Hidroizolare beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • expert
    Incepator
    • 02.mai.2011
    • 21

    Re: Hidroizolare beci

    Postat în original de danastanica
    buna, anul acesta am construit o casa S+P+E. la beci am facut hidroizolare dar constructorul a gresit undeva.... . dupa ploaie intra apa in beci pe la imbinarea dintre perete si pardoseala,
    daca pe langa casa s-au turnat deja aleile se mai poate face hidroizolatie pe interior?


    raspunsul e Da se poate.

    Comentariu

    • Paulorossi
      Membru
      • 24.aug.2010
      • 272

      Salut prieteni.
      Deoarece sunt inca indecis in folosirea unei solutii pt a impermeabiliza beciul(la problema expusa mai sus) propun urmatoarea solutie si astept eventualele corectii din partea d-voastra:
      - pardoseaua actuala din beton va fi sparta pe mijloc pt a se creea un canal de acces.Practic s-a mai turnat acum cativa ani un beton peste cel actual(pt a ridica nivelul,in speranta opririi infiltratiilor), in consecina spatiul dintre tavan si pardosea a devenit cca 160 cm,accesul in beci fiind incomod.De aceea intentionez sa fac o cale de acces,pe mijloc unde sa sap cca 50 de cm si deci sa pot intra in beci fara probleme.In consecinta dupa ce sparg betonul intentionez sa torn un alt beton in care sa pun si aditiv pt impermeabilizare.
      - dupa ce s-a uscat betonul voi da 2 randuri de cr90 cu gletiera(atat pe pereti cat si pe pardosea)
      - peste acest rand voi pune membrana bituminoasa lipita la cald(atat pe pereti cat si pe pardosea)
      -intr-un final voi turna o sapa peste tot si eventual voi placa cu placi ceramice.
      Dilelema:exista adeziv care il pot pune pe membrana bituminoasa(de pe perete) ca sa pot pune placile ceramice?
      Dilema2:CR90 se poate aplica in prezenta umiditatii?Mi-e frica ca n-o sa scap definitiv de umiditate dupa ce s-a uscat betonul turnat initial.
      Astept orice opinii si sugestii.
      Multumesc anticipat.
      PS:Momentan nu se poate face un drenaj exterior datorita faptului ca nu am unde drena apa de sub nivelul beciului(nu exista un punct inferior de drenare),M-am gandit sa fac un decantor in vecinatatea beciului unde sa drenez apa din exteriorul beciului dar nu stiu care e situatia cu panza freatica si in consecinta pot face mai rau(sa-mi vina apa din decantor in beci)

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Legat de cei 50cm, doriti sa sa eliminati atat stratul suplimentar de beton turnat, pe cel initial si mai mult, sa adanciti beciul?

        Cred ca dublarea sistemelor de hidroizolatie este exagerata, cel putin in acest moment.

        Sfatul meu este sa va sa rezumati doar la aplicarea stratului de impermeabilizare din CR90. Este mai mult decat posibil sa fie suficient si sa nu adaugati alte straturi inutile.
        Stratul care se trateaza pentru impermeabilizare trebuie sa fie doar usor umezit si nu ud.

        Comentariu

        • Paulorossi
          Membru
          • 24.aug.2010
          • 272

          Multumesc pt raspunsuri.
          Da,doresc sa adancesc beciul doar pt un culoar de 1m latime atat cat sa pot intra in el fara sa fiu incomodat,apoi o sa torn un beton peste tot,inclusiv peste restul de beton din beci deoarece in momentul de fata actualul beton arata execrabil(datorita infiltratiilor) iar noul beton o sa faciliteze aplicarea mai sigura si cu aderenta sporita a adezivului CR90.
          Aplicarea adezivului CR90 ramane o problema deoarece risc o sa am tot timpul umiditate in beci si deci sa nu-l pot aplica.De aceea m-am gandit sa pun aditiv in beton,tocmai ca sa scap de umiditate si infiltratii si sa pot aplica adezivul CR90.Poate as putea folosi un mortar uscat initial,inainte de aplicarea adezivului.Credeti ca e o solutie buna sa torn un beton cu aditivi pt impermeabilizat sau exista o alta solutie?

