Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • shotgunX
    Incepator
    • 08.oct.2013
    • 28

    Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

    Vata era taiata din fabrica la 60 cm, teoretic , iar distanta dintre profile este de 58 cm .
    Inca astept raspuns de la producator , iar vanzatorul a fost recomandat de reprezentantul zonal al producatorului .
    In ceea ce priveste atitudinea vanzatorilor , am mai avut experiente de genul , iar raspunsul a fost mereu din gama "pai noi doar vindem", "ne trebuie in amabalaj original" , " trebuie sa vorbiti cu sefu , dar nu este aici " si in general ti se face sila de ei si treci la pierderi .
    E al doilea producator de vata , la primul straturile nu sunt constante si in anumite locuri vata e arsa , nu stiu cum sa definesc , situatia s-a repetat pe aproape toate rolele .
    Pe al doilea producator probabil vata este umeda .
    Mai ramane Knauf si probabil OPC .
    Oricum situatia e generala , indiferenta crasa , sacii de materiale sunt luati taras prin masini , caramizile sunt sparte "probabil de la manevrare" ,depozitare improprie etc .
    Te saturi 300% de domeniu asta pana termini o casa si sa cumperi ceva la cheie , e exact cum ai lua o bomba cu ceas . Am la 200 m de mine pe unii care cofreaza si toarna stalpi si placi la vreo 2 case si vreo 4 le-au facut termoizolatie +termopane la max 30 zile dupa ce turnau placa si zideau , de e mai ieftina forta de munca acum . Probabil fac si finisajele interioare in 1-2 luni . Cand o sa se usuce casa aia , draq stie .
    Ultima editare de shotgunX; 07.ian.2014, 09:14.

    Comentariu

    • flaviuso
      Membru
      • 10.mar.2012
      • 170

      Buna ziua

      Am ajuns la faza de izolatie a mansardei si as dori niste sfaturi.

      Mentionez ca distanta dintre capriori este de 60 cm, iar grosimea de 12 cm. Inclinatia acoperisului incepe de la etaj (~100 cm) si se continua la mansarda, casa fiind astfel: parter, eraj, mansarda, pod.

      Intr-o discutie cu "meseriasul" mi-a spus ca doreste sa faca izolatia astfel: un strat de vata cu folie de aluminiu de 10 cm (intre capriori), si peste polistiren de 10 cm, decupat unde sunt capriorii (2cm). Cand i-am spus ca as dori sa folosim 2 straturi de vata minerala de 10 cm mi-a spus ca datorita condesului aceasta de ingreuneaza si preseaza pe rigips, iar acesta se bolteste.

      Intre astereala si vata trebuie/e bine de lasat vreun spatiu?
      Exista vreo lege/norme europene care sa interzica izolatia mansardei cu polistiren?

      Pana primesc un raspuns atasez niste fotografii facute astazi. Am bagat niste vata de proba intre 2 capriori si m-ar interesa niste pareri, daca e ok pusa, daca e etansat ok. Vata am pus-o la m cu capriorii si am lasat 2 cm pana la astereala, iar unde se termina mansarda si de unde incepe podul am pus vata de 5cm (deci distanta intre vata si astereala este de 5cm), meseriasul mi-a spus sa pun vata lipita de astereala, explicatia fiind ca se creeaza curenti inutili.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-01-09 13.26.35.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	402,0 KB 
ID:	614606 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-01-09 13.26.52.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	267,0 KB 
ID:	614607 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-01-09 13.27.16.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	269,9 KB 
ID:	614608

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-01-09 13.27.23.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	220,6 KB 
ID:	614609 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-01-09 13.27.28.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	239,8 KB 
ID:	614610 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2014-01-09 13.28.01.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	260,7 KB 
ID:	614611
      Astept raspunsuri
      Multumesc anticipat!
      Ultima editare de Gemini; 11.ian.2014, 13:44.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

        @ flaviuso
        citeste si asta http://www.spatiulconstruit.ro/cum-s...ta-object_id=1

        Comentariu

        • flaviuso
          Membru
          • 10.mar.2012
          • 170

          Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

          Multumesc pentru link.

          Din ceea ce am citit nu e necesar spatiul de ventilatie intre vata si astereala.

          Intrebarea mea e urmatoarea: eu am capriorii de 12cm, cum e ok de montat vata minerala?

          Eu as fi montat astfel:
          -1 strat de vata cu folie de aluminiu de 10 cm intre capriori, pana la m
          -apoi inca un strat de vata cu folie de aluminiu de 10 cm pe profile CD60 si UD28 puse transversal cu capriorii (meseriasul mi-a spus ca rigipsul se bolteste, datorita greutatii pe care o va avea vata din cauza condensului, as vrea sa lamuresc si asta, daca e plauzibil ce spune el)

          Din ce vad in linkul asta mai ok ar fi un strat de 12 cm de vata de sticla fara folie (banuiesc 3 straturi mai presate de asta: http://www.depozit-online.ro/shop/va...-50100-18mp9mp) si apoi un strat de vata minerala cu folie de aluminiu de 10 cm.

          Montajul cum se face? Am inteles ca primul strat (cel dintre capriori) se prinde cu sarma galvanizata, iar cel de-al doilea pe profile CD60 si UD28? In linkul de pe spatiulconstruit.ro sunt desenate niste sipci de 5x5 transversal pe capriori, nu prea inteleg cum vin daca stratul meu de vata cu folie e de 10cm.

          Daca sunteti amabili se poate sa imi raspundeti pana luni, pentru ca am o intalnire cu distribuitorul si as vrea sa-i pot da un necesar de materiale (in functie de solutia pe care o aleg).

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Postat în original de shotgunX
            E al doilea producator de vata , la primul straturile nu sunt constante si in anumite locuri vata e arsa , nu stiu cum sa definesc , situatia s-a repetat pe aproape toate rolele .
            Pe al doilea producator probabil vata este umeda .
            Oricum situatia e generala , indiferenta crasa , sacii de materiale sunt luati taras prin masini , caramizile sunt sparte "probabil de la manevrare" ,depozitare improprie etc .
            Cand spuneti arsa probabil va referiti la acele pete mari de liant ce se gasesc in anumite zone ale vatei. Da, acestea sunt o neconformitate a produsului. Umezeala din vata este cauzata de depozitarea necorespunzatoare. O vata umeda se poate usca la aer si nu ar trebui sa fie probleme insa nu o montati umeda si mai ales nu inchideti etans suprafetele.
            Daca ati gasit o rola sau mai multe cu probleme, in locul dvs, eu le-as fi ambalat la loc atat cat puteam si le returnam furnizorului. Nu cred ca toate au fost cu problema si chiar daca uneori ne este greu sa reactionam asa, ar trebui sa facem un efort si sa incercam schimbarea produselor in faza incipienta.

            Postat în original de flaviuso
            Intr-o discutie cu "meseriasul" mi-a spus ca doreste sa faca izolatia astfel: un strat de vata cu folie de aluminiu de 10 cm (intre capriori), si peste polistiren de 10 cm, decupat unde sunt capriorii (2cm). Cand i-am spus ca as dori sa folosim 2 straturi de vata minerala de 10 cm mi-a spus ca datorita condesului aceasta de ingreuneaza si preseaza pe rigips, iar acesta se bolteste.
            Intre astereala si vata trebuie/e bine de lasat vreun spatiu?
            Exista vreo lege/norme europene care sa interzica izolatia mansardei cu polistiren?
            Pana primesc un raspuns atasez niste fotografii facute astazi. Am bagat niste vata de proba intre 2 capriori si m-ar interesa niste pareri, daca e ok pusa, daca e etansat ok. Vata am pus-o la m cu capriorii si am lasat 2 cm pana la astereala, iar unde se termina mansarda si de unde incepe podul am pus vata de 5cm (deci distanta intre vata si astereala este de 5cm), meseriasul mi-a spus sa pun vata lipita de astereala, explicatia fiind ca se creeaza curenti inutili.
            Nu exista nici o lege care sa interzica folosirea polistirenului. Daca alegeti sa utilizati polistiren, faceti invers: aplicati polistirenul intre capriori si apoi vata cu folie. Acea folie are rol de bariera de vapori daca se etanseaza la imbinari. Mesterul greseste, in structura respectiva izolata nu va trebui sa existe condens, vata minerala nu va trebui sa se umezeasca si nici gipscartonul nu se va curba daca este suficient de gros, structura metalica este cu distante interax corecte sau nu sunt alte deficiente.
            Aveti folie peste asteriala? Invelitoarea este montata?
            Teoretic nu aveti nevoie de spatiu intre izolatie, sub asteriala.
            Nu ati inceput prea devreme cu izolatia sub acoperis? Nu realizati intai planseul spre pod, deasupra mansardei?
            Ultima editare de Gemini; 11.ian.2014, 13:50.

