Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adibyte
    Incepator
    • 10.ian.2017
    • 6

    Izolare plafon masarda si acoperis

    Va salut!

    As avea nevoie, va rog frumos, de mai multe sfaturi in legatura cu cateva probleme. Am asimilat destul de multe informatii din thread-urile existente insa am cateva intrebari.

    Casa P+1+Pod nelocuit

    Tavanul este din schelet metalic & rigips cu vata minerala + scandura peste capriori
    Podul este cel din imagini. Tabla, sipcile care se vad si acea folie anticondens

    Problema este ca se pierde foarte multa caldura prin tavan si se face condens (de ploua la propriu) dupa cum se vede, prin acea folie.Am scos scandurile de pe tavan, din pod si am mai pus cate un strat de vata iar in urma acestui update nu mai condenseaza asa tare.

    Pentru tavan:
    - as dori sa scot toata vata (ma gandesc eu ca e de proasta calitate, URSA?!) si sa o inlocuiesc cu una mai groasa, 20cm ?
    - am citit pe forum ca se pune folie anticondens si sub rigips. Cei care au construit casa nu au pus iar vata e direct pe profil & rigips. Exista vreo optiune sa pot pune cumva acea folie? sau orice altceva?
    - peste vata as putea sa mai pun o folie anticondens sau un alt tip de folie dupa care scandurile ?
    - as putea inlocui cu osb acele scanduri? sunt cam subtiri
    - ce vata imi recomandati? sunt bulversat cu atatea optiuni, de sticla, minerala, caserata, cu aluminiu ...


    Pentru pod&acoperis:
    - as putea face ceva sa izolez acoperisul, cat mai aproape de realitate, in faza in care este acum? Inca o folie intre capriori,apoi vata apoi iar folie + osb ?

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20170110_140629_r1_c1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	143,2 KB 
ID:	627605Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20170110_140718s_r1_c1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	152,8 KB 
ID:	627606

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

      Ce grosime are vata actuala a planseului dintre etaj si pod? Ce tip de vata Ursa a fost utilizata?
      Din pacate, lipsa acelei bariere de vapori isi spune cuvantul, toata umiditatea migreaza prin vata, in pod si intalneste folia acoperisului care este rece si nu foarte permeabila la vapori. Prin urmare, umiditatea din aer condenseaza pe aceasta folie.
      Peste izolatia planseului spre pod nu trebuie decat inchidere cu OSB sau scandura suficient de groasa daca se circula.
      Puteti desface o mica zona prin pod, scoateti o scandura, doua faceti o poza la vata si structura de sub vata. De cele maimulte ori este greu de aplicat o bariera de vapori cu tavanul montat. Ce grosime are intreg planseul de la gipscarton pana la scandura din pod?
      Ce inaltime are podul?

      Comentariu

      • adibyte
        Incepator
        • 10.ian.2017
        • 6

        Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

        Multumesc pentru raspuns.

        - vata actuala are undeva la 10-12 cm. Nu imi amintesc exact ce tip de vata Ursa a fost utilizata. Voi cauta in arhiva cu poze, stiu ca facusem o poza pachetului (sunt oarecum sigur ca a fost una nu prea performanta&scumpa)
        - am desfacut o mica zona din pod, am atasat mai multe poze. Observ ca acel profil pentru rigips nu este foarte des. Daca m-as chinui putin sa pun acea folie pe tavan cred ca as castiga un procent de 50-60% eficienta, comparativ cu 0 acum.Ce parere aveti?
        - grosimea intre planseul de la gipscarton si pana la scandura din pod este de 20cm
        - podul are 2,55m la coama

        Se observa in unele poze, dupa ce am scos scandurile si am mai completat cu ceva vata, am pus scandurile inapoi si am adaugat polistiren extrudat. Nu stiu daca a fost cea mai buna decizie insa aceste improvizatii temporare au oprit "ploaia".

