Cit costa m cub de stejar ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mack339
    Membru
    • 27.dec.2009
    • 122

    Cit costa m cub de stejar ?

    Stie cineva , in Romania, cit costa metrul cub de masa verde (neuscat in uscator) stejar bustean cu coaja sau taiat profil barna patrata ( de expl 195 mm X 195 mm ) ? si lungimea maxima ce se poate furniza (asta in functie de lungimea copacului bineinteles ) ?
    Multumesc anticipat !
  • mack339
    Membru
    • 27.dec.2009
    • 122

    #2
    Sa inteleg ca in Romania nu sunt stejari ?

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12069

      #3
      Sa intelegeti ca este o marfa rara ...
      Daca spuneti si scopul pt care va trebuie poate se gasesc idei de ...inlocuire cu ceva ...gasibil !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1225

        #4
        Postat în original de mack339
        Sa inteleg ca in Romania nu sunt stejari ?
        sunt stejari in Ro, problema e ca cine-i vinde nu-i aici sa-ti vada oful

        Comentariu

        • octavian1910
          Incepator
          • 09.oct.2008
          • 17

          #5
          Buna!
          E foarte generica intrebarea...depinde foarte mult de zona, daca vrei sau nu "hartii" , daca il vrei cu transport asigurat sau nu....
          Ca si exemplu am gasit posta de stejar, uscata in conditii naturale cica, la 900-1000ron m3. Pe cea uscata in uscator mi s a cerut intre 1500 si 1800ron /m3.

          Comentariu

          • mack339
            Membru
            • 27.dec.2009
            • 122

            #6
            As vrea sa-mi fac in regie proprie o casa de lemn masiv, pe schelet de stejar. Deocamdata totul este pe hartie, dar in urmatorii 5 ani cred ma voi ocupa de achizitionarea terenului, autorizatii etc. nu ne grabim.
            Dar cea mai mare problema pare a fi lemnul masa verde.
            O tara care taie si exporta padurile nu are si pt locuitorii ei ceva ? Incredibil !
            Nu am proiectul de casa inca dar sper sa fie cam 600mp cu etaj (300 cu 300) aproximativ, iar dupa un calcul rapid ar fi nevoie de cel putin 600 metri cubi, s-ar putea sa fie mai putin s-ar putea sa fie mai mult, dar oricum cam pe acolo este cifra.
            Multumesc pt raspunsuri !

            PS 1. Sunt persoana fizica.
            2. Nu vreau sa fac reclama cuiva !

            Comentariu

            • mack339
              Membru
              • 27.dec.2009
              • 122

              #7
              Sunt din zona Buzaului, deci se gaseste ceva pe langa , cu transport sau fara, ma ocup eu, daca e nevoie. Cu hartii sau fara, vreau bustean verde nu cherestea, sa fie taiat iarna, si sa nu fie taiat mai vechi de 6-7 luni.
              Cam astea sunt conditiile, dupa cum se vede trebuie sa merg eu la fata locului !
              Si totusi care este pretul ?

              Comentariu

              • mack339
                Membru
                • 27.dec.2009
                • 122

                #8
                Dap am mers pe un site de specialitate, si am aflat, intre 100-600 Euro m cub. Dar foarte putine oferte din Ro si scump dupa cum vedeti, mai mult Canada Franta Ukraina.

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1225

                  #9
                  Postat în original de mack339
                  Sunt din zona Buzaului, deci se gaseste ceva pe langa...
                  pai de ce nu ataci problema, vorbeste cu padurarii din zona, poate ca rezolvarea este mai aproape de cat crezi

                  Comentariu

                  Procesare...