+ Răspuns la subiect
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Cazan cu gazeidicare Viessmann Vitoligno 100

Cazan cu gazeidicare Viessmann Vitoligno 100

Am o cazan cu gazeificare veissmann vitoligno 100S de 30kw cu care incalzesc 150mp cu 11 radiatoare si am o problema :
    1. nu urca temperatura in casa mai mult de 18-19 grade
    2. incarc camera de ardere cu lemn de brad uscat si o setez la temperatura de 75 grade , dupa 5 ore imi cere sa o incarc, deoarece lemnul a fost ars.
    Flacara (admisia aerului primar si celui secundar) este reglata exact ca in instructiunile de exploatare a cazanului.
    In acesta caz zic ca este lemnul de vina fiind esenta slaba dar am o cunostinta care are o centrala asemanatoare dar model 2008 care o alimenteaza cu lemn de fag si dupa 5-6 ore cere sa o realimentare.
    Am incercat sa combin esenta tare cu cea slaba (stejar cu brad) si NIMIC!!!
    Ce sa fac? puteti sa imi dati un sfat pentru reglarea cazanului ?
    IDI

buna.am inteles ca nu esti prea multumit cu cetrala pe care o ai. as vrea sa iti pun citeva intrebari:
    - firma care ti-a instalat centrala nu pot sa te ajute?
    - ce fel de sistem e, tot sistemul?
    - ce fel de pompe ai si cite?
    - ai acumulator de energie?

daca poti sa face o foto sa iti pot intelege sistemul....

poti sa ii faci tu ce vrei, mai mult de 6 ore nu duce. restul, puffere, sunt povesti(pret, izolarea lui, amplasare, si cantitatea de lemne utilizata pt a incalzi 1-10 tone de apa).
    eu am un ferroli df profi de 35 kw, nu duce mai mult de 5 ore, si eu bag bustean diam 15-17 de fag si carpen. casa izolata 10 cm polistiren, vataminerala 20 cm, geamuri termopan. nu se compara rasnita mea cu centrala ta, dar asta e realitatea.

ps. in cartea tehnica a centralei mele zice ca arderea dureaza pana la 12 ore. ) niciodata nu am atins 6 ore si centrala este montata de reprez din iasi ferroli, deci asta e. facem cu randul la foc :P

efect?

nu prea pare sa se vada efectul de gazeificare -adica randament sporit...
    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

Re: Cazan cu gazeidicare Viessmann Vitoligno 100

Citat Postat în original de IASINSCHI
    Am o cazan cu gazeificare veissmann vitoligno 100S de 30kw cu care incalzesc 150mp cu 11 radiatoare si am o problema :
    1. nu urca temperatura in casa mai mult de 18-19 grade
    2. incarc camera de ardere cu lemn de brad uscat si o setez la temperatura de 75 grade , dupa 5 ore imi cere sa o incarc, deoarece lemnul a fost ars.
    Flacara (admisia aerului primar si celui secundar) este reglata exact ca in instructiunile de exploatare a cazanului.
    In acesta caz zic ca este lemnul de vina fiind esenta slaba dar am o cunostinta care are o centrala asemanatoare dar model 2008 care o alimenteaza cu lemn de fag si dupa 5-6 ore cere sa o realimentare.
    Am incercat sa combin esenta tare cu cea slaba (stejar cu brad) si NIMIC!!!
    Ce sa fac? puteti sa imi dati un sfat pentru reglarea cazanului ?
    Problemele pot fi multe: dimensionarea proasta a centralei sau a diametrelor condcutelor, etc si din cauza acestora sa se consume si foarte repede lemnul. Oricum un cazan cu lemne trebuie reincarcat la 5-7 ore in funtie de temperatura exterioara si de temperatura dorita in casa.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Pareri sistem cu Wiessman Vitoligno 100 S
    De peceii în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 27.02.2014, 21:26
  2. Problema Viessmann Vitopend 100 WH0A
    De draku în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 11.01.2011, 21:15
  3. Vitoligno 100S
    De costy&alina în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 11.04.2010, 22:42
  4. Veissmann Vitoligno 100S
    De IASINSCHI în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 10.03.2010, 23:17
  5. Cazan clasic pe lemn si cazan cu gazificare ?
    De movidium în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 21.02.2009, 12:31

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii