Condens termopane

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fullspeed_momo
    Membru
    • 31.aug.2008
    • 128

    he he, distribuitor prin fante, a fost prima ideea cand am vazut debitul unui ventilator, ceva in stilul unor branhii o chestie piramidala in partea inferioara a caloriferilui dar acolo e buba cu spatiul. si mie mi-ar placea sa folosesc unu sau doua ventilatoare turate in mod normal de exploatare in loc de 6 sau 7 cat sa cuprinda toata lungimea caloriferului dar daca spatiul pana la podea nu imi permite. Recunosc ca nu sunt un inventator al acestei solutii si cred ca problema e destul de veche, eu am folosit solutia pentru a "raci" caloriferul (adica a scoate temperatura din el cu alte cuvinte). Acm sa nu credeti ca am lasat caloriferul asa cum este el ca in mod normal el pe lateral are niste fante jos si mai sus pe care le-am acoperit cu scoci ca sa dirijez aerul direct in sus si nu sa iasa pe la jumatea caloriferului. Solutia trasnet ar fi ca intre cei doi elementi ai caloriferului sa existe un sistem tubular ceva identic cu fumurile unei sobe si aerul sa intre pe jos fortat de ventilator si in partea de sus sa iasa fierbinte chiar daca gaura prin care iese este mica, debitul va fi considerabil. Am mai facut urmatoarea chestie pur experimentala: am incercat sa dirijez aerul care iese pe toata lungimea insprea camera si nu direct in sus obturant caloriferul in partea de sus cu un carton inclinat la 45 de grade sau chiar 30 fata de orizontala creand astfel o mica presiune in interiorul caloriferului si reducand viteza aerului, acesta incalzindu-se pt mai mult timp cat ramanea acolo, vb de ordinul secundelor sau chiar mai putin, efectul a fost ca prin fanta ramasa deschisa venea un jet fierbinte de aer mai ales atunci cand tablele alea dintre elementii caloriferului erau foarte fierbiinti. Chestia asta pe care am adaptat-o eu pur experimental la unul din caloriferele din apartament am observat ca are un randament apreciabil atunci cand in centrala apa e pe la 80 de grade, pe la 60 efectul scade vizibil daca jetul de aer este prea puternic si nu prea are timp sa se incalzeasca, deci de aici am scazut turatia ventilatoarelor si implicit debitul de aer.
    ma pasioneaza multe "da bani e putini"

    Comentariu

    • Arha
      Membru
      • 24.iul.2007
      • 260

      Eu am mari probleme cu condensul pe geamuri. Practic geamurile mele sunt ca niste colectoare de apa. Colecteaza apa si o deverseaza pe pereti. De aici mucegai si probleme.
      In disperare de cauza acum fac un experiment, am montat pe un geam un cooler care merge permanent. Deocamdata doar testez, din acest motiv am facut acele improvizatii.
      Rezultatul il puteti vedea in foto. Geamul pe care se afla coolerul nu mai are apa pe el. Doar 1-2 mm pe marigini, insignifiant in comparatie cu celelalte geamuri.

