Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 14971

    Răspuns la: Izolatie mansarda

    Scandura nu are ce cauta la tavanele camerei, cel mult pentru inchiderea planseului prin pod. Nu alegeti doar 15 cm de izolatie pentru ca se va resimti in confortul interior, izolati cel putin cu doua straturi de 10cm. Pentru ca podul ramas este destul de mic, ar merita sa izolati integral sub acoperis, la aceeasi grosime, planseul din lemn ce va fi tavanul partial al camerei putand fi izolat apoi mai putin.

    Comentariu

    • crhamnusia
      Incepator
      • 04.aug.2012
      • 11

      Răspuns la: Izolatie mansarda

      Va multumesc pt raspunsul d-voastra prompt.
      Deci, daca am inteles bine, d-vostra recomandati izolarea sub astereala, atat in pod cat si in peretele lateral din mansarda, cu doua straturi de 10. Pot folosi un strat de 10 fara Al si unul cu Al?
      In mansarda am sa folosesc profile de rigips si distantiere pt a obtine 10 cm, dupa care peste vata cu Al vin cu rigips.
      Dar in pod, pun 10 cm intre capriori si apoi cum mai obtin inca 10 cm? Cu ce-mi recomandati sa acoper vata din pod? Cu scandura e ok?
      Pt planseu am sa folosesc scandura de 2.5, vata cu Al si apoi profile si rigips. Puteti sa-mi recomandati in acest caz o grosime a stratului de vata din planseu?
      Puteti sa-mi recomandati si o gama de vata de sticla?
      Va multumesc.

      Comentariu

      • florin1108
        Membru
        • 04.apr.2012
        • 241

        Răspuns la: Izolatie mansarda

        Postat în original de Gemini
        Nu ati citit mesajele existente in acest topic? Raspunsul pentru dvs. se regaseste cu siguranta in discutiile anterioare dar putem clarifica alte aspecte particulare ale cazului dvs.
        Ce inaltime are zona de pod ce ramane sub acoperis? In principiu un minim 20 cm de izolatie in doua straturi, unul intre capriori/grinzi si altul sub acesta.
        Cu ce se va finisa tavanul, cu gipscarton?
        Tavanul va fi izolat cu rigips fonic. Inaltimea podului este de 1.70m pana la coama.

        Comentariu

        • crhamnusia
          Incepator
          • 04.aug.2012
          • 11

          Răspuns la: Izolatie mansarda

          Postat în original de Gemini
          Scandura nu are ce cauta la tavanele camerei, cel mult pentru inchiderea planseului prin pod. Nu alegeti doar 15 cm de izolatie pentru ca se va resimti in confortul interior, izolati cel putin cu doua straturi de 10cm. Pentru ca podul ramas este destul de mic, ar merita sa izolati integral sub acoperis, la aceeasi grosime, planseul din lemn ce va fi tavanul partial al camerei putand fi izolat apoi mai putin.

          Va multumesc pt raspunsul d-voastra prompt.
          Deci, daca am inteles bine, d-vostra recomandati izolarea sub astereala, atat in pod cat si in peretele lateral din mansarda, cu doua straturi de 10. Pot folosi un strat de 10 fara Al si unul cu Al?
          In mansarda am sa folosesc profile de rigips si distantiere pt a obtine 10 cm, dupa care peste vata cu Al vin cu rigips.
          Dar in pod, pun 10 cm intre capriori si apoi cum mai obtin inca 10 cm? Cu ce-mi recomandati sa acoper vata din pod? Cu scandura e ok?
          Pt planseu am sa folosesc scandura de 2.5, vata cu Al si apoi profile si rigips. Puteti sa-mi recomandati in acest caz o grosime a stratului de vata din planseu?
          Puteti sa-mi recomandati si o gama de vata de sticla?
          Va multumesc.

