Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15138

    Răspuns la: Izolatie mansarda

    Despre zona A nu mai putem spune nimic insa de acolo lipseste probabil si o bariera de vapori. Cred ca aceasta zona este si cea mai importanta alaturi de zona C.
    Zona B, in principiu nu ar necesita nici un fel de izolatie termica insa asa cum arata vata montata nu deranjeaza deloc, deci poate ramane asa.

    Despre Zona C ar fi mai multe de spus, este singura zona unde se pare ca se va face ceva si acest lucru ar trebui facut cat mai bine. Nu stiu ce v-ati propus sa faceti cu meseriasii insa izolarea planseului catre pod ar trebui sa fie facuta astfel incat sa exista un minim de energie pierdut catre pod iar aceasta inseamna un minim de 20cm de vata minerala, asezata in structura plansuelui si poate peste acesta daca grosimea planseului nu este suficienta. Bariera de vapori se aseaza obligatoriu pe partea interioara, intre lambriu si pimul strat de vata minerala.
    Vata trebuie asezata continuu si uniform, fara zone care sa lase spatii de aer libere, tasari etc.
    Ulterior se inchide pardoseala inpod sau nu, depinde cat de mult se doreste sa existe o zona mai mica saumai mare de circulatie in pod.
    Vata ramasa ar putea fiutilizata insa este insuficienta. Folia de acoperis nu va ajutala izolarea planseului catre pod.

    Comentariu

    • Masai Mara
      Incepator
      • 30.mai.2012
      • 41

      Răspuns la: Izolatie mansarda

      Postat în original de Gemini
      Despre zona A nu mai putem spune nimic insa de acolo lipseste probabil si o bariera de vapori. Cred ca aceasta zona este si cea mai importanta alaturi de zona C.
      Zona B, in principiu nu ar necesita nici un fel de izolatie termica insa asa cum arata vata montata nu deranjeaza deloc, deci poate ramane asa.
      Multumesc pentru raspunsul de pana acum. Fac urmatoarele precizari: constructia casei a inceput in anul 2000, multe materiale au aparut dupa acest an si aici as putea sa amintesc geamurile termopan, izolarea exterioara cu polistiren, rigips-ul ale caror preturi le faceau inaccesibile paturii medii de oameni. De aceea se mergea pe constructia clasica si cu cheltuieli reduse la minim. Am facut aceasta introducere ca sa motivez intr-o oarecare masura faptul ca pe zona A a casei structura izolatiei este redusa si chiar a lipsit cu desavarsire, pe alocuri, pana in acest an cand am schimbat invelitoarea si am putut avea acces desfacand astereala si completand spatiile goale cu vata minerala de 100 mm cu folie de aluminiu, atasez poze:
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2946.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	399,7 KB 
ID:	604850 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2947.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	450,0 KB 
ID:	604851 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2948.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	253,2 KB 
ID:	604852
      In fotografii se vede cel mai bine, erau spatii in care lipsea cu desavarsire izolatia, dar nu mai vreau sa discut despre trecut, am facut acum ce s-a putut in conditiile existente si sunt multumita ca si datorita acestui lucru temperatura la nivelul mansardei pe timp de vara a scazut. Am masurat temperatura si la mansarda erau 29 gr.C si la parter 30 gr.C in conditiile de cod galben de canicula.

      In zona B , multumesc de apreciere, voi continua completarile identic ca in restul zonei si nu regret ca am extins izolatia si in aceasta zona, ajuta si ea la ceva. De asemenea am practicat doua ferestre cu dimensiunile de 56 x 56 cm pentru ventilatie care ajuta si ele la scaderea mai rapida a temperaturii pe timpul noptii vara.

      Zona C si cea mai importanta precum spuneti este cea pentru care apelez acum la ajutorul dvs. deoarece, din diverse alte motive, este unicul moment in care o pot face "ca la carte". Si am urmatoarele probleme:
      - peste lambriuri asez direct vata minerala cu folie de aluminiu?
      - ce inseamna vata minerala asezata "in straturi perpendiculare" explicati-mi daca sulurile au vreo orientare?
      - in unele postari din forum, nu imi mai amintesc unde , am citit ca peste stratul final de izolatie se poate pune folie anticondens, care ar proteja vata de praf si apoi s-ar bate scandura sau fiecare ce are sau ce vrea.
      - daca pun vata cu folia direct pe lambriuri cum se va aseza ea peste sipcile in care este batut lambriul? Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3626.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	285,2 KB 
ID:	604853
      - am un sul de hartie cu folie de aluminiu credeti ca daca inainte de a pune vata minerala caserata ar fi util sa acopar cu el?

