Condens termopane

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • paulp
    Incepator
    • 03.apr.2005
    • 10

    #16
    Unde pot gasi acel dezumidificator, si cam cit costa aceasta jucarie?
    Paul

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #17
      Postat în original de paulp
      Unde pot gasi acel dezumidificator, si cam cit costa aceasta jucarie?

      Sunt multe firme care produc dezumidifacatore.
      O cautare in Google cu cuvintul "dezumidificator" va v-a edifica.
      Cu stima.

      Comentariu

      • paulp
        Incepator
        • 03.apr.2005
        • 10

        #18
        Mda, m-am lamurit.
        E destul de scump (8-12 mil).
        REvin cu intrebarea a doua atunci, nu e mai buna o istalatie de aer conditionat care are si functia asta de dezumidificare a aerului?
        Ca tot atit ar costa, si macar face si racoare vara
        Paul

        Comentariu

        • Ing. Teodor BALAN
          Membru
          • 25.feb.2006
          • 268

          #19
          Postat în original de paulp
          Mda, m-am lamurit.
          E destul de scump (8-12 mil).
          REvin cu intrebarea a doua atunci, nu e mai buna o istalatie de aer conditionat care are si functia asta de dezumidificare a aerului?
          Ca tot atit ar costa, si macar face si racoare vara
          Posibilitatile de dezumidificare ale unui aparat de aer conditionat sunt foarte reduse si vin ca o complementaritate pentru functia de baza a aparatului.

          Dezumidificatoarele realizate special pentru aceasta functie nu modifica temperatura aerului din camera. Functionand pe principiul "punctului de roua", extrag foarte eficient doar apa continuta in aerul pe care il prelucreaza. Consumul electric al unui astfel deaparat este de sub 300 W, pe cand al unui aparat de aer conditionat poate atinge (sau chiar depasi) 1 kW, functie de puterea pe care o are.

          Cu stima, ...
          Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

          Comentariu

          • Irina Sava
            Incepator
            • 13.oct.2006
            • 8

            #20
            igrasie , condens abundent pe termopane

            Am 3 dormitoare spre nord in bloc et 1 din 4.
            Incalzirea e pe centrala termica si aeresirea momentan
            se face nu prea des (avem bebe de 1 an)
            Desi in toate dormitoarele se face condens abundent pe termopane
            numai intr-unul singur a aparut mucegai in diferite locuri prin lavabil si anume pe peretele spre exterior - cel cu geamul.
            Am dat jos lavabilul, gletul si tencuiala ca sa observ ca de fapt tot peretele e afectat de infiltratii si il simt rece si umed desi e incalzita permanent camera respectiva. Nu avem izolatie nici la interior nici la exterior si ma gandesc ca asta ar fi solutia.

            Ajutati-ma cu niste sfaturi !

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2348

              #21
              Diminuarea umezelii din aer ar elimina problema dvs. Faptul ca aveti un bebelus (multa sanatate) va impiedica sa aerisiti des. Despre izolatia exterioara a peretilor nu putem discuta. Dezumidificatorul este cea mai buna solutie pe care o vad eu.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #22
                Sunteti sigura ca peretele prezinta o stare de umezeala permanenta?

                Daca da, incercati identificarea sursei de umezeala pentru ca un perete la etajul 1 nu are voie sa fie umed.

                Chiar daca aveti copil mic, aerisirea nu trebuie sa lipseasca; si copilul dvs. are nevoie de aer curat si umiditatea ii poate face mai mult rau decat bine.

                Spuneti ca aveti incalzirea asigurata cu centrala de apartament, deci conditiile de temperatura intrunesc sunt asigurate.

                Comentariu

                • Irina Sava
                  Incepator
                  • 13.oct.2006
                  • 8

                  #23
                  da peretele miroase urat a mucegai si e umed tot timpul chiar daca aeresesc mai des si incalzesc camera

                  Comentariu

                  • Irina Sava
                    Incepator
                    • 13.oct.2006
                    • 8

                    #24
                    am urmatit pe afara si nu sunt crapaturi vizibile !

