Hidroizolare beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • c14ud1u
    Incepator
    • 29.mar.2009
    • 2

    #31
    poze beci

    am ceva poze ,inainte de a fi finalizat planseul.
    dar sper sa fie bune pentru a va face o parere.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	fotografii_0024_166.jpg 
Afișări:	15857 
Mărime:	28,5 KB 
ID:	571198 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	photo_0023_133.jpg 
Afișări:	11710 
Mărime:	30,1 KB 
ID:	571199 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	fotografii_0025_130.jpg 
Afișări:	5660 
Mărime:	35,9 KB 
ID:	571200

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #32
      Pentru aplicare unei membrane ar trebui rostuita bine zidaria din boltari si tencuita.
      Ar fi de dorti sa aplicati si o izoaltie cu polistiren extrudat pe peretii si placa.

      Comentariu

      • stefanev
        Membru marcant
        • 05.iul.2007
        • 437

        #33
        Hidroizolare beci

        Salutare la toata lumea.... in curand am de construit un garaj cu beci dedesupt. Problema e la hidroizolatie... ce produse recomandati? membrana bituminoasa la cald, la rece, autoadeziva .... orice sfat ar fi binevenit.
        Sapaturile vor fi la -2,5m de nivelul solului, asadar este ceva umiditate. Peretii vor fi din beton 12-15cm cu grinzi de sustinere mai groase, iar interiorul va fi placat cu piatra naturata. Placa superioara o voi termoizola cu polistiren expandat de 10cm, iar grosimea placii va fi de 12-15cm.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #34
          Hidroizolati pe exterior, in sistemul cuva exterioara.
          Membrana bituminoasa se poate utiliza atat pentru zonele verticale cat si cele orizontale.

          Comentariu

          • stefanev
            Membru marcant
            • 05.iul.2007
            • 437

            #35
            Postat în original de Gemini
            Hidroizolati pe exterior, in sistemul cuva exterioara.
            Membrana bituminoasa se poate utiliza atat pentru zonele verticale cat si cele orizontale.
            bineinteles ca pe exterior voi hidroizola, initial voi face cu 1m pe fiecare latura mai larga gaura pentru a putea hidroizola. Dar totusi ce ar fi mai indicat si mai usor de aplicat? Membrana autoadeziva, lipire la cald sau lipire la rece?
            Eu ma gandesc ca ar fi cea autoadeziva cel mai usor de aplicat, insa are aderenta buna si pe peretii verticali? Iar rulourile de bitum vin suprapuse, sau una langa alta urmand ca sa fie lipita inca o fasie peste?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #36
              Orice membrana ati utiliza, autoadeziva sau nu, fasiile se suprapun.

              Autoadeziva se aplica la rece si este usor de pus in opera. Este buna pentru pereti.
              Daca puteti lipi la cald utilizati membrane bituminoase, termosudabile.
              In caz contrar se poate lipi la rece, utilizand mastic bituminos.
              Lipirea membranei trebuie sa fie in aderenta totala pentru zonele subterane.
              Nu uitati sa hidroizolati si partea de pardoseala.

              Comentariu

              • bvlucretiu
                Incepator
                • 26.sep.2009
                • 2

                #37
                Hidroizolatie beci

                Trebuie să-mi construiesc o casă şi aş dorii să-mi fac pe o suprafaţă mai mică şi un beci.
                Ce ar trebui, (care este cea mai indicată metodă) să folosesc ca hidroizolaţie
                Vă mulţumesc mult (anticipat) pentru informaţie !

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #38
                  Hidroizolatia exterioara a beciului cu membrane bituminoase.

                  Comentariu

                  • Lord
                    Membru
                    • 15.mai.2006
                    • 169

                    #39
                    Hidroizolatie beci

                    Am un beci de caramida gen crama si as dori sa deschid un magazin in el partea frumoasa este ca este umiditate mare in el caramida este unda si se face mult condens, podea nu este inca facuta calc direct pe pamant, ma gandeam inainte de orice lucrare sa inchiriez un aparat de dezumidificare profesional, spunetimi cum se poate face o sa revin cu cateva poze.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #40
                      Cautati sa ventilati natural spatiul - o gura de aerisire.

                      Comentariu

                      • Shaq
                        Living Legend
                        • 06.mar.2005
                        • 1309

                        #41
                        pentru beci am hidroizolat cu xipex se formeaza ca un tinci si se aplica pe peretele de beton si pe pardoseala
                        mai bine intreaba daca nu cunosti

                        Comentariu

                        • syca
                          Incepator
                          • 28.dec.2009
                          • 1

                          #42
                          Hidroizolatie beci

                          salut, anul acesta am construit o casa cu parter si mansarda dar si un beci sub o parte din ea, pana acum cateva zile nu am avut probleme cu apa dar dupa ce sa topit zapada am beciul aproape plin de apa, cu toate ca peretii sunt izolati pe exterior dar mai putin pardoseala din beci.Inainte de a ma apuca de constructie am facut un studiu geotehnic din care a reiesit ca nu sunt probleme de acest gen. As dorii un sfat sa pot rezolva aceasta problema. Multumesc!

