, de genul "citeste I 7 - 2002 !)
      Va multumesc.
      Atunci cand nu stii ceva, trebuie sa recunosti si mai bine intrebi pe cei ce stiu

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Re: Priza de pamant

        Postat în original de emanuelv
        Va rog, vreau raspunsuri exacte, nu evazive, de genul "citeste I 7 - 2002 !)
        Va multumesc.
        Stimate domn,

        pentru a realiza o priza de pamant, in primul rand sunt necesare cateva studii realziate in prealabil.
        O priza de pamant nu se face cu scopul de a impresiona un vecin,... adica cam 2 electrozi de 3 m si 1 de 2 m in triunghi etc, ci are rolul de a proteja o instalatie, si in cele mai multe cazuri, utilizatorul instalatiei de punerile la masa din circuitul protejat.

        Cu alte cuvinte pentru a avea o priza de pamant, pamantare eficace, este nevoie sa cunoasteti structura geologica a terenului in care veti executa acea priza. pentur asta daca nu sunteti in domeniu va recomand sa faceti un studiu geotehnic al terenului.

        Ulterior acestui studiu se determina stratul in care se va monta pamantarea si dupa calcule exacte poate rezulta numarul de elementi necesari realizarii prizei, dimensiunea conductorului OL-Zn si gradul de protectie.

        O priza de pamant are 2 functii:

        - protectie pentru punerile la masa
        - dupa caz protectie pentru descarcarile atmosferice.

        Functie de aceste intrebuintari rezulta valoarea prizei de pamant care nu trebuie sa depaseasca 5 Ohmi altfel este ineficienta (sper sa nu gresesc aceasta valoare ... nu am la indemana un normativ ca sa va pot da valoarea exacta)

        Valoarea prizei de pamant este determinata de un laborator de incercari (in cele mai multe cazuri se foloseste un Ohmetru de mare putere) si se va elibera un certificat de incercari in care se va confirma valoarea prizei de pamant.

        Foarte multi folosesc metoda pe care o propuneti dumneavoastra ... metoda incercarilor repetate.
        Se poate ajunge si asa la un rezultat dar ... exista o foarte mare posibilitate sa intorduceti electrozi in pamant pana la "Loc comanda!" si tot sa nu obtineti o valoare a prizei care sa va poata proteja.

        In fine cel mai comod este sa realizati un calcul pentru determiarea prizei de pamant. Pe de alta parte normativele impun anumite constructii ale prizelor de pamant pentru a obtine o anumita rezistenta de dispersie a prizei de pamant.

        Incecati sa contactati o firma de proiectare in domeniu.

        Cu stima!
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • emanu
          Membru marcant
          • 06.oct.2008
          • 504

          #5
          am o intrebare! O priza buna la pamant nu s-ar putea face coborans pur si simplu un fir in putul de apa??

          Comentariu

          • constantin57
            Membru
            • 11.dec.2005
            • 194

            #6
            Postat în original de emanu
            am o intrebare! O priza buna la pamant nu s-ar putea face coborans pur si simplu un fir in putul de apa??
            Si cind vezi ca iese abur din fintina ,ce faci?

            Comentariu

            • Codex
              Membru
              • 12.mai.2006
              • 253

              #7
              Postat în original de emanu
              am o intrebare! O priza buna la pamant nu s-ar putea face coborans pur si simplu un fir in putul de apa??
              Raspuns: NU

              Este adevarat ca ceea ce spuneti dvs. reprezinta un contact foarte bun, dar apa se comporta ca o rezistenta variabila fata de punctul de contact, de descarcare a potentialului electric. Cu alte cuvine priza de care vorbiti in anumite puncte se va comporta ca o sursa de curent pentru cel care ia contact cu apa, si drept urmare scoti apa din put si crapi langa el.

              Ce idei va mai vin! Uite asa omorati oameni nevinovati! Totul pentru a scuti niste banuti pentru proiectarea in domeniul electric! Reteaua electrica nu e aceeasi treaba cu a trage o teava de apa: Daca faceti o greseala in alimentarea cu apa EXISTA timp pentru a remedia problema, dar la alimentarea cu energie electrica si PROTEJAREA, in cazul in care nu esti in cunostinta de cauza, timpul il capeti pe lumea cealalta! Doamne fereste!

              "CURENTUL NU IARTA! GRESESTI O SINGURA DATA!"

              Cu stima
              Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

              Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

              Electrician autorizat IIA + IIB

              Comentariu

              • emanuelv
                Incepator
                • 25.nov.2009
                • 6

                #8
                Re: Priza de pamant

                Postat în original de Codex
                Postat în original de emanuelv
                Va rog, vreau raspunsuri exacte, nu evazive, de genul "citeste I 7 - 2002 !)
                Va multumesc.
                Stimate domn,

                pentru a realiza o priza de pamant, in primul rand sunt necesare cateva studii realziate in prealabil.
                O priza de pamant nu se face cu scopul de a impresiona un vecin,... adica cam 2 electrozi de 3 m si 1 de 2 m in triunghi etc, ci are rolul de a proteja o instalatie, si in cele mai multe cazuri, utilizatorul instalatiei de punerile la masa din circuitul protejat.

                Cu alte cuvinte pentru a avea o priza de pamant, pamantare eficace, este nevoie sa cunoasteti structura geologica a terenului in care veti executa acea priza. pentur asta daca nu sunteti in domeniu va recomand sa faceti un studiu geotehnic al terenului.

                Ulterior acestui studiu se determina stratul in care se va monta pamantarea si dupa calcule exacte poate rezulta numarul de elementi necesari realizarii prizei, dimensiunea conductorului OL-Zn si gradul de protectie.

                O priza de pamant are 2 functii:

                - protectie pentru punerile la masa
                - dupa caz protectie pentru descarcarile atmosferice.

                Functie de aceste intrebuintari rezulta valoarea prizei de pamant care nu trebuie sa depaseasca 5 Ohmi altfel este ineficienta (sper sa nu gresesc aceasta valoare ... nu am la indemana un normativ ca sa va pot da valoarea exacta)

                Valoarea prizei de pamant este determinata de un laborator de incercari (in cele mai multe cazuri se foloseste un Ohmetru de mare putere) si se va elibera un certificat de incercari in care se va confirma valoarea prizei de pamant.

                Foarte multi folosesc metoda pe care o propuneti dumneavoastra ... metoda incercarilor repetate.
                Se poate ajunge si asa la un rezultat dar ... exista o foarte mare posibilitate sa intorduceti electrozi in pamant pana la "Loc comanda!" si tot sa nu obtineti o valoare a prizei care sa va poata proteja.

                In fine cel mai comod este sa realizati un calcul pentru determiarea prizei de pamant. Pe de alta parte normativele impun anumite constructii ale prizelor de pamant pentru a obtine o anumita rezistenta de dispersie a prizei de pamant.

                Incecati sa contactati o firma de proiectare in domeniu.

                Cu stima!
                Stimate domn,
                1. Sunt ing. geolog si pe langa asta, cunosc natura terenului din zona pana la o anumita adancime (sa zicem cca. 5 m), pana la care nu ma gandesc sa sap in viitorii 5 ani ! - argila prafoasa, plastic vartoasa, cu intercalatii de pietris.
                2. Nu am de gand sa contactez vreo firma de care ziceti dv. pentru a le baga lor niste bani in buzunar, fara nici o justificare. Cum a stat casa 20 ani fara impamantare, ar putea sa mai stea vreo 10, dar nu vreau eu asa ceva.
                3. eu nu am propus nicaieri "metoda incercarilor repetate", doar ca ce am citit pe forum nu m-a lamurit suficient.
                4. Evident ca dupa realizarea prizei, voi solicita pe cineva autorizat sa vina sa imi masoare priza de pamant, mai ales ca vreau si un "document" in acest sens.
                5. Asa cum ziceam, am de gand sa ingrop cei 3 electrozi la 0.5 m de la suprafata terenului, insa vroiam sa stiu care ar fi distanta optima dintre electrozii batuti vertical si daca ar fi indicat sa fac 2 centuri de platbanda intre ei, una interioara si una exterioara.
                6. Am intrebat pentru a-mi raspunde cineva care are experienta in domeniu si a mai facut asa ceva, nu unul care vorbeste "din auzite". Din astia am ascultat si eu destui, dar evit incercarile pe timpul si banii mei.
                7. Multumesc pentru amabilitate d-le ! (am sesizat inclusiv tonul dv. arogant).
                Atunci cand nu stii ceva, trebuie sa recunosti si mai bine intrebi pe cei ce stiu

