Termoizolare cu vata de 100 mm

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danrogo2001
    Incepator
    • 02.dec.2009
    • 72

    Termoizolare cu vata de 100 mm

    Vreau sa izolez un perete cu vata cu o grosime de 100 mm.
    1. Am inteles ca se poate face cu profile UD30 + CD 60, montate la o distanta de 70 mm de perete si fixate cu bride (sunt bride atat de lungi?).
    2. A doua varianta, maiscumpa, ar fi cu profile UW50 + CW 50 montate la 50 mm de perete.
    Aceste profile nu se mai prind cu bride, este sucienta prinderea profilului CW50 de UD50 in doua puncte (sus si jos)?

    Ce solutie ma sfatuiti sa adopt pentru realizarea acestei lucrari?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Exista bride de 6-9cm cat si 9-12cm.

    Ambele solutii pot fi aplicate, la varianta UW+CW nu se mai utilizeaza bride pentru ca profilele verticale (CW) sunt portante si se vor prinde doar pe profilele de pe tavan si pardoseala(UW). Varianta cu CW+UW permit executarea peretilor de compartimentare si unor pereti de dublare cu imbunatatirea izoaltiei fonice.

    De ce anume doriti sa izolati? Detaliati va rog.

    Comentariu

    • danrogo2001
      Incepator
      • 02.dec.2009
      • 72

      #3
      Peretele pe care vreau sa-l izolez este izolat pe exterior cu polistiren insa grosimea acestuia este de doar 3 cm.

      Anul acesta mi-au aparut pe acest perete citeva puncte de igrasie/mucegai la imbinarea peretelui cu tavanul desi izolatia depaseste nivelul tavanului cu 20 cm.

      Peretele l-am tratat local cu o solutie antimucegai urmata de o varuire tot locala cu un var Alpina antimucegai.

      Intrucat urmeaza sa varuiesc toata casa, ma gandeam sa fac si o izolare pe interior cu vata si rigips a peretelui respectiv pentru cresterea confortului termic.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Cel mai comod si suficient in cazul dvs. este varianta CD+UD si vata de 5cm.

        Comentariu

        Procesare...