Bormasina cu 1 acumulator sau 2 acumulatori - un sfat!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hspinache
    Membru Marcant
    • 07.iun.2009
    • 486

    Bormasina cu 1 acumulator sau 2 acumulatori - un sfat!

    Salutam,

    Intentionez sa cumpar o bormasina cu acumulator si am observat ca sint dotate cu 1 acumulator sau cu 2 acumulatori . Ma intreb ce varianta sa cumpar ?
    Nu am de gind sa lucrez profesionist ; doar pentru hoby.Nu imi vor trebui 2 acumulatori .
    Nu am ideie ce frecventa de lucru o sa am sau cite ore/zi ; in mod sigur o sa fie saptamini cind nu am sa lucrez .
    Probabil am sa cumpar o scula de valoare mica de tipul Einhell , dotata cu acumulatoare tip Ni-Ca .
    Presupunind ca nu folosesc al doilea acumulator , se poate pastra un timp pina se consuma primul si apoi sa il folosesc pe al doilea ?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    2 acumulatori este mai bine, cat se incarca unul lucrezi cu celalalt. Nu rezista foarte mult.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • hspinache
      Membru Marcant
      • 07.iun.2009
      • 486

      #3
      Totusi , asa , atatistic , in medie , cam cit are durabilitate un acumulator de Ni-Ca ? Daca nu sint folositi se degradeaza ?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Eu am o scula Skil si pot spune ca daca nu as avea 2 acumulatori, la micile lucrari pe care le-am facut prin casa nu ma descurcam (in sensul ca pierdeam timp prea mult) cu unul singur.

        Nu am avut placerea sa cronometrez ins adepinde mult de activitatea ce o executi, la lucrari cu gipscarton nu tine mai mult de 1 ora sa zic asa.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          In primul rand, masinile de gaurit cu acumulatori de tip buget entry-level (cum e einhell) au o problema de cuplu si de control al motorului (controlul e mult mai lax).
          In al doilea rand, cele care vin cu 2 acumulatori la preturi mici, cel putin unul din acumulatori este vai mama lui. Acuma, de unde o fi pretul mic daca sunt atatea lucruri in plus?
          In al treilea rand, incarcarea acumulatorului la astfel de masini (mai ieftine) ia mult timp (nu sunt cu incarcare rapida).
          Recomandarea mea este, daca nu se lucreaza profesional, o masina de gaurit cu acumulatori cel putin de la Skil in sus (skil e gama "mai" hobby de la bosch), cu incarcator rapid (1 ora-1 ora jumate).Chiar daca aparent investitia e mai mare, confortul si ergonomia ulterioara a utilizarii compenseaza pe deplin.
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • hspinache
            Membru Marcant
            • 07.iun.2009
            • 486

            #6
            Am masini alimentate la priza ; valoarea timpului de lucru pe acumulator pentru mine nu este un punct forte .
            Unul se vaita pe aici de ce nu tine 1 saptamina ! ; Acum aud ca un acumulator tine doar 1 h ; deci daca ar fi einhell ar tine 20 minute !
            Am observat ca exista masini cu 2 sectiuni mecanice de turatie , adica cu 2 viteze care se schimba mecanic , de la un buton . Sint bune ? Sint utile ? Consuma mai mult ? Din cit am studiat , sint mai grele cu 200 gr fata de cele cu o singura viteza .

            Comentariu

            • mx81
              Membru Marcant
              • 21.ian.2006
              • 322

              #7
              Daca esti meserias ai sti la ce folosesc cele doua viteze . Pentru nemeserias : odata cu cresterea diametrului la burghiu turatia trebuie sa scada si cuplul sa creasca .
              Am o masina cu un acumulator . Daca nu intri in zona semiprofesional ajunge . Nevoia la al doilea acumulator apare la lucrari mari : pereti de rigips , acoperisuri , etc.

              Comentariu

              • komy
                Membru Marcant
                • 22.iul.2008
                • 442

                #8
                Cred ca la unele intrebari ti-ai raspuns singur, si anume: "nu am nevoie de al doilea acumulator".
                In primul rand poti sa ne dai niste detalii cu privire la cati bani esti dispus sa dai pe o astfel de masina, sa nu batem campii pe aici.
                Eu, de exemplu, am un HITACHI ds12dvf3, am dat 500 lei cu lanterna inclusa, 2 acumulatori, geanta plastic de transport. O am de 1 an, fara nici o problema, o folosesc frecvent in regim santier(praf, pietre, etc), doar ca o suflu la un compresor cam o data pe saptamana. Acumulatorul il incarca in aprox. jumate de ora, un bec pt lanterna costa cam 15 lei
                Iarasi ma repet cu faptul ca ar cam trebui sa ne spui de ce bani dispui.
                Imi place lumina!

