Condens termopane

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Răspuns la: Condens termopane

    Vedeti discutiile din topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ificator/page5
    Care ar fi problemele dvs.?

    Comentariu

    • Florin ENACHE
      Incepator
      • 14.apr.2015
      • 15

      Răspuns la: Condens termopane

      Ventilatia in primul rand / Aerul nu misca.
      si izolarea glafurilor

      Comentariu

      • BobAlex
        Incepator
        • 01.nov.2012
        • 7

        Răspuns la: Condens termopane

        As dori cateva pareri/sugestii/idei in problema urmatoare. Glafurile interioare au in general un ‘’nas’’ care depaseste peretele cu 2 – 3cm. Pentru sezonul rece, cred ca in felul acesta aerul cald de la calorifer (montat sub fereastra) este impiedicat nitel sa ajunga la fereastra. Daca se monteaza un glaf, cu 2-3 cm sa zicem, mai in interiorul peretelui iar acesta sa fie tesit/rotunjit pana la glaf (deci spre interior) nu ar fi mai bine ? Asta cu gandul la combaterea condensului. Ma gandesc sa pun glafuri din lemn (inca nu am schimbat ferestrele). Multumesc

        Comentariu

        • Mesterul a-z
          Incepator
          • 06.apr.2015
          • 10

          Răspuns la: Condens termopane

          Glafurile au acel "nas" ca apa provenita din condens, ploaie sau alte surse sa nu lase dare pe suprafata peretelui, apoi cred ca si estetic arata mai bine in varianta cu nas. Poate achizitionarea unor ferestre cu geam triplu ar rezolva problema condensului.

          Comentariu

          • Caiusvlad
            Membru
            • 31.dec.2016
            • 129

            Răspuns la: Condens termopane

            Buna...am facut o bucatarie langa casa...am izolato cu vata(peretii 10 cm si tavan 15-20 cm) si peste vata folie bariera de vapori si rigips verde+exteriorul placat cu polistiren.
            Totul ok.....de 2 zile de cand au scazut temperaturile(pe la 5 grade cu plus,NU MINUS),geamurile se aburesc.
            Mentionez ca in bucatarie nu se gateste nimic,ea fiind doar placata cu rigips si glet peste.
            De la ce se pot aburi geaurile?Sper sa nu am probleme mai grave,dupa ce o termin in intregime si se mai si gateste in ea...
            Ultima editare de Caiusvlad; 14.nov.2017, 15:54.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              Răspuns la: Condens termopane

              Daca nu este incalzita bucataria, poate sa fie o umiditate de la eventualele lucrari. Aerisiti si problema ar trebui sa dispara daca nu sunt surse de umiditate de alta natura.

              Comentariu

              • Caiusvlad
                Membru
                • 31.dec.2016
                • 129

                Răspuns la: Condens termopane

                Postat în original de Gemini
                Daca nu este incalzita bucataria, poate sa fie o umiditate de la eventualele lucrari. Aerisiti si problema ar trebui sa dispara daca nu sunt surse de umiditate de alta natura.
                Corect...bucataria nu este incalzita si daca deschid geam/usa si o las ....dispare condensul.
                Intrebarea mea este daca montez un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura,cred ca as avea doar de castigat,nu?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  Răspuns la: Condens termopane

                  Caldura de la ce anume? Daca nu aveti bucataria incalzita si se produce umiditate, condensul este garantat pe suprafetele neizolate sau mai reci (de exemplu ferestre). Recuperarea de caldura se poate face in locuinte incalzite si sistemele costa de regula ... nu cred ca pentru o aplicatie redusa ca a dvs. se preteaza asa ceva.

                  Comentariu

                  • Caiusvlad
                    Membru
                    • 31.dec.2016
                    • 129

                    Răspuns la: Condens termopane

                    Postat în original de Gemini
                    Caldura de la ce anume? Daca nu aveti bucataria incalzita si se produce umiditate, condensul este garantat pe suprafetele neizolate sau mai reci (de exemplu ferestre). Recuperarea de caldura se poate face in locuinte incalzite si sistemele costa de regula ... nu cred ca pentru o aplicatie redusa ca a dvs. se preteaza asa ceva.
                    Pai eu ma refeream sa montez sistemul dupa ce este functionala bucataria,si incalzita.
                    Ma gandeam ca daca sunt inca la stadiul de lucrari la ea,sa pregatesc terenu acuma doar....(trag alimentare,sa vad un loc unde sa dau gaura...)

                    Comentariu

                    Procesare...