                Comentariu

                • emanu
                  Membru marcant
                  • 06.oct.2008
                  • 504

                  #9
                  Postat în original de constantin57
                  Postat în original de emanu
                  am o intrebare! O priza buna la pamant nu s-ar putea face coborans pur si simplu un fir in putul de apa??
                  Si cind vezi ca iese abur din fintina ,ce faci?

                  iti dai seama ca ai o problema cu un aparat functional si-l iei la purecat sa vezi ce izolatie s-a strapuns

                  Comentariu

                  • emanu
                    Membru marcant
                    • 06.oct.2008
                    • 504

                    #10
                    Postat în original de Codex
                    Postat în original de emanu
                    am o intrebare! O priza buna la pamant nu s-ar putea face coborans pur si simplu un fir in putul de apa??
                    Raspuns: NU

                    Este adevarat ca ceea ce spuneti dvs. reprezinta un contact foarte bun, dar apa se comporta ca o rezistenta variabila fata de punctul de contact, de descarcare a potentialului electric. Cu alte cuvine priza de care vorbiti in anumite puncte se va comporta ca o sursa de curent pentru cel care ia contact cu apa, si drept urmare scoti apa din put si crapi langa el.
                    Stimate domn stai sa recapitulam putin ce spuneti! Spuneti ca ideea mea inseamna un contact f bun, banuiesc ca fir, grila, etc >>>apa >>>>strat freatic-pamant, suprafatza de contact la greu adeca
                    Eu mai stiu ca curentul asta electric are prostul obicei sa o ia pe calea minimei rezistente, banuiesc ca acelasi lucru il stiti si Dvoastra! Ori ca sa curentezi un om sau vre-o rama curentul asta nu vad de ce in loc sa prefere cativa centimetri de apa pana la pamant ar alege brusc cateva zeci de metri de apa apoi omul sau rama, care au si ei ceva rezistentza, mai ales omul si apoi iar acelasi pamant la care ar ajunge dupa cativa centrimetri daca o lua de la inceput de-a dreptul!

                    Spune-ti-mi in ce situatie ar prefera curentul acea cale lunga si intortocheata care ar insemna pericol cum spuneti d-voastra?

                    Comentariu

                    • bogd
                      Membru Marcant
                      • 16.aug.2009
                      • 546

                      #11
                      Priza de pamant pentru casa la curte

                      tensiunea intre 2 puncte aflate pe acelasi circuit este egala.asa ca an momentul an care veti intra an contact cu apa,respectiv lantul putului rezultatul pt d.voastra poate fi fatal.au dat anul asta la t.v.cand vecinul a legat impamantarea pe teava de apa.rezultatul a fost mortal pt vecinul de dedesubt.
                      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                      Comentariu

                      • emanu
                        Membru marcant
                        • 06.oct.2008
                        • 504

                        #12
                        Re: Priza de pamant pentru casa la curte

                        Postat în original de bogd
                        tensiunea intre 2 puncte aflate pe acelasi circuit este egala.asa ca an momentul an care veti intra an contact cu apa,respectiv lantul putului rezultatul pt d.voastra poate fi fatal.au dat anul asta la t.v.cand vecinul a legat impamantarea pe teava de apa.rezultatul a fost mortal pt vecinul de dedesubt.
                        de ce am impresia ca comparati mere cu pere si cazul d-voastra cu vecinul e un pic diferit, asa prin partile esentiale

