Protectie supratensiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raduleanovici
    Incepator
    • 24.apr.2008
    • 86

    Protectie supratensiune

    Va rog sa ma ajutati intr-o problema.

    Vreau sa introduc intr-o schema monofilara o protectie la supratensiune. Va rog sa-mi specificati cum trebuie sa figurez echipamentul de protectie (un descarcator presupun) .
    Inaintea acestuia este necesar un intrerupator automat? si daca da cum se alege acesta?
    Cum e corect sa-l introduc in schema electrica monofilara? la inceputul acesteia sau la sfarsitul schemei.

    Va multumesc
  • raduleanovici
    Incepator
    • 24.apr.2008
    • 86

    #2

    Comentariu

    • DM7
      Membru
      • 13.apr.2006
      • 290

      #3
      Nu stiu daca va este de folos insa astea le am arhivate
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • raduleanovici
        Incepator
        • 24.apr.2008
        • 86

        #4
        Va multumesc pentru scheme, am gasit si eu ceva similar intr-o documentatie,dar eu doresc ceva simplu exact cum se reprezinta intr-o schema monofilara.
        In documentatii de specialitate nu am gasit simbolul pentru asemenea descarcatoare si nu stiu daca se inseriaza cu o un fuzibul sau vreun intrerupator (eu presupun ca da, dar nu stiu ce valoare ar trebui sa aiba).
        Doresc sa vad daca are cineva o schema monofilara cu asa ceva.
        Eu am avut una dar nu o mai gasesc, o caut de doua zile.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Supratensiune de ce natura? Se poate folosi si o bobina MSU care se asociaza cu un intreruptor automat.

          S-a mai discutat si aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=supratensiune
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • raduleanovici
            Incepator
            • 24.apr.2008
            • 86

            #6
            Este vorba de protecti la supratensiune datorate loviturilor de trasnet. Si ma intereseaza cum trebuie dispozitivul de protectie reprezentat intr-o scheme monofilara si ce valoare trebuie sa aiba intrerupatorul automat.

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 905

              #7

              Zuverlässiger Schutz von Gebäuden, elektrischen und elektronischen Anlagen sowie Menschenleben.

              Comentariu

              • raduleanovici
                Incepator
                • 24.apr.2008
                • 86

                #8
                Da multumesc.
                Eu vreau sa protejez cu acest descarcator instalatia electrica de la o statie de epurare.
                Acum trebuie sa fac schema monofilara corespunzatoare TG-ului. Am gasit de la o firma un catalog cu parametri tehnici al acestor descarcatoare, dar nu stiu ce parametri tehnci sunt potriviti pt situatia mea.

                1.Cum trebuie reprezentat acest dispozitiv in schema monofilara? (un foto ceva)
                2.Si cum aleg disjunctorul care sa insoteasca acest disjunctor?
                3.Ce clasa de protectie trebuie sa aiba descarcatorul pt al monta in TG?
                4.Ce capacitate trebuie sa aiba acest descarcator ??/?? kA ?
                5.Daca am generalul TG-ului de 63 A, sa inteleg ca disjunctorul descarcatorului sal pun tot de aceeasi valoare?

                Precizez ca am un curent nominal de 54 A. Am atasat catalogul pe care l-am consultat. Daca imi poate indica cineva din catalog ce dispozitiv de descarcare e potrivit pt situatia mea.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • leon
                  Membru Marcant
                  • 19.sep.2006
                  • 905

                  #9
                  Postat în original de raduleanovici
                  Da multumesc....
                  Aruncati o privire si pe:


                  reprezentatii firmei pot sa va ofere, probabil, mai multe informatii

                  Comentariu

                  Procesare...