Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • shyck
    Incepator
    • 24.sep.2009
    • 23

    Postat în original de shyck
    Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

    salutare

    vreau si eu sa izolez podul casei. podul este nelocuit, si nici nu va fi vreodata, dar vreau sa reduc pierderile de caldura de la etaj prin pod. podul nu este si nu va incalzit

    am tot citit zeci de pareri si as vrea sa stiu care sunt pasii corecti de izolare. Am capriorii de 80 mm, si izolatia as vrea sa nu depaseasca aceasta grosime

    va rog sa imi ziceti care pasi sunt corecti

    1. sub scandura direct intre capriori vata de 10 si atat?
    2. sub scandura direct intre capriori vata de 10 si apoi folie?
    3. sub scandura direct intre capriori prima data folie apoi vata de 10 si apoi folie?
    4. sub scandura direct intre capriori, lasat spatiu si apoi vata de 10 si atat?
    5. sub scandura direct intre capriori, lasat spatiu si apoi vata de 10 si apoi folie?

    Nu intentionez sa vin momentan cu nimic peste vata.
    Totodata ma gandeam si la alta varianta, unde as vrea parerea voastra
    sub scandura lasat spatiu 3 cm, apoi polistiren expandat de 5 si atat. e ok? daca nu de ce?
    atasez si o schita orientativa cam cum e acoperisul
    salutare, revin la un topic mai vechi unde nu am facut nimic

    voiam sa izolez podul pentru a castiga la caldura, iar solutia oferita de voi, cea mai buna, a fost sa izolez mai bine planseul intre etaj si pod, si nu acoperisul

    intentionez sa pun o izolatie suplimentara peste cea existenta

    momentan planseul este compus din (de jos in sus):
    -rigips
    - vata 5cm cu folie aluminiu intre capriori (folia in jos)
    - vata 10cm fara folie peste cea de sus (tot intre capriori si nu in cruce)
    - scandura 2,5cm
    - OSB 1,5 cm

    Doresc sa scot OSB, si sa pun vata bazaltica peste scandura (in cruce fata de cea initiala) si la loc OSB-ul peste bazaltica

    Bazaltica pot sa o iau simpla? Imi trebuie cu folie? Daca da, folia sus sau jos?

    Multumesc

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      Nu aveti nevoie de vreo alta folie pe vata sau separat. Se desface OSB, se aseaza noul strat de vata. OSB de ce era montat peste scandura din pod?

      Comentariu

      • shyck
        Incepator
        • 24.sep.2009
        • 23

        Scandura era din rebuturi, iar osb a fost gratis si a uniformizat suprafata. Am uitat sa mentionez intre osb si scandura e burete din acela de parchet.

        Pe ce grosime sa merg la bazaltica?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          Grosimea minima 5cm, 10 cm ar fi foarte bine.
          Adaugand OSB, va rezulta o suprafata usor circulabila. Acum, ce grosime are OSB?

          Comentariu

          • shyck
            Incepator
            • 24.sep.2009
            • 23

            OSB-ul are 15mm, cum am scris, circul fara probleme pe el

            Multumesc

            Comentariu

            • romicaiarca
              Incepator
              • 01.aug.2019
              • 2

              Salut!

              Am parcurs întreg topicul legat de izolarea acoperișiului. Trecând prin el, se pare că nu recomandați să se facă izolarea acoperișului dacă este format din (straturile prezentate de sus în jos): tablă zincată, scândură (astereală) și căpriori. Totuși eu mă gândeam că aș putea duce la un final toată treaba asta facând așa:

              1. între grinzi să pun leți de 3 cm grosime
              2. de aceşti leți să adaug o folie pentru acumularea apei care poate trece de învelitoarea de tablă zincată și să ajungă cumva în jgheab
              3. sub folie să adaug vată cât îmi permite grosimea rămasă a căpriorului (circa 8-9 cm)
              4. perpendicular pe grinzi să mai adaug un 12-15 cm de izolație
              5. să pun folie anti vapori
              6. să fac față cu OSB sau gips carton

              Podul ar trebui să conțină o cameră tehnică - panou electric, boiler, partea de internet cablu și o parte deschisă prin care să ajung din casă în "mansardă" pe o scară care va fi deschisă permanent.

