Incalzire cu aer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ieftin
    Incepator
    • 17.dec.2009
    • 6

    Incalzire cu aer

    Domnilor!

    Sint un maniac al tot ceea ce inseamna nou si mai ales la noi provocari.Am citit cam vre-o 50 % din pagini si inca mai citesc ,dar nu am gasit nici un subiect in leg cu ceea ce am sa va propun acum:

    Incalzirea cu aer

    Da stiu ca sint mai multe metode dar toate folosesc agent termic indirect apa.Ei bine eu vreau sa folosesc direct aerul ca agent temic si sa dispara toate conductele,tubulaturile si alte cele care ridica implicit costurile si scaderea randamentul. Fiecare calorifer poate fi o mini centrala independent de celelalte.In plus se stie ,ca aerul nu poate transporta cadura pe distante mari.Lucrez la un proiect de genul asta de 1 an si m-am gindit sa il pun in discutie.Orice parere si intrebare e bine venita

    Din calculele actuale o suprafata de 100metri patrati poate fi incalzita cu un consum de 300-350KW/luna Cu o turbina eoliana de 5 KW se poate reduce la jumate,sau in functie de zona si cu 65%.

    Daca am reusit sa atrag atentia pe viitor dau mai multe detalii (inclusiv poze,materiale,mod de fabricare)
    EX: Fabricarea unui calorifer de genul acesta costa in jur de 500 ron.Mai ieftin decit un radiator de otel
    Never think that you are not good enough for anyone, always ask yourself if they are good enough for you.
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    Daca citeai primele 4 pagini GASEAI ASTA asa ca nu esti primul
    Cu respect.

    Comentariu

    • ieftin
      Incepator
      • 17.dec.2009
      • 6

      #3
      Da ,dar in subiectul meu NU EXISTA gura de ventilatie sau alte tevi ... deci inca o data: un radiator este o mini centrala independenta de restul caloriferelor .... Nu lemne .nu arderi (cenusa)tevi .pompe,schimbatoare de caldura, s.a.m.d...seamana cu radiatoarele lowh2o....Deci e cu totul si cu totul diferit In plus se pot incadra in perete (oriunde)latimea de 8 cmm
      In continuare astept pareri si intrebari (dar la subiect)
      Never think that you are not good enough for anyone, always ask yourself if they are good enough for you.

      Comentariu

      • Bill
        Membru marcant
        • 05.dec.2006
        • 419

        #4
        Eu zic ca e interesant subiectul. Intradevar, randamentul e aproape 100% (adica energia electrica aproape ca se transforma in totalitate in energie calorica).
        Dar eu cred ca pe undeva ai gresit. 100mp nu ai cum sa ii incalzesti intr-o luna cum e asta doar cu 350kW (chiar si electrici), poate ......2500kW ai vrut sa spui.
        Cu radiatoare electrice si cu ventilatoare cred ca se incalzeste imediat camera dar se si raceste ........imediat. Te-ai gandit si la o automatizare, care sa comande nu numai On/Off rezistenta ci si o variatie liniara a puterii si/sau variatia turatiei ventilatoarelor?
        Vino cu mai multe detalii de constructie, sunt chiar curios. La o constructie fixa de genul acesta m-am gandit si eu.

        Apropo de incalzire electrica. In urma cu cativa ani, am avut un proiect de automatizare la o ferma de pui de la Crevedia. Hala era imensa, si ceea ce am facut noi acolo, in afara de citirea cu ajutorul unor senzori a fel si fel de parametri, comanda unor exhaustoare, etc. era si comanda unor mari suflante de aer cald atarnate in tavan. alea incalzeau hala la o temperatura mare (nu mai tin minte dar era in jur de 30 gr.)

        Revenind, cu tot randamentul, nu cred ca e rentabila ca pret. E scump.
        Poate cu un tarif de noapte sa fie cat de cat suportabil. Si ziua sa nu fie acasa nimeni, sa fie la serviciu.
        Sau de ex. baia sa nu fie tot timpul mentinuta la 24gr ci incalzita doar seara si dimineata prin acest sistem care incalzeste rapid. Daca sti ca te scoli la ora 6.00, la ora 5.55 automatul proneste incalzirea.

        In privinta eolienei, eu am rezerve, presupunand chiar ca ai potential de vant in zona, totusi investitia e f. mare (mai ales pt. 5 kw), trebuie sa mai ai si spatiul necesar montarii ei. Se pot face si niste calcule aproximative, avand in vedere ca iarna bate vantul mai mult timp. Dar si asa amortizarea s-ar face f. greu, nu cred ca merita instalarea unei eoliene pt. incalzire electrica. Gandeste-te ai nevoie pt. incalzirea casei de 100mp cam de o putere instalata de 12kW minim (la o casa obisnuita, nu fantezii gen "casa pasiva"). Deci 5kW eoliana (astia ar fi pe la vreo 12m/s viteza vantului) si sa zicem o medie de 6 ore/zi sa bata vantul, ar reduce putin din consum.

