Sapa inlocuita cu termobeton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1408

    #46
    Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

    Postat în original de emanuelguzu
    Cunosc destul de bine termeni si meserie de santier,peste lemn termobetonul se va dezlipi, cu timpul va crapa,chiar si armat cu fibre,si daca nu va crapa ,se va dezlipi si va suna a gol.
    Dati-mi voie sa va corectez.
    Thermobetonul (asa se scrie corect) nu se va dezlipi de suprafata de lemn ,pt ca nu va fi niciodata lipit.
    Deci: ce nu lipesti nu se dezlipeste.
    In privinta crapaturilor:
    Un thermobeton turnat dupa standarde (proiect),poate fi mai rezistent in timp decat periada dvs pana pensionare.
    Era o vorba pe vremuri: Ies eu la pensie si asta tot te tine.
    Nu vad de ce va faceti probleme dvs pt ca dvs aveti treaba cu : argila,nervometalul si cu adezivul ce lipeste orice.
    Ca sa cred ca ca va faceti reclama ascunsa imi este destul de greu.
    Cred mai degraba ca nu sunteti indeajuns de documentat.
    Cu stima.:

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1408

      #47
      Răspuns la: Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

      Postat în original de emanuelguzu
      Inainte sa turnati termobeton :
      Rezistenta la compresiune este oferita de structura planseului
      Problema este ADERENTA la turnare peste suprafata planseului si rezistenta la elasticitate a termobetonului pe baza de polistiren.
      Solutia pentru aderenta exista :Rasina punte de aderenta alplicata peste obs sau lemn sau nervometal montat peste grinzi.
      Ambele produse se gasesc pe acest forum,alaturi de descriere detaliata.

      http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ght=nervometal
      Observ ca va faceti reclama .
      Oare este corect?
      Nu cumva este reclama mascata?
      Aveti dreptul acesta?

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2394

        #48
        Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

        Ca si "feedback", a trebui sa torn niste elemente din rumbeton (nu termobeton), iar ca si capac inferior pentru matrita am folosit o foaie de geam.
        Nu stiu ce parere are Emanuelguzu, dar eu nu am reusit sa desfac piesa de pe bucata de geam pana nu am spart geamul si apoi am curatat cu spaclul. Atat de bine a facut priza pe el.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • emanuelguzu
          Living Legend
          • 30.oct.2013
          • 1000

          #49
          Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

          Va inteleg perfect daca nu va permiteti luxul de a costui calitativ
          O casa, o cladire,o etapa unei constructii,se poate reliza mai ieftin sau mai scump in functie de cerintele clientului.
          Eu prefer ca casa din caramida,cine nu isi permite una,construieste una din chirpici....cu argumente precum :este mai calduroasa,este ecologica....casa stabunici mele are 200 de ani si inca nu a cazut... si tot asa
          Nu va legati de materiale de constructii noi aparute pe piata , daca nu le cunoasteti,sunt mai scumpe intradevar,dar si mai bune si mult mai repede de realizat o lucrare de constructii.

          Comentariu

          • emanuelguzu
            Living Legend
            • 30.oct.2013
            • 1000

            #50
            Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

            sa intelegeti: pe suprafete neaderente..in loc sa dati sprit ,dati punte de aderenta
            la plansee:bateti nervometal,bagati tuburile de electricitate si instalatia sanitara si termica,turnati beton ...si ati teminat planseul
            ESTE VORBA SE CALITATE SI SIMPLIFICAREA UNEI ETAPE DIN CONSTRUCTII.
            La fel a si rigipsul...avem pereti stambi..in loc sa incarcam tencuiala,placam cu rigips,in loc sa tencuim tavane si sa gletuim,placam cu rigips.
            Daca e scump,nu cumpararati,sunt destui care ii permit un planseu recomandt de mine,si multi care au renuntat la spritul romanesc si traditionalul planseu din lemn si sapa peste el.

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2394

              #51
              Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

              Prietene, aici nu este vorba de calitate sau nu, este vorba de faptul ca acel rumbeton a facut priza si pe sticla, contrar spuselor tale. Te-ai batut cu pumnul in piept ca doar cu rasina va face priza betonul pe lemn. Uite ca practica arata ca fara nicio rasina a facut priza si pe sticla ...