              Ținând cont de cele expuse mai sus, credeți că pașii pe care vreau să îi aplic sunt suficienți sau singura soluție rămâne să refac acoperișul (partea de invelitoare)?
              Ultima editare de romicaiarca; 10.aug.2019, 07:58. Motiv: completare/corectare tehnoredactare

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Toate bune si frumoase dar cum faceti preluarea apei de pe folia de sub acoperis in jgheab. Daca rezolvati aceasta ecuatie, totul poate fi ok.

                Comentariu

                • romicaiarca
                  Incepator
                  • 01.aug.2019
                  • 2

                  Între scândură şi jgheab, există spaţiu, cca 1-2 cm. Mă gândeam să trag pe acolo în jgheab folia anticondens şi să o lipesc de jgheab cu silicon prin câteva puncte.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Iesirea catre jgheab poate fi facuta prin acel spatiu daca spatiu permite. Nu stim cum arata acea zona dar trebui sa aveti in vedere sa nu fie o zona expusa direct apei si vantului si sa existe caderea contnua, sa nu se formeze un prag care sa tina apa. Sustineti folia cu origla inainte de iesirea in jgheab si eventual trecerea in jgheab o faceti cu o banda adeziva bituminoasa, pe sub folia din interior, pe ultimii 10cm.

                    Comentariu

                    • mihai ph
                      Incepator
                      • 21.sep.2014
                      • 2

                      Va salut. Am ridicat o casa p+1+pod ,cu placa de beton peste etaj. As vrea sa știu dacă trebuie sa izolez cumva tavanul de la etaj sau podul (nelocuibil și neincalzit).
                      Sunt la etapa placări tavanului cu rigips și sunt într-o mare dilema.
                      Din ce am citit aici as trebui sa am asa placa gips carton, folie bariera vapori, vata minerala 10cm. Este ok asa ? Sau nu este necesara nici o izolație?
                      ​​​​

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Ordinea mentionata este corecta. In functie de spatiul disponibil in structura tavanului din gipscarton se alege grosimea vatei, daca aveti structura la 5cm utilizati vata de 5cm, pentru 10cm aceeasi logica. Restul izolatiei se poate aplica pe pardoseala din pod.

                        Comentariu

                        • mihai ph
                          Incepator
                          • 21.sep.2014
                          • 2

                          Mulțumesc pentru raspuns.
                          Ce folie antivapori sa folosesc?
                          Am văzut ca este una mai scumpa de la isover dar și alternative mai ieftine, gen de aluminiu.
                          Cum se prinde folia de structura sistemului de gips carton (cd și ud) ?
                          Dacă am un 7 cm între gips carton și placa? Pot presa vata de 10cm?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            Folie de tip bariera de vapori, aluminizata. Prinderea se realizeaza cu banda dublu adeziva, din loc in loc, atat cat sa stea pana la fixarea placii de gipscarton. In mod normal vata minerala nu trebuie tasata. Gasiti in comert vata cu grosimea de 75mm pentru cazul dvs.

                            Comentariu

                            • ktf
                              Incepator
                              • 03.mai.2017
                              • 7

                              Sunt in procesul de construire a unei magazii lipite de casa pe schelet de lemn si vreau sa o izolez. M-am gandit la vata bazaltica dual density pe exterior (gen Rockwool VATAB-ROCK-CASA100), undeva peste 100kg/mc dar nu stiu intre pereti si pe tavan ce sa pun.

                              Peretii sunt din barne de lemn, OSB pe interior si exterior si vata va fi intre placile de OSB, grosime 10cm.

                              La fel, am o terasa care trebuie izolata. Am un mic perete pana la balustrada de ~90cm care va fi ca cel de la terasa, plus acoperis, unde voi pune vata in 2 straturi, 20cm, apoi rigips.

                              Intrebarea este : merita sa caut vata bazaltica de densitate mai mare de 30-40kg/mc pentru izolarea interioara ?

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Puteti sa postati foto cu zonele ce necesita izolatie?

                                Comentariu

                                Procesare...