            Comentariu

            • flaviuso
              Membru
              • 10.mar.2012
              • 170

              Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

              Postat în original de Gemini
              Nu exista nici o lege care sa interzica folosirea polistirenului. Daca alegeti sa utilizati polistiren, faceti invers: aplicati polistirenul intre capriori si apoi vata cu folie. Acea folie are rol de bariera de vapori daca se etanseaza la imbinari. Mesterul greseste, in structura respectiva izolata nu va trebui sa existe condens, vata minerala nu va trebui sa se umezeasca si nici gipscartonul nu se va curba daca este suficient de gros, structura metalica este cu distante interax corecte sau nu sunt alte deficiente.
              Aveti folie peste asteriala? Invelitoarea este montata?
              Teoretic nu aveti nevoie de spatiu intre izolatie, sub asteriala.
              Nu ati inceput prea devreme cu izolatia sub acoperis? Nu realizati intai planseul spre pod, deasupra mansardei?
              Nu stiu daca ati apucat sa cititi cel de-al doilea post al meu, daca nu va rog sa ma sfatuiti care dintre variante e cea mai ok: 1 strat vata cu folie de 10 intre capriori la linie cu capriorii (cum am facut proba din poza, asta inseamna ca raman 2 cm pana la astereala) si apoi inca un strat de vata cu folie de 10 peste pusa pe montanti CD60 su UD28, transversal pe capriori, iar rigipsul banuiesc ca de 12,5 verde, sau varianta 2: 3 staturi de vata fara folie de 5 intre capriori (mai presata) si 1 stat de vata de 10 pe montanti. Am inteles, renunt la polistiren (oricum e si mai scump).

              Am folie pe astereala dar mi se pare o folie de proasta calitate (e ca hartia, se rupe cu mana foarte usor). La niste anexe am o folie ca un nailon/rafie pe care nu o poti rupe cu mana. Deocamdata nu am pus tabla pe casa.
              Este vreo problema daca izolez intai sub acoperis si apoi realizez planseul? Oricum vreau sa izolez si podul macar cu vata de 10 chiar daca va fi folosit doar pentru depozitare.

              Comentariu

              • Mot Marius
                Incepator
                • 26.dec.2013
                • 24

                Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                Buna ziua,stau la parter si camerele au 2,8m inaltime,vreau sa cobor cu un tavan fals 30cm,intre rigips si tavan cat sa pun de groasa vata?Meseriasu a spus ca nu are rost sa mai pun si vata, dar am vrut sa va intreb sa stiu cum e mai bine.Va multumesc.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                  Postat în original de Mot Marius
                  Buna ziua,stau la parter si camerele au 2,8m inaltime,vreau sa cobor cu un tavan fals 30cm,intre rigips si tavan cat sa pun de groasa vata?Meseriasu a spus ca nu are rost sa mai pun si vata, dar am vrut sa va intreb sa stiu cum e mai bine.Va multumesc.
                  In spatiul ramas intre rigips si tavan va exista ventilatie ?
                  Deasupra spatiului in care locuiti , ce este ? Locuinta sau pod ?
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    Postat în original de flaviuso
                    Nu stiu daca ati apucat sa cititi cel de-al doilea post al meu, daca nu va rog sa ma sfatuiti care dintre variante e cea mai ok: 1 strat vata cu folie de 10 intre capriori la linie cu capriorii si apoi inca un strat de vata cu folie de 10 peste pusa pe montanti CD60 su UD28, transversal pe capriori, iar rigipsul banuiesc ca de 12,5 verde, sau varianta 2: 3 staturi de vata fara folie de 5 intre capriori (mai presata) si 1 stat de vata de 10 pe montanti. Am inteles, renunt la polistiren (oricum e si mai scump).
                    Am folie pe astereala dar mi se pare o folie de proasta calitate (e ca hartia, se rupe cu mana foarte usor). La niste anexe am o folie ca un nailon/rafie pe care nu o poti rupe cu mana. Deocamdata nu am pus tabla pe casa.
                    Este vreo problema daca izolez intai sub acoperis si apoi realizez planseul? Oricum vreau sa izolez si podul macar cu vata de 10 chiar daca va fi folosit doar pentru depozitare.
                    Eu va sfatuiesc sa faceti lucrurile intr-o ordine fireasca si la calitate macar medie.
                    Montati o folie pentru acoperis de calitate, o folie care sa se mentina in timp si sa realizeze functia pentru care este montata. Lipsa foliei sau una deterioarata nu va proteja izolatia si structura din lemnde posibile infiltratii de apa prin invelitoare sau condens. Montati invelitoarea si finalizati structura de rezistenta a plasneului peste mansarda.
                    Ulterior va puteti concentra pe inchiderea suprafetelor si izolatia lor.
                    Am citit mesajele anterioare inainte sa va dau raspunsul precedent, de aceea m-am referit la ordinea respectiva a polistirenului, vatei si parerea mesterului.
                    V-as sugera sa izolati foarte bine suprafata dintre mansarda si pod plus zona inclinata spre acoperis. Ulterior se va izola si sub restul suprafetei de acoperis a podului, la o grosime ceva mai mica. Pentru prima zona este recomandat sa aveti minim 20cm izolatie din vata minerala si bariera de vapori, pentru a doua zona cel putin 10cm de izolatie.

                    Postat în original de Mot Marius
                    ,stau la parter si camerele au 2,8m inaltime,vreau sa cobor cu un tavan fals 30cm,intre rigips si tavan cat sa pun de groasa vata?Meseriasu a spus ca nu are rost sa mai pun si vata, dar am vrut sa va intreb sa stiu cum e mai bine.
                    Adaugati un strat de vata de minim 10cm pentru a realiza o izolatie a planseului, reducand pierderile de energie catre etajul superior.
                    Mai mult, umplerea spatiului cu vata reduce efectul de rezonanta in tavanul fals.
                    Ultima editare de Gemini; 13.ian.2014, 19:26.

                    Comentariu

                    • flaviuso
                      Membru
                      • 10.mar.2012
                      • 170

                      Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                      Postat în original de Gemini
                      Eu va sfatuiesc sa faceti lucrurile intr-o ordine fireasca si la calitate macar medie.
                      Montati o folie pentru acoperis de calitate, o folie care sa se mentina in timp si sa realizeze functia pentru care este montata. Lipsa foliei sau una deterioarata nu va proteja izolatia si structura din lemnde posibile infiltratii de apa prin invelitoare sau condens. Montati invelitoarea si finalizati structura de rezistenta a plasneului peste mansarda.
                      Ulterior va puteti concentra pe inchiderea suprafetelor si izolatia lor.
                      Am citit mesajele anterioare inainte sa va dau raspunsul precedent, de aceea m-am referit la ordinea respectiva a polistirenului, vatei si parerea mesterului.
                      V-as sugera sa izolati foarte bine suprafata dintre mansarda si pod plus zona inclinata spre acoperis. Ulterior se va izola si sub restul suprafetei de acoperis a podului, la o grosime ceva mai mica. Pentru prima zona este recomandat sa aveti minim 20cm izolatie din vata minerala si bariera de vapori, pentru a doua zona cel putin 10cm de izolatie.


                      Adaugati un strat de vata de minim 10cm pentru a realiza o izolatie a planseului, reducand pierderile de energie catre etajul superior.
                      Mai mult, umplerea spatiului cu vata reduce efectul de rezonanta in tavanul fals.
                      Multumesc pentru raspuns si pentru timpul pe care il acordati.

