Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15119

    Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

    Ati cumparat dar sortimentul Forte este in strat 2x5cm, deci puteti utiliza ce grosime doriti, multiplu de 5cm.
    Daca spatiul in care se aseaza vata este corelat cu grosimea vatei nu se va lasa, o usoara presare de 1-2cm va ajuta in acest sens. Suplimentar se pot utiliza piese de sustinere pe verticala sau dibluri cu ciuperca mare.

    Comentariu

    • nice
      Incepator
      • 04.iun.2016
      • 6

      Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

      Va rog sa-mi spuneti daca urmatoarea metoda de izolatie termica a unei mansarde locuita este buna, (de la interior catre exterior)
      - polistiren extrudat de 30mm (in loc de rigips )
      - osb de 10mm
      - folie isoflex alu pz ( sau e mai bun folie isoflect gold sau silver ?)
      - vata minerala de 5cm + 10 cm intre capriori

      Comentariu

      • Caiusvlad
        Membru
        • 31.dec.2016
        • 129

        Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

        E ok bariera de vapori isoflex alu pz.
        Ca si izolatie si etapele de lucru este ok cum faci,doar ca de ce preferi polistirenul in loc de rigips?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15119

          Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

          Aveti 15cm de izolatie intre capriori iar pe zona de capriori doar cei 3cm de polistiren. Polistirenul doriti sa il armati si apoi gletuiti?
          Solutia dvs. este predispusa la aparitia fisurilor, capriorii lucreaza si transmit vibratii, OSB la fel iar totul se va rasfrange asupra polistirenului, plus ca OSB de 10cm este destul de subtire mai ales daca distanta intre capriori este mai mare de 40cm, ceeea ce sigur este.
          Inloc de plistiren si OSB, va recomand sa mergeti pe gipscarton si sa adaugati 10cm de izolatie din vata, sub capriori.

          Comentariu

          • nice
            Incepator
            • 04.iun.2016
            • 6

            Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

            Intre capriori e vata de 10 apoi contra sipci de 5/5 apoi vata de 5 deci peste capriori ar fi 5 vata + 3 polistirenul. As opta pt polistiren extrudat pt a nu diminua mult din inaltimea camerei care e deja de 1,40 m pe laterale. Atunci sa iau OSB de 12?
            Si da..polisirenul il prind de osb cu holsuruburi si gletuit. Distanta intre capriori este de 40.
            Leaturile de care prind osb pot sa le lemn? Sau neaparat profil de rigips?
            Ultima editare de nice; 02.mar.2017, 10:17.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15119

              Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

              OSB se prinde de rigele din lemn. Daca distanta intre rigle este mica, merge si OSB de 10 si nu mai avem legatura cu capriorii OSB se prinde cel mai bine pe suportul din lemn cu suurburi de lemn si nu pe profile metalice.

              Comentariu

              • blitzkr1eg
                Incepator
                • 22.feb.2016
                • 16

                Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                Buna,

                Stau la casa si doresc sa imi imbunatatesc izolatia podului, mai exact a podelei din pod.
                Momentam am pusa doar vata minerala (de 10-15cm) intre grinzile de lemn peste care e o folie si apoi poditura.
                Cum ar fi recomandat sa procedez in continuare? Sa pun tot vata minerala sau sa pun (cum mi-a fost recomandat) vata bazaltica?
                Pot pune vata bazaltica direct peste cea existenta minerala (ma gandesc sa nu se comprime vata minerala) ?
                sau trebuie sa las poditura si sa pun urmatorul strat peste scandura existenta?

                Multumesc.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15119

                  Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                  Podul este utilizat in vreun fel? Cel mai simplu ar fi sa adaugati izolatia peste scandura existenta.

                  Comentariu

                  • blitzkr1eg
                    Incepator
                    • 22.feb.2016
                    • 16

                    Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                    Postat în original de Gemini
                    Podul este utilizat in vreun fel? Cel mai simplu ar fi sa adaugati izolatia peste scandura existenta.
                    Nu este utilizat si nici nu am gand sa-l utilizez.
                    Va rog sa-mi spuneti cum ar fi cel mai eficient (termic) de procedat in continuare, ce straturi ar trebuii sa am la sfarsitul lucrarii?
                    Multumesc.
                    Ultima editare de blitzkr1eg; 20.sep.2017, 20:27.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15119

                      Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                      Atunci doar asezati o izolatie de minim 10cm peste scandura existenta ("poditura").

                      Comentariu

                      • AAD
                        Incepator
                        • 29.nov.2017
                        • 4

                        Ajutor izolare pod si mansarda

                        Buna ziua si la multi ani!
                        Va rog sa ma edificati si pe mine.