                Comentariu

                • hspinache
                  Membru Marcant
                  • 07.iun.2009
                  • 486

                  #9
                  max 150 lei

                  Comentariu

                  • hspinache
                    Membru Marcant
                    • 07.iun.2009
                    • 486

                    #10
                    Uite , eu asta nu inteleg ; de ce mereu incepem cu sfirsitul ? de ce sa ne gindim ca vom cumpra de citi bani avem ? dar daca facem risipa ? de ce sa cumpar o masina de 500 lei si sa o folosesc 10 minute pe saptamina ? am un flex de 115mm , marca noname , de 5 ani si nu s-a stricat pentru ca il folosesc foarte putin ; eu cred ca se poate ca piesele low entry nu sint prea grozave dar poate ca pentru uni din noi ne avantajeaza . De ce trebuie sa le scotem din discutie ?

                    Comentariu

                    • klaus
                      Membru Marcant
                      • 24.iun.2005
                      • 960

                      #11
                      daca la flex-uri nu deranjeaza o calitate mai redusa, la masinile de gaurit cu acumulator nu este acelasi lucru.
                      Recomand o utilizare practica a unor masini de gaurit cu acumulator ieftine si a unora scumpe, pentru a se vedea diferenta. Care e mare.
                      Iar aia cu timpul de incarcare neimportant... Hmm... Astept opinii dupa ce se vor folosi efectiv ustensilele cu acumulator si cand or ramane fara energie si se va astepta 7 ore sa se incarce acumulatorul...
                      Am rugamintea expresa sa nu se uite acest topic, sa se revina cu impresii si opinii dupa folosirea reala si de mai multe ori a ustensilei respective. Astept parerile bazate pe experienta, nu pe presupuneri.
                      Viata e complexa si are multe aspecte...

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        #12
                        Postat în original de hspinache
                        Uite , eu asta nu inteleg ; de ce mereu incepem cu sfirsitul ? de ce sa ne gindim ca vom cumpra de citi bani avem ? dar daca facem risipa ?
                        stai usor, inca nu a citit topicul nici unul care are una de ~150 de lei, tre sa intelegi ca fiecare isi da cu parerea conform cu ce are la mana mai des sau mai rar,
                        in alta ordine de idei, cred ca trebuia sa pui problema mai limitat sa zic asa, pentru a afla raspunsuri mai exacte, adica: dai o raita si ochesti 2, 3 marci la pretul dorit si intrebi aici care-i mai ok dintre aia si aia, dar tu am impresia ca esti nehotarat dar si ai vrea performanta de bo... la pret de noname

                        Comentariu

                        • hspinache
                          Membru Marcant
                          • 07.iun.2009
                          • 486

                          #13
                          Eu am observat ca exista mult subiectivism , cind ajungem sa facem o cumparatura . Treaba asta cu shopingul a ajuns un chin . Daca as fi mentionat un brend s-au suma limita , totul ar fi fost mult mai subiectiv .

                          Eu cred ca treba trebuie tratata intii tehnic si apoi financiar ; daca ajungem ca financiar nu putem sustine cerinta tehnica , abia atunci facem rabaturi .
                          Cit priveste obiectele din categoria de pret inferioara , dupa parerea mea nu sint asa de rele ; mie imi plac obictele cu raport ridicat pret/performanta .

                          Interlocutori de mai sus nu au oferit nici un argument obiectiv ; totul a fost subiectiv , ca :"cumpara xxxxx ca iti spun eu ca sint mai bune ". Acuma sa va spun ; logic ce este mai scump este mai bun ; este adevarat ca mai sint si tepari , dar de acestia auzim imediat .

                          Normal ar fi sa afirmam " daca ai sa cumperi marca xxxx , ai sa gasesti inauntru in loc de rulment , o bucsa de fonta si din acesta cauza se va incalzi excesiv , va consuma in plus ,... Daca cumperi insa zzzzz , acumulatorul este facut din elemente sortate marca ... si din acesta cauza se va consuma in 3 ani."

                          Este adevarat , ca peste tot , in masa tehnica , se folosesc mult la noi termeni ca : parca , probabil , aproximativ , in jur de , asa scrie la x , etc

                          m-am hotarit ce sa cumpar si am sa va fac o recenzie dupa ce am sa vad piesa .

                          Comentariu

                          • klaus
                            Membru Marcant
                            • 24.iun.2005
                            • 960

                            #14
                            hspinache, ia ce vrei tu ca oricum pentru tine opiniile altora si experienta lor are valoare zero.
                            Si sa stii, opiniile intotdeauna vor fi subiective. Problema e daca aceste pareri subiective (pe care le vei avea si tu dupa achzitie) au grad de coparatie. Poate tie ti se va parea deosebita o Dacia logan de ex, fata de mersul pe jos, insa cand te-oi sui intr-un audi A8, s-ar putea sa intelegi de ce lumea da bani si pe masini mai scumpe...
                            Viata e complexa si are multe aspecte...

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              #15
                              acuma ce sa spun hspinache, tu ai dreptatea ta, dar si colegii forumisti au dreptatea lor, sculele astea nu le schimbi ca pe ciorapi, lucrezi cu o marca, doua, multi nu au nici multa experienta, iar acei care au multa experienta, adica isi castiga painea cu ele, gen dummy sau altii, nu ageaza scule de "150 de lei" si este de inteles de ce,
                              in cazul asta eu merg pe noroc si pe testare: cumpar ce-i mai ieftin, dupa caz tinand cont de raportut pret/putere

                              Comentariu

                              Procesare...