Modul de amestec pt incalzirea in pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12086

    Modul de amestec pt incalzirea in pardoseala

    Cei mai vechi stiu parerea mea despre incalzirea in pardoseala ...si totusi lucrurile incep sa se schimbe !
    O intrebare am ! Exista un modul de amestec sau , ma rog , o metoda prin care sa se poata alimenta doar un circuit pt o camera ( 12mp) prin pardoseala . Sursa de caldura , o ct termica .
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6359

    #2
    Există. Dar nu cred că este rentabil/economic pentru o suprafaţă aşa de mică. Pentru suprafaţele mici, din punct de vedere investiţional, este mai potrivită o încălzire electrică în pardoseală.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12086

      #3
      Postat în original de RaduCA
      Există. Dar nu cred că este rentabil/economic pentru o suprafaţă aşa de mică. Pentru suprafaţele mici, din punct de vedere investiţional, este mai potrivită o încălzire electrică în pardoseală.
      La multi ani sefu' si craciun fericit ! La multi ani si pt 16 decembrie , sper sa nu fi gresit data !
      Tocmai asta este , din ce-am cautat eu , electric pare rentabil dar nu strica o informatie de pret si pt ct .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • danM
        Membru
        • 11.feb.2008
        • 199

        #4
        Daca camera in care vreti sa puneti incalzire in pardoseala este in apropierea centralei termice ar mai fi o solutie: sa puneti 2 T-uri pe returul instalatiei inainte de intrarea in CT si sa racordati la acestea serpentina din pardoseala,binenteles cu un robinet de reglare a debitului prin serpentina . Astfel apa din returul instalatiei o sa mearga si prin serpentina din pardoseala.Eu am asa ceva dar numai pe o suprafata de aproximativ 8 mp,in bucatarie(numai in locul unde este masa,coltarul si in fata mobilei de bucat.)Pana acum functioneaza cu succes,gresia se incalzeste binisor,e foarte placuta senzatia de caldura la talpi !

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12086

          #5
          danM / interesant ! Da , centrala este in bucatarie . In ideea ca n-am inteles prea bine unde sa pun teurile , puteti face o mica schema ?Acelasi spatiu vreau si eu sa incalzesc , deci ca suprafata scade ( fata de totalul camerei ), ramin efectiv 8-9 mp ! Ce tip de teava ati folosit si de ce diametru ; pt reglajul de debit ce-ati folosit ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • danM
            Membru
            • 11.feb.2008
            • 199

            #6
            Va explic in scris in seara asta,ca nu prea sunt in stare de schita,daca nu intelegeti maine o sa pun si o schita ! Deci pe teava de retur ce intra in centrala se pun 2 T-uri si intre ele un robinet de trecere.Eu am taiat teava de 22 de sub centrala(returul) si am pus asa: teu-robinet-teu si mai departe in CT.Din t-ul departat de CT am plecat cu teava henco de 16(binenteles cu adaptor22-16) si am facut serpentina prin pardoseala cum am zis c-am la distanta de 15 cm intre spire si la intoarcere am intrat in t-ul care e mai aproape de centrala.Deci tot returul instalatiei care vine din toata casa (an 13 calorifere) inainte sa intre in CT il dirijez(o mica parte) prin serpentina.Cu ajutorul acelui robinet reglati debitul,eu il am deschis numai un pic.Ca sa se aeriseasca bine serpentina la inceput inchideti total acel robinet dupa care puteti sa il deschide-ti cam 3/4. Nu stiu daca m-ati inteles,daca nu spuneti-mi si incerc sa pun o schita maine.

            Comentariu

            • danM
              Membru
              • 11.feb.2008
              • 199

              #7
              Am uitat sa va zic,am vazut la cineva asa ceva direct din returul caloriferului din acea camera unde a pus serpentina in pardoseala,numai ca avea o temperatura cam mare. La mine pe retur sub CT am cea mai mica temperatura din instalatie,n-am masurat-o,dar la talpi pe gresie e numai buna.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12086

                #8
                Am inteles " schema " . Relativ simplu dar ... ma gindeam ca totusi sint niste probleme in functionare si chiar daca sistemul nu este "profi " trebuie lamurit ceva .
                Ce teava henco ati folosit ? Multistrat / pexal sau pt incalzire in pardoseala ?
                Datorita pauzelor mari in incalzire ( motivul este termostatul de ambient ) exista posibilitatea ca podeaua sa se raceasca iar in timpul incalzirii sa nu poata ridica temperatura . Rezolvarea asta o vad . Pt mentinerea temperaturii constante este nevoie ca stratul de sapa in care se inglobeaza tevile sa fie destul de gros ...da , asta ar mentine temperatura prin efectul de acumulare dar este greu de incalzit si adus la temperatura . Si asta se poate rezolva prin devierea incalzirii , pina la aducerea la temperatura , mutind circuitul din retur-retur, tur -retur ( din niste robineti ). Adica o mica automatizare -manuala !
                Daca mai aveti ceva detalii , eventual poze , nu ezitati , puneti aici ....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • danM
                  Membru
                  • 11.feb.2008
                  • 199

                  #9
                  Am pus teava de plastic cu insertie de aluminiu,cumparata de la Romstal,nu stiu cum se numeste, dar e din aceea care rezista la temperatura ridicata(parca 95°). Intradevar sapa in care e ingropata serpentina e destul de groasa(cam 10-12cm) si sub ea e polistiren extrudat de 3 cm.Are ceva intarziere la incalzire dar dupa aceea mentine destul de bine temperatura.
                  Cred ca e valabila chestia cu incalzitul sapei cu aceea ,,automatizare'' direct din turul instalatiei,merita incercat

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6359

                    #10
                    Postat în original de Mircea G
                    [...] Daca mai aveti ceva detalii, eventual poze, nu ezitati , puneti aici...
                    O imagine de la gelunechifor.


                    P.S. Nu ştiu dacă se mai înţelege ceva după redimensionarea cerută pentru imaginile ataşate...
                    Fișiere Atașate
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12086

                      #11
                      danM / cineva spunea azi ca marirea vasului de expansiune , practic , adaugarea unui vas , ar ajuta pompa de circulatie asta deoarece se mareste cantitatea de apa , lungimea circuitului ... E de studiat aspectul .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Jencik
                        Incepator
                        • 05.dec.2007
                        • 15

                        #12
                        robinetul dintre T-uri

                        imi explica cineva cum poti regla debitul teava de sub pardosea cu robinetul dintre intrare si iesire. Dupa capul meu daca inchizi robinetul deviezi tot debitul sub pardosea daca il deschizi apa va intra in serpentina prin ambele legaturi. Vreau si eu sa-mi fac in bucatarie ceva asemanator dar nu inteleg cum pot regla cu un robinet debitul din serpentina. Ce n-am inteles ?

                        Comentariu

                        • apanoiu
                          Membru Marcant
                          • 10.mai.2010
                          • 643

                          #13
                          Nu prea merge. Pierderea de presiune in teava este de alt ordin fata de pierderea de presiune printr-o instalatie de calorifere. Solutia de combinare o reprezinta un minishunt, este de fapt ceva ca o pompa de recirculare ACM care pompeaza in bucla+o valva de sens pt amestec.
                          DIY

                          Comentariu

                          Procesare...