          Comentariu

          • EmMy92
            Incepator
            • 11.aug.2012
            • 4

            Răspuns la: Rigips sau OSB tavan mansarda

            Va salut! Am si eu cateva intrebari la Dvs, in legatura cu tavanul care desparte parterul de pod locuibil... in acest sens va las cateva poze sa va dati seama si sa ma puteti ajuta, va rog frumos!

            1.casa ( parterul) este construit la ext cu BCA si peretii in interior cu caramida, la tavan am prins OSB(8mm) de grinzi si am pus vata de sticla, cum se poate vedea si in imagini, trebuie sa pun aceea folie anticondes la tavan sau la podeaua etajului? mentionez ca etajul superior este locuibil.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0115.jpg 
Afișări:	10221 
Mărime:	211,5 KB 
ID:	604212 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0038.jpg 
Afișări:	1358 
Mărime:	183,4 KB 
ID:	604213

            Comentariu

            • Crocodilul
              Incepator
              • 12.aug.2012
              • 3

              Răspuns la: Rigips sau OSB tavan mansarda

              Cel mai bine vata bazaltica cu folie de aluminiu.Minim 40 kg/mc.Apoi poti veni cu ce vrei ca si finisare.Osb,rigips Deci pentru o izolare buna trebuie vata bazaltica placi.Cea minerala la sul este destul de slaba.
              Ultima editare de PowerMC; 12.aug.2012, 19:39. Motiv: eliminare link publicitar

              Comentariu

              • EmMy92
                Incepator
                • 11.aug.2012
                • 4

                Răspuns la: Rigips sau OSB tavan mansarda

                ma gandeam sa pun vata bazaltica la peretii care fac legatura cu ext. dar la podeaua aceea mai trebuie sa ii pun folie?

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12225

                  Răspuns la: Rigips sau OSB tavan mansarda

                  La podea nu este nevoie dar din motive de lucrari , pt a nu intra mizerie , se poate pune o folie .
                  Necesar si obligatoriu , este la tavan , pe partea cealalta .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • EmMy92
                    Incepator
                    • 11.aug.2012
                    • 4

                    Răspuns la: Rigips sau OSB tavan mansarda

                    Chiar daca tavanul este din OSB si acoperit cu tavan fals?

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12225

                      Răspuns la: Rigips sau OSB tavan mansarda

                      Rolul foliei este pentru a nu intra vaporii de apa in izolatie .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 14971

                        Răspuns la: Rigips sau OSB tavan mansarda

                        Pentru planseu intermediar nu aveti nevoie de bariera de vapori, ambele spatii fiind incalzite. Pe tavan nu aveti cum sa mai adaugati acum o folie, stratul de OSB ar anumite proprietati in aceasta zona si nu vor fi probleme.
                        Pe pardoseala de pa etaj, doar cu rol de strat de separatie pentru o protectie la praf, mizerie si alte fenomente accidentale se poate adauga o folie simpla din polietilena.
                        Cum finisati mai departe pardoseala? Ce straturi adaugati?

                        Răspuns la: Izolatie mansarda

                        Postat în original de crhamnusia
                        Pot folosi un strat de 10 fara Al si unul cu Al?
                        In mansarda am sa folosesc profile de rigips si distantiere pt a obtine 10 cm, dupa care peste vata cu Al vin cu rigips.
                        Dar in pod, pun 10 cm intre capriori si apoi cum mai obtin inca 10 cm? Cu ce-mi recomandati sa acoper vata din pod? Cu scandura e ok?
                        Pt planseu am sa folosesc scandura de 2.5, vata cu Al si apoi profile si rigips. Puteti sa-mi recomandati in acest caz o grosime a stratului de vata din planseu?
                        Puteti sa-mi recomandati si o gama de vata de sticla?.
                        Da,primul strat fara folie de aluminiu iar al doilea cu acea folie care reprezinta bariera de vapori. Aceste fasii trebuie etansate la imbinari cu banda de aluminiu adeziva.
                        In pod se poate adauga o retea perpendiculara din riggle de lemn care sa permita adaugarea stratului secundar de izolatie apoi se poate inchide suprafata cu orice material, scandura, OSB etc.
                        Pentru planseul o izolatie cat permite structura acestuia.
                        Un exemplu este sortimentul Domo de la Isover.

