Condens termopane

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Fulga Catalin
    Incepator
    • 23.nov.2005
    • 3

    Condens termopane

    Buna ziua,

    V-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta in urmatoarea problema.

    In vara mi-au montat mesterii geam termopan la sufragerie peretele fiind exterior (la strada). Pana a venit frigul a fost ok.

    De cateva saptamani de cand s-a dat caldura la calorifere geamurile mele fac condens iar apa curge siroaie.
    Aici apar problemele. A inceput sa apara mucegai la imbinarea cu peretele, imi curge apa pe parchet, mi-a crapat gletul de pe perete.
    Pur si simplu nu mai stiu ce sa fac!
    Mesterii sunt de negasit pentru ca nu am facut contract.
    Peretele este ok: este izolat cu polistiren expandat, cu adeziv de polistiren Ceresit CT85, am facut si reparatiile exterioare.
    Deci problema este geamul termopan de proasta calitate.

    V-as fi recunoascator daca m-ati putea sfatui ca sa fac in aceste conditii, cum sa procedez, mai exista vreo alternativa?

    Va multumesc anticipat,
    Fulga Catalin
  • mircel
    Incepator
    • 20.nov.2005
    • 21

    #2
    Re: Condens termopane

    Si eu am aceleasi probleme cu condensul termopanelor.

    Am redus cantitatea de condens prin:
    - eliminarea plantelor din dormitor;
    - aerisirea camerei timp de 5 minute inainte de culcare;
    - am practicat 6 orificii de 5 mm la 5 cm deasupra ferestrei pe care le deschid doar noaptea,
    dar rezultatul nu este cel asteptat.
    Ar mai fi o solutie (scumpa dar poate cu rezultate): inlocuirea geamurilor duble cu unele ce au argon sau nu stiu ce alt gaz intre ele.
    Asteptam si alte pareri.

    Comentariu

    • idg
      Membru marcant
      • 18.iun.2004
      • 321

      #3
      Re: Condens termopane

      Problema nu este geamul termopan de proasta calitate, de unde ai mai scos-o si pe asta?!
      Iti dai seama de geam ca e prost daca face condens intre foile de geam!!!
      Daca face pe interior, face din cauza izolatiei prea bune a camerei (ai mai pus si polistiren)...
      Solutia e doua:
      - ori aerisesti ca lumea
      - ori iti instalezi un dezumidificator cu recuperator de caldura.
      Bafta!

      Comentariu

      • Fulga Catalin
        Incepator
        • 23.nov.2005
        • 3

        #4
        Re: Condens termopane

        Postat în original de mircel
        Si eu am aceleasi probleme cu condensul termopanelor.

        Am redus cantitatea de condens prin:
        - eliminarea plantelor din dormitor;
        - aerisirea camerei timp de 5 minute inainte de culcare;
        - am practicat 6 orificii de 5 mm la 5 cm deasupra ferestrei pe care le deschid doar noaptea,
        dar rezultatul nu este cel asteptat.
        Ar mai fi o solutie (scumpa dar poate cu rezultate): inlocuirea geamurilor duble cu unele ce au argon sau nu stiu ce alt gaz intre ele.
        Asteptam si alte pareri.
        Cred ca solutia cu inlocuirea geamurilor nu este foarte buna,pentru ca mie unul imi transpira si profilul din aluminiu.
        poate ca o cauza este si imbinarea dintre profilele de aluminiu care nu sunt sudate intre ele ca la cele de PVC.

        Postat în original de idg
        Problema nu este geamul termopan de proasta calitate, de unde ai mai scos-o si pe asta?!
        Iti dai seama de geam ca e prost daca face condens intre foile de geam!!!
        Daca face pe interior, face din cauza izolatiei prea bune a camerei (ai mai pus si polistiren)...
        Solutia e doua:
        - ori aerisesti ca lumea
        - ori iti instalezi un dezumidificator cu recuperator de caldura.
        Bafta!
        De aerisit, aerisesc in fiecare zi, dar dupa numai 5 minute incepe sa curga apa pe geamuri.
        Se poate ca si imbinarea dintre profilele de aluminiu sa nu fie prea buna?
        Termopanul nu are rupere termica si poate asta sa fie cauza.

        Mersi pentru sugestie.

        Comentariu

        • idg
          Membru marcant
          • 18.iun.2004
          • 321

          #5
          Re: Condens termopane

          Aaa, pai de ce n-ai zis ca e tamplarie din aluminiu fara punte de rupere termica? Voila!

