Cos de fum si altele

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • claudiuzara
    Incepator
    • 01.nov.2008
    • 10

    Cos de fum si altele

    Am un cazan pe lemne - clasic- marca Celsius de 52 KW, amplasat langa locuinta, intr-o camera separata. Cosul de fum traverseaza o portiune exterioara de 3 m (in aer liber), dupa care iese prin acoperis cam 60 cm.
    Este reglat termostatul pompei pe 45 si cel care inchide clapeta de jos cu lant pe 60.
    Problemele sunt : condens puternic atat in cazan cat si pe cosul de fum, pe toata lungimea , mai putin portiunea de deasupra acoperisului; iese fum puternic de cate ori alimentez cu lemne; caloriferele amortite la un consum mare de lemne; condensul se transforma intr-o pasta lipicioasa pe care nu pot s-o curat nicicum.
    Condensul a aparut de cand s-a racit vremea. Am izolat cosul de fum de o zi (e facut din cahle si tencuit apoi) cu polistiren de 10 cm lipit cu adeziv. Efectul nu este prea bun. Poate trebuie sa astept pana se usuca in interior ?
    Am nevoie de orice solutie ca sa scap de calvar.

    Ajutoooor !
    Claudiu Zara
  • halmagyiattila
    Incepator
    • 07.ian.2010
    • 3

    #2
    Stimata doamna, nu este de recomandat ca un cazan pe lemne sa functioneze la o temperatura asa scazuta. Ele se recomanda sa functioneze in jur de 80de grade. Pentru centralele pe lemne exista dispozitive care asigura o temperatura pe retur de 60-65 de grade, cum ar fi termventilele, pompa Laddomat sau chiar si o pmpa de by pass. Dvs nu aveti montat asa ceva. Daca functionati la 60 de grade este mult condens. Cresteti temperatura. Daca o sa va fie prea cald, va trebui montat o vana de amestec cu trei cai.
    attila

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2501

      #3
      Dupa cate am mai citit pe ici pe colo condensul pe cosul de fum si gudronul acela lipicios apare la folosirea lemnelor insuficient de uscate si a temperaturii prea scazute din cazan.

      halmagyiattila Claudiu Zara = stimata doamna
      Cu respect.

      Comentariu

      Procesare...