              Cand am recomandat tencuirea interioara in locul peretilor din GIPSCARTON nu rigips am facut-o tinand cont de unele avantaje pe care le are si de care o casa locuita permanent are nevoie. Un avantaj precum ... inertia termica daca stii ce-i aia.

              Pana atunci, spor la vanzari, si mersi, dar nu sunt interesat. Daca poti oferi o solutie fara sa incerci sa o vinzi omului este binevenita, daca nu, atunci nu are rost sa repeti aceleasi lucruri de "n" ori.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • emanuelguzu
                Living Legend
                • 30.oct.2013
                • 1000

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

                Postat în original de cheluakame
                Prietene, aici nu este vorba de calitate sau nu, este vorba de faptul ca acel rumbeton a facut priza si pe sticla, contrar spuselor tale. Te-ai batut cu pumnul in piept ca doar cu rasina va face priza betonul pe lemn. Uite ca practica arata ca fara nicio rasina a facut priza si pe sticla ...

                Cand am recomandat tencuirea interioara in locul peretilor din GIPSCARTON nu rigips am facut-o tinand cont de unele avantaje pe care le are si de care o casa locuita permanent are nevoie. Un avantaj precum ... inertia termica daca stii ce-i aia.

                Pana atunci, spor la vanzari, si mersi, dar nu sunt interesat. Daca poti oferi o solutie fara sa incerci sa o vinzi omului este binevenita, daca nu, atunci nu are rost sa repeti aceleasi lucruri de "n" ori.
                Mai repeta o data experimentul,lasa betonul sa se ususce bine,vreo 3 saptamani,si apoi scoate matrita la soare,
                In 3 zile se dezlipeste betonul de e sticla
                Normal ca face priza peste o matrita,si ventuzele de geam sau de agatat prosospe in baie pe grezie se lipesc de o sticla
                Priza pe o matrita se face cu ajutorul gravitatiei si a betonului umed
                Mai fa un experiment,tencuieste pe lemn si pe o sticla VERTICALA,si imi spui priza care face betonul sau mortarele la sticla

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2394

                  #53
                  Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

                  Aici nu era vorba de un perete, este vorba de o pardoseala, nu am de ce sa fac experimentul pe "verticala".
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • emanuelguzu
                    Living Legend
                    • 30.oct.2013
                    • 1000

                    #54
                    Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

                    Postat în original de cheluakame
                    Aici nu era vorba de un perete, este vorba de o pardoseala, nu am de ce sa fac experimentul pe "verticala".
                    Peste lemn sau sticla...niciodata nu o sa ai priza la mortare sau beton,la experimentul tau a facut priza datorita gravitatiei ,cand se usuca betonul se dezlipeste.

                    Comentariu

                    • mirceaknap
                      Living Legend
                      • 05.mar.2011
                      • 1408

                      #55
                      Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

                      Nu inteleg de ce sapa de egalizare trebuie neaparat sa faca priza cu stratul suport?
                      Sapele de egalizare se pot turna si peste un strat de folie.
                      Sapele de egalizare se pot turna si peste un strat de polistiren.
                      De ce este nevoie de aderenta cu stratul suport?
                      Cum pot realiza aderenta sapei peste un strat de 5- 10 cm de polistiren?

                      Comentariu

                      • emanuelguzu
                        Living Legend
                        • 30.oct.2013
                        • 1000

                        #56
                        Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

                        Postat în original de mirceaknap
                        Nu inteleg de ce sapa de egalizare trebuie neaparat sa faca priza cu stratul suport?
                        Sapele de egalizare se pot turna si peste un strat de folie.
                        Sapele de egalizare se pot turna si peste un strat de polistiren.
                        De ce este nevoie de aderenta cu stratul suport?
                        Cum pot realiza aderenta sapei peste un strat de 5- 10 cm de polistiren?
                        Nu trebuie neaparat sa faca priza,sapele se pot turna peste folie si peste polistiren la un planseu la parterul casei
                        La etaj fiind planseu de lemn este obligatoriu sa existe o suprafata de aderenta
                        Daca se doreste sapa la planseul de la etaj,metoda este alta: se toarna prima data beton armat,si apoi se toarna sapa
                        5 cm de sapa turnata pe un planseu de lemn,osb,scandura dulap...sunt bani risipiti si o lucrare ratata.
                        Planseele caselor personale...in general nu se izoleaza termic,caci clientul locuieste si la etaj,nu vad rostul a 5 -10 cm de polistiren la un planseu de lemn la etaj.
                        Ultima editare de emanuelguzu; 28.aug.2014, 07:56.