      si in final, daca nimic din ce am scris nu e bine, dati-mi o solutie concreta, explicita a straturilor de izolatie.
      Eu ma gandeam la: (vazute din interiorul camerei spre pod)
      - lambriu
      - izolatie vata minerala 20 cm
      *un strat de 10 cm cu folie de Al.direct pe lambriuri
      *al doilea strat de 10 cm fara folie de Al.
      - folie anticondens impotriva prafului
      - scandura batuta

      Pod nelocuibil, doar circulabil si utilizat pentru depozitare.

      Cu stima,

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15138

        Răspuns la: Izolatie mansarda

        - peste lambriuri asez direct vata minerala cu folie de aluminiu?
        - ce inseamna vata minerala asezata "in straturi perpendiculare" explicati-mi daca sulurile au vreo orientare?
        - in unele postari din forum, nu imi mai amintesc unde , am citit ca peste stratul final de izolatie se poate pune folie anticondens, care ar proteja vata de praf si apoi s-ar bate scandura sau fiecare ce are sau ce vrea.
        - daca pun vata cu folia direct pe lambriuri cum se va aseza ea peste sipcile in care este batut lambriul?
        - am un sul de hartie cu folie de aluminiu credeti ca daca inainte de a pune vata minerala caserata ar fi util sa acopar cu el?
        Folia de aliminiu trebuie etansata la rostul dintre doua placi, peste acea rigla ce sustine tavanul, astfel realizand etanseitatea intregii suprafete. S-ar putea utiliza o folie asezata in prealabil pe suprafata apoi asezati vata respectiva. Nu este obligatoriu sa utilizati vata minerala cu folie de aluminiu.
        Asezarea perdendiculara intre doua straturi de vata are ca scop izoalrea cat mai buna pe zonele de rosturi, in acest fel acestea nu se suprapun. Puteti aseza vata in orice directie, nu exista un sens de montaj unic.
        Podul este nelocuibil dar daca se circula sau se depoziteaza, suprafata izolatiei trebuie protejata si acoperita cu scandura sau alte placi care sa permita activitatile mentionate.
        In cel mai bun caz, se poate utiliza un singur strat de vata caserata daca doriti insa utilizarea unui strat secundar de izolatie cu folie de aliminiu nu este necesara.
        Stratul de protectie pentru vata nu este obligatoriu insa se poate realiza, dar numai cu o folie de difuzie, care sa permita respiratia izolatiei catre exterior si in acelasi timp ar proteja fata de eventuale infiltratii de apa dinspre acoperis (accidentale).

        Comentariu

        • Masai Mara
          Incepator
          • 30.mai.2012
          • 41

          Răspuns la: Izolatie mansarda

          Multumesc pentru raspuns, maine (22.09.2012) voi demara lucrarea impreuna cu meseriasii, am sa incerc sa fac cateva poze ale lucrarii pe care am sa le postez pentru cei interesati sau aflati in situatii similare, ajuta mult imaginile....

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15138

            Răspuns la: Izolatie mansarda

            Atucni sa va uram spor la treaba si asteptam cu interes imagini de pe parcursul lucrarilor.

            Comentariu

            • Masai Mara
              Incepator
              • 30.mai.2012
              • 41

              Răspuns la: Izolatie mansarda

              Postat în original de Gemini
              Atucni sa va uram spor la treaba si asteptam cu interes imagini de pe parcursul lucrarilor.
              Multumesc pentru urare, chiar am avut spor, dar din pacate nu s-a terminat in totalitate, a mai ramas 1/3 pentru sambata viitoare. Am avut noroc de doi baieti harnici si buni meseriasi, dar a fost o munca migaloasa si destul de incomoda din cauza inaltimii podului, dar imaginile partiale din timpul lucrarii spun mai mult:

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	planseu_mansarda.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	338,3 KB 
ID:	605025Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Izolatie_straturi_perpendiculare.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	349,3 KB 
ID:	605026Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	podina_lemn.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	358,7 KB 
ID:	605027Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1_Izolatie_pod.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	361,2 KB 
ID:	605028Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2_Izolatie_pod_primul_strat.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	333,5 KB 
ID:	605029Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3_Izolatie_pod_II_strat.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	334,4 KB 
ID:	605030

              Aceste poze sunt doar cele din timpul lucrarii, voi revenii cu cele finale.

