+ Răspuns la subiect
Pagina 113 din 128 PrimulPrimul ... 1363103111112113114115123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1.121 la 1.130 din 1278

Subiect: Izolatie acoperis si mansarda

Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

Buna ziua,
    Intradevar mansarda este la ultimul etaj,atat cat permite spatiul sarpantei.Ca si scop nu stiu daca va fi permanenta,dar daca tot o fac,am zis s-o fac cum trebui.Inaltimea utila este de 2,6m sub clesti,1,2m la"cai" sper sa zic bine,l=5m,L=6m plus spatiu de sub lucarna care are l=4m,L4m .
    va multumesc

Mansarda presupun ca este la ultimul etaj, atat cat permite spatiul sarpantei. Este corect? Ce inaltime si eventual latimi aveti?
    In ce scopt amenajati mansarda, locuire permanenta sau alta destinatie (zona relaxare)?
    Ultima modificare făcută de Gemini; 20.12.2013 la 12:58.

Raspunsul anterior ramane valabil, daca aveti alte neclaritati va rog sa le mentionati.

Doar teorie in general . Problemele apar in practica la calitate produse si ele influenteaza mult mai mult .
    Se recomanda produse mai scumpe (probabil de catre distribuitori), pentru o izolare mai buna , cu coeficienti mai buni , dar ce faci atunci cand cumperi cat de cat produse dintr-o gama superioara si primesti tot un rahat ? Aveti atasate doua poze , akusto de 10 cm , pe o poza se vede ca are volum , pe a doua nu are mai mult de 3 cm amplitudine .
    Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	isover-1.JPG 
Afișări:	98 
Mărime:	133,7 KB
ID:		80368Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	isover-3.JPG 
Afișări:	103 
Mărime:	104,3 KB
ID:		80369
    Ultima modificare făcută de shotgunX; 06.01.2014 la 10:06.

Buna ziua,
    Cum se realizeaza stratul de ventilatie la un acoperis invelit cu tigla ceramica, sub care e pusa o folie anticondens si sub aceasta astereala? Ma refer la zona intre astereala si vata minerala ce voi urma sa o pun...

Citat Postat în original de shotgunX Vezi post
    Doar teorie in general . Problemele apar in practica la calitate produse si ele influenteaza mult mai mult .
    Se recomanda produse mai scumpe (probabil de catre distribuitori), pentru o izolare mai buna , cu coeficienti mai buni , dar ce faci atunci cand cumperi cat de cat produse dintr-o gama superioara si primesti tot un rahat ? Aveti atasate doua poze , akusto de 10 cm , pe o poza se vede ca are volum , pe a doua nu are mai mult de 3 cm amplitudine .
    Aveti posibilitatea de a va adresa furnizorului sau chiar producatorului daca ati cumparat un produs pe care il considerati neconform.
    Ce latime este intre profilele din lemn si ce latime are fasia de vata minerala de sticla?

Citat Postat în original de blondina87 Vezi post
    Cum se realizeaza stratul de ventilatie la un acoperis invelit cu tigla ceramica, sub care e pusa o folie anticondens si sub aceasta astereala? Ma refer la zona intre astereala si vata minerala ce voi urma sa o pun...
    Stratul principal de ventilare se afla intre invelitoare si folia anticondens.
    Ce tip de folie anticondens aveti?

Vata era taiata din fabrica la 60 cm, teoretic , iar distanta dintre profile este de 58 cm .
    Inca astept raspuns de la producator , iar vanzatorul a fost recomandat de reprezentantul zonal al producatorului .
    In ceea ce priveste atitudinea vanzatorilor , am mai avut experiente de genul , iar raspunsul a fost mereu din gama "pai noi doar vindem", "ne trebuie in amabalaj original" , " trebuie sa vorbiti cu sefu , dar nu este aici " si in general ti se face sila de ei si treci la pierderi .
    E al doilea producator de vata , la primul straturile nu sunt constante si in anumite locuri vata e arsa , nu stiu cum sa definesc , situatia s-a repetat pe aproape toate rolele .
    Pe al doilea producator probabil vata este umeda .
    Mai ramane Knauf si probabil OPC .
    Oricum situatia e generala , indiferenta crasa , sacii de materiale sunt luati taras prin masini , caramizile sunt sparte "probabil de la manevrare" ,depozitare improprie etc .
    Te saturi 300% de domeniu asta pana termini o casa si sa cumperi ceva la cheie , e exact cum ai lua o bomba cu ceas . Am la 200 m de mine pe unii care cofreaza si toarna stalpi si placi la vreo 2 case si vreo 4 le-au facut termoizolatie +termopane la max 30 zile dupa ce turnau placa si zideau , de e mai ieftina forta de munca acum . Probabil fac si finisajele interioare in 1-2 luni . Cand o sa se usuce casa aia , draq stie .
    Ultima modificare făcută de shotgunX; 07.01.2014 la 09:14.

