Semineu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Trandafira
    Membru
    • 28.iul.2009
    • 187

    Semineu

    Va rog sa-mi spuneti, daca semineul are cos schindler la cat timp trebuie sa-l curat? Sau mai bine spus, trebuie curatat?A fost montat in 2005 .Si daca imi veti raspunde ca trebuie curatat, unde voi gasi un cosar??
    Chaque chose a sa place
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    Orice cos ar trebui verificat si curatat cel putin odata pe an.
    Cosar ar trebui sa gasesti la primarie.
    Cu respect.

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1130

      #3
      Re: Semineu

      Postat în original de Trandafira
      Va rog sa-mi spuneti, daca semineul are cos schindler la cat timp trebuie sa-l curat? Sau mai bine spus, trebuie curatat?A fost montat in 2005 .Si daca imi veti raspunde ca trebuie curatat, unde voi gasi un cosar??
      Sarutmana doamna Trandafir, in cadrul topicului "Mobilier deosebit" m-ati atentionat in legatura cu cuvantul "da-ti" din panseul meu caci nu era bine scris, dar in mesajul acesta al dvs. toate cuvintele sant scrise corect sau nu, de ex. imi ? Cum e chestia aia cu paiul din ochiul........,si barna din ochiul .....? Sarbatori Fericite.
      Fișiere Atașate
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #4
        Tu n-ai invatat pana la varsta asta ca "imi" se scrie intotdeuna legat?
        Am vazut o multime de posturi in care folosesti "i-mi"
        Mai revizuieste-ti cunostintele de gramatica a limbii romane.
        La fel si pentru "du-te"

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #5
          Scuze "da-ti".

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #6
            Vorbeste cu Mos Craciun poate iti pune sub brad o carte de gramatica.
            No offence!

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #7
              Vorbeste cu Mos Craciun poate iti pune sub brad o carte de gramatica.
              No offence!
              Sarbatori fericite si tie!

              Comentariu

              • Trandafira
                Membru
                • 28.iul.2009
                • 187

                #8
                Re: Semineu

                [quote="dan dan daniel"] Sarutmana doamna Trandafir, in cadrul topicului "Mobilier deosebit" m-ati atentionat in legatura cu cuvantul "da-ti" din panseul meu caci nu era bine scris, dar in mesajul acesta al dvs. toate cuvintele sant scrise corect sau nu, de ex. imi ? Cum e chestia aia cu paiul din ochiul........,si barna din ochiul .....? Sarbatori Fericite.[quote="dan dan daniel"] ]

                Domnule, te faci de ras! Nu voi intra in detalii, dar formele corecte sunt : mie, mi, imi. Am crezut ca iti faci "mea culpa" si gata. Acum chiar te cred!
                Chaque chose a sa place

                Comentariu

                • Trandafira
                  Membru
                  • 28.iul.2009
                  • 187

                  #9
                  Postat în original de tanasie
                  Orice cos ar trebui verificat si curatat cel putin odata pe an.
                  Cosar ar trebui sa gasesti la primarie.
                  Multumesc, domnule Tanasie.
                  Chaque chose a sa place

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1130

                    #10
                    Re: Semineu

                    Postat în original de Trandafira

                    Domnule, te faci de ras! Nu voi intra in detalii, dar formele corecte sunt : mie, mi, imi. Am crezut ca iti faci "mea culpa" si gata. Acum chiar te cred!
                    D-na Trandafira, ma scuzati daca v-ati simtit jignita, dar nu am facut-o cu rautate, eram convins ca asa se scrie, asa tineam eu minte din cele 10 clase ale mele plus o scoala profesionala pe care le-am terminat acum vreo 25 de ani, asta este nu mi-a placut scoala si gata, oricum asta nu ma impiedica acum sa muncesc si sa traiesc foarte bine. Nu cred ca este asa de grav ca ma fac de ras din punct de vedere gramatical intr-un forum in care se discuta despre materiale de constructii, rigips, beton si asa mai departe, deci un forum pentru oameni de rind, zidari, zugravi, instalatori, elctricieni etc, care poate nu toti au "scoli inalte",sau pe care intrand pe acest forum nu-i preocupa greselile gramaticale. Cred ca era mai grav daca ma bagam intr-un forum de literatura, sau alte chestii de genul asta, de aceea ma si mir ca se mai gaseste cate unul care baga in seama greselile astea gramaticale si mai face si corectari. Inca odata "imi" cer iertare, si cu prima ocazie va promit un buchet de flori, mare mare. Promis
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • Trandafira
                      Membru
                      • 28.iul.2009
                      • 187

