Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #31
    daca pui insa cu apa ai alt avantaj: poti sa cuplezi o instalatie de incalzire a apei solara, pe care in zilele fara prea mult soare o poti ajuta cu gaz sau chiar si electric
    Nu cred in aceasta varianta alternativa din urmatoarele motive:

    1.Se poate aplica usor doar la case individuale
    2.Costul investitiei este enorm in comparare cu celelalte - dicutam de mii de EURO
    3.Piesele de schimb cred ca sunt foarte scumpe
    4.Necesita asa cum ai spus si tu existenta unei alte surse complementare gaz/electric ceeea ce duce la marirea investitiei.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Forte
      Incepator
      • 21.nov.2005
      • 76

      #32
      Am deja 380 cu o putere instalata de 10Kw ... dar din pacate firul care alimenteaza este de doar 5x6! Cablul de 6 ce consum poate duce?

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #33
        Cauta caleffi.it sectiunea RIVISTA IDRAULICA nr.22 si 29

        Comentariu

        • LucianDr.
          Membru Marcant
          • 06.feb.2006
          • 925

          #34
          Incalzirea prin pardoseala

          Are cineva incalzire prin pardoseala? Eu vreau sa-mi fac incalzire prin pardoseala in living+bucatarie+bai cu gresie si in dormitoare cu mocheta. Ce parere aveti cu mocheta? De care imi trebuie? Nu imi opreste emiterea radiatiei?

          Va multumesc
          I'm working for a better live!

          Comentariu

          • Forte
            Incepator
            • 21.nov.2005
            • 76

            #35
            Solutia propusa de cei de la Rehau a fost ca in dormitoare si in bai sa se monteze doar in spatiile ramase libere, neacoperite de mobilier! Pentru ca totul sa fie bine in bai si dormitoare trebuie sa se monteze si calorifere!

            In showroom-ul Rehau din Cta era incalzire in pardoseala cu gresie si mocheta! Atat gresia, cat si mocheta trebuie sa aiba pe ambalaj semnul "incalzirea in pardoseala"! Acelasi semn l-am vazut la Praktiker pe cel mai ieftin parchet laminat!

            Comentariu

            • LucianDr.
              Membru Marcant
              • 06.feb.2006
              • 925

              #36
              Merci dar tot nu sunt lamurit. Eu vreau doar incalzire prin pardoseala(de exemplu in Ungaria asa este peste tot si in dormitoare si in bai si in camera de zi, etc.), nu si calorifere deoarece am nevoie de 80-85 grade in radiatoare, iar in pardoseala 40-45 (exclus retur prin pardoseala), iar altfel e cam complicat. Ma gandesc probabil ca centrala nu o sa functioneze bine in parametrii astia.
              P.S. Esti sigur ca parchetul laminat care era bun si pt incalzire prin pardoseala era printre cele mai ieftine caci eu stiam ca e cam la 30 Euro/mp si la banii astia mai bine imi pun parchet din bambus si radiatoare.
              I'm working for a better live!

              Comentariu

              • Forte
                Incepator
                • 21.nov.2005
                • 76

                #37
                Am primit urmatoarea recomandare :

                centrale.ro/catalog/product_info.php?cPath=48&products_id=698

                centrale.ro/catalog/product_info.php?products_id=695

                centrale.ro/catalog/product_info.php?products_id=442

                Ce ziceti?

                Comentariu

                • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                  Membru marcant
                  • 26.dec.2005
                  • 584

                  #38
                  D-le.LUCIAN,
                  Sunt situatii cind incalz.in pardoseala nu poate acoperii necesarul de caldura al incaperii pt.simplul motiv ca supraf.utila(unde se poate pune serpentina)este redusa de obiectele din baie,de mobilierul camerei si de pierderile de caldura(ferestre,usi,pereti neizolati).Ce ai vazut in Ungaria
                  este posibil sa fie si incalz.in pereti radianti(www.cufix.de).Separarea temp.
                  in diferite zone este o treba simpla(rivista idraulica nr.22)se realizeaza cu dispozitive specializate.Dar toate complicatiile duc la ridicarea pretului,la marirea riscului de defecte deci intretinere costisitoare cu oameni care au alte tarife(exclus"Nea Gigi instalatorul")
                  Pt.folosirea parchetului laminat si mochetei(www.underfloorheatingsolution.com) nu ai restrictii,dar cu mentiunea pe care a amintit-o FORTE,cu materiale care sunt recomandate pt. aceasta

                  Comentariu

                  • adagiu
                    Incepator
                    • 10.feb.2006
                    • 19