                        Comentariu

                        • mirceaknap
                          Living Legend
                          • 05.mar.2011
                          • 1408

                          #57
                          Răspuns la: Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

                          Postat în original de emanuelguzu
                          Planseele caselor personale...in general nu se izoleaza termic,caci clientul locuieste si la etaj,nu vad rostul a 5 -10 cm de polistiren la un planseu de lemn la etaj.
                          "Planseele caselor personale" nu este o exprimare tocmai corecta.
                          Mai corect ar fi fost : Planseele cladirilor particulare.
                          Ati spus ca : in general nu se izoleaza termic.....

                          Nu generalizati.
                          Din contra,fiecare camera trebuie izolata termic .
                          Etajul face parte din corpul cladiri,dar nu trebuie tratat superficial.Sunt cladiri in care datorita lipsei izolatiei termice intre etaje cheltuielile cu energia termica sunt mai mari decat la cele izolate termic corect.
                          De ce credeti ca sapa turnata peste un planseu de lemn trebuie neaparat sa faca aderenta ?
                          In principiu, sapa se numeste: beton de egalizare.
                          Planseul,fie el din lemn sau beton este calculat sa suporte o greutate mult mai mare decat greutatea sapei.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #58
                            Răspuns la: Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

                            Postat în original de emanuelguzu
                            Planseele caselor personale...in general nu se izoleaza termic,caci clientul locuieste si la etaj,nu vad rostul a 5 -10 cm de polistiren la un planseu de lemn la etaj.
                            Se izoleaza in functie de structura acestuia si obligatoriu pentru zgomotul in functie de destinatia camerelor. Orice solutie de izolare fonica va atrage si o anume izolatie termica. intradevar, in cele mai multe cazuri izolatia pe acest planseul intermediar nu este la acelasi nivel cu cea realizata pe suprafetele exterioare dar trebuie luata in calcul.

                            Comentariu

                            • PaulRO
                              Incepator
                              • 17.mai.2011
                              • 92

                              #59
                              Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

                              In concluzie, se poate ori ba, turnarea termobetonului peste un planseu din lemn cu centurile perimetrale/centrale din beton armat?

                              Comentariu

                              • emanuelguzu
                                Living Legend
                                • 30.oct.2013
                                • 1000

                                #60
                                Răspuns la: Sapa inlocuita cu termobeton

                                Postat în original de PaulRO
                                In concluzie, se poate ori ba, turnarea termobetonului peste un planseu din lemn cu centurile perimetrale/centrale din beton armat?
                                Eu nu as incerca asa ceva,o sa sune a gol, sau se va crapa in anumite locuri,lucru demonstrat pe acest forum prin postarile celor ce au ales sa toarne beton sau sapa peste lemn.
                                Hai sa ne intelegem,structura unui planseu cu grinzi de lemn trebuie sa fie rezistenta
                                Nu sunt structurist,dar am facut cateva plansee la viata mea,grinzi de 10x15 ,arid de maxim 47 -50 cm si deschideri de pana la 4 m rezista fara probleme
                                Problema reala este aderenta stratului final peste planseu,avem de ales intre dulap,scandura sau osb,trebuie evitata turnarea betonului,termobetonului ,sapei peste structura de lemn a unui planseu deoarece acesta vibreaza,oricum l_ai face VIBREAZA,lemnul cu timpul lucreaza, ca nu e placa de beton,
                                Singura solutie de stopare a vibratiilor grinzilor unui planseu este armarea grinzilor cu stratul de beton ce se va turna peste planseu,lucru impoisibil de realizat,caci lemnul nu are aderenta la beton.
                                Eu am prezentat solutia pentru plansee de lemn,niciunul din voi cu video si poze in fata nu vreti sa recunoasteti ca este cea mai buna solutie,se foloseste in toata Europa,si mai recent si in Romania,v_am invitat sa vedeti plansee facute in Romania dar nici ati dorit acest lucru,faceti cum doriti din partea mea,eu am datoria sa va sfatuiesc si sa va explic cum si de ce nu se toarna sapa,beton,termobeton peste lemn.
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...