Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • XmmD
    Incepator
    • 24.aug.2012
    • 34

    Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

    @fanero: Peretii interiori ii tencuiesc .
    @cheluakame: Ideea este ca am deja (printr-o "donatie") 70% din necesarul de role de vata minerala cu aluminiu , ar mai trebuii sa mai cumpar 2-3 maxim 4 . Asa ca sunt oarecum nevoit sa le folosesc pe cele cu banda de aluminiu . Nu stiu daca pot sa gasesc un magazin sa le schimb cu cele fara aluminiu .

    Acum intreb: Daca le folosesc pe cele cu banda de aluminiu , dar nu le lipesc cu banda autoadeziva de aluminiu (probabil scade eficienta foliei de aluminiu cu 80 %) si peste profilele de rigips vin cu bariera de vapori pe care o lipesc ca la carte , este BINE ? Afecteaza in mod negativ faptul ca o sa am 2 straturi de protectie impotriva vaporilor !?

    Va multumesc fumos !

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2391

      Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

      In cazul acesta nu mai este nicio problema.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2467

        Răspuns la: Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

        Postat în original de XmmD
        Ideea este ca am deja (printr-o "donatie") 70% din necesarul de role de vata minerala cu aluminiu
        Cu asta trebuia sa incepi.

        Comentariu

        • XmmD
          Incepator
          • 24.aug.2012
          • 34

          Răspuns la: Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

          Postat în original de fanero
          Cu asta trebuia sa incepi.
          Da , greseala mea , trebuia sa precizez acest aspect si anume ca sunt obligat oarecum sa folosesc role de vata minerala de sticla cu folie de aluminiu .

          Ca sumar o sa fac astfel (de la exterior la interior):
          - intre capriori o sa pun vata minerala bazaltica de 10cm
          - vata minerala de sticla de 10cm cu folie de aluminiu
          - structura profile pentru tavan rigips
          - folie bariera de vapori
          - placi rigips

          O ultima problema la configuratia actuala, cand o sa vin cu placile de rigips pe profil , nu o sa intep folia bariera de vapori ?

          Va multumesc frumos !!!

          ps: poate nu pare, dar m-am lamurit enorm la problemele avute cu ajutorul vostru !

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

            Daca cele doua folii de aluminiu (bariere de vapori) sunt una dupa alta, fara vreo izolatie intre ele, nu este nici o problema. In acest caz, placile de vata cu folie nu necesita etansarea imbinarilor, protectia la vapori fiind realizata de prima folie.
            Nu este o problema ca se strapunge cu suruburile pentru fixarea gipscartonului, sunt chestiuni punctuale, reduse si nu vor fi zone de trecere a vaporilor.

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2391

              Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

              Este bine. Nu uita de benzile perimetrale pentru profilele de pe perete.
              Folia se va intepa doar in dreptul profilelor metalice, dar autofiletantele vor presa gipscartonul de profil si va strange si folia. Trebuie doar sa ai grija sa nu nimeresti pe langa profile.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • XmmD
                Incepator
                • 24.aug.2012
                • 34

                Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                Perfect atunci . Va multumesc frumos !!

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2467

                  Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                  Dai bataie si succesuri.
                  Pune si niste poze cu lucrarea pe faze, sa invatam si cate ceva din asta.

                  Comentariu

                  • mihaiiasi
                    Incepator
                    • 18.apr.2013
                    • 10

