Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Ordinea mentionata este corecta. In functie de spatiul disponibil in structura tavanului din gipscarton se alege grosimea vatei, daca aveti structura la 5cm utilizati vata de 5cm, pentru 10cm aceeasi logica. Restul izolatiei se poate aplica pe pardoseala din pod.

    Comentariu

    • mihai ph
      Incepator
      • 21.sep.2014
      • 2

      Mulțumesc pentru raspuns.
      Ce folie antivapori sa folosesc?
      Am văzut ca este una mai scumpa de la isover dar și alternative mai ieftine, gen de aluminiu.
      Cum se prinde folia de structura sistemului de gips carton (cd și ud) ?
      Dacă am un 7 cm între gips carton și placa? Pot presa vata de 10cm?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Folie de tip bariera de vapori, aluminizata. Prinderea se realizeaza cu banda dublu adeziva, din loc in loc, atat cat sa stea pana la fixarea placii de gipscarton. In mod normal vata minerala nu trebuie tasata. Gasiti in comert vata cu grosimea de 75mm pentru cazul dvs.

        Comentariu

        • ktf
          Incepator
          • 03.mai.2017
          • 7

          Sunt in procesul de construire a unei magazii lipite de casa pe schelet de lemn si vreau sa o izolez. M-am gandit la vata bazaltica dual density pe exterior (gen Rockwool VATAB-ROCK-CASA100), undeva peste 100kg/mc dar nu stiu intre pereti si pe tavan ce sa pun.

          Peretii sunt din barne de lemn, OSB pe interior si exterior si vata va fi intre placile de OSB, grosime 10cm.

          La fel, am o terasa care trebuie izolata. Am un mic perete pana la balustrada de ~90cm care va fi ca cel de la terasa, plus acoperis, unde voi pune vata in 2 straturi, 20cm, apoi rigips.

          Intrebarea este : merita sa caut vata bazaltica de densitate mai mare de 30-40kg/mc pentru izolarea interioara ?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Puteti sa postati foto cu zonele ce necesita izolatie?

            Comentariu

            • ktf
              Incepator
              • 03.mai.2017
              • 7

              Am pus pozele. Ma gandeam sa pun la exterior vata bazaltica Frontrock Max Plus 10cm, iar in rest ceva simplu, gen asta de la Brico Fibrangeo B-030 .

              La tavanul terasei barnele sunt cam la 1 m distanta si vor fi dublate in jos asa ca o sa incapa 20 cm de vata.In rest in toti peretii vata de 10cm intre foile de OSB de 10mm.
              Ultima editare de ktf; 03.mai.2020, 15:15.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                Este in regula, atat solutia cat si acel sortiment de vata fibran.

                Comentariu

                • damoc18
                  Incepator
                  • 28.mai.2020
                  • 3

                  Salut,
                  Am nevoie de un sfat, locuiesc la casa si am podul prin care pierd destul de multa caldura, am doar o placa de beton de 15 cm intre camere si pod. M-am apucat de izolat podul si nu stiu ce tip de vata sa folosesc intre structurile de lemn pe care le fac, va rog sa imi dati un sfat cum ar trebui sa procedez, am lasat distanta de 60 intre scanduri si voi pune scandura peste izolatie, folosesc podul doar pentru depozitare.

                  Comentariu

                  • calinesq91
                    Incepator
                    • 22.ian.2018
                    • 58

                    Salutare! Orice sortiment de vata de sticla sau bazaltica, este bun, cu cat este coeficientul lambda mai mic cu atat mai bine, recomand ceva intre 0,035 si 0,042, daca ati lasat 1,2 metri lungime intre rigle, este exact latimea sulului de vata deci puteti utiliza vata la sul. Ideea este ca 10 cm grosime nu este suficient, ar trebui sa mai puneti un rand de rigle perpendicular pe cele existente si sa adaugati inca 10 cm de vata si apoi scandura. Puteati folosi si polistiren lipit cu spuma in acel spatiu unde panta acoperisului este mica, in orice caz trebuie cam minim 20 de cm de izolatie pentru a fi ok.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      Utilizati toata suprafata podulului pentru depozitare? Se utilizeaza acele rigle unde se va circula si depozita. Se poate utiliza si polistiren expandat/extrudat.

                      Comentariu

                      • damoc18
                        Incepator
                        • 28.mai.2020
                        • 3

                        Multumesc de raspunsuri ! am lasat 60 intre rigle pentru rezistenta ,tai sulul de vata in doua. Nu prea am loc de 20 de cm,m-as ridica prea mult, ajuta sa pun o vata cu coefiientul lambda cat mai mic si un strat de folie de aluminiu deasupra ?
                        Multumesc

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Folia de aluminiu nu va foloseste, uitati de ea in acest caz. Izolatie cu lambda cat mai mic inseamna o izolatie mai buna dar conteaza grosimea. Se poate utilia polistiren expandat la cei 5cm, efect termic similar cu vata.

                          Comentariu

                          • damoc18
                            Incepator
                            • 28.mai.2020
                            • 3

                            deci ma sfatuiti sa pun polistiren in loc de vata ? nu am nici o experienta cu constructiile, dar avand timp acum am zis sa ma apuc singur

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              O izolatie de 5cm este in principiu una destul de redusa.Daca nu utilizati intreaga suprafata a podului, se poate aseza doar vata direct pe placa de beton, fara rigle si scandura. Utilizati acest sistem doar acolo unde doriti sa circulati si sa depozitati lucruri.
                              Pe de alta parte, se poate aseza polustiren expandat sau extrudat si apoi acoperit cu OSB, scandura sau chiar sapa de egalizare. Totul depinde de cum doriti sa utilizati podul si cat aveti bugetul.

                              Comentariu

                              • mcvoicu
                                Incepator
                                • 29.ian.2010
                                • 25

                                Buna ziua!
                                As avea nevoie de un sfat. Sunt in proces de renovare a unei case vechi, de pe la 1900 sau chiar mai veche. Acoperisul a mai fost refacut pe la 1960, este din capriori si sipci pe care este agatata tigla, nu are nicio izolatie pe interior, podul nu era locuit, dar niciodata nu a plouat prin el, ca sa avem probleme cu tavanul camerelor (gradele cu panant). Tigla a fost luata fiecare si verificata, s-au inlocuit cele deteriorate. Pentru ca am proiectat podul astfel incat sa fie jumatate locuibil si jumatate sa isi pastreze functia de pod ne-am gandit ca tb facuta o izolatie. deocamdata am cumparat vata bazaltica de 10 cm, lambriu de rasinoase si ferestre de mansarda pt asigurarea iluminarii naturale.
                                Intrebarea este cum putem face izolarea termica, hidro, etc? ce folii trebuie sa folosim , de la ce producator? in ce ordine? Mentionez ca pentru pardoseala am gandit tot vata bazaltica sub podeaua de scandura. Si inca ceva, nu va fi locuita casa pe perioada iernii, desi camerele vehi de jos pastreaza sobele care sunt functionale.
                                Multumesc mult!
                                Ultima editare de mcvoicu; 10.iun.2020, 16:00.

                                Comentariu

                                Procesare...