          Comentariu

          • Marina Popa
            Membru
            • 23.feb.2006
            • 173

            #6
            Re: Condens termopane

            Nu sunt AS in domeniu, dar garantat nu e normal sa ai condens pe termopane si sa curga suroaie.
            Daca geamul e ok inseamna ca undeva face punte termica, deci nu e montat bine.

            ORICE PRODUCATOR SERIOS DE GEAMURI CARE LE SI MONTEAZA GARANTEAZA CA ASTFEL DE LUCRURI NU SE INTIMPLA.

            Eu am timplarie Trocal din PVC, geamuri cu suprafata de 4 m latime si 2 inaltime si nu imi curge nici un strop de apa nici macar in bucatarie.
            E drept ca am pereti de caramida de 45 cm, dar timplaria este ireprosabila.
            Eu cred ca ar trebui sa iei legatura cu producatorul.
            In contractul cu acestia ar trebui stipulat clauze si conditii de plata.
            In opinia mea nu si-au facut treaba corect.
            Unde ati mai vazut voi la hoteluri la noi sau in strainatate asemenea lucruri?
            E clar o problema de calitate!

            Comentariu

            • faraonu
              Membru
              • 23.oct.2005
              • 208

              #7
              Re: Condens termopane

              Chestia asta e foarte des intalnita la profilele termopan de aluminiu. Condensul este datorat faptului ca profilul de aluminiu de la interior are o temperatura mult mai mica decat cea a aerului din camera, aparand condensul.
              Profilele de aluminiu fara rupere termica au problema asta.
              Eu unu nici nu am vazut profile de aluminiu fara rupere termica, dar presupun c-or exista pe undeva.

              Comentariu

              • flo8200
                Membru
                • 01.nov.2005
                • 253

                #8
                Re: Condens termopane

                Motivul este umezeala mare din incapere.
                Eu la casa noua am avut primele doua ierni condens pe geamuri, iar in iarna aceasta nu am nici o picatura condens.
                Explicatia, peretilor le ia mai mult timp pana elimina umezeala.

                Comentariu

                • mircel
                  Incepator
                  • 20.nov.2005
                  • 21

                  #9
                  Re: Condens termopane

                  Teoretic sunt de acord: umiditatea crescuta din casa, duce la aparitia condensului pe partile reci ale casei.
                  Dar de ce la mine doar cand afara sunt -(5-10-20) de grade apare condensul? Nu este aceeasi umiditate relativa?

                  Este adevarat, iarna trecuta, cand plecam de acasa, opream centrala.
                  Condensul a aparut si pe la colturile reci.
                  In aceasta iarna centrala a functionat tot timpul, chiar daca nu era nimeni acasa, la 20 de grade.
                  A aparut condens doar pe sitcla ferestrei, jos, si doar in noptile foarte geroase. Ziua, nu!

                  Comentariu

                  • Marina Popa
                    Membru
                    • 23.feb.2006
                    • 173

                    #10
                    Re: Condens termopane

                    Noi am renovat birourile in iarna asta si s-a lucrat inclusiv in ianuarie.
                    Am gletuit, am pus faianta in bai etc, rigips in birouri.
                    A fost putina umezeala pe geamuri (Shuko), dar dupa 2 saptamini totul a devenit ok.
                    Nici pic de condens nu este, iar caldura este din belsug.
                    Tot de la geam este problema ta sau de la montaj.
                    Chestia cu aeristul nu e superrelevanta.
                    Hai sa aerisim in plina iarna 5 ore pe zi, facem 15 grade in camera sau mai putin si nu mai condenseaza geamurile.
                    Cere parerea celor de la Gealan sau Trocal sau cine vrei tu, dar de la reprezentanta.
                    Nu e de glumit! In ritmul asta iti distrugi toata casa.
                    In general timplaria PVC mai buna, la profilele de aluminiu inclusiv geamurile cu bariera termica au probleme uneori pentru ca nu sunt bine lucrate.

                    Comentariu

                    • Ing. Teodor BALAN
                      Membru
                      • 25.feb.2006
                      • 268

                      #11
                      Re: Condens termopane

                      Cand umezeala apare pe perete, la limita tocului geamului, atunci este clar ca sunt probleme cauzate de lipsa barierei termice (mai ales la tamplaria din profile de Aluminiu).
                      Dar sunt absolut de acord cu cei care au remarcat ca o influienta deoasebita o au si sursele de umiditate din camere.
                      Cand constructia este noua, este foarte posibil ca un an (sau uneori, chiar si in al doi-lea an), sa apara umiditate. Dar pe masura ce peretii se usuca in profunzime, iar sursele de umiditate scad, aceste probleme se reduc considerabil.

