Veissmann Vitoligno 100S

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • IASINSCHI
    Incepator
    • 22.oct.2008
    • 3

    Veissmann Vitoligno 100S

    Am o cazan cu gazeificare veissmann vitoligno 100S de 30kw cu care incalzesc 150mp cu 11 radiatoare si am o problema :
    1. nu urca temperatura in casa mai mult de 18-19 grade
    2. incarc camera de ardere cu lemn de brad uscat si o setez la temperatura de 75 grade , dupa 5ore imi cere sa o incarc, deoarece lenul a fost ars.
    Flacara (admisia aerului primar si celui secundar) este reglata exact ca in instructiunile de exploatare a cazanului.
    In acesta caz zic ca este lemnul de vina fiind esenta slaba dar am o cunostinta care are o centrala asemanatoare dar model 2008 care o alimenteaza cu lemn de fag si dupa 5-6 ore cere sa o realimentare.
    Am incercat sa combin esenta tare cu cea slaba (stejar cu brad) si NIMIC!!!
    Ce sa fac? puteti sa imi dati un sfat pentru reglarea cazanului ?
    IDI
  • peceii
    Incepator
    • 13.dec.2009
    • 6

    #2
    buna

    vad din mes tau ca nu asti pre multumit cu centrala pe care o ai, de aceeia as vrea sa iti pun citeva intrebari pt a afla mai in detaliu care e povestea:
    - ce fel de sistem ai, tot sistemul?
    - cite si ce fel de pompe ai?
    - ai acumulator de caldura?
    ar fi super daca ai pute sa face o foto sa il pot intelege mai bine.

    mersi

    Comentariu

    • criistinik
      Incepator
      • 10.mar.2008
      • 53

      #3
      iasinschi ai rezolvat problema?

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 984

        #4
        in primul rand ar fi bine de stiut gradul de izolare al casei ,marimea camerelor si a radiatoarelor aferente si de ce nu,si tipul lor(producatorul) ,si apoi cateva date despre instalatie ,diametru tevi,pompe etc si ...cos cazan,diametru ,inaltime ,
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        Procesare...