        Ma documentez continuu si urmatoarea mea intrebare este, as putea face o izolare a planseului spre pod ca in desenul atasat? Momentan sunt doar capriorii de 12cm, vata si scandurile.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	desen.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	23,1 KB 
ID:	627607


        Aveti idee de o scara pentru pod etansa?izolata?

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	99,5 KB 
ID:	627608Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	98,7 KB 
ID:	627609Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	98,6 KB 
ID:	627610Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	97,2 KB 
ID:	627611Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	98,6 KB 
ID:	627612Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	98,0 KB 
ID:	627613Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	7.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	98,0 KB 
ID:	627614Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	8.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	99,8 KB 
ID:	627615

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

          Izolatia de 10 cm este prea subtire, ar trebui sa o majorati.
          V-as propune urmatoarea varianta, fara deranj pe tavanul etajului:
          - desfaceti scadura si eliminati toata izolatia aplicata
          - asezati o bariera de vapori pe spatiul intre grinzile de lemn dar si peste acestea, continuu
          - umpleti spatiul dintre grinzile de lemn cu vata de sticla fara a o tasa, complet si fara goluri de aer
          - perpendicular pe grinzile de lemn asezati rigle de lemn 5x8/10cm
          - umpleti spatiul dintre rigle cu un nou strat de vata de 10cm
          - inchideti suprafata cu scandura sau placi OSB

          Scara dvs. este suficient de buna, eventual se poate etansa cu garnituri. In caz extrem se poate face inca un capac pe noua solutie, sa dubleze scara, chiar si izolat cu polistiren. Este optional.

          Comentariu

          • adibyte
            Incepator
            • 10.ian.2017
            • 6

            Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

            Din cate am vazut este o diferenta intre bariera de vapori si folia anticondens, chiar daca multi le baga in aceiasi oala. Imi puteti recomanda ceva? Care ar fi cea mai buna?
            Multumesc frumos pentru ajutor.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

              Asta v-as recomanda-o eu : http://www.dedeman.ro/bucuresti4/fol...u-pz/p/6016298
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • adibyte
                Incepator
                • 10.ian.2017
                • 6

                Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                Parca as alege intre acestea doua :

                Cumpara Izolatie termica, fonica si bariera de vapori pentru mansarde, pereti si pardoseli, Isoflect Gold, aluminiu pur, R>3,2 (M2K/W) de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.

                Pareri?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                  Niciuna din cele doua. Mergeti la un magazin de bricolaj sau la un distribuitor de materiale de izolatie si intrebati de bariera de vapori. De regula o sa gasiti doua tipuri: una din polietilena armata si una din aluminiu. La magazinele de bricolaj o sa gasiti o bariera de vapori mai ieftina, din aluminiu, la circa 160 lei.
                  Termenul folie anticondens este unul general si poate duce in eroare.


                  Comentariu

                  • adibyte
                    Incepator
                    • 10.ian.2017
                    • 6

                    Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                    Am inteles. Multumesc frumos pentru ajutor.

                    Comentariu

                    • iahim_namor
                      Membru
                      • 02.mar.2015
                      • 215

                      Răspuns la: Izolare plafon masarda si acoperis

                      Postat în original de adibyte
                      ...Podul este cel din imagini. Tabla, sipcile care se vad si acea folie anticondens ...[ATTACH=CONFIG]96361[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]96362[/ATTACH]
                      Sper sa vad gresit in pozele tale, dar daca chiar iti lipsesc sipcile verticale de la tabla ai o problema MAJORA.
                      Din poze vad urmatoarele probleme:
                      - folia anticondens este ceva foarte prost; este genul ala de folie tip rafie, care nu e buna deloc
                      - iti lipseste sipca veritcala, cea care creeaza spatiul de ventilare.