                      Pentru uscarea mai rapida a peretilor si reducerea drastica a umiditatii din spatiile locuite, incercati utilizarea unui dezumidificator cu condensatie.
                      Nu este nici foarte scump, iar eficienta este spectaculoasa. Cunosc firme de constructii, care utilizeaza asa ceva si pentru reducerea continutului de umiditate din spatiile (de regula, apartamente) pe care le lucreaza.

                      Un astfel de aparat nu usuca si nu raceste aerul ambiental. Prin absorbtia si prelucrarea acestuia in agregatul propriu se realizeaza condensatia (fenomenul ploii) apei din aer si colectarea acesteia intr-un vas de la baza.
                      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                      Comentariu

                      • potirnica
                        Incepator
                        • 15.sep.2006
                        • 9

                        #12
                        Re: Condens termopane

                        Am pus termopan anul trecut in sept si nu aveam aprobare pentru a da drumul la centrala.
                        Apucandu-ma frigul am bagat un calorifer electric timp de 3 saptamani. Apa curgea siroaie pe geamuri, plus glafurile cu tote ca geamurile sunt cu argon, iar profilele geamului au 5 camere.
                        Dupa ce am dat drumul la centrala aveam geamul ud doar jos timp de o luna, vazand ca tot am apa pe geam am chemat pe cei de la REHAU, de la care am luat geamurile.
                        Ei au constatat ca este de la umezeala de pe pereti, neaerisirea camerei si neizolarea peretilor pe interior si exterior (deoarece stau la curte), plus ca nu aveam montate glafurile.

                        O mare importanta o are profilul geamului, care poate sa aibe de la 3 pana probabil la 7 camere.
                        Daca nu ti-au spus de la inceput sunt neseriosi. Daca ai glafuri comandate tot de la ei, bancul de glaf tebuie sa fie de calitate.

                        Gazul dintre foliile de geamuri are un mare rol la reducerea condensului. Daca ai cea mai mica pata de igrasie pana nu o elimini, geamurile vor condensa.
                        Temperatura constanta este foarte importanta.
                        Aerisirea treptata (cand afara sare de -1 grad nu deschide geamul larg din prima, ci lasa-l pe spate - rabatat - 3-4 minute, apoi deschide-l larg).
                        Daca nu ai o izolatie exterioara si geamul este montat putin spre zidul de afara, iar este o problema.

                        Comentariu

                        • dolololo
                          Incepator
                          • 30.apr.2006
                          • 8

                          #13
                          Re: Condens termopane

                          Eu ma confrunt cu o situatie deosebita.
                          Imi apare consens pe termopan, dar nu in interior, ci in exterior. Termopanul e la balcon si e montat de 6 zile si acum sunt in curs lucrarile de izolare a balconului.
                          Mi se pare ciudat dat fiind ca toata lumea se confrunta cu condens pe partea din interior a geamului.
                          Aveti cumva o explicatie la aceasta problema?
                          E normal sa apara condens in exterior?
                          Mersi.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Re: Condens termopane

                            Postat în original de dolololo
                            Eu ma confrunt cu o situatie deosebita.
                            Imi apare consens pe termopan, dar nu in interior, ci in exterior. Termopanul e la balcon si e montat de 6 zile si acum sunt in curs lucrarile de izolare a balconului.
                            Mi se pare ciudat dat fiind ca toata lumea se confrunta cu condens pe partea din interior a geamului.
                            Aveti cumva o explicatie la aceasta problema?
                            E normal sa apara condens in exterior?
                            Mersi.
                            Sper sa nu dau cu batul in balta, dar cred ca la dumneavoastra in balcon este mai rece ca afara.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • catalin40
                              Incepator
                              • 29.sep.2006
                              • 2

                              #15
                              Re: Condens termopane

                              Condensul este fenomenul de aparitiei a picaturii de apa pe un corp solid a carui temperatura este cea "a punctului de roua", respectiv 5 grade C.

                              Adica, daca in incapere sunt 15 grade C, iar afara sunt, sa spunem, - 10, in functie de gradul de izolare al peretelui, in cazul nostru al profilului ferestrei, pe suprafata acestuia, in ineriorul casei, pot fi 5 grade C.
                              Numai in aceasta situatie poate aparea condensul.

                              Daca prin diferite masuri putem ridica temperatura profilului ferestrei, atunci umezeala din camera nu se va mai condensa pe acel profil.
                              Cu siguranta ca in camerele cu un aer uscat nu va apare condens pe timplaria de aluminiu, deoarece nu are ce condensa.
                              De aceea se spune ca trebuie aerisit, pentru ca aerul umed din incapere sa fie inlocuit cu cel uscat de afara.
                              Si respiratia contine vapori de apa!

                              Parerea mea.

                              Comentariu

                              Procesare...