              Comentariu

              • MyLuckySw
                Incepator
                • 23.sep.2012
                • 8

                Răspuns la: Izolatie mansarda

                Buna. Am inceput o casa P+M si este acoperita cu tigla ceramica. Acum vreau sa pun vata minerala Ursa Uralita. Avand in vedere ca am tigla ceramica iar sub tigla este folie difuza va rog sa-mi spuneti daca mai trebuie dupa ce pun vata minerala, vreo folie si ce fel de folie. Totul vine batut cu scandura dupa care pun gips-carton.
                Deci intrebarea mea este daca mai trebuie vreo folie si unde se pune : inainte de vata (linga folia difuza ) sau dupa vata (langa scandura)
                In sparanta sa nu va plictisesc si sa trebuiasca sa va repatati, va multumesc anticipat.
                Am atasat si poze pentru mai multa siguranta Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0019.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	150,4 KB 
ID:	605117 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0020.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	311,3 KB 
ID:	605116
                Un lucru se face ori perfect ori deloc...

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15138

                  Răspuns la: Izolatie mansarda

                  Adaugati straturile:
                  -strat de vata intre capriori
                  -strat de vata sub acest prin strat
                  -structura gipscarton
                  -bariera de vapori
                  -strat inchidere cu gipscarton.

                  Comentariu

                  • MyLuckySw
                    Incepator
                    • 23.sep.2012
                    • 8

                    Răspuns la: Izolatie mansarda

                    Multumesc mult de indicatii.
                    Un lucru se face ori perfect ori deloc...

                    Comentariu

                    • iurox
                      Incepator
                      • 02.iun.2012
                      • 10

                      Răspuns la: Izolatie mansarda

                      Buna seara. Am o casa P+M. . Acoperisul casei este in 2 ape. La tavanul mansardei am pus izolatie de 20cm vata minerala, folie bariera de vapori si rigips. Au ramas suluri de vata minerala si ma gandeam ca nu ar fi rau sa izolez si podul de deasupra tavanului. Intrebarea mea este urmatoarea: daca am tavanul izolat, mai e necesara si o izolare a podului (acoperisului)? Daca da, fac izolatia la fel cum am facut-o la tavan? adica vata minerala si folie bariera de vapori?

                      Acoperisul este format din capriori de 8x8, folie anticondens, sipci de 2-3 cm si tabla tip lindab.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15138

                        Răspuns la: Izolatie mansarda

                        In mod normal nu este nevoie sa izolati si podul pentru ca nu afecteaza spatiul locuibil in conditiile incare s-a izolat la limita mansardei.Daca aveti totusi vata disponibila, se poate izola podul pentru a face atmosfera ceva mai placuta si a o utiliza pentru depozitare, spre exemplu.Izolarea se poate face doar cu vata iar bariera de vapori nu este necesara.Optional, se poate inchide suprafata izolata cu diverse placi fibrolemnoase, scandura etc., daca este nevoie de un aspect mai placut decat cel al izolatiei efective.

                        Comentariu

                        • MyLuckySw
                          Incepator
                          • 23.sep.2012
                          • 8

                          Răspuns la: Izolatie mansarda

                          Postat în original de Gemini
                          Adaugati straturile:
                          -strat de vata intre capriori
                          -strat de vata sub acest prin strat
                          -structura gipscarton
                          -bariera de vapori
                          -strat inchidere cu gipscarton.

                          Bine ,bine dar eu vreau sa pun scandura....ce mi-a ramas de la constructie (cofraje). Aceasta unde o pun ? inainte de folia de aluminiu sau dupa folie? Pentru ca unii meseriasi zic ca inainte ,altii zic ca dupa scandura se prinde.
                          Adica sa fie: Varianta 1
                          1.Tigla ceramina
                          2.Folie difuza
                          3.Vata minerala
                          4.Folia de aluminiu (cu bule sau fara bule de aer ? )
                          5.Scandura
                          6.Gips carton

                          sau Varianta 2
                          1.Tigla
                          2.Folia difuza
                          3.Vata minerala
                          4.Scandura
                          5.Folia de aluminiu
                          6.Gips carton

                          Si inca ceva...capriorii sunt de 15 cm,pot sa indes 20 de cm de vata acolo sau trebuie sa mai construiesc ceva cadre de metal. In acestal doilea caz cum as mai prinde scandura ?
                          Multumesc mult.
                          Un lucru se face ori perfect ori deloc...