      picasaweb.google.com/gavrilapaul/Condens#5575344946786698018

      Comentariu

      • Serban Valentin
        Membru Marcant
        • 12.nov.2006
        • 389

        Condensul apare in functie de temperatura aerului si de umiditatea lui relativa .Exista o legatura intre masa vaporilor continuti in unitatea de volum de aer atmosferic , la o temperatura si presiune data , si masa de vapori necesara pentru a satura aerul la aceeasi temperatura si presiune .
        In functie de temperatura ,aerul poate retine o anumita cantitate de vapori , pana la o valoare maxima , peste care el devine saturat , producandu-se condensul .Cantitatea de vapori care poate fi retinuta in aer creste odata cu temperatura .
        Fenomenul de aparitie a condensului poate produce , in situatii specifice , o serie de deteriorari la peretii si invelitoarea unei cladiri .
        Cauzele care determina aparitia apei din condens si modul de manifestare sunt diferite .
        In cladiri , factorii care produc umezeala sunt trei categorii :
        -factorii interiori - actioneaza atat in incaperile umede cat si in spatiile cu destinatii speciale care nu sunt ventilate corespunzator sau in prezenta elementelor umede ;
        -factorii exteriori – sunt legati de temperaturile exterioare scazute care apar in anotimpurile reci si care pot genera diferente semnificative intre temperatura exterioara si cea interioara a peretilor ;
        -factorii constructivi ( proiectare sau/si executie defectuoasa ) .Dintre acesti factori se amintesc : capacitatea de transmisie termica ridicata a peretilor , grosimea insuficienta sau materiale improprii ; punti termice ; pozitionarea incorecta a izolatiei termice ; absenta barierei de vapori .
        Fluxul vaporilor , in miscarea sa , tinde sa treaca prin elementele de inchidere ale cladirii ( zidarii) intre fata interioara si exterioara .Daca suprafetele cu care vaporii ajung in contact au o temperatura scazuta , atunci vaporii continuti in aer vor depasi limita corespunzatoare valorii de saturare iar vaporii in exces vor condensa .
        Condensul se manifesta prin doua cai , in functie de tipul peretelui exterior : pe suprafata materialelor sau a finisajelor , in masa elementului si pe suprafata materialelor sau a finisajelor cu permeabilitate redusa la difuzia vaporilor . Fenomenul este foarte evident , de fapt prezenta umiditatii este evidentiata de picaturile de apa .In schimb , in elementele de constructie cu anumite caracteristici de permeabilitate la difuzia vaporilor fenomenul de condens poate avea loc in masa elementului , iar in acest caz umezeala provenita din condens va produce pete .
        Condensul creeaza cele mai grave probleme in elementele realizate din straturi cu materiale diferite , atunci cand intre acestea apare si un strat de izolare termica .Difuzia are loc prin straturile mai mult sau mai putin poroase , cea ce va face ca aceasta sa opuna o rezistenta mai mica sau mai mare la difuzia vaporilor spre exterior .
        Desi efectele nu sunt vizibile pe termen scurt , prezenta condensului in interiorul elementelor de constructie determina aparitia umezelii , datorita absorbtiei capilare , care va afecta elementele invecinate si care va afecta elementele invecinate si care pot genera in timp diferite degradari ( rugina , mucegai , inghet ) ireversibile ale elementelor
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • fullspeed_momo
          Membru
          • 31.aug.2008
          • 128

          teoria e teorie, practica ne cam omoara se stie asta. Peretii sunt deja facuti si nu ramane decat sa le faci tuning, adica sa-i imbunatatesti. Ferestrele sunt deja de termopan, la astea nu mai ai ce sa le faci, Ramane astfel doar sa elimini umiditatea care se creeaza in interior ori cu hota folosita obligatoriu la orice mancare pregatita, etc., si o aerisire adecvata pana cand dispare umiditatea. Ventilatul aerului in interior te ajuta pana la un punct cand tot aerul devine saturat si paturile de aer din camera nu mai pot prelua umiditatea de la nivelul ferestrelor. E clar ca odata umiditate produsa in aerul interior trebuie eliminata cumva, si asta nu se poate face decat printr-un schimb de aer cu mediul exterior. Deci ai doua solutii ori reduci producerea de aer umed ori il produci in camera respectiva dar o si ventilezi in acelasi timp cu hota sau geamul deschis si usa inchisa, obligatoriu. Hai sa nu aruncam vina obligatoriu pe constructor ca a facut nu stiu ce pereti sau pe geamgiu ca face geamul condens.
          ma pasioneaza multe "da bani e putini"

          Comentariu

          • oviscore
            Incepator
            • 08.ian.2011
            • 9

            Revin si eu pe forum cu aceeasi problema "Condensul". De cateva zile de cand afara s-a racit mi-a aparut condens pe geamurile la dormitor. Am tamplarie PVC, geam termopan iar in apartamant am facut curatenie in primavara, izolat prin interior cu polistiren iar apoi rigipsiar aici nu s-a locuit de multi ani. Faza e ca mi-a aparut condens pe gemuri si a picurat si pe pervaz de vreo 3 zile de cand s-a mai racit noaptea. Adica in camera 21-22 grade si afara noaptea 8-9 cred (in Iasi stau). Oare de la ce sa fie problema asta . O chestie ar fi ca geamul nu se inchide chiar etans, pe latura cu balamaua nu se etanseaza perfect, mai lasa gol cam 1-2 mm, prin care se simte cum intra aer daca bate vantul afara tare si nici nu e etansat fonic (se aude de afara zgomot,daca il imping bine nu se aude ). Sa fie oare din aceasta cauza ??? daca nu .care ar fi problema si ce sa fac??
            Multumesc anticipat

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              Geamul neinchis perefct ar trebui sa reduca posibilitatea de aparitie a condensului.
              Ati executat lucrari ce presupun o cantitate mare de apa sau s-a produs abur mai mult decat de obicei?
              Condensul indica o umiditate interioara ridicata ce poate avea multiple cauze.