                        Comentariu

                        • EmMy92
                          Incepator
                          • 11.aug.2012
                          • 4

                          Răspuns la: Rigips sau OSB tavan mansarda

                          Momentan am pus scandura, apoi vine OSB de 12 si intr-un final parchetul...

                          Comentariu

                          • aurelian08
                            Incepator
                            • 05.oct.2009
                            • 17

                            Răspuns la: Izolatie mansarda

                            Buna ziua ,
                            va prezint situatia mea si va rog sa-mi dati cateva sfaturi utile.
                            Am ridicat o mansarda pe o casa existenta . Toata mansarda a fost ridicata din lemn , pe exterior s-a placat cu placi OSB + polistiren de 10.
                            Invelitoarea este din tigla metalica,sipci , folie primita odata cu tigla , astereala . Capriorii sunt de 12 cm .
                            Intre parter si mansarda am asa , de jos in sus :
                            - placi rigips , tavanul cum se facea mai demult cu trestie ... prinsa pe scandura , grinzile tavanului . S-au turnat centuri care sunt mai inalte cu 15 cm fata de grinzile tavanului . Peste aceste centuri se vor pune noile grinzi pentru realizarea planseului de la mansarda , rezultand un gol de aproximativ 30 cm intre cele doua plansee .
                            Urmeaza sa fac izolatia interioara a acoperisului , peretilor exteriori + interiori si realizarea podelei .
                            Eu m-am gandit la urmatoarele :
                            1. Izolare acoperis :
                            - vata minerala de 15 cm intre capriori
                            - folie polietilena
                            - placare cu osb
                            - placare cu rigips pentru finisarea finala
                            2. Izolare pereti exteriori :
                            - polistiren de 10 cm
                            - placi osb
                            - vata minerala de 10 cm
                            - folie polietilena
                            - placare cu osb
                            - placare cu rigips
                            3. Izolare pereti interiori
                            - vata minerala de 5 cm
                            - placare osb
                            - placare rigips
                            4. Izolare planseu intre parter si mansarda
                            - vata minerala de 5 cm
                            - scandura de 4 cm
                            - folie + parchet

                            Va rog sa ma scuzati daca am gresit termenii de specialitate , sper ca ati inteles despre ce este vorba si astept sfaturile dumneavoastra .
                            Va multumesc

                            Comentariu

                            • crhamnusia
                              Incepator
                              • 04.aug.2012
                              • 11

                              Răspuns la: Izolatie mansarda

                              Postat în original de Gemini
                              Da,primul strat fara folie de aluminiu iar al doilea cu acea folie care reprezinta bariera de vapori. Aceste fasii trebuie etansate la imbinari cu banda de aluminiu adeziva.
                              In pod se poate adauga o retea perpendiculara din riggle de lemn care sa permita adaugarea stratului secundar de izolatie apoi se poate inchide suprafata cu orice material, scandura, OSB etc.
                              Pentru planseul o izolatie cat permite structura acestuia.
                              Un exemplu este sortimentul Domo de la Isover.

                              Va multumesc mult pentru sfat.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 14971

                                Răspuns la: Rigips sau OSB tavan mansarda

                                Pentru a rupe contactul intre planseu, scandura si OSB dar si pentru a imbunatatii izolatia la zgomotul de impact, v-ar sugera un strat de placi de izolatie din vata minerala inainte de montarea placilor de OSB. Placile de izolatie sunt special destinate pentru acest tip de aplicatie si au grosimea minima de 20mm dar placile de oSb utilizate vor trebui sa fie ceva mai groase pentru a prelua corect incarcarea si a rezista fara deformari.

                                Comentariu

                                Procesare...