Buna ziua

Am ajuns la faza de izolatie a mansardei si as dori niste sfaturi.

Mentionez ca distanta dintre capriori este de 60 cm, iar grosimea de 12 cm. Inclinatia acoperisului incepe de la etaj (~100 cm) si se continua la mansarda, casa fiind astfel: parter, eraj, mansarda, pod.

Intr-o discutie cu "meseriasul" mi-a spus ca doreste sa faca izolatia astfel: un strat de vata cu folie de aluminiu de 10 cm (intre capriori), si peste polistiren de 10 cm, decupat unde sunt capriorii (2cm). Cand i-am spus ca as dori sa folosim 2 straturi de vata minerala de 10 cm mi-a spus ca datorita condesului aceasta de ingreuneaza si preseaza pe rigips, iar acesta se bolteste.

Intre astereala si vata trebuie/e bine de lasat vreun spatiu?
    Exista vreo lege/norme europene care sa interzica izolatia mansardei cu polistiren?

Pana primesc un raspuns atasez niste fotografii facute astazi. Am bagat niste vata de proba intre 2 capriori si m-ar interesa niste pareri, daca e ok pusa, daca e etansat ok. Vata am pus-o la m cu capriorii si am lasat 2 cm pana la astereala, iar unde se termina mansarda si de unde incepe podul am pus vata de 5cm (deci distanta intre vata si astereala este de 5cm), meseriasul mi-a spus sa pun vata lipita de astereala, explicatia fiind ca se creeaza curenti inutili.

Nume:	2014-01-09 13.26.35.jpg 
Afișări:	82 
Mărime:	402,0 KB
ID:		80401 Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	2014-01-09 13.26.52.jpg 
Afișări:	90 
Mărime:	267,0 KB
ID:		80402 Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	2014-01-09 13.27.16.jpg 
Afișări:	91 
Mărime:	269,9 KB
ID:		80403

Nume:	2014-01-09 13.27.23.jpg 
Afișări:	89 
Mărime:	220,6 KB
ID:		80404 Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	2014-01-09 13.27.28.jpg 
Afișări:	91 
Mărime:	239,8 KB
ID:		80405 Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	2014-01-09 13.28.01.jpg 
Afișări:	74 
Mărime:	260,7 KB
ID:		80406
    Astept raspunsuri
    Multumesc anticipat!
    Ultima modificare făcută de Gemini; 11.01.2014 la 13:44.

Multumesc pentru link.

Din ceea ce am citit nu e necesar spatiul de ventilatie intre vata si astereala.

Intrebarea mea e urmatoarea: eu am capriorii de 12cm, cum e ok de montat vata minerala?

Eu as fi montat astfel:
    -1 strat de vata cu folie de aluminiu de 10 cm intre capriori, pana la m
    -apoi inca un strat de vata cu folie de aluminiu de 10 cm pe profile CD60 si UD28 puse transversal cu capriorii (meseriasul mi-a spus ca rigipsul se bolteste, datorita greutatii pe care o va avea vata din cauza condensului, as vrea sa lamuresc si asta, daca e plauzibil ce spune el)

Din ce vad in linkul asta mai ok ar fi un strat de 12 cm de vata de sticla fara folie (banuiesc 3 straturi mai presate de asta: http://www.depozit-online.ro/shop/va...-50100-18mp9mp) si apoi un strat de vata minerala cu folie de aluminiu de 10 cm.

