Condens termopane

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • arschery
    Incepator
    • 17.feb.2012
    • 14

    oricum sunt oricand disponibil pentru intrebari, celor care vor un astfel de sistem, gratis bineinteles, pana la urma nu este chiar asa de greu cu se vede la prima infatisare, pracic oricine stie sa opereze programatorul electronic de la centrala termica se va pricepe sa programeze si chestiile astea.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      Nu spun ca este ceva complicat . Poate pt persoanele ahtiate dupa automatizari , informatia asta este aur , pt mine si ce-ar urma sa faca automatizarea ... prefer deschisul geamului .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Sunt o solutie destul de complicata pentru anumite locuinte insa asta nu inseamna neaparat ca nu trebuie prezentate si cunoscute de public. Discutand de ele putem evidentia inca odata necesitatea ventilatiei locuintelor, aspect delicat si neglijat de marea majoritate.
        Trebuie stiut cel putin ca cel putin acele guri de ventilatie realizate pe sistemul de ghena de ventilatie in cazul blocurilor, au un rol foarte important in controlul umiditatii interioare. Atucni cand sunt functionale,vor lucra singure si fara a deranja/resimti curenti de aer, eliminand aerul cald incarcat cu vapori. La noi, la case, nu se obisnuieste prevederea acestor guri de ventilatie insa la "palatele" mai mari ar fi extraodinare, efect bun cu investitie si consum minim.

        Comentariu

        • bogdan770728
          Incepator
          • 28.feb.2012
          • 9

          si eu am probleme cu geamurile cum as putea verifica daca sint montate corect . incazul unei montari incorecte ce se poate face

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Postat în original de bogdan770728
            si eu am probleme cu geamurile cum as putea verifica daca sint montate corect . incazul unei montari incorecte ce se poate face
            Ce probleme aveti? Va rog sa detaliati problema si sa postati foto de la fata locului pentru a analiza pe exemplu concret.
            Ce fel de tamplarie aveti si care sunt caracteristicile acesteia?

            Comentariu

            • Centaurus
              Incepator
              • 09.apr.2012
              • 9

              Buna ziua,o problema ciudata as vrea sa va spun cu tot cu detalii :
              Mi-am luat un apartament prin "prima casa",la parter,geamurile de la camere sunt situate spre partea de S (sud),a venit iarna si hop si mucegaiul pe toata suprafata de pe peretii geamului,(peretii fiind uzi leoarca) iar umezeala de pe geam era cam 1-2 cm de la marginea de PVC;mentionez ca am geamuri din PVC nu aluminiu ; a venit caldura prin martie 2012,am intentionat sa imi izolez peretii exteriori de la camere cu polistiren expandat de 10 cm,pana acum am lipit polistirenul si am dat numai un strat de CT85 pentru a prinde plasa,astept sa se usuce bine-bine pentru a mai da un strat de CT85 ,insa in casa peretii sant uscati dar geamurile de termopan (pe interiorul camerei) au inceput sa imi transpire de sus pana jos ,aerisesc camera vreo 30-60 de minute iar dupa 30 de minute iarasi incep sa imi transpire ,izolatia pe afara am facut-o numai pe peretii camerei si un pic peste imbinarea placilor cu cel de la etajul 1(am trecut vreo 20-25cm peste liniea de imbinare),insa de la trotuar si pana la placa mai sunt vreo 50 de cm unde as vrea sa izolez cu plolistiren extrudat de 5 cm (aici imi bate tare apa de la ploaie),as vrea sa imi spuneti care este cauza si solutii daca sunt in legatura cu geamurile de termopan.
              Multumesc si astept raspuns.
              Ultima editare de Centaurus; 09.apr.2012, 08:04.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                Aveti condens si inacest moment? S-a incalzit destul afara ca sa fie eliminate problemele legate de condes chiar daca sunteti la parter. Este totusi prea multa umiditatea dince spuneti si trebuie sa fie o explicatie, mai ales ca aveti orientarea pe sud (zona mai calda). Ce tip de pereti are apartamentul? Subsolul in ce stare este? Puteti atasa poze din locuinta, zona pereti exteriori?

                Comentariu

                • Centaurus
                  Incepator
                  • 09.apr.2012
                  • 9

                  Condensul imi apare de seara si pana dimineata si se termina atunci cand bate soarele in geam,dupa aia totul e frumos pana seara,apartamentul este de prin '83-'84,este din placi de beton,chiar ma asteptam sa ma intrebati si de subsol,aici este in stare buna sub dormitoare este un strat de spuma de BCA aplicat pe tavan,cred ca este in regula aici,in legatura cu pozele am sa postez cred maine dimineata ca sa vedeti diferenta,dupa aia ma apuc sa termin de dat al doilea strat de CT85.