              Comentariu

              • arschery
                Incepator
                • 17.feb.2012
                • 14

                Salut, o sa va povestesc ceva care poate sa cuprinda si motivele aparitiei condensului pe geamul dvs.
                Inainte vreme casa era de caramadida sau paianta adica pamant cu balegar, tencuiala interioara era din nisip cu var si ulterior nisip var si ciment, la exterior de asemnea ciment si nisip foarte rar si var, ferestrele erau cu tocarie din lemn, fara garnituri.
                Casa este vie si trebuie tratata ca atare, ce face omul modern? construieste din caramida sau beca lemn etc. insa zugraveste cu lavabila si mai marfa cu continut de teflon, adica pune un strat ca de plastic pe peretii interiori, ca sa intelegeti fenomenul scoati dopul de la o sticla pet si suflati in ea executand operatia la -5 grade afara, stiti ce se intampla? se condenseaza apa din respiratie. Acum dupa ce am poleit peretii cu plastic sa zicem ca totusi peretele de caramida desi nu la capacitatea lui normala reuseste sa mai traga prin lavabila noastra, umezeala din incapere si vrea sa o expire in exterior unde iarna bate un vant uscat, vant care in mod normal usuca peretii dar ce sa vezi, omul nostru sfatuit (si aici este cel mai grav), de echipa de constructori angajata sa fac o treaba de care ei habar nu au, fiindca au fost someri pana a venit statul nostru imbecil si l-ea oferit diplome pe ochi frumosi dupa 3 luni de curs de recalificare, trimitandu-i in acest fel la usa nostra ca zugravi, instalatori si alte minuni.
                In fine, zic saftuiti de "mesterii" platiti cu bani greu castigati si destul de multi sa placheze cu polistiren adica am mai pus plastic si pe afara dupa care punem plasa de armare si dam un strat de adeziv de polistiren pe exterior plus lavabila de exterior ca sa fie treaba treaba si sa nu mai respire casa neam, tocaria de lemn se arunca fiindca este naspa.... si se pune de plastic cu garnituri ca sa nu cumva sa mai respiram nici pe la geamuri, buun si va mirati ca aveti mucegai? igrasie? condens? masurati umiditatea din casa dvs. si mergeti cu rezultatul la ce doctor pneumolog doriti dvs. si intrebati ce se intampla in plamanii dvs peste 10-15 ani sau cum afecteaza sanatatea copiilor dvs. si o sa vedeti ca acei mesteri va omoara incet si sigur pe banii dvs.
                Intreb respectuos pe doamna de mai sus care are si copii mici unde se duce apa rezultata di spalatul rufelor? condensul si aburul de la dus? si de la bucatarie cand facem mancare, si spalatul vaselor si respiratia omului si....si...si...... ???
                In mod normal tencuiala de var absorbea acesti vapori microbii erau arsi de amestecul de var si expirati de peretele din caramida prin tencuiala exterioara.
                Va rog sa va uitati cei care aveti ocazia pe la tocariile tarilor civilizate care au termopane insa in toc in partea de deasupara geamului au aerisire mare pe toata lungimea tocului, tocaria este din lemn si aerisirea este conceputa sa se deschida si inchida. Oameni buni ne inchidem in baie cu faianta pana la tavan in asa fel incat daca dam un part va rog sa scuzati cuvantul , el ramane in baie pana deschidem geamul altfel nu are unde sa se duca.
                Sa mai luati la cunostinta ca mesterii care au inceput ucenicia la 14 ani si au luat la mana santierele patriei cate 30 de ani, sunt in Germania, Spania, Italia si lucreaza pe 1500 - 2000 de Euro.
                Eu am cumparat o nenorocita de centrala de la Romstal, dupa 2 ani au trimis un mester acasa sa faca revizia, l-am primit, l-am omenit, l-am platit, am dat si spaga de rigoare si am plecat la munca lasand sotia acasa cu el, omul a terminat revizia centralei a pus o eticheta cu revizia si un buletin de analiza si a plecat, a doua zii dimineata ne ustura ochii in casa stiti ce a facut nemernicul? a lasat dopurile de la kitul de evacuare pe centala in loc sa le insurubeze la loc, norocul nostru ca centrala este intr-o camera separata de dormitor si pe alt nivel cu dormitoarele altfel acum eram la cimitir, am reclamat la Romstal si au inceput cu scuze si sa-l trimita iar pe mester la mine sa puna dopurile, le-am spus ca daca mai le prind masina pe strada le dau foc si nu care cumva sa mai aiba tupeu sa-l trimita pe mester acasa.