        Comentariu

        • ieftin
          Incepator
          • 17.dec.2009
          • 6

          #5
          Bill

          Eu am o centrala Viadrus 25KW de care sint f multumit.Functioneaz pe cox cu un randament bun (11 radiatoare).Totul a plecat de la agentul termic -APA-(in cazul meu ) nu poate depasii temp de 90-95 grade ptr ca,se stie apa peste 100 devine abur si asta implica mai multe probleme si masuri de siguranta-presiuni ,rezistenta tevilor s.a.m.d.
          De ce sa nu folosesc aerul ca agent termic ?????Ei bine ....vreau sa folosesc aerul ca agent termic chir daca se stie ca se incalzeste/raceste mai repede decit orice agent In principiu aerul va fi circulat in radiator -cu ajutorul unui ventilator (motor exterior) pe o lungime de 2 metri(tur/retur)si incalzit cu o rezistenta.
          Aerul incalzit de radiatoarele normale vine rece si este dat afara cald natural/mecanic Aerul din acest radiator vine inapoi ptr incalzire la o temp mult mai ridicata si in final poate ajunge la peste 100-130 grade(aici se implica un sistem de control al rezistentei si al ventilatorului-asa cum ai mentionat.Caldura va fi preluata de la acest radiator natural(convectie )
          Tevile de CU au un diam de 28 mm ..ventilatorul 40mm (paleta AL)
          lucrez la acest mic focar (daca pot sa ii zic asa)
          Am construit o matrita ptr lamelele de AL (0.5 mm) care vin pe teva de CU (de meserie sint frezor -strungar )
          Sincer calculele pot fi facut cu o marja de eroare dar eu tot o sa incerc sa pun in aplicatie acest sistem sa vad ce randament are Sint tipul de om care incerc tot felul de motorase,tractorase si alte cele.De aceea am dat aici ptr a avea mai multe opini si sfaturi.
          O priza cu afisaj de consum (75 ron) cred ca o sa ma ajute la calcularea reala a consumului implicit al randamentului. totodata un termometru digital imi va arata nivelul de caldura pe tot parcursul aerului pina la reincalzire .........aici va de pinde si de temp mediului ambiant.In fine pina la proba de bank(undeva prin martie-acum sint in voiaj) astept orice fel de idei sau sfaturi
          Never think that you are not good enough for anyone, always ask yourself if they are good enough for you.

          Comentariu

          • Bill
            Membru marcant
            • 05.dec.2006
            • 419

            #6
            Aerul sa ajunga la 130gr. ? Inseamna ca faci un fel de feon?. ce randament sa mai cresti? Si asa e aproape de maxim. Adica cat bagi atata scoti, ce vrei mai bine?
            Poate sa faci un sistem in care sa fie uniforma caldura in camera si sa nu se simta curenti de aer totusi.

            Marele avantaj al incalzirii cu curent il vad eu ca fiind faptul ca poti sa controlezi la zecime de grad temperatura in camera. Similar e si la cuptoarele electrice, alea pt. gospodine, de asta au asa de mare cautare.

            Deci daca din calcule iti reiese ca ai nevoie pt incalzire de o putere instalata de 2kW la o camera, pai aia e.
            Nu conteaza ca preiei acea energie din arderea cocsului, lemnui, gazelor naturale.

            Sa zicem ca ai casa de asa maniera izolata incat merge 8 ore/zi convectorul tau pt. a avea 22grd. intr-o camera. Adica 2kWx8h=16kWh/zi (la o camera sa zicem).
            Pt 30 zile avem 16kwhx30=480kWh
            Daca e curent electric costul e 480kwhx0.38 lei=182lei (numai la o camera incalzita)

            Cam scump, dar are avantajul ca nu polueaza, nu face fum, nu face cenusa, nu bubuie, nu ia foc.

            Hai sa facem o comparatie cu alte surse de energie:
            Lemn = 10-16 MJ/kg = 2.8-4.5 kWh/kg
            Carbune = 24-30 MJ/kg = 6.7-8.3 kWh/kg
            Metan = 36 MJ/mc = 10 kWh/mc
            Propan = 100 MJ/mc = 27.8 kWh/mc
            Butan = 120 MJ/mc = 33.4 kWh/mc

            Luam cazul Metanului, la 1mc se obtin 10.56kWh.
            10.56kWhx0.8 (randament centrala) = 8.45kWh
            Cost: 1mc=8,45kWh=1leu
            fata de curent electric unde 8kWh=3lei rezulta ca metanul e mai ieftin de 3 ori. (Facem abstractie acum de costul instalarii gazelor, a centralei, caloriferelor, tevilor, etc, care nu sunt deloc de neglijat).

            Nu stiu pretul al carbune, poate ne spui tu, trebuie sa sti ce putere calorica are si ce randament are centrala ta.
            Butanul si propanul e mult mai scump dar are si putere calorica mai mare.
            Nu pot sa fac deci o comparatie.Poate cineva care stie costurile.
            Stiu doar ca se vinde la litru si 1l=0.27mc

            Lemnul, depinde de unde il iei. Se poate sa nu coste nimic (furat din padure) sau cum am vazut la Praktiker gata taiat 1000kg=550lei.
            In acest ultim caz e clar ca e mai rentabil curentul electric.
            Nu mai vorbim aici de randamente unde la o soba ca la tara, jumatate din caldura se duce pe cos, sau o centrala in condensatie se poate ajunge si la 0.9 randament.

            Sa luam cazul acum si al termoficarii (la blocurile din Bucuresti).
            1Gcal=4186.8MJ=1163.93kWh=120lei (cred ca nu am gresit pretul pt. Bucuresti)
            => 1kWh=0.1 lei

            Deci:
            Curent electric = 1kWh=0.38lei
            Metan = 1kWh=0.12lei
            Termoficare = 1kWh=0.1lei

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Domnule Bill , o singura remarca , nu discutati despre costul energiei termice din sistemele de incalzire centrala ...sint subventionate deci pretul ajuns la consumator nu este real .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Bill
                Membru marcant
                • 05.dec.2006
                • 419

                #8
                mda, asa e, parca e subventionat 40% daca nu gresesc, de primarie.

                Comentariu

                Procesare...