                        Eu vorbesc de un contac electric deja aflat adanc in pamant intr-un mediu cu umezeala 100% ci saruri cu tot, ceea ce umanii se chinuie sa faca cu prizele dedicate la pamant! Adeca sa puna sare in panant in jurul tevilor ca sa creasca conductibilitatea electrica si pe cat se poate tevile sa fie intr-o zona unde sa stea umed cat mai mult, eventual prin derivarea unui jgheab pluvial spre zona cu pricina!
                        Desigur forarea unui putz ptr a face o astfek de impamantare ar fi mult mai scump decat sa bati 3 tevi cativa metri si sa bagi sare in ele, dar eu ma refer ptr acolo unde putul este gata facut

                        De ce am vaga idee ca vecinul d-voastra a patit-o ptr ca un instalator )asa ca mine) a montat mai jos un segment din acea teava din material plastic, PPR sau PexAl! Din pdv instalatoresc e ok, d-abia nu se mai colmateaza noul segment de coloana! Si astfel curentul electric a gasit o cale cu o rezistenta mai redusa prin vecinul d-voastra si alte cai spre pamant decat prin acea teava pe care cel de sus se gasise sa-si puna impamantarea!
                        si am vaga impresia ca nu impamantarea si-o pusese istetul de sus ci nulul de lucru!

                        Comentariu

                        • bogd
                          Membru Marcant
                          • 16.aug.2009
                          • 546

                          #13
                          Priza de pamant pentru casa la curte

                          curentul electric nu este apa sa curga intr.o singura directie.el circula prin tot circuitul.an acest caz si corpul uman.e trb dumneavoastra ce veti face,dar daca aveti familie tineti.o deoparte de acel put,daca veti face asta.
                          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                          Comentariu

                          • Codex
                            Membru
                            • 12.mai.2006
                            • 253

                            #14
                            Postat în original de emanu

                            Spune-ti-mi in ce situatie ar prefera curentul acea cale lunga si intortocheata care ar insemna pericol cum spuneti d-voastra?
                            Din acelasi motiv din care nu aveti voie, nu este permisa, legarea pamantarii la instalatia de termoficare a locuintelor.
                            Crearea de potentiale pe un circuit ceea ce poate conduce la electrocutare.

                            Care este controlul dvs. asupra pamantarii realizate prin put? nici unul! motive? (lipsa apa, put ruginit, rezistivitate diferita a solului, conductibilitatea materialului din care este confectionat putul si exemplele pot continua)

                            Si asa cum ati spus si dvs. curentul electric urmareste calea cu rezistenta cea mai mica. nu puteti spune ca o punere la masa in instalatia protejata este cu siguranta absorbita de apa din put. Nu aveti cum! Este ca si cum ati afirma ca trasnetul intotdeauna loveste in linie dreapta, desi se stie prea bine ca nu e asa tocmai datorita atmosferei care din punctul meu de vedere are o omogenitate mult mai mare decat cea a solului.
                            Asadar daca rezistenta de dispersie a "prizei - put" este mai pare decat rezistenta unui oricare alt punct de contact dintre utilizatorul putului si un element conductor .... atmosfera ploioasa poate, parti metalice legate la prize de pamant cu rezistente de dispersie mai mici de 1 Ohm etc. mai mult ca sigur apare efectul de electrocutare

                            Din punctul meu de vedere metoda cu putul nu prezinta un control asupra punerilor la masa. Drept urmare niciodata nu veti avea aceeasi rezistenta a "prizei put" si intotdeauna va exista elementul "noroc" in functionarea ei!

                            Este drept ca o punere la masa poate sa nu aiba niciodata loc si drept urmare instalatia cu putul sa conduca la ideea ca a functionat dintotdeauna. Tot ce va pot spune este ca ideea cu putul nu este corecta. Este parerea mea si mi-o mentin!

                            Iar ca sa imi mentin punctul de vedere am sa mai spun ca pana si pentru pompele submersibile (care vorba aia stau tot timpul in apa (poate chiar dintr-un put)), constructorul prevede obligatoriu legarea ei la pamantare!