                  Comentariu

                  • Centaurus
                    Incepator
                    • 09.apr.2012
                    • 9

                    Buna Dimineata

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2623.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	291,1 KB 
ID:	601346Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2624.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	314,4 KB 
ID:	601347Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2625.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	376,8 KB 
ID:	601348Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2626.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	303,1 KB 
ID:	601349
                    Am postat niste poze in legatura cu condensul la termopane,cred ca iau premiul Nobel la cum arata,unul din geamuri a fost sters,am acasa niste bunici si au uitat ca nu trebuia sters,ca sa fie poza mai "buna";insa am tot palpat peretele pe interior de sus si pana jos (cel care are geam),si sus la tavan este cald pana pe la mijloc,dupa aia este rece si mai jos pana la podea tinde spre umed un pic,in legatura cu ultima poza,cea de pe exterior,m-am tot uitat ca forum si am vazut ca s-a discutat la tema "Mucegai la parter,cu izolatie exterioara",unde nici acea persoana care a deschis subiectul nu a izolat braul ala de jos de pe exterior,tin sa cred ca aceasta este rezolvarea,mentionez ca izolarea pe exterior sus trece peste linia de imbinare cu cel de la etajul 1 cu vreo 20-25 cm,fapt care confirma pe interior caldura si uscat,insa jos daca nu am terminat izolatia ,pe interior este rece si umed,cred ca aici este rezolavarea.Va rog sa imi da-ti idei.Multumesc.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      Ce se vede in foto inseamna o umiditate extrem de ridicata. Nu se poate spune ca este in regula, termoizolarea nu va avea efect in zona acestui condens masiv dat fiind ca aveti o sursa puternica de umiditate in casa. Cate persoane locuiesc si care este suprafata apartamentului? Aveti flori multe? Exista un aport mare de umiditate de la actiitati casnice (baie, bucatarie, baita copil mic, uscare rufe etc.)
                      Problema condesului pe aceaste ferestre nu are legatura cu izolatia soclului.Aveti vreun higrometru prin casa? Ce procent umiditate indica?
                      Trebuie controlata umiditatea interioara, aerisire.
                      Ultima editare de Gemini; 10.apr.2012, 14:26.

                      Comentariu

                      • Centaurus
                        Incepator
                        • 09.apr.2012
                        • 9

                        In casa momentan suntem 3 + 2 bunici (stau la mine pana dupa Pasti),ca suprafata a apartamentului este de 67 mp utili,camerele sant situate spre S(sud) iar bucataria si sufrageria spre N (nord) si doua bai la mijloc (una mare [in folosinta] si una mica [numai pentru sculele mele]),flori in casa nu am decat 5 bucati (si alea vai de capul lor ),insa cu activitatile zilnice : in bucatarie cam in fiecare zi se face mancare desi se sta cu geamul deschis la bucatarie ,mi-ati dat o idee buna = nu am higrometru,trebuie sa imi procur unul neaparat;insa tare as vrea sa vad cum se prezinta peretii dupa ce izolez si centura aia de jos.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Răspuns la: Condens termopane

                          Nu este un lucru rau ca izolati si partea de soclu insa nu ma astept sa se schimbe ceva in problema legata de condensul pe ferestre.
                          Fiind parter este ceva mai racoare in aceasta perioada, dat fiind si posibila umbrire datorita pozitiei pe coltul interior insa,oricare ar fi situatia, codnensulpe ferestre este foarte mare si pentru mine inseamna multa umiditate din activitatile casnice, bai etc. cu aportul evident al transpiratiei corpului uman, peste noapte.
                          Este de bun augur un dezumidificator chimic utilizat, mai ales peste noapte, pana se mai incalzeste.

                          Comentariu

                          • Lory1
                            Incepator
                            • 04.sep.2012
                            • 1

                            Răspuns la: Condens termopane

                            Si daca nu sunt bine lucrate..ce facem,le schimbam intr una pana dam de ceva bun?

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              Răspuns la: Condens termopane

                              Postat în original de Lory1
                              Si daca nu sunt bine lucrate..ce facem,le schimbam intr una pana dam de ceva bun?
                              Nu ! Cumparam de la dvs dar va puneti casa garantie , cu act notarial ....
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • sorindts
                                Incepator
                                • 05.feb.2012
                                • 1

                                Răspuns la: Condens termopane

                                Va rog sa-mi recomandati un dezumidificator chimic

                                Comentariu

                                Procesare...