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            Parerea mea este ca nu puteti cauta solutii pina nu stabiliti clar pe unde vine apa . ...de jos , prin podea , sau prin pereti !?
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Paulorossi
              Membru
              • 24.aug.2010
              • 272

              Salut prieteni.

              Initial apa vine prin podea,apoi dupa ce panza freatica creste vine si prin pereti
              Dupa un studiu amanuntit in cautarea unei solutii pt hidroizolarea beciului m-am oprit la CC 92 Aditiv pentru impermeabilizarea betoanelor care ma va ajuta la impermeabilizarea betonului pe care o sa-l torn pe pardosea iar pt hidroizolatia peretilor voi opta pt CR 90.
              Am solicitat o solutie si de la dep.tehnic Penetron,unde mi-au recomandat tot o solutie pt aditivarea betonului(pt podea)respectiv solutie de aplicat pentru perete,deci practic identic cu solutia de la Ceresit.
              Deoarece atat Penetron cat si Ceresit folosesc aceleasi procedeu chimic pt impermeabilizare am ales Ceresit deoarece pot livra cantitati mult mai mici,in special la adativ si deci si costurile materiale mai mici.Daca optam pt Penetron la cantitatile minime furnizate pt cele 2 produse ramaneam cu cca 70-80% din material.
              Mai ramane o singura dilema:banda de etansare folosita intre perete si pardosea.Deoarece cei doi furnizori livreaza doar cantitati peste 50m(din cautarile mele) in conditiile in care eu am nevoie doar de 15m,ma gandesc la o solutie care sa elimine banda de etansare.Daca se rotunjesc cu mortar muchiile si colturile intre perete si pardosea mai e nevoie de banda?Exista o alta solutie care sa excluda banda de etansare?Deasemenea poate recomandati alt furnizor care are acest produs livrat la cantitati mai mici si care sa fie compatibil cu produsele Ceresit.

              Astept parerile d-voastra.
              Multumesc anticipat.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                Mai gasiti pe piata si aditivul Sika 1 tot pentru impermeabilizare, vedeti ce gasiti in comert.
                Utilizati banda de etansare pentru zona de racord chiar daca realizati scafa. Exista banda de etansare si la alti producatori, poate o gasiti la lungimi mai mici, la fel trebuie sa vedeti ce gasiti prin magazine.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  Postat în original de Paulorossi
                  Initial apa vine prin podea,apoi dupa ce panza freatica creste vine si prin pereti
                  Si cele mai ambitioase proiecte de constructii evita impermeabilizarea peretilor si prefera colectarea apei . Deci aveti doua solutii ! Eu recomand varianta cu colectarea .
                  Sapati podeaua subsolului pina la cota care va convine si faceti o basa pt colectarea apei . Nu va grabiti cu lucrarea ! Vedeti cum se colecteaza apa in ea , vedeti cum se comporta si in anotimp ploios , vedeti daca mai urca pe pereti . Daca totul se rezuma apoi la adunat apa in basa si peretii ramin uscati , trecem la pct 2 , amenajarea podelei ....
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Paulorossi
                    Membru
                    • 24.aug.2010
                    • 272

                    Am mentionat la inceput ca e exclus drenarea apei.Daca aveam unde o drena faceam o colectare in exterioarul beciului insa nu am unde o drena,practic nu exista un punct inferior de drenaj.Nu inteleg ideea cu evitatul impermeabilizarii betonului.Actual sunt atatea proiecte care includ impermeabilizarea.Consider ca produsele respective au aparut pe piata din necesitate si reprezinta o sloutie eleganta la problemele actuale.
                    Raman la varianta initiala.
                    Multumesc tuturor pt raspunsuri.

                    Comentariu

                    • lvasilr
                      Incepator
                      • 30.iul.2006
                      • 10

                      subsol partial

                      Construiesc o casa cu pivnita. Pivnita este aliniata cu conturul exterior al constructiei pe 2 laturi adiacente. Racordarea intre talpa pivnitei si talpa fundatiei pentru ceilalti pereti se face in trepte, incepand cu o portiune de lungime 60cm aliniata ca adancime cu talpa peretilor pivnitei.