                        Am cateva nelamuriri. Am cumparat un duplex si trebuie sa izolez podul si mansarda – sunt lasate la stadiul de grinzi.
                        Eu ma gandeam ca in pod sa indes vata de sticla pana la 15cm grosime intre capriori (grosimea lor este de 12cm), sa aplic folie anticondens prinsa de capriori si izolata cu banda si sa inchid cu osb. M-am gandit la produse Isover: Uniroll plus 10/5, Vario KM Duplex UV si Vario KB1.
                        Ce grosime minima sa aiba OSB-ul? 6, 8 sau 10mm? Pot lasa vata de 10cm sau este mai indicat de 15cm? Trebuie ca straturile de vata sa fie perpendiculare si al doilea strat sa fie peste capriori? Podul va fi folosit in principal ca loc pentru depozitare.

                        La podea, intre grinzi, ma gandeam sa indes vata de sticla de 20cm (grinzile au 14-15cm) in 2 straturi, apoi folia si banda. Deasupra OSB. Ce grosime ar trebui sa aiba osb-ul? 10mm este prea putin? Cat poate fi minim, 18,22 ? Daca as pune ulterior parchet laminat sau pal?
                        Pentru a avea izolatie de 20cm in 2 straturi perpendiculare, eu m-am gandit la profile metalice care sa fie folosite ulterior pentru rigips. |mesterul| a spus ca fixeaza primul strat cu sarma in zig-zag si pune apoi cel de-al doilea. Nu vrea sa puna profile metalice .. a spus ca vor monta profilele cei care vor pune si rigipsul, vor face tavanele si peretii. A spus ca folia o prinde de capriori si ulterior cei care vor veni sa puna bride, profile, rigips..etc.
                        Este ok?
                        Sa caut alta persoana? Sau se poate si asa?
                        Astept raspunsuri. Multumesc!

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15119

                          Răspuns la: Ajutor izolare pod si mansarda

                          Ce marime are podul respecitv si cum este pozitionat fata de mansarda? Vata minerala nu se "indeasa" doar se aseaza cat mai bine in spatiul disponibil, fara comprimare, fara goluri de aer. Este drept ca unele sortimente de vata nu expandeaza exact la cat ar trebui sa aiba grosimea si aici o sa vedeti la montaj. Izolatia la mansarda ar trebui sa fie realizata din cei 15-20cm ce se aplica intre grinzile de lemn si inca un strat asezat sub acestea, grosime de 5-10cm. Acest al doilea strat poate fi in structura metalica pentru gipscarton. bariera de vapori ar trebui aplicata intre izolatie si gipscarton. Daca nu izolati si sub grinzi cu stratul de 5-10cm, grinzile de lemn raman neizolate si pot provoca neplaceri, fiind mai sensibile la umezeala. Stratul de OSB pozitionat peste grinzi depinde de distanta dintre grinzi si daca doriti sa fie circulabil. La 10mm nu se poate asigura o circulatie sau depozitare pe OSB, ci doar o inchidere a suprafetei. La pod, sub acoperis, puteti izola cu vata si aplica OSB, nu este o problema in cazul in care mansarda este izolata spre pod, cum am discutat mai sus.

                          Comentariu

                          • AAD
                            Incepator
                            • 29.nov.2017
                            • 4

                            Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                            Buna ziua.
                            Am atasat o poza de la mansarda.
                            Podul este deasupra mansardei..suprafata mansardei este de aprox. 57mp.
                            M-am gandit ca tot ce inseamna perete exterior sau tavan la mansarda sa izolez cu 20cm vata de sticla in 2 straturi perpendiculare cu folie si apoi rigips.
                            Pentru podea in pod am sa iau OSB de 22.
                            In pod, intre capriorii de 12cm sa pun 10cm sau 15cm de vata si apoi folia si osb de 6, 8 sau 10? Folia si osb-ul pot sa le prind de capriori sau trebuie tot vata din 2 straturi perpendiculare (10+5) cu profile metalice si folia respectiv osb-ul prinse de aceste profile?
                            Placile de osb se pun perpendicular pe grinzi/capriori sau dea lungul acestora?
                            Multumesc.
                            Fișiere Atașate
                            Ultima editare de AAD; 11.ian.2018, 12:39.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15119

                              Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                              Pentru ce este tavan mansarda corespondent cu exteriorul va recomand sa cresteti la 30cm izolatia daca se poate si nu sunt alte conditionari. Inchideti cu zidarie spatiul de deasupra cosoroabei.
                              Pentru pod, daca utilizati o bariera de vapori la planseul spre pod, nu mai utilizati si alta la izolatia de la acoperis. La podeaua din pod merge si OSB de 18 pentru ca vad ca aveti spatiul mic intre grinzile de lemn, 40-50cm probabil. La acoperis se poate cu OSB de 8 mm si doar vata intre capriori.

                              Comentariu

                              • eduard40edi
                                Incepator
                                • 18.feb.2018
                                • 3

                                Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tavan.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	75,0 KB 
ID:	629534

                                HELPPP!

                                Va rog sa-mi spuneti daca izolatia terasa din poza atasata este buna si daca vara o sa fie cald iar iarna frig (este un aprtament la ultimul etaj ce se construieste acum si as vrea sa-l cumpar daca ar fi bine facut)

                                Comentariu

                                Procesare...