                Rezolvarea la problema dvs este un sistem performant si bine dimensionat de ventilatie, dezumidificatorul trateaza efectul nu cauza, aceasta solutie este imperios necesara fiindca viata si sanatatea va este constant in pericol in casutele dvs. bine izolate.
                Sper ca o sa ramanem prieteni in continuare chiar daca nu o sa va faca placere ca cineva va critica. O seara placuta si multa sanatate.

                Inca ceva preturile la mana de lucru nu au scazut in conditiile in care mesterii de astazi aseaza polistiren pe casa ca un puzzle de copii retarzi, insa inainte percepeau preturi mai mici pentru prinderea plasei de armare roata pe peretii exteriori, incarcarea peretilor cu tencuiala, operatia se efectua manual la mistrie pe schela dupa care se executau rosturile de priza a stratului final , dupa ce facea priza tprimul strat de tencuiala, se venea cu stratul doi dat din mistrie si luat la drisca ca sa iasa neted si drept, asa se construia candva acum caramida plastic peste, eventual panururi cat mai mari ci am luat banul si va pupa tata ca am treaba la altcineva........ nu tot ce este nou este bun si de multe ori pretul nu are legatura cu calitatea.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  Nu deranjati pe nimeni cu parerile dvs., este utila o discutie pe orice subiect ridicat insa pentru a fi totul cat mai corect ar trebui sa plecam de la producerea umiditatii si apoi ajungem la aspecte ce tin de structura peretilor, materialele utilizate etc. Adevarul poate fi undeva la mijloc si nu exista o solutie unievrsala, stim cu totii ca lipsa de etaseitate a cladirii duce la cresterea pierderilor de energie, pe de alta parte etanseitatea ridicata permite acumularea umiditatii la interior etc.
                  Tamplaria a evoluat si nu cred ca poate fi singura raspunzatoare de anumite probleme ce nu apar totusi la orice casa ci doar la cele cu anumiti factori de risc in zona umiditatii.
                  O analiza higrotehnica a fiecarei constructii este esentiala si in ultima vreme nu se mai face asa cum ar trebui de fapt si cum spun anumite nromative si prescriptii.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    Da... un exemplu de mesaj diplomatic, ca de moderator.

                    Dar eu nu sînt moderator, aşa că-mi permit să spun că (,) "casa nu este vie", deci nu "respiră". Afirmaţia cu "respiraţia casei" o văd ca pe cea a unuia ancorat în ancestral. Nu spun că tot ceea ce provine de acolo este perimat, dar totuşi tehnologia evoluează. Poate că unele tehnologii au pătruns un pic cam repede şi cam nepregătite în viaţa noastră, dar se poate vedea că, în scurt timp, au apărut şi rezolvările problemelor. Dacă încă ne mai străduim să-l torturăm pe Galileo Galilei, atunci de ce vorbim la telefonul mobil? ş.a.m.d.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • arschery
                      Incepator
                      • 17.feb.2012
                      • 14

