Mucegai camera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danmarianpopescu
    Incepator
    • 08.ian.2010
    • 5

    Mucegai camera

    Detin un apartament la etajul 1 al unui bloc din placi. Mentionez ca in vara aceasta am izolat exteriorul cu polistiren de 10 cm. Camera in care apare mucegaiul este situata pe casa scarii, drept urmare tavanul situat pe casa scarii l-am izolat cu polistiren exrudat de 3cm. Problema este ca dimineata pe geamurile termopan in interiorul camerei( nu in interiorul lor) curge apa - efectiv curge si este o umiditate foarte ridicata. Mucegaiul(igrasia) a aparut atat pe colt cat si pe perete(mult mai departe de colt). Apartamentul este incalzit de centrala termica iar temperatura dupa-amiaza si noapte este pe 23,5 grade iar pe zi 21 de grade. Deasemenea aerisesc zilnic de 2 ori. Aceasi problema am avut-o si anul trecut pana sa izolez apartmanentul. De unde sa apara aceste probleme???
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15140

    #2
    Ce fel de tamplarie aveti?
    Puteti pune poze ?

    Comentariu

    • massy
      Membru Marcant
      • 01.oct.2005
      • 464

      #3
      O problema asemanatoare am avut si eu in sensul cu apa pe tamplarie(care la mine e de Al-singura din casa) si mucegaiul care mi-a aparut linga geam.
      Problema mea s-a rezolvat cu dezumidificatorul de la Ceresit adica mucegaiul nu a mai aparut si geamul nu mai curge dar ud tot este(dar nu in aceeasi masura ci mai putin).Eu nu aerisesc decat dimineata cam 2h.
      O parere in plus nu strica niciodata !

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15140

        #4
        Tamplarie de aluminiu simplu, fara bariera termica?

        Comentariu

        • titel12
          Incepator
          • 31.ian.2010
          • 12

          #5
          ai o sursa de umiditate in casa, usuci rufe in casa, ai hota la bucatarie? foloseste dezumidificatoare, orice fel, nu conteaza marca.

          Comentariu

          Procesare...