Izolatie acoperis si mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cata_melc
    Membru
    • 02.feb.2010
    • 199

    Răspuns la: Izolatie acoperis si mansarda

    S-a finalizat si la mine termoizolarea podului si a planseului dintre etaj si pod, numai ca n-a iesit ca in proiect ci mult mai bine. De unde trebuia sa am 25cm intre capriori si 20cm planseul peste etaj, iata ca avem acum 30cm intre capriori + profile + folie, si 30 cm planseul catre pod.
    Peretii exteriori (fiind structura de lemn) trebuiau si ei sa fie cu 25cm de vata, dar au rezultat 30cm de vata si placaj dublu de rigips de 12.5. Profilele mi-au dat bugetul peste cap ca eu le calculasem la 600 pentru pereti si la 450 pentru tavan, dar omul le-a realculat pe toate la 400mm - si vazand rezultatul final nu-mi pare rau -> rigiditate sporita fata de ce vad prin birouri).

    Va multumesc pentru sfaturile date pentru ca mi-au fost de foarte mare ajutor.

    Comentariu

    • Recife
      Incepator
      • 27.oct.2018
      • 2

      Va rog sa-mi spuneti detaliat pasii pe care trebuie sa-i urmez precum si materialele pe care trebuie sa le folosesc( producator,furnizor,etc}.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Postat în original de Recife
        Va rog sa-mi spuneti detaliat pasii pe care trebuie sa-i urmez precum si materialele pe care trebuie sa le folosesc( producator,furnizor,etc}.
        Pentru ce tip de lucrare? Va rog sa detaliati problema pe care o supuneti discutiei.

        Comentariu

        • gabiz
          Membru
          • 23.aug.2013
          • 136

          Buna ziua,
          As dori sa aplic o izolatie pentru o terasa din lemn (dulap de 5 cm grosime) la exterior fara a turna sapa din ciment sa ingreunez,avand in vedere ca orice ploaie sau zapada mi se scurge pe terasa de jos.As dori mai precis alte materiale care sa reziste la exterior in afara de beton, sa reziste in timp avand in vedere ca lemnul intotdeauna lucreaza la variatii de temperatura.In atas regasiti foto cu aceasta terasa.Ma gandeam la ceva membrane din cauciuc sau ceva asemanator.
          Multumesc pentru sfaturi!

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20181106_114610.jpg 
Afișări:	461 
Mărime:	229,6 KB 
ID:	669609 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image_88436.jpg 
Afișări:	410 
Mărime:	284,4 KB 
ID:	669610 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20181106_114646.jpg 
Afișări:	430 
Mărime:	229,7 KB 
ID:	669611

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            O etansare a terasei se poate face printr-o membrana sau alt strat impermeabil. Problema la care trebuie sa va ganditi este acoperirea acestui strat astfel incat sa existe o protectie mecanica si sa obtinem o suprafata circlabila, cu aspect corespunzator.
            Poate fi o pardoseala din diverse materiale, fie alt strat de lemn pentru terase, lemn compozit sau alte tipuri de materiale. O alta conditionare poate fi inaltarea maxima permisa pe pardoseala, tinand cont de calea de acces.

            Comentariu

            • gabiz
              Membru
              • 23.aug.2013
              • 136

              Buna ziua,
              Dati-mi va rog o solutie concreta avand in verdere faptul ca imi doresc in primul rand o rezolvare impotriva apei care imi ajunge acolo si pe planul secund utilitatea pentru circulatie pe terasa,
              lucru care se face foarte rar,ocazional doar la cazuri de stricta necesitate.In fata,la margine voi atasa o florarie, fara a pune o balustrada in vcapat ci numai un suport pentru o planta cataratoare perena mereu verde plus eventual ghivece cu flori care sa imbrace marginea terasei dealungul ei.Sub aceasta membrana de dedeasupra,acum dedesubt doresc sa aplic un lambriu de exterior ca si planseu pentru terasa de dedesubt.Aici ma intereseaza mai mult aspectul decat deasupra deoarece doresc sa nu mi se infiltreze apa pentru a imi afecta acest lambriu.Dati-mi va rog materialele(solutii anticarii,membrana,metode de punere in aplicare,etc)in aceasta lucrare.
              Multumesc!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Doua straturi de hidroizolatie, primul poate fi prins mecanic, al doilea lipit.Peste acest strat asezam rigle din lemn si se bate o noua pardoseala din lemn, lemn compozit sau alte placari. Va trebui sa aveti in vedere ca poate ajunge lemn pe membrana si va trebui sa se scurga undeva apa, deci un punct de colectare si evacuare, dupa cum este panta.