                      Dl. RADU, va asigur ca folosind materiale organice casa este vie si mai mult favorizeaza exsistenta vietii in interiorul ei, folosind materiale pur sintetice nu facem nimic altceva decat sa ne otravim, punem lavabila cu oxid de argint insa nu stim ca utravirea cu metale grele este principala cauza a imbolnavirilor sistemului digestiv.
                      Eu nu-l omor pe Galilei insa spun cva trebuie discernamant, el este un om care a promovat principii, sa spunem ca principiile sunt bune insa modalitatile de aplicare sunt gresite.
                      De ce Americanii au redescoperit casa de chirpici dl-e Radu ? de ce Englezii sunt nostalgici dupa epoca Victoriana? Eu am casa din lemn, pereti despartitori gips - carton, izolatie cu vata minerala bazaltica, dusumea din lemn care este foarte putin mai scumpa decat porcaria de parchet melaminat adica plastic, am termopan insa am system de ventilatie pe fiecare camera, tamplaria este din lemn masiv nu stratificat, glet si finisaje de var la interior, placocem la exterior cu tencuiala de mortar. Aveti cuvantul meu ca nu am picatura de apa pe geam.
                      Mai este o problema care am uitat sa o ating in postul anterior, in momentul in care te apuci si inchizi calorifere ca sa faci economie o sa creezi umezeala in casa, variatiile de temperatura intre camere sunt o prostie pe care o fac multi Romani si in felul asta aduc apa mai multa in casa.
                      Dl. Radu spuneati ca doriti sa atingem cauza nu efectul, cauzele de producere a umezelii in casa sunt enumerate de mine, asta cu tamplaria care atinge intr-un colt peretele este o gogoasa scornita de tembelii care pun termopan si care trebuie sa aduca plusuri acestui sistem prost ca de acolo mananca, deci sa lasam interesele deoparte, In primul rand nu se poate acest lucru fiindca daca atinge doar intr-o parte inseamna ca geamul este montat stramb si este inacceptabil din cate stiu eu se monteaza in boloboc, de fapt rezolvarea este simpla aerisire cat mai buna si atunci avantajele garniturii de cauciuc dispare deci termopanul este inutil, fiindca stratul dublu de sticla se poate monta pe orice tocarie nu este nevoie de plastic cu garnituri, incalzirea tuturor camerelor, folosirea de masini de spalat cu uscare automata pentru eliminarea umezelii si obiceiului de a usca pe calorifer, dupa ce se termina renovarea apartamantului executie care se efectueaza in lunile calduroase, se ventileaza casa mai multe saptamani pana eliminam apa din casa, fiindac trebuie sa stiti ca toti sacii aia care-i aduceti in casa se prepara cu apa iar in natura nimic nu dispare, nimic nu mpoare, totul se transforma (am sau nu dreptate Dle Radu), apa aia se transforma in vapori si va locui mult timp impreuna cu dvs.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        " am termopan insa am system de ventilatie pe fiecare camera "
                        Cum ati realizat ventilatia ?
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • arschery
                          Incepator
                          • 17.feb.2012
                          • 14

                          Sunt niste ventilatoare normale care se activeaza automat cand detecteaza UC-ul umiditatea crescuta in aer, sunt montate pe peretele exterior fara alte tevi, bineinteles daca spatiul permite cred ca se poate face si un sistem de conducte, insa la mine nu a fost nevoie.
                          pentru unitatea de comanda s-a folosit asa ceva

                          Spor la treaba

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            Postat în original de arschery
                            Sunt niste ventilatoare normale care se activeaza automat cand detecteaza UC-ul umiditatea crescuta in aer, sunt montate pe peretele exterior fara alte tevi, bineinteles daca spatiul permite cred ca se poate face si un sistem de conducte, insa la mine nu a fost nevoie.
                            pentru unitatea de comanda s-a folosit asa ceva....
                            Asta este , sint Toma necredinciosul .
                            SF-ul acela este net inferior sistemului meu manual de reglaj deschis , inchis geamul ; deschis , inchis grilele de ventilatie . Perfect functional . N-am umiditate , condens , mucegai ...dar totusi speram sa vad ce concret , o poza ...
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • arschery
                              Incepator
                              • 17.feb.2012
                              • 14

                              Dle. Mircea dumnezeu sa ma fereasca sa judec eu sistemul cuiva, eu spun doar ca trebuie ventiletie buna care sa suplineasca ciclul de absorbtie a umiditatii care se facea natural acum ceva timp si care prin tehnologiile moderne nu se mai realizeaza.
                              Sa stiti ca si eu deschid geamurile ca sa ventilez, si nu vreau sa ma gandesc cat costa un mester care sa va instaleze sistemul meu, eu l-am montat singur insa am si meseria care m-a ajutat la realizarea proiectului, in felul acesta am redus costurile.
                              Avantajul unui sistem automat este ca el nu doarme iar in timpul noptii cand din respiratie se produce condens el functioneaza normal tinand umiditatea la un nivel constant.
                              Ce nu am facut eu este sa descentralizez solutia, adica nu am senzor in fiecare camera am unul montat in camera in care am masurat umiditatea cea mai mare care comanda toate ventilatoarele, cinva care dispune de resurse financiare mai mari pote sa monteze un senzor de la TME in fiecare camera si gata cu umezeala insa se dubleaza costurile.
                              Ma refer la asta


                              Sau asa ceva cu programare individuala

                              Comentariu

                              • Mircea G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12085

                                Am priceput , ma depaseste . Cum sint impotriva automatizarilor excesive ale locuintei , nici nu pot sa ma gindesc la asa ceva .
                                Credeam ca este ceva mai " omenesc , gen " grile higroscopice ".
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...