                    #39
                    Centrale pentru incalzirea prin pardoseala

                    Am citit mesajele privind incalzirea prin pardoseala si am vazut ca trebuiesc folosite alte tipuri de centrale decat cele utilizate in cadrul sistemului clasic cu calorifere (radiatoare). Nu am gasit insa detalii despre ce tip de centrale este vorba. Exista cumva si centrale mixte : adica sa aiba un circuit cu temperatura ridicata pt calorifere si unul cu temperatura scazuta pentru incalzirea prin pardoseala? Exista si alte solutii tehnice pentru a utiliza centrala clasica (cea pt calorifere) la incalzirea prin pardoseala, cum ar fi sa spunem un racitor? (am citit ca cineva ar utiliza returul caloriferelor pt pardoseala). Nu radeti! Vreau doar sa va spuneti parerea si sa dati raspunsuri daca va pricepeti.
                    Deasemeni as dori sa stiu mai in detaliu cum se executa, plecand de la nivelul 0, adica se pune pe jos o folie de plastic, apoi polistiren, apoi sistemul de tubulaturi si se toarna sapa (asta la o casa pe pamant, fara platfotma betinata)? Si ce accesorii se folosesc : pompe de circulatie,distribuitoare, electrovalvule, termostate etc? Gasesc undeva o schema a unui astfel de sistem? Este dificila realizarea unui sistem mixt : incalzire prin pardoseala si radiatoare?
                    Chiar nu renteaza utilizarea acestui sistem de incalzire prin pardoseala in cazul folosirii parchetului laminat (8mm/trafic comercial mediu)
                    Va multumesc!

                    Comentariu

                    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 584

                      #40
                      Nu exista centrala numai pt. incalz. in pardoseala!
                      In GOOGLE tasteaza rivista idaulica nr.27 si ai sa vezi exact cu decurg lucrurile in aceasta problema

                      Comentariu

                      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                        Membru marcant
                        • 26.dec.2005
                        • 584

                        #41
                        Scuzela mele,am"mincat" o litera corect este"rivista idraulica"nr.22;27;29

                        Comentariu

                        • flo8200
                          Membru
                          • 01.nov.2005
                          • 253

                          #42
                          Cred ca la orice centrala se poate regla temperatura agentului.

                          Comentariu

                          • adagiu
                            Incepator
                            • 10.feb.2006
                            • 19

                            #43
                            Postat în original de flo8200
                            Cred ca la orice centrala se poate regla temperatura agentului.
                            Da, dar pot lucra simultan cu 2 temperaturi, una ridicata pt radiatoare, una scazuta pt pardoseala?
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • adagiu
                              Incepator
                              • 10.feb.2006
                              • 19

                              #44
                              Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Scuzela mele,am"mincat" o litera corect este"rivista idraulica"nr.22;27;29
                              Multumesc, o sa trag o privire pe acest site.

                              Comentariu

                              • cybersamuray
                                Incepator
                                • 12.feb.2006
                                • 34

                                #45
                                din revista instalatorul 3/2003
                                Panel- centrala murala pentru instalatii mixte - ing. Mihaela Bighiu
                                Firma AR.CA Italia este considerata una din principalele producatoare de cazane si reprezinta un bun exemplu in ceea ce priveste serviciul tehnic si comercial pe piata instalatiilor termice. AR.CA este primul fabricant european care a realizat cazanul pentru instalatii mixte (cu functionare la doua temperaturi diferite).
                                Panel, centrala termica cu circuite integrate, este conceputa pentru a facilita montarea in instalatii mai complexe, cu mai multe circuite cu temperaturi diferentiate, instalatii de incalzire prin pardoseala, care necesita temperaturi de functionare joase, asociate cu instalatii ce necesita o temperatura ridicata (ventiloconvectoare, radiatoare, aeroterme etc.).
                                Caracteristica principala a acestei centrale este distributia agentului termic de incalzire pe doua zone independente, cu temperaturi diferentiate si cu posibilitatea de programare distincta. Asadar, UNDE si CAND se doreste incalzire, se poate face cu temperatura dorita in folosul utilizatorilor si al confortului.
                                Panel este un cazan care asigura cele mai inalte exigente privind instalatiile cu temperatura joasa de functionare si un confort deosebit.
                                Fabricat anume pentru incalzirea prin pardoseala sau pentru instalatii cu temperaturi joase in general, dispune de posibilitatea de gestionare a doua zone de temperaturi diferentiate, termoreglate si cronoprogramate. Doua circuite independente permit obtinerea unor rezultate apreciabile privind incalzirea locuintelor de dimensiuni medii, centrala Panel oferind posibilitatea de programare a temperaturii de zi si de noapte cu pompe de circulatie independente.
                                Functia de preacumulare pe circuitul primar, asociata cu puterea maxima disponibila a centralei (de 29,3 kW), garanteaza prepararea apei calde de consum FARA TIMPI DE ASTEPTARE, cu costuri energetice extrem de mici si cu mentinerea temperaturii dorite a unei cantitati sporite de apa calda de consum.

                                Comentariu

                                Procesare...