                    Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                    Buna ziua
                    Am si eu o intrebare legata de izolarea etajului cu mansarda , in momentul de fata mansarda nu este locuita , dar va fi in cativa ani , mentionez ca si acoperisul la mansarda il voi izola cu 20cm vata bazaltica , folie ,rigips.
                    Asadar cu privire la izolatia dintre etaj si mansarda : tavanul este realizat din dulapi 5x15 cm pusi in cant apoi podit prin mansarda cu dulpi cu grosimea de 5cm .
                    intrebarea mea este : datorita faptului ca mia ramas polistilen grafitat cu grosimea de 15cm , este corect sa izolez in modul urmator : de sus in jos:
                    -podea 5 cm brad
                    -grinzi de 5x15cm brad
                    -polistilen grafitat grosime de 15 cm intre grinzi
                    -profile pt prinderea placilor de rigips cu grosime de 5cm
                    -vata bazaltica sau vata se sticla cu grosimea de 5 cm intre profilele pt gis carton
                    -folie de aluminiu dubla cu bule de aer la mijloc
                    -gipscarton
                    -var
                    Va multumesc pentru raspuns

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                      Locuit sau nelocuit, spatiul mansardei va fi incalzit cat de cat, la un minim care sa nu produca probleme iarna?
                      Fiind un planseu interior, intre etaj si mansarda, nu ar avea nevoie de bariera de vapori.
                      Totdata, izoaltia acestui planseul nu trebuie sa fie exagerata pentru ca tot un spatiu interior este. Mai mult, caldura "pierduta" spre mansarda va tine spatiul in conditii bune pe timp de iarna, evitand condensul si mucegaiul. Asadar, adaugarea a 15cm de polistiren expandta si 5 de vata bazaltica mi se pare foarte mult pentru un planseu intermediar. Mai degraba, ar trebui sa aveti in vedere, dincolo de o izolatie in structura planseului (cat sunt grinzile), o izolatie peste scandura de brad care sa imbunatateasca fonoizolarea pe planseu.
                      Daca veti compara cele doua zona, planseul spre mansarda si tavanul mansardei, constatati ca pe acest planseu aveti aproximativ aceeasi izolatie in conditiile in care tavanul mansardei are pe exterior mediul inconjurator (mult mai expus).

                      Comentariu

                      • mihaiiasi
                        Incepator
                        • 18.apr.2013
                        • 10

                        Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                        Multumesc frumos pentru raspuns .
                        mansarda are inaltimea la coama de 2,75 x4 latime x10 lungime si in momentul de fata nu va fi locuit si incalzit , am trase toate utilitatile acolo (curent ,apa ,incalzire ,canalizare )pentru o baie si un dormitor dar asta pentru viitor .., aproximativ 7 ani .Asadar ar fi de ajuns sa pun doar cei 15 cm de polisilen grafitat si sa renunt la cei 5 cm de vata bazaltica si folia dubla de aluminiu ? , facanduse astfel un transfer oarecare de caldura si spre spatiul mansardei evitanduse astfel posibilitatea problemelor de mucegai sau condens in acest spatiu al mansardei ?, eu ma gandeam sa nu fie pierderi mari de caldura spre acest spatiu deoarece casa imi va fi incalzita pe baza unei centrale electrice......
                        As mai avea inca o problema de izolare intr-o anumita zona si anume : Acest pod sau mansarda de care vorbesc are o suprafata de aproximativ 40m2 , din care 15 m2 este suspendat deasupra terasei , deci practic peste terasa dormitoarelor de la etajul partial mansardat..... ,(nu stiu daca m-am exprimat corect) Asadar podeaua podului de 15m2 este suspendata aceasta fiind expusa cu exteriorul , cum ma sfatuiti sa izolez acest tavan privind de la etaj si totodata podea privind din pod
                        aceasta suprafata are aceiasi alcatuire ca si in interiorul casei si anume grinzi de 5x15cm si podit cu dulapi de 5 cm grosime . As avea ca marteriale ramase din izolarea casei acest polistilen grafitat de 15cm grosime , as vrea ca acesta sa faca parte din izolatie cumva pentru al putea folosi si sa ma scap oarecum de el....
                        Va rog sa-mi spuneti o solutie si pentru aceasta situatie.....
                        Va multumesc

                        Comentariu

                        • Galaxy
                          Membru
                          • 21.dec.2012
                          • 263