                          Comentariu

                          • Misidan
                            Incepator
                            • 07.oct.2012
                            • 4

                            Izolare mansarda

                            Buna seara

                            Vreau sa izolez o mansarda.
                            Vreau sa folosesc vata bazaltica plu de 100,,si plu 100 cu aluminiu.
                            La tavan la 2 camere grinzile sunt de 15.Constructorii vor sa puna vata intre grinzi si apoi sa uniformizeze cu vata cu aluminiu.
                            Este normal sa ramana acel gol din dreptul grinzii de 5 cm?,,,,chiar daca se acopera cu vata cu aluminiu,,,,nu este bine de umplut acel gol?,,cum ar fi ok?
                            La alta camera si pe hol vreau sa fac pod.Constructorii spun ca este suficient vata atat cat incape sub grinda,,adica de 15,,ma refer la tavanul podului,,ca oricum se mai pune 15-20 cmsub podeaua podului,,adica pe tavanul camerei...ek?,,cum recomandati?
                            Vata bazaltica cu aluminiu,,,pusa spre partea incalzita este suficienta si pt bariera de vapori?,,,mai trebuie sa pun alta folie?,,,Este ok izolatie cu vata bazaltica de 30?,,
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15138

                              Răspuns la: Izolare mansarda

                              Postat în original de Misidan
                              Vreau sa izolez o mansarda. Vreau sa folosesc vata bazaltica plu de 100,,si plu 100 cu aluminiu.
                              La tavan la 2 camere grinzile sunt de 15.Constructorii vor sa puna vata intre grinzi si apoi sa uniformizeze cu vata cu aluminiu.
                              Este normal sa ramana acel gol din dreptul grinzii de 5 cm?,,,,chiar daca se acopera cu vata cu aluminiu,,,,nu este bine de umplut acel gol?,,cum ar fi ok?
                              La alta camera si pe hol vreau sa fac pod.Constructorii spun ca este suficient vata atat cat incape sub grinda,,adica de 15,,ma refer la tavanul podului,,ca oricum se mai pune 15-20 cmsub podeaua podului,,adica pe tavanul camerei...ek?,,cum recomandati? Vata bazaltica cu aluminiu,,,pusa spre partea incalzita este suficienta si pt bariera de vapori?,,,mai trebuie sa pun alta folie?,,,Este ok izolatie cu vata bazaltica de 30?
                              Nu este necesar sa lasati spatiul liber. De ce nu utilizati vata minerala de sticla la dimensiunile spatiului disponibil, fie de 14, fie de 16 cm. Altfel, puteti utiliza inca un strat de vata de 5cm daca se pastreaza vata initiala de 10cm.
                              Folia de aluminiu de pe izolatie este o bariera de vapori, se etanseaza toate imbinarile cu banda de aluminiu adeziva. Alta folie nu este necesara.
                              Cand avem pod, se izoleaza planseul dintre camera si podul respectiv insa nu doar la o grosime de 10-15cm pentru ca nu este suficient. Nu am inteles explicatia dvs. cu grinda, daca postati o schita sau o sectiune verticala prin casa, discutam aplicat pe fiecare zona.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15138

                                Răspuns la: Izolatie mansarda

                                Postat în original de MyLuckySw
                                Bine ,bine dar eu vreau sa pun scandura....ce mi-a ramas de la constructie (cofraje). Aceasta unde o pun ? inainte de folia de aluminiu sau dupa folie? Pentru ca unii meseriasi zic ca inainte ,altii zic ca dupa scandura se prinde.
                                Si inca ceva...capriorii sunt de 15 cm,pot sa indes 20 de cm de vata acolo sau trebuie sa mai construiesc ceva cadre de metal. In acestal doilea caz cum as mai prinde scandura ?
                                Stratificarea acoperisului este:
                                1.Tigla ceramina
                                2.Rigle lemn (dou aranduri)
                                3.Folie difuzie
                                4. Scandura - asteriala
                                5.Vata minerala intre capriori
                                6. Vata minerala sub capriori
                                7. Bariera vapori - folie aliminiu
                                8.Gips carton pe profile metalice sau din lemn


                                Nu se va utiliza vata cu grosimea de 20 cm pentru spatiu de 15cm, comandati vata la grosimea de 14 cm sau 16cm pentru izolatia intre capriori. Al doilea strat de izolatie poate fi de 10cm grosime.

                                Comentariu

                                Procesare...