                      Este normal sa iti condenseze pe dosul tablei si umiditatea poate fi si din atmosfera, nu numai din casa. Dar la tine se pare ca picaturile se scurg pe folia anticondens si se opresc in sipcile orizontale, pe care le si uda. Tu trebuie sa ai de la streasina pana la coama spatiu liber intre tabla si asteriala.
                      Chiar sper sa vad eu gresit in poze, ca altfel trebuie sa refaci toata invelitoarea. Apa de pe dosul tablei va fi acolo indiferent de cat de bine iti izolezi podul; este roua care se face primavara si toamna.

                      Comentariu

                      • adibyte
                        Incepator
                        • 10.ian.2017
                        • 6

                        Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                        Salut iahim_namor ,

                        Cred 99% ca nu exista acele sipci verticale totusi daca ar fi fost s-ar fi scurs pe cele verticale. Un spatiu de ventilare este intre folie si tabla, poate cu sipcile verticale era mai mare. De refacut invelitoarea iese din discutie. Am observat o imbunatatire dupa ce am mai pus vata. In primavara vreau sa refac izolatia tavanului de la etaj dupa cum mi-a recomandat si userul Gemini. Daca problema persista si anul viitor, tot asa grav, voi lua atunci o decizie. Sunt oarecum convins ca mare parte a problemei este izolatia tavanului de la etaj. De exemplu am scazut temperatura in camere de la 23-24 grade la 21-20( aerisesc mai mult) iar rezultatul este unul bun, tabla e uscata in general.

                        Acea folie de tip rafie este recomandata de foarte multi,bramac, bilka(unii zic ca nu dau garantie daca nu iti pun ei ce vor) si ciudat e ca nu e chiar ieftina....

                        Ca paranteza, daca vreodata doresc sa schimb invelitoarea trebuie sa scot tabla, nu ? Daca ar fi vreo alta metoda as aplica o
                        Ultima editare de adibyte; 15.ian.2017, 18:52. Motiv: Adaugare fraza

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                          Fiind un subiect colateral, vreau sa intaresc urmatoarele:
                          - este o greseala ca nu aveti spatiu de ventilare sub invelitoare, prin acele rigle ce lipsesc;
                          - folia respectiva este cea mai slaba calitativ si nu o recomand, dupa cativa ani, acolo unde patrunde lumina se "arde"
                          - o noua invelitoare va presupune refacerea straturilor de rigle, inlocuire membrana acoperis si montare tabla noua, alta optiune nu este deloc recomandata si nu aduce niciun beneficiu.

                          Comentariu

                          • Caiusvlad
                            Membru
                            • 31.dec.2016
                            • 129

                            Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                            Buna...revin si eu cu o intrebare...Credeti ca ar fi vre-o problema daca la un acoperis intr-o apa,eu fac tavanu pe interior drept?Ma refer adica sa nu lipesc rigipsu de corni de la acoperia....sa vin cu el mai josClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170102_103518.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	183,5 KB 
ID:	627661.Ma intereseaza daca se pierde ceva din izolatia care o fac (vata de 20) cu acel gol de la acoperis pana la rigips (aprox 50 cm).vreau sa cobor cu rigipsu pana la dunga rosie (pt a fi mai usor de incalzit spatiu respectiv)

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170120_181408.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	238,3 KB 
ID:	627662
                            Ultima editare de Caiusvlad; 20.ian.2017, 18:14.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                              Puteti sa faceti tavanul atat drept cat si inclinat. Daca va fi spatiu mai mare, va putea fi aplicata chiar mai mult izolatie pe zona superioara. Tavanul trebuie totusi corelat cu ferestrele si inaltimea finala a camerei.

                              Comentariu

                              • Caiusvlad
                                Membru
                                • 31.dec.2016
                                • 129

                                Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                                Nu afecteaza cu nimic acel spatiu mare dintre rigips si acoperis?Izolatia o pun peste tot acoperisul de 20 (vata)
                                Tinand cont ca acolo sunt aprox 70-80 cm sau poate mai mult,nu as pune chiar atata izolatie pentru ca este scumpa.Ma gandeam sa las 20 peste tot daca nu afecteaza cu nimic golul acela

                                Comentariu

                                Procesare...