                            Si sa nu mai spun si de exemplul PRACTIC de mai sus dat de colegul forumist bogd.

                            Daca intamplator am deranjat pe cineva imi cer scuze anticipat.

                            Cu stima
                            Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                            Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                            Electrician autorizat IIA + IIB

                            Comentariu

                            • Codex
                              Membru
                              • 12.mai.2006
                              • 253

                              #15
                              Re: Priza de pamant

                              Postat în original de emanuelv
                              Stimate domn,
                              1. Sunt ing. geolog si pe langa asta, cunosc natura terenului din zona pana la o anumita adancime (sa zicem cca. 5 m), pana la care nu ma gandesc sa sap in viitorii 5 ani ! - argila prafoasa, plastic vartoasa, cu intercalatii de pietris.
                              2. Nu am de gand sa contactez vreo firma de care ziceti dv. pentru a le baga lor niste bani in buzunar, fara nici o justificare. Cum a stat casa 20 ani fara impamantare, ar putea sa mai stea vreo 10, dar nu vreau eu asa ceva.
                              3. eu nu am propus nicaieri "metoda incercarilor repetate", doar ca ce am citit pe forum nu m-a lamurit suficient.
                              4. Evident ca dupa realizarea prizei, voi solicita pe cineva autorizat sa vina sa imi masoare priza de pamant, mai ales ca vreau si un "document" in acest sens.
                              5. Asa cum ziceam, am de gand sa ingrop cei 3 electrozi la 0.5 m de la suprafata terenului, insa vroiam sa stiu care ar fi distanta optima dintre electrozii batuti vertical si daca ar fi indicat sa fac 2 centuri de platbanda intre ei, una interioara si una exterioara.
                              6. Am intrebat pentru a-mi raspunde cineva care are experienta in domeniu si a mai facut asa ceva, nu unul care vorbeste "din auzite". Din astia am ascultat si eu destui, dar evit incercarile pe timpul si banii mei.
                              7. Multumesc pentru amabilitate d-le ! (am sesizat inclusiv tonul dv. arogant).
                              Stimate domn,

                              nu am intentia de a intra in polemici cu dumneavoastra si nici pe departe nu am avut intentia de a fi arogant asa cum acuzati.

                              motivul pentru care am spus ce am spus a fost datorita dumneavoastra

                              Postat în original de emanuelv
                              ...Va rog, vreau raspunsuri exacte, nu evazive, de genul "citeste I 7 - 2002 !) ...
                              A face trimitere la un normativ nu este o chestie evaziva ci una cat se poate de exacta si in domeniu.

                              faptul ca probabil nu aveti motivatia necesara sa cititi un normativ in vigoare, conduce la ideea ca veti "apleca urechea" la parerea oricarei persoane "X" si prin urmare am incercat sa evit ... trimiterea la un normativ si prin intermediul forumului sa va ofer o solutie.

                              Faptul ca sunteti geolog nu aveam de unde sa stiu si nici nu a existat intentia de a va trimite sa cheltuiti bani fara rost! Oricum era mai mult decat necesara cunoasterea solului pentru ca in calculul unei prize de pamant (apropo de cunoscatori) intra coeficienti direct legati de tipul de sol in care este instalata priza de pamant, si mai departe conduce la marimea, tipul, numarul de electrozi si adancimea de montare in pamant a prizei.

                              Cat priveste punctul 6 din postul dvs.

                              Postat în original de emanuelv
                              6. ........... nu unul care vorbeste "din auzite". Din astia am ascultat si eu destui, dar evit incercarile pe timpul si banii mei.
                              cred ca incercati sa obtineti o rezolvare fara banii dumneavoastra si oricum ar fi, consider ca nu are rost ca eu sa mai continui acest post.

                              Oricum intram in sfera unor alte discutii "off topic" si nu este in spiritul constructiv al forumului.

                              Asa ca sper sa obtineti informatiile care va intereseaza din alte pareri!

                              Daca am deranjat pe cineva imi cer scuze!

                              Cu stima
                              Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                              Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                              Electrician autorizat IIA + IIB

                              Comentariu

                              Procesare...