Iluminat cu leduri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • CYCLER
    Incepator
    • 05.ian.2008
    • 19

    #16
    La acele LED-uri "de proasta calitate", scaderea intensitatii pe parcursul folosirii poate fi cauzata si de o racire deficitara.
    In orice caz, solutiile de iluminat cu LED de putere sunt mai complexe decat alte solutii tehnice, si momentan sunt mult mai utile pe vehicule decat in casa. Am vazut si unele pentru iluminat stradal (pe Bd. Constructorilor in Bucuresti), n-arata rau, sunt curios cum se vor comporta in timp.

    Comentariu

    • filipakis
      Incepator
      • 28.iul.2016
      • 1

      #17
      Răspuns la: Iluminat cu leduri

      @Consultant electric - Corect. Becurile LED vechi nu sunt la fel de bune ca astea noi. Vreau sa va zic ca mi-am cumparat acum 2 ani niste becuri led si nu am avut nicio problema pana acum. Le folosesc zi de zi si nu am avut probleme. De regula, cam 5-6 ani tin becurile LED.

      Multumesc.
      Ultima editare de Consultant electrice; 16.ian.2017, 08:52.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1342

        #18
        Răspuns la: Iluminat cu leduri

        Postat în original de LIVIU_112
        SE MERITA LA O CASA SA FOLOSESTI BEC-URI CU LED PTR ILUMINAT IN LOCUL CELOR ECONOMICE? DAU LUMINA SUFICIENTA???
        E cita relativ,raspunsul real depinde de citiva factori. Sunt si becuri cu led de putere, care au un flux luminos suficient (daca nu il incarcerati intr-o aplica mica,intunecata, care ii ia jumatate din lumina si fiind de mici dimensiuni,becul se supraincalzeste si are viata scurta, avind componente electronice) Eu unul.am schimbat toate economicele de acasa cu led. Consum mai mic, viata mai lunga la cele de calitate, ieftiniturile sunt la ghici,unele se duc rapid. Cele economice chiar daca nu se ard, cu trecerea timpului le scade intensitatea luminoasa, multi oameni nu-si dau seama de asta. Alt punct slab al economicelor este gazul de mercur din ele, in caz de spargere accidentala in casa nu prea e ok. La aceiasi intensitate luminoasa,un bec bun cu led consuma cam cu 35-40% mai putin ca un economic. In functie de cit il tineti aprins, faceti un calcul simplu si veti vedea ca va recuperati banii undeva in 5-7 luni dupa care mergeti pe profit. Mai departe, fiecare cum considera.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1342

          #19
          Răspuns la: Iluminat cu leduri

          Mda, nu am fost atent si am raspuns la postul din 2010. Totusi, nu e chiar depasit ce am scris.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          Procesare...