Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doru_marciuc
    Living Legend
    Expert amenajari
    • 01.oct.2012
    • 1393

    Răspuns la: Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

    Postat în original de coby
    Exista profile metalice care inchid terminatia sistemului termoizolator .
    In vata de sticla nu prea intra .
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1485.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	425,9 KB 
ID:	626997

    S-au adaptat bine si in acest mediu. Ideea ar fi bariera prin care sa nu poata intra. Complicat.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15125

      Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

      Intra atat prin vata cat si prin polistiren. Nu le plac aceste materiale neaparat dat prin ele se pot deplasa usor si vor gasi un adapost sigur. Nu materialele le atrag ci doar conditiile de mediu. Pe tavan, daca nu aveti pod, probabil este mai greu sa stea sau sa urce, la pereti este mai usor.

      Comentariu

      • micosovici
        Incepator
        • 08.aug.2012
        • 14

        Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

        Buna ziua,
        Va rog sa ma ajutati cu experienta si cunostintele voastre pentru urmatoarea situatie:
        Locuiesc intr-o casa cumparata “la cheie” acum 8 ani. P+pod nelocuit.
        Plafonul dintre partea locuibila si pod este in ordine: rigips, profile, vata mineral de sticla 15 cm, ginzi(10x10), scandura batuta.
        Acoperisul (in 2 ape) este neizolat termic: tabla (tip tigla), rigle oriz&verticale, folie anticondens, astereala, capriori ( 8 x 8 cm)

        Pentru ca vreau un confort termic mai bun in casa si pentru ca podul sa nu aiba vara o temperatura …de mi se topesc claparii, m-am hotarat sa pun intre capriori vata bazaltica de 10 si apoi o folie aluminiu dubla (cu bule intre). Nu intentionez sa o fac locuibila dar:
        1. Credeti ca lipsa foliei anti vapori de la plafon poate fi compensata cu “egalarea” temperaturii intre pod si partea locuibila? Eventual duc si tevile pentru un calorifer.
        2. E ok sa investesc in folie aluminiu (cu bule aer) sau orice alt fel pentru pantele acoperisului sau ar trebui sa nu pun nimic? Isi face treaba si anume sa compenseze cu lipsa ei la nivelul plafonului?

        Nu vreau sa investesc pe sistemul ca e mai bine decat deloc. Sper ca sunteti de acord.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15125

          Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

          Nu est enevoie de o folie de tip bariera de vapori la nivelul acoperisului. Amplasarea ei poate genera condens in pod, avand in vedere ca nu este o zona incalzita direct ci doar de pierderile dintre zona locuibila.
          Daca nu aveti probleme legate de condens pe tavanul parterului, inseamna ca nivelul de umiditate este rezonabil si nu se creeaza conditile aparitiei acestuia, deci poate fi in regula si pe mai departe.

          Comentariu

          • micosovici
            Incepator
            • 08.aug.2012
            • 14

            Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

            Multumesc frumos

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

              Ar trebui sa montati niste anemostate care vara sa le deschideti pt a se ventila podul .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • micosovici
                Incepator
                • 08.aug.2012
                • 14

                Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                Am un geam termopan fix a carei sticla o scot vara

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                  Unul singur ? Pe zidul opus mai aveti un alt geam ? Daca nu, ar fi bun un anemostat . Aveti grija ca mai intra pasari pe geamul lipsa .. banuiesc ca aveti si plasa sau nu ?
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • micosovici
                    Incepator
                    • 08.aug.2012
                    • 14

                    Răspuns la: Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                    Da este si plasa. Intentionez anul viitor sa adaug un geam pe peretele opus si sa le fac totusi pe amandoua sa se deschida normal.
                    Am montat deja vata bazaltica - singur. Operatiunea dracului.
                    Cade praf de piatra si naiba stie ce mai are in ea - te mananca pielea cu toata protectia pe care o ai pe tine.
                    Ceea ce ma duce la urmatoarea intrebare - e ok din pdv sanatate sa ramana vata neacoperita? E adevarat ca podul nu e locuit insa scara cu trapa pentru accesul in pod nu se inchide ermetic si cred ca folosirea hotei de exemplu chiar si cu un alt geam deschis in casa am impresia ca trage din pod praf fin de la vata.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                      Pai inchideti vata cu o folie .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15125

                        Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                        Ce sortiment de vata ati utilizat. Nu toate sunt asa neprietenoase cu utilizatorul.

                        Comentariu

                        • micosovici
                          Incepator
                          • 08.aug.2012
                          • 14

                          Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                          Bazaltica Fibran

                          Comentariu

                          • micosovici
                            Incepator
                            • 08.aug.2012
                            • 14

                            Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                            Postat în original de coby
                            Pai inchideti vata cu o folie .
                            Gemini spunea intr-un post anterior
                            "Nu est enevoie de o folie de tip bariera de vapori la nivelul acoperisului. Amplasarea ei poate genera condens in pod, avand in vedere ca nu este o zona incalzita direct ci doar de pierderile dintre zona locuibila."
                            Motiv pentru care nu am considerat folia bariera de vapori ca o optiune. Cred insa ca voi ridica tevile pentru 2 calorifere in pod si voi pune totusi folie.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15125

                              Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                              Din considerente de condensare, acea folie de tip bariera de vapori nu este necesara la acest gen de acoepris, aceasta era ideea. Cum ati utilizat o vata care lasa particule din masa ei, puteti inchide suprafata dar nu la modul etans. Puteti avea invedere o inchidere cu OSB de 6mm de exemplu daca doriti.
                              Ca sa dam si un exemplu pozitiv, daca utilizati un sortiment Knauf tehnologie Ecose, nu ar fi fost cazul sa va ingrijorati de particule si nici nu va irita pielea.

                              Comentariu

                              • shyck
                                Incepator
                                • 24.sep.2009
                                • 23

                                Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                                salutare

                                vreau si eu sa izolez podul casei. podul este nelocuit, si nici nu va fi vreodata, dar vreau sa reduc pierderile de caldura de la etaj prin pod. podul nu este si nu va incalzit

                                am tot citit zeci de pareri si as vrea sa stiu care sunt pasii corecti de izolare. Am capriorii de 80 mm, si izolatia as vrea sa nu depaseasca aceasta grosime

                                va rog sa imi ziceti care pasi sunt corecti

                                1. sub scandura direct intre capriori vata de 10 si atat?

                                2. sub scandura direct intre capriori vata de 10 si apoi folie?

                                3. sub scandura direct intre capriori prima data folie apoi vata de 10 si apoi folie?

                                4. sub scandura direct intre capriori, lasat spatiu si apoi vata de 10 si atat?

                                5. sub scandura direct intre capriori, lasat spatiu si apoi vata de 10 si apoi folie?

                                Nu intentionez sa vin momentan cu nimic peste vata.

                                Totodata ma gandeam si la alta varianta, unde as vrea parerea voastra

                                sub scandura lasat spatiu 3 cm, apoi polistiren expandat de 5 si atat. e ok? daca nu de ce?

                                atasez si o schita orientativa cam cum e acoperisul
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...