                      Folia pentru acoperis mi-a adus-o firma cu care am contract pentru tabla (dar am preferat sa astept pana la inceputul primaverii sa monteze tabla). M-a costat 1500 RON, 6 valuri de 75mp. Nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea daca e de calitate, eu am facut o comparatie intre folia pe care o am la garaj (care e mai rezistenta si mai alunecoasa, e ca o rafie/nailon si mai ieftina) si aceasta, care se rupe relativ usor daca tragi de ea cu mana.

                      Am inteles sfatul, sa izolez cu vata de 20 cm (1 strat de vata de 12 in speta intre capriori, fara folie si 1 strat de vata de 10 cu folie peste), acelasi lucru si la plafonul dintre mansarda si pod, iar podul il izolez cu 10 cm de vata cu folie, intre capriori. Sa pun intai tabla si apoi planseul dintre mansarda si pod.

                      Comentariu

                      • flaviuso
                        Membru
                        • 10.mar.2012
                        • 170

                        Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                        Mai am o nelamurire: eu o sa am asa: planseu intre parter si mansarda, iar apoi planseu intre mansarda si pod. Nu am inteles daca primul planseu trebuie izolat sau nu.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                          Trebuie , altfel ceea ce ati facut pana acuma e frectie la picior de lemn ...
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2298

                            Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                            Postat în original de flaviuso
                            Mai am o nelamurire: eu o sa am asa: planseu intre parter si mansarda, iar apoi planseu intre mansarda si pod. Nu am inteles daca primul planseu trebuie izolat sau nu.
                            Daca si parterul si mansarda sunt incalzite nu este nevoie de izolatie. Si este singura varianta in care nu este nevoie de izolatie.

                            Daca doriti ca la parter sa aveti 22*C iar la mansarda 18, trebuie izolat.
                            Daca doriti invers, iarasi trebuie izolat.
                            Daca mansarda nu va fi incalzita iarasi trebuie izolat. Invers, deasemenea.
                            Daca la mansarda aveti IP (incalzire pardoseala), trebuie izolat.

                            Izolatia trebuie pusa sub sau deasupra planseului, in functie de temperaturile fiecarui nivel.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                              Postat în original de flaviuso
                              Am inteles sfatul, sa izolez cu vata de 20 cm (1 strat de vata de 12 in speta intre capriori, fara folie si 1 strat de vata de 10 cu folie peste), acelasi lucru si la plafonul dintre mansarda si pod, iar podul il izolez cu 10 cm de vata cu folie, intre capriori. Sa pun intai tabla si apoi planseul dintre mansarda si pod.
                              Daca podul nu va fi incalzit, nu vad rostul aplicarii termoizolatiei intre acesta si acoperis. Eu as pune cei 30 cm (in total) peste placa dintre mansarda si pod. Iar podul l-as prevede cu guri de ventilatie pentru perioada de vara.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                Postat în original de flaviuso
                                Folia pentru acoperis mi-a adus-o firma cu care am contract pentru tabla (dar am preferat sa astept pana la inceputul primaverii sa monteze tabla). M-a costat 1500 RON, 6 valuri de 75mp. Nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea daca e de calitate, eu am facut o comparatie intre folia pe care o am la garaj (care e mai rezistenta si mai alunecoasa, e ca o rafie/nailon si mai ieftina) si aceasta, care se rupe relativ usor daca tragi de ea cu mana.
                                Folia pentru acoperis nu poate ramane neacoperita oricat. In functie de tipul foliei, aceasta poate rezista mai mult sau mai putin timp sub actiunea radiatiei solare. Este foarte posibil sa fie necesara schimbarea foliei cand veti monta invelitoarea.

                                Postat în original de flaviuso
                                Mai am o nelamurire: eu o sa am asa: planseu intre parter si mansarda, iar apoi planseu intre mansarda si pod. Nu am inteles daca primul planseu trebuie izolat sau nu.
                                Sigur, altfel se va comporta foarte slab la transmiterea zgomotului. Intre etaje este necesara o izolatie fonica suficienta pentru a nu deranja o zona sau alta, in functie de activitatea desfasurata.
                                Ultima editare de Gemini; 14.ian.2014, 19:39.

                                Comentariu

                                Procesare...