                          Comentariu

                          • danastanica
                            Incepator
                            • 29.dec.2009
                            • 1

                            #43
                            Hidroizolare beci

                            buna, anul acesta am construit o casa S+P+E. la beci am facut hidroizolare dar constructorul a gresit undeva.... . dupa ploaie intra apa in beci pe la imbinarea dintre perete si pardoseala,
                            daca pe langa casa s-au turnat deja aleile se mai poate face hidroizolatie pe interior?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #44
                              Numai cu spargerea trotuarului in zona afectata.
                              Ce tip de hidroizolatie aveti?
                              Trebuie identificata zona si defectul acesteia la nivelul hidroizolatie pentru a gasi o solutie.
                              Cum ati izolat peretii beciului?
                              Pardoseala cum este realizata?

                              Pe unde v-ar intra apa in veci, exista o zona umeda vizibila?

                              Comentariu

                              • Jtef
                                Incepator
                                • 22.iun.2009
                                • 20

                                #45
                                Deoarece cazurile seamana oarecum si sunt multe subiecte cu doar 1-2 raspunsuri postez problema mea aici.

                                I. Datele problemei:
                                Am construit o casa anul trecut in Crevedia. Casa are beci si acum la inceputul lui ianuarie era apa, in interior, de 40-50cm. Detaliile ar fi urmatoarele:
                                - beciul este doar pe o suprafata a casei, are aprox 33m2, 3x11m (3 pereti exteriori);
                                - are 2m in pamant si 0.6m deasupra solului;
                                - podeaua este betonata - inainte de betonare s-a pus pietris si folie (cred pvc este una neagra);
                                - s-a prevazut o gaura in pardoseala (50cm x 50cm) pentru a putea scoate apa in caz ca intra. Aceasta gaura este lasata doar in placa (are adancime grosimea placii), pe urma urmeaza folia si pietrisul. Mentionez ca folia a fost rupta de mine cand am scoa apa in vara deoarece incercam sa scot cu lopata gunoaiele care se adunasera.
                                - pe pereti s-a efectuat o hidroizolatie exterioara cu membrana bituminoasa (prinsa cu flacara) - inclusiv pe portiunea orizonatala, pe talpa. Dupa aceea s-a pus polistiren extrudat si isostub. S-a umplut santul cu pamant;
                                - pamantul din acea zona este foarte lutos nu trage apa deloc se fac balti;
                                - inainte de a face beciul am facut un put (deorece am vrut sa fie in beci) si baietii mi-au zis ca au dat de prima panza freatica la 9-11m si ca nu era foarte puternica (mentionez ca nu am casa langa lac este peste DN1A).
                                - nu exista trotuar in jurul casei (imi e frica sa-l torna, poate va trebui sa dezgrop acolo si va fi mai rau)

                                II. Ce am observat pana acum:
                                - problemele apar cand ploua, daca este frumos afara si trec vreo 7-14 zile de cand a plouat totul este in regula;
                                - exista 3 zone prin care se infiltreaza apa. Doua care se fac sub forma de semicerc (raza de 50m) cu baza pe podea si una prin care tasneste un firicel de apa cam la 4-5cm de podea (aici se umezeste doar putin 2-3cm de jur imprejurul locului de unde iese). La imbinarea peretului cu podeaua, in zona petelor sub forma de semicerc, vad dupa ce scot apa ca se infiltreaza in continuare si vine firicel de apa. Cam in 10 minute apar 200-300ml de apa.
                                - in acest weekend am scos cei 40-50cm de apa si pe urma am luat cu un pahar si am inceput sa scos din acea gaura (nu mai putea trage pompa). Apa venea in continuare in gaura (firicel de apa din pietris), dar dupa vreo 5 galeti a inceput sa fie din ce in ce mai putina. Din cauza ca prin cele doua zone (de la imbinarea podelei cu peretele) tot venea apa a trebuit sa iau matura si sa o dau tot in gaura din care am scos apa. In acel moment crescand nivelul apei din gaura a inceput sa scoata bule de aer ca, banuiesc ca apa se ducea inapoi in pietrisul de sub placa.


                                III. Intrebari:
                                - este posibil sa intre o cantitate atat de mare de apa doar prin cele 3 zone?
                                - este posibil ca apa de la ploaie scursa pe langa perete sa intre in beci prin acea gaura?
                                - ar trebui sa sap pe langa cei doi pereti sa refac hidroizolatia? Daca intra pe gaura din podea cam desfac degeaba;


                                Nu locuiesc acolo si imi ia cam o ora sa ajung la casa. Daca incepe ploaia pot merge imediat (o ora) sa vad ce se intampla, dar problema e ca atunci cand incepe sa vina apa prin cele 3 puncte descrise mai sus deja se umple gaura din podea si nu mai vad daca intra apa si pe acolo. Eventual vad in restul beciului dar nu par probleme in alta parte.

                                Cum vedeti depanarea la aceasta problema? As vrea din partea voastra mai multe intrebari/solutii/teste (pe care as putea sa le fac) sa aflu ce se intampla, ca sa stiu cum pot repara fara a cheltui banii pe mai multe variante (dar nici sa merg pe cea mai tare hidroizolatie de interior inventanta - poate e prea mult ).

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	punctele_infiltrare_864.jpg 
Afișări:	13462 
Mărime:	246,7 KB 
ID:	578455 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vedere_de_sus_137.jpg 
Afișări:	11126 
Mărime:	230,5 KB 
ID:	578456 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	montaj_hidroizolatie_806.jpg 
Afișări:	17569 
Mărime:	76,1 KB 
ID:	578457

                                Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...