Cum scap de igrasie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovydiu
    Incepator
    • 28.nov.2009
    • 2

    Cum scap de igrasie

    Salut sunt proprietarul unui apartament
    cu 2 camere situat la etejul trei si am o problema cu igrasia.Anul trecut am izolat peretii exteriori ai apartamentului crezand ca asa voi pune capat acestei probleme,dar mucegaiul a reparut de curand in dormitor desi in urma cu doi ani am capitonat peretii pe interior cu poliester in speranta ca igrasia nu va mai aparea.Sunt putin descumpanit vazand ca am cheltuit o groaza de bani si problema aceasta persista.Va rog sa ma indrumati cr ar trebui sa fac pentru a nu mai avea aceasta problema
    Va multumesc anticipat
    Cu stima,OVIDIU din Bistrita
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 570

    #2
    Daca etajul trei este ultimul atunci uitati-va sa nu aveti infiltratii de apa de sus. Izolatia conteaza ce grosime are. Aerisiti zilnic dim si seara si incalziti adecvat. Oricum sa aveti peste 20 21 de grade.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Aveti atat izolatie interioara cat si exterioara?
      Care a fost realizata prima data si cum anume?
      Ce tip de pereti aveti?

      Comentariu

      • ovydiu
        Incepator
        • 28.nov.2009
        • 2

        #4
        prima data a fost realizata izolatia interioarta cu polistiren de 5 cm iar ulterior cea exterioara atunci cand s-a lucrat la fatada.Tencuiala initiala a fost rasa de pe perete iar apoi aplicat polistirenul cu adeziv iar apoi plasa, tinci,glet iar in final lavabila.Peretii sunt din beton,acesta fiind cred unul din motivele pentru care igrasia persista sa apara.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Ar trebui sa inspectati izolatia interioara pentru ca este posibil ca mucegaiul sa se fi dezvoltata sub izolatie inainte de a realiza termoizolatia exterioara.
          Odata aparut nu dispare de la sine chiar daca ati termoizolat exterior.
          Probabil veti renunta la izolatia interioara, ramanand doar cu cea exterioara si cred ca nu vor mai fi probleme cu mucegaiul.

          Comentariu

          Procesare...