                    Comentariu

                    • fatadedac
                      Incepator
                      • 29.oct.2006
                      • 3

                      #25
                      Si eu am probleme cu termopanele transpirate pe interior; avem incalzire centrala, peretii exteriori sunt izolati cu polistiren pe interior.
                      Sa fie tot din cauza umditatii; e adevarat ca locuim la mare, deci umiditate este!?
                      La mine, desi am bebe de 10 luni, geamul sta deschis in dormitor si cate trei ore, insa noaptea tot transpira geamurile.
                      Rezolvarea este dezumidificatorul?

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #26
                        Transpiratia geamurilor este un fenomen normal, deoarece umiditatea din aerul cald condenseaza pe o suprafata rece. In zonele cu variatii climatice, condensul apare de regula în perioada lunilor reci.

                        Un aer uscat prea uscat este daunator sanatatii.

                        Doar daca umiditatea din aer este in exces atunci este recomandat folosirea unui dezumidificator.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • bbusiness
                          Membru
                          • 05.iun.2006
                          • 150

                          #27
                          Sunt si eu acum in prima iarna cu tot apartamentul izolat cu polistiner si ferestre cu geam termopan.
                          Desi se simte o senzatie de umezeala cand intru in casa, cu toate astea noaptea din cauza ca setez centrala sa mentina 22.5 grade, am senzatia ca mi se usuca gura si ma trezesc sa beau apa. Si prietena mea la fel...deci practic aerul e destul de uscat daca simt asta.
                          Dimineata cand ma trezesc gasesc pe geam in partea inferioara un strat subtire de vapori.Practic il sterg cu un servetel pe tot in fiecare dimineata. Banuiesc ca e normal.
                          Nu imi este deloc clar ce e cu punctul de roua, ce e cu umiditatea relativa, cum variaza ea in functie de temperatura, etc.
                          Singurul lucru pe care ma bazez, este ca aerul contine inevitabl vapori de apa intr-o oarecare masura. vaporii astia vor condensa(se vor transforma in apa) pe cea mai rece suprafata din incaperea respectiva. Daca de exemplu geamul e mai rece ca peretele se vor condensa pe geam. Daca peretele e mai rece ca geamul vor condensa pe perete si va rezulta mucegaiul....

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #28
                            In acea zona a geamului circulatia aerului este mai putin buna (e normal sa fie asa, dedesupt probabil este un glaf, poate mai sunt si ceva flori la geam etc.).
                            Atat florile cat si omul contribuie pe parcursul noptii la cresterea cantitatii de vapori in aerul din incapere ajungandu-se la o saturatie a aerului.

                            Acesti vapori vor condensa, asa cum mentionati si dvs., pe suprafetele mai reci - acea zona inferioara a geamului este mai rece.

                            In acea zona a geamului apare o banda de 2-3 cm de condens care va disparea imediat ce se se aeriseste. Daca geamul dvs. ar fi spalat in mod continuu de un curent de aer cald (pe toata suprafata) aceasta zona de condens nu ar mai exista.

                            Pentru combaterea uscarii aerului puteti utiliza umidificatoare (se gasesc in comert).

                            Comentariu

                            • bbusiness
                              Membru
                              • 05.iun.2006
                              • 150

                              #29
                              Umidificatorul e un simplu vas cu apa care se ataseaza pe calorifer si cand acesta se incalzeste incalzeste apa care la randul ei se evapora...dar nu vreau sa mai arunc si eu apa in aer...cred ca e suficienta de la plante, rufele puse la uscat, respiratie, abur din baie, bucatarie, etc.
                              Ca si solutie aerisesc zilnic aproximativ 30 de min dimineata cand ma trezesc, deschid toate ferestrele larg si fac curent de aer. Apoi le inchid si repet operatiunea la 24 de ore.
                              Cand usuc rufe, le usuc intr-o camera unde rabatez fereastra, inchid usa(deci contactul cu restul apartamentului) si las acolo fereastra deschisa cel putin 12 ore de cand am pus rufele la uscat.

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                #30
                                Postat în original de bbusiness
                                ....Umidificatorul e un simplu vas cu apa care se ataseaza pe calorifer si cand acesta se incalzeste incalzeste apa care la randul ei se evapora...

                                Este o solutie incontrolabila de sursa de umiditate. Trebuie sa aveti grija ca nivelul de umiditate din incapere sa nu depaseasca un anumit nivel. Depasirea nivelului de umiditate poat cauza aparitia igrasiei si implicit mucegaiul.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...