Hidroizolare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anad
    Incepator
    • 29.nov.2009
    • 3

    Hidroizolare

    AJUTOR!Intr-o casa veche cu fundatie de piatra si ziduri din lemn,pamant si tencuita interior-exterior,am in una din camere turnat ciment care e umed mai mereu si are denivelari cred ca si pana la 4-5cm.M-am gandit sa acopar sapa existenta cu membrana hidroizolatoare(mi-au aratat la magazin o memrana cu "bule"care arata ca si cofragul de oua,lata de 2m)peste care sa torn o alta sapa pt a pune parchet laminat.Exista sapa autonivelanta care sa poata fi turnata la o grosime mai mare de 10 mm?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Exista sapa autonivelanta la grosime mai mare de 10mm insa nu se toarna peste un material neaderent, membrana bituminoasa sau membrana cu crampoane de care ati amintit.

    Cand ati turnat betonul pe pardoseli? Ce grosime are?

    Comentariu

    • anad
      Incepator
      • 29.nov.2009
      • 3

      #3
      sapa e turnata pe la 1963,dupa inscriptia care au facut-o intr-un colt.Maine urmeaza sa torn o sapa noua peste cea veche si nu stiu ce membrana sa pun sub ea,pt ca pe cea veche n-am de gand sa o sparg si sa iau totul de la capat.Daca folosesc membrana bituminoasa nu e bine?Sunt fericita ca m-a bagat cineva in seama si pe mine!Multumesc!

      Comentariu

      • anad
        Incepator
        • 29.nov.2009
        • 3

        #4
        Nu cunosc grosimea betonului nici ce e sub el,dar de lasat nu s-a lasat,asa a fost turnat ,inegal.Cat despre sapa autonivelanta ce se poate turna mai gros de 10mm am inteles ca ar exista dar in magazinele de aici n-au avut si nici nu stiu ca exista!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Sapa autonivelanta Thomsit DH Maxi merge pana la 30 mm grosime.
          Se poate aplica membrana peste betonul actual insa ar trebui sa ridicati membrana pe peret circa 10 cm si sa rupeti legatura dintre betonul existent si pereti, eventual sa introduceti un strat hidroizolator si in acesta zona pentru a nu migra umiditatea.

          Comentariu

          Procesare...