Montajul cum se face? Am inteles ca primul strat (cel dintre capriori) se prinde cu sarma galvanizata, iar cel de-al doilea pe profile CD60 si UD28? In linkul de pe spatiulconstruit.ro sunt desenate niste sipci de 5x5 transversal pe capriori, nu prea inteleg cum vin daca stratul meu de vata cu folie e de 10cm.

Daca sunteti amabili se poate sa imi raspundeti pana luni, pentru ca am o intalnire cu distribuitorul si as vrea sa-i pot da un necesar de materiale (in functie de solutia pe care o aleg).

Citat Postat în original de shotgunX Vezi post
    E al doilea producator de vata , la primul straturile nu sunt constante si in anumite locuri vata e arsa , nu stiu cum sa definesc , situatia s-a repetat pe aproape toate rolele .
    Pe al doilea producator probabil vata este umeda .
    Oricum situatia e generala , indiferenta crasa , sacii de materiale sunt luati taras prin masini , caramizile sunt sparte "probabil de la manevrare" ,depozitare improprie etc .
    Cand spuneti arsa probabil va referiti la acele pete mari de liant ce se gasesc in anumite zone ale vatei. Da, acestea sunt o neconformitate a produsului. Umezeala din vata este cauzata de depozitarea necorespunzatoare. O vata umeda se poate usca la aer si nu ar trebui sa fie probleme insa nu o montati umeda si mai ales nu inchideti etans suprafetele.
    Daca ati gasit o rola sau mai multe cu probleme, in locul dvs, eu le-as fi ambalat la loc atat cat puteam si le returnam furnizorului. Nu cred ca toate au fost cu problema si chiar daca uneori ne este greu sa reactionam asa, ar trebui sa facem un efort si sa incercam schimbarea produselor in faza incipienta.

Citat Postat în original de flaviuso Vezi post
    Intr-o discutie cu "meseriasul" mi-a spus ca doreste sa faca izolatia astfel: un strat de vata cu folie de aluminiu de 10 cm (intre capriori), si peste polistiren de 10 cm, decupat unde sunt capriorii (2cm). Cand i-am spus ca as dori sa folosim 2 straturi de vata minerala de 10 cm mi-a spus ca datorita condesului aceasta de ingreuneaza si preseaza pe rigips, iar acesta se bolteste.
    Intre astereala si vata trebuie/e bine de lasat vreun spatiu?
    Exista vreo lege/norme europene care sa interzica izolatia mansardei cu polistiren?
    Pana primesc un raspuns atasez niste fotografii facute astazi. Am bagat niste vata de proba intre 2 capriori si m-ar interesa niste pareri, daca e ok pusa, daca e etansat ok. Vata am pus-o la m cu capriorii si am lasat 2 cm pana la astereala, iar unde se termina mansarda si de unde incepe podul am pus vata de 5cm (deci distanta intre vata si astereala este de 5cm), meseriasul mi-a spus sa pun vata lipita de astereala, explicatia fiind ca se creeaza curenti inutili.
    Nu exista nici o lege care sa interzica folosirea polistirenului. Daca alegeti sa utilizati polistiren, faceti invers: aplicati polistirenul intre capriori si apoi vata cu folie. Acea folie are rol de bariera de vapori daca se etanseaza la imbinari. Mesterul greseste, in structura respectiva izolata nu va trebui sa existe condens, vata minerala nu va trebui sa se umezeasca si nici gipscartonul nu se va curba daca este suficient de gros, structura metalica este cu distante interax corecte sau nu sunt alte deficiente.
    Aveti folie peste asteriala? Invelitoarea este montata?
    Teoretic nu aveti nevoie de spatiu intre izolatie, sub asteriala.
    Nu ati inceput prea devreme cu izolatia sub acoperis? Nu realizati intai planseul spre pod, deasupra mansardei?
    Ultima modificare făcută de Gemini; 11.01.2014 la 13:50.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Izolatie acoperis peste capriori
    De andrei_constantin în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 89
    Ultimul post: 27.01.2013, 22:45
  2. Modele de acoperis traditional sau idei pentru un acoperis
    De provilla în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 27
    Ultimul post: 30.12.2011, 11:09
  3. Izolatie anticondens acoperis tabla garaj
    De iboboc în forumul Termoizolatii