                          Re: Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                          Postat în original de Gemini
                          Mai degraba, ar trebui sa aveti in vedere, dincolo de o izolatie in structura planseului (cat sunt grinzile), o izolatie peste scandura de brad care sa imbunatateasca fonoizolarea pe planseu.
                          Cam in aceeasi situatie sunt si eu: am tavanul din grinzi de 15x15, podit cu scanduri, sus fiind spatiu nelocuit in mod curent dar va fi amenajat si izolat.
                          Ma gandesc sa pun ceva vata intre grinzi, dar cum sa fac izolatia fonica?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            Răspuns la: Re: Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                            Postat în original de mihaiiasi
                            As mai avea inca o problema de izolare intr-o anumita zona si anume : Acest pod sau mansarda de care vorbesc are o suprafata de aproximativ 40m2 , din care 15 m2 este suspendat deasupra terasei , deci practic peste terasa dormitoarelor de la etajul partial mansardat..... ,(nu stiu daca m-am exprimat corect) Asadar podeaua podului de 15m2 este suspendata aceasta fiind expusa cu exteriorul , cum ma sfatuiti sa izolez acest tavan privind de la etaj si totodata podea privind din pod aceasta suprafata are aceiasi alcatuire ca si in interiorul casei si anume grinzi de 5x15cm si podit cu dulapi de 5 cm grosime . As avea ca marteriale ramase din izolarea casei acest polistilen grafitat de 15cm grosime , as vrea ca acesta sa faca parte din izolatie cumva pentru al putea folosi si sa ma scap oarecum de el.
                            Aveti un plan al planseului si casei? Acolo terasa trebuie atat termoizolata cat si hidroizolata iar pentru aceasta avem inca un topic dedicat.


                            Postat în original de Galaxy
                            Cam in aceeasi situatie sunt si eu: am tavanul din grinzi de 15x15, podit cu scanduri, sus fiind spatiu nelocuit in mod curent dar va fi amenajat si izolat. Ma gandesc sa pun ceva vata intre grinzi, dar cum sa fac izolatia fonica?
                            Izolatia fonica se face atat in interiorul planseului prin amplsarea de vata minerala cat si pe pardoseala de la etaj.

                            Comentariu

                            • Galaxy
                              Membru
                              • 21.dec.2012
                              • 263

                              Re: Izolatie acoperis si mansarda

                              OK, mersi. Dar ce anume sa pun la etaj, asta era intrebarea?

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Răspuns la: Re: Izolatie acoperis si mansarda

                                Postat în original de Galaxy
                                OK, mersi. Dar ce anume sa pun la etaj, asta era intrebarea?
                                In afara de izolatia ce va fi amplasata in structura planseului, solutia recomandata pentru izolarea optima impotriva zgomotului de impact presupune amplasarea unui strat izolator peste nivelul grinzilor din lemn. Exista placi de vata de sticla cu densitate ridicata ce se utilizeaza in acest scop, in solutia dala flotanta. Aceasta presupune sa amplasam unul sau doua (recomandat) straturi de izolatie cu grosimea de minim 2cm fiecare, ulterior inchizand suprafata cu placi fibrolemnoase. Cu titlul de exemplu, un produs de acest gen este reprezentat de placile Ursa TSP.
                                Daca se opteaza pentru alte solutii, fara pardoseala oarba, intre straturile planseului ar trebui sa inseram materiale care sa permita rupererea contactului intre acestea, eliminand posibilitatea de a transmte zgomotul prin structura. De izolatia transmisa prin aer se va ocupa izolatia cuprinsa intre aceste elemente de rezistenta.
                                Alt exemplu, daca inchidem pardoseala cu o scandura groasa, inainte de a bate scandura este recomandat sa ampasam un material cre sa rupa acest contact dinrect intre scandura si grinda din lemn si care sa poate absorbi zgomotul transmis dinspre pardoseala.

                                Comentariu

                                Procesare...