Polistiren lipit si neacoperit peste iarna? E OK?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GabyOssy
    Incepator
    • 10.aug.2009
    • 39

    Polistiren lipit si neacoperit peste iarna? E OK?

    Asta seara, constructorul m-a anuntat ca e posibil sa nu mai apuce sa puna plasa peste polistirenul de 10, abia lipit si dibluit in peretii casei, din cauza temperaturilor joase. Are termen sa termine lucrarea pe data de 20. Tot atunci trebuie sa ii dau si banii. Din cate stiu eu, polistirenul trebuie acoperit imediat pentru a nu permite umezelii sa patrunda in spatele placilor. Constructorul spune ca va aplica spuma speciala intre toate placile ca sa nu mai permita intrarea umezelii. Eu nu cred in aceasta solutie. Ce credeti?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Nu este deloc sanatos sa lasi polisitrenul sub actiunea radiatiei solare pana la primavara.
    Eu as opta pentru o protectie a fatadei cu folie de protectie decat sa il las expus atat timp. Macar sa fi dat masa de spaclu.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • marcellino
      Incepator
      • 10.mar.2008
      • 21

      #3
      Si eu am aceasi problema,doar ca sa dat masa de spaclu

      Comentariu

      • GabyOssy
        Incepator
        • 10.aug.2009
        • 39

        #4
        Nu au apucat sa dea masa de spaclu, lucru care ma supara tare, pentru ca au avut timp, dar au tot intarziat impartindu-se intre lucrari la alte case. Deci, daca acoperim acum toata fatada cu folie groasa de plastic, e OK sa-l lasam pe pereti pana ne permite vremea sa dam masa de spaclu?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Daca este protejat de umiditatea (precipitatii) si radiatia solara atunci e ok, poate rezista fara probleme pana la continuarea lucrarilor.
          La reluarea lucrarilor se slefuieste suprafata polistirenului si apoi se spacluieste.

          In cazul colegului care a dat masa de spaclu, recomandarea este sa aplicati amorsa. La primavara se slefuieste si se aplica un nou strat de amorsa apoi decorativa.
          Altfel, daca suprafata este oarecum ferita de precipitatii masive se poate lasa si asa. Masa de spaclu este absordanta si poate suferi deteriorari daca se umezeste si ingheata.

          Comentariu

          Procesare...