                      Structura terenului sub adancimea de 70cm este un amestec de pietris cu nisip iar apa freatica este la aprox. 30m adancime.

                      Intrebarea mea este daca considerati necesara hidroizolarea peretilor pivnitei pe perimetrul aflat sub casa.

                      Multumesc

                      Comentariu

                      • ics
                        Membru Marcant
                        • 16.sep.2009
                        • 624

                        da, preventiv cel putin pe cei 2 pereti adiacenti si podeaua
                        unii pot spune sa se faca izolarea doar daca e nevoie, dar asta e greu de stabilit inainte...poate fi terenul foarte uscat la sapare si dupa incep sa se adune apele de pe casa ghici unde? in beci
                        eu cel putin asa am patit
                        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Este necesara hidroizolarea atat pe zonele verticale, pereti pivnita cat si sub pardoseala acesteia.
                          Chiar daca panza freatica este destul de adanca, solul are o umiditate ce poate actiona asupra elementelor constructiei. O protectie a acestor elemente este necesara a fi realizata.

                          Comentariu

                          • flvladeanu
                            Incepator
                            • 23.mai.2010
                            • 7

                            Hidroizolatie beci

                            Buna ziua,

                            Problema mea este legata de un beci facut la demisolul casei fara nici o hidroizolatie . Acest beci are o scurgere in miloc catre exterior..

                            Dupa un timp, apa a crapat si ridicat placa de beton turnata pe pardoseala (armata cu plase de fier). Pentru a scapa de apa din beci, am pus pe peretii exteriori ai beciului membrana de plastic cu crampoane si tuburi de drenaj (pe cei doi pereti exteriori)..
                            Problema cu apa adunata in beci s-a rezolvat, placa s-a asezat la loc, e crapata inca, inaltimea beciului este la limita si daca turnam o sapa aceasta nu poate fi foarte inalta..

                            In continuare in beci este multa umezeala, apa patrunde pe sub zidul beciului care, in unele locuri, nu se imbina perfect cu placa..De asemenea, se infiltreaza si prin peretii interiori ai beciului, care sunt sub casa si asupra carora nu putem interveni decat prin interiorul beciului.
                            Toti pereti beciului prezinta infiltratii de apa pana la nivelul solului (aprox 1 m)..

                            Am citit toate solutiile prezentate dar tot nu m-am lamurit care ar fi pasii corecti ce ar trebui urmati pentru a nu investi timp si bani in zadar..

                            Este suficient sa fac o bordura din ciment acolo unde imbinarea dintre pereti si placa permite infiltrarea apei si sa aplic pe pereti o solutie de impermeabilizare?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              Ne puteti prezentati cateva foto cu situatia de la fata locului si partea din desenele de la proiect, aferente beciului?

                              Comentariu

                              • flvladeanu
                                Incepator
                                • 23.mai.2010
                                • 7

                                Asta e situatia la fata locului, plan nu am din pacate.. ideea beciului ne-a venit pe parcursul executarii lucrarilor.
                                Problema ar mai fi ca intrarea se face numai din casa si ma gandesc ca in timp umezeala si mirosul se vor simti si in casa..
                                Sotul a cumparat membrana de plastic cu crampoane si vrea sa o puna pe jos si sa urce un pic si pe pereti iar apoi sa toarne un pic de sapa ..
                                Ce s-ar putea face in faza in care suntem?

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	parte_dreapta_beci_540.jpg 
Afișări:	1313 
Mărime:	304,1 KB 
ID:	597038 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	parte_dreapta_beci_174.jpg 
Afișări:	898 
Mărime:	304,1 KB 
ID:	597039 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	beci_358.jpg 
Afișări:	1235 
Mărime:	322,0 KB 
ID:	597040 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ziduri_exterioare_beci_186.jpg 
Afișări:	668 
Mărime:	345,9 KB 
ID:	597041 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	zid_dreapta_beci_168.jpg 
Afișări:	821 
Mărime:	278,1 KB 
ID:	597042 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	placa_fisurata_143.jpg 
Afișări:	633 
Mărime:	340,7 KB 
ID:	597043

                                Comentariu

                                Procesare...