                      #11
                      Sunt de acord ca este un forum tehnic, nu unul care sa trateze "Mirabila samanta" a lui Blaga.Vanatoarea insa, ai antamat-o d-ta.Si nu in termeni academici. Dar sunt o pacifista, asa incat accept buchetul de flori.
                      Chaque chose a sa place

                      Comentariu

                      • Dan_Daniel
                        Living Legend
                        • 20.nov.2009
                        • 1130

                        #12
                        Postat în original de xena
                        Tu n-ai invatat pana la varsta asta ca "imi" se scrie intotdeuna legat?
                        Am vazut o multime de posturi in care folosesti "i-mi"
                        Mai revizuieste-ti cunostintele de gramatica a limbii romane.
                        La fel si pentru "du-te"
                        Taaaare as fi curios la ce alte lucruri va mai pricepeti, in afara de a face pe profesorul de limba romana. Nu stiu de ce dar ceva "imi" spune ca la prea multe nu, mai ales dupa ce am vazut si pozele pe care le-ati trimis, cele cu incalzirea electrica in pardoseala, cu tot ce se vede imprejur. Aveti dvs mania asta de a face pe desteptul si gata, nu stiu cu ce va incalzeste chestia asta, ce aveti de castigat, mai ales ca nu va plateste nimeni sa faceti analiza gramaticala a mesajelor trimise. Daca pe mine m-ati facut cu ou si cu otet pentru atat, cred ca pe autorii unor mesaje dezastruoase pe care le mai gasim pe forum, ati tocmit ucigasi platiti sa-i caute si sa-i lichideze. Nu va salut. Totusi multumesc pentru "sarbatori fericite si tie"
                        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                        Comentariu

                        • Dan_Daniel
                          Living Legend
                          • 20.nov.2009
                          • 1130

                          #13
                          Postat în original de Trandafira
                          Sunt de acord ca este un forum tehnic, nu unul care sa trateze "Mirabila samanta" a lui Blaga.Vanatoarea insa, ai antamat-o d-ta.Si nu in termeni academici. Dar sunt o pacifista, asa incat accept buchetul de flori.
                          VA IUBESC.
                          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                          Comentariu

                          • xena
                            Membru Marcant
                            • 05.aug.2007
                            • 786

                            #14
                            Oare ce va face sa credeti ca nu ma pricep la prea multe?
                            Mai cautati postari de ale mele pe acest forum si o sa va convingeti ca ma pricep chiar la foarte multe.
                            Sa stiti ca nu am facut filologia ci o facultate tehnica si ma bucur daca pot sa fac pe cineva sa isi corecteze niste greseli chiar cu riscul de a parea infatuat.
                            Dvs. ati inteles si veti tine minte ca "imi" nu se scrie dezlegat, ceea ce pe mine m-a bucurat, chiar daca v-ati suparat putin.
                            A scrie corect e o dovada de educatie si de bun simt fata de ceilalti.

                            Comentariu

                            • Dan_Daniel
                              Living Legend
                              • 20.nov.2009
                              • 1130

                              #15
                              Postat în original de xena
                              Oare ce va face sa credeti ca nu ma pricep la prea multe?
                              Mai cautati postari de ale mele pe acest forum si o sa va convingeti ca ma pricep chiar la foarte multe.
                              Sa stiti ca nu am facut filologia ci o facultate tehnica si ma bucur daca pot sa fac pe cineva sa isi corecteze niste greseli chiar cu riscul de a parea infatuat.
                              Dvs. ati inteles si veti tine minte ca "imi" nu se scrie dezlegat, ceea ce pe mine m-a bucurat, chiar daca v-ati suparat putin.
                              A scrie corect e o dovada de educatie si de bun simt fata de ceilalti.
                              Bine, hai sa nu o mai lungim ca nu are rost, chiar daca nu o sa scriu corect intodeauna de acum inainte, asta nu o sa ma impiedice sa nu fiu educat (cat se poate) si cu bun simt (cat se poate) fata de ceilalti. De data asta va salut. P S .Ce ma enerveaza dom'le avatarul dvs.(glumesc). Stima
                              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                              Comentariu

                              Procesare...