                Comentariu

                • gabiz
                  Membru
                  • 23.aug.2013
                  • 136

                  Cand va referiti la hidroizolatie va rog sa-mi dati exemplu concret in ce priveste materialele ,modul de prindere mecanic cum il fac,lipirea pentru al doilea strat,etc.Exista neuniformitati,distante intre dulapi de 1,2 pana la 3 cm.
                  Va multumesc!

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Hidroizolatie cu membrane bituminoase, doua straturi. Cand spunem fixare mecanica pe scandura ne referim la cuie de fixat membrana, cuie cu cap mai mare - zincate.
                    Al doilea strat de membrana se poate lipi la cald peste prima membrana. Diferentele de la scandura actuala pot fi lasate sau nu, dupa cum incurca la asezarea membranei si a riglelor care se aseaza daca mergeti pe sistemul anterior. La fel de bine se poate aseza un strat de OSB pentru a inchide suprafata sau peste rigle, dupa cum doriti sa acoperiti suprafata. O pardoseala din OSB va permite o placare lipita cu gresie de exemplu.
                    Toate aceste detalii trebuie sa fie armonizate cu modul de finisare, din aceasta cauza spun ca trebuie sa alegeti cum finisati suprafata, apoi dimensionam structura si izolatia de sub.

                    Comentariu

                    • gabiz
                      Membru
                      • 23.aug.2013
                      • 136

                      Avand in vedere denivelarile existente dintre dulapi pot merge pe varianta de solutie anticarii,OSB3, membrana hidroizolanta adeziva BT 21 un singur strat(este de ajuns oare?) lipit direct peste OSB asta avand in vedere faptul ca nu doresc finisarea suprafetei pentru simplu fapt ca nu o folosesc ca si terasa ci numai pentru rolul de a proteja ce este dedesubt unde v-am spus ca doresc un lambriu pentru a da un aspect terasei de desubt.Peste membrana la margine dupa cum va mentionam in comentariul anterior la marginea terasedi doresc o balustrafda din fier forjat cred iar in capatul grinzilor care sunt 20/16 cm o florarie si ceva sisteme de agatat ghivecele cu flori.Este ok asa?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        O terasa, chiar si daca nu este utilizata des trebuie sa fie finisata corect. A lasa membrana bituminoasa aplicata pe OSB, fara vreun strat de protectie nu este deloc recomandat.
                        Puteti trata lemnul pentru protectie la cari sau alti daunatori. Se poate utiliza si un strat de membrana bituminoasa autoadeziva cum ati mentionat dar trebui sa avem o solutie de acoperire. Altfel punem orice alt strat impermeabil care se poate fixa sa nu zboare si tot acelasi lucru este. Trebuie sa va ganditi la o solutie de acoperire, chiar si o dusumea simpla din lemn care se poate prinde pe rigle peste membrana bituminoasa.

                        Comentariu

                        • gabiz
                          Membru
                          • 23.aug.2013
                          • 136

                          Am inteles mesajul dv.Desi este o solutie scumpa,mult mai scumpa decat o placa de beton avand in vedere multitudinea de materiale in final voi opta pentru aceasta pentru simplul fapt ca este mai usoara.
                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            Depinde cum aveti realizata terasa. Exista si posibilitatea de a turna o sapa (atentie - nu beton armat) pe terasa insa va trebui sa va asigurati ca stratul de sapa poate fi preluat de structura terasei.

                            Comentariu

                            • bbau38
                              Incepator
                              • 23.nov.2018
                              • 1

                              Buna.
                              Am si eu o intrebare, am primit niste sfaturi de la maistori de care nu sunt sigur.
                              Am casa P+M la care am un pod nelocuibil, pentru izolarea tavanului la mansarda sfatul maistorului a fost de a se placa cu scanduri peste care polistiren de 10cm iar peste polistiren sa turnam rombeton de cam 4 cm.

                              Intrebarea mea fiind, este buna aceasta combinatie din punct de vedere al izolatie dar totodata exista risc de condens sau sa ma trezesc ca imi 'ploua' prin rigips?

                              Va multumesc si astept parerile dumneavoastra.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Ce structura are tavanul masardei si ce forma? Aveti foto cu suprafetele respective? Izolatia pe un planseu spre pod trebuie sa fie de minim 20 cm daca discutam de vata minerala sau polistiren. Rombetonul in pod se poate turna prin pod daca peste grinzile din lemn asezati un strat de scandura sau OSB.

                                Comentariu

                                Procesare...