Hidroizolare beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dragos05azs
    Incepator
    • 20.iun.2018
    • 7

    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Postat în original de Gemini
    Ar trebui desfacut rostul perete-pardoseala. Daca sunt probleme se va umple cu ciment de montaj si se vor realiza scafe la zona de racord. Puteti incerca o prima hidroizolare pe toata pardoseala plus zona de racordare, eventual pe pereti, circa 1m. Se poate folosi un produs de genul CR65.
    Mulțumesc mult! O sa incerc.

    Comentariu

    • zablau89
      Incepator
      • 15.dec.2020
      • 1

      Va salut. Apelez la cei care au experienta sau au intalnit aceasta problema si au reusit sa rezolve. Am construit casa acum aproximativ 2 ani, iar sub podestul (odihna) scarilor am facut un grup sanitar (nu stiu exact cota, dar de la cota 0 se coboara 5 trepte). Ideea e ca se poate asimila cu un beci aceast grup sanitar (are decat un perete exterior). La constructie s-a folosit beton impermeabil (de la statie). In cofrag mesterii au lasat o bucata de polistiren pentru a putea scoate teava de scurgere (D110) fara a mai sparge dupa betonul.
      Problema este ca baia se inunda cu apa dupa fiecare ploaie mai zdravana si de durata. Initial am crezut ca problema este de la spatiul neizolat corespunzator de la strapungerea tevii de scurgere, pe care am rezolvat-o (cred eu) prin spargere trotuar, spargere beton turnat in jurul tevii, curatat polistirenul ramas, pus alt beton, hidroizolat rosturi beton si imprejurul tevii cu Sika Swell S2, turnat inca un rand de beton care coboara sub nivelul betonului mort, iar acesta la randul lui hidroizolat cu Bison Ruber Seal (3 maini date destul de gros).
      Peretii pana la cota 0 sunt turnati din beton impermeabil, placa la fel. Sub placa armata am polistiren extrudat de 5 cm, folie de plastic, pietris. Peste placa a fost turnata sapa, iar aceasta a fost hidroizolata pe interior (nu pe toata suprafata grupului sanitar (vezi poza)) cu Sika Top Seal - mortar bicomponent de impermeabilitate.
      Problema cu infiltratiile inca persista, nu stiu sa zic la ce nivel ar ajunge apa pentru ca la un moment dat este preluata de sifonul din pardoseala.

      Mentionez ca apa patrunde decat la nivelul podelei, nu si pe peretele exterior.

      Am citit intreg topicul referitor la hidroizolarea beciului si ma gandesc sa procedez in felul urmator:

      1- scos toata gresia si 1-2 randuri de faianta (poate chiar toata daca nu mai gasesc la fel de cumparat )
      2 - spart nisa teava scurgere pe verticala (vezi poze)
      3 - scos sapa si tencuiala pereti
      4 - curatat podea si pereti decopertati
      5 - lasat sa se usuce bine pana la urmatoarea ploaie (vazut pe unde se umezeste si pe unde patrunde apa - nu cred ca intra prin toata suprafata placii)
      6 - marit rost intre placa si pereti si refacut cu mortar hidroizolant (ce recomandati ????)
      7 - pus banda de colt hidroizolanta ( ce recomandati ????)
      8 - pus carton bituminos (sau mastic cauciucat ???) pe toata suprafata placii si 50-60 cm pe pereti)
      9 - turnat sapa (cu armatura sau fara?)
      9b - asteptat pentru 3-4 zile de ploaie sanatoasa si vazut daca problema persista (daca e ok, trecem la pasul 12)
      10 - al doilea rand de hidroizolatie a placii si 50-60 cm pe pereti cu mortar bicomponent ( nu as mai folosi de la Sika, desi in baia de la etaj am o cabina de dus fara cadita, iar sub gresie am folosit acelasi produs si nu am nicio problema)
      11 - asteptat pentru 3-4 zile de ploaie sanatoasa si vazut daca problema persista
      12 - refacut finisajele.

      Va rog sa ma ajutati cu sfaturi cat mai la obiect si va rog sa tineti cont ca in exterior nu mai am cum sa fac mare lucru pentru ca trotuarele sunt turnate, cu borduri, cu pavele, gazon etc si mi se pare ca ar fi deranjul mai mic daca as lucra in interior.

      Daca aveti cunostinta imi puteti recomanda si o firma SERIOASA care ar fi capabila sa duca la sfarsit lucrarea (si cu rezultatele dorite).

      Va multumesc pentru rabdarea de a citi, dar am vrut sa expun cat mai bine situatia.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.JPG 
Afișări:	721 
Mărime:	122,5 KB 
ID:	682615 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.JPG 
Afișări:	615 
Mărime:	143,9 KB 
ID:	682616 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.JPG 
Afișări:	604 
Mărime:	171,6 KB 
ID:	682617 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.JPG 
Afișări:	607 
Mărime:	168,4 KB 
ID:	682618 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.JPG 
Afișări:	587 
Mărime:	112,0 KB 
ID:	682619 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6.JPG 
Afișări:	592 
Mărime:	102,6 KB 
ID:	682620 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	7.JPG 
Afișări:	576 
Mărime:	110,3 KB 
ID:	682621 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	8.JPG 
Afișări:	637 
Mărime:	139,9 KB 
ID:	682622 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	9.jpeg 
Afișări:	548 
Mărime:	104,0 KB 
ID:	682623 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	10.jpeg 
Afișări:	574 
Mărime:	364,1 KB 
ID:	682624 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	11.jpeg 
Afișări:	552 
Mărime:	304,6 KB 
ID:	682625 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	14.jpeg 
Afișări:	545 
Mărime:	316,0 KB 
ID:	682626 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	15.jpeg 
Afișări:	536 
Mărime:	352,6 KB 
ID:	682627 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	16.jpeg 
Afișări:	515 
Mărime:	235,0 KB 
ID:	682628 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	17.jpeg 
Afișări:	497 
Mărime:	308,4 KB 
ID:	682629 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	18.jpeg 
Afișări:	610 
Mărime:	350,3 KB 
ID:	682630 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20.jpeg 
Afișări:	436 
Mărime:	376,0 KB 
ID:	682631 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	21.jpeg 
Afișări:	424 
Mărime:	238,3 KB 
ID:	682632 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	22.jpeg 
Afișări:	464 
Mărime:	177,2 KB 
ID:	682633

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        La cata apa este, mai ai un loc sau mai multe pe unde intra apa. Poate fi pe oriunde, chiar la colturi unde ai rost de turnare in beton. Din pacate nu cred ca scapi fara sa desfaci toata pardoseala si sa constati unde este punctul de infitrare/acumulare apa.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        Procesare...