Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Tocmai vroiam sa comentez ultima poza inainte sa citesc textul. Uf. Se monteaza teava la iesire pe o lungime considerabila ca ppr-ul nu stie sa se joace cu apa fierbinte. Cu toate protectiile posibile cand isi baga ala negru coada nu vrei sa stii ce se poate intampla.

    Comentariu

    • romik
      Membru
      • 08.ian.2011
      • 181

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      de ce se monteaza vasul de expansiune in spate la centrala?la mine merge in coltul stang langa perete sau este prea aproape?
      yesterday is history
      today is a gift
      tomorrow is mistery

      Comentariu

      • romik
        Membru
        • 08.ian.2011
        • 181

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        se poate monta o pompa de circulatie de 12v la sistemul de incalzire cu centrala de 20kw fara gazeficare,asta ptr a nu mai cumpara convertor sau ups cum i se spune.Asta am gasit pe un sait despre aceste pompe.Tot 2 pompe trebuie folosite din acestea de 12v?Daca cumpar un asmenea kit imi mai sunt de folos cele 2 pompe pe care le am? NU INTELEG......

        "Sisteme de recirculare a agentului termic pentru cazane pe lemne, la pana de curent

        Pompele de current continuu LAING de 12V au o aplicatie eficienta la sisteme de incalzire cu cazane pe lemne.
        Cu ajutorul unui dispozitiv electronic (sursa automatizata 12V/220V) se asigura comutarea automata a pompei de curent continuu 12V, la momentul aparitiei penei de current. Cu ajutorul bateriei de 12V din constructia dispozitivului se asigura alimentarea pompei Laing, care va asigura circularea agentului termic in sistemul de incalzire pana la revenirea tensiunii de alimentare de 220V. Autonomia este de 2-4 ore.
        Continutul pachetului: pompa 12V Laing, pompa 220V IMP Pumps, sursa automatizata."
        Ultima editare de romik; 23.aug.2014, 20:41.
        yesterday is history
        today is a gift
        tomorrow is mistery

        Comentariu

        • romik
          Membru
          • 08.ian.2011
          • 181

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Buna dimineata,cam asa este instalatia mea pana in acest moment,plecand cu teava de 32 prin bucatarie si 25 prin celelalte camere si cu 20 in ultima camera.
          Fișiere Atașate
          yesterday is history
          today is a gift
          tomorrow is mistery

          Comentariu

          • bulba grig
            Membru Marcant
            • 27.oct.2011
            • 361

            Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            [QUOTE=cheluakame;576259]Multa, sper exagerat de multa.


            ???!???

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2391

              Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Postat în original de bulba grig
              ???!???
              Un raspuns mai exact?

              Suprafata de schimb a centralei este de circa 3 mp.

              Echivalentul in radiator de fonta ar fi unul cu 7 elementi si 4 coloane. Adica o putere la 90/70 de ~1100 wati.
              Daca luam in considerare si convectia naturala creata de cos, evident pierderile acesteia cresc.

              Daca in mod normal ati obtine o autonomie de (sa zicem) 5 ore cu pufferul, consumand si centrala din el, autonomia poate scade si la jumatate.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • bulba grig
                Membru Marcant
                • 27.oct.2011
                • 361

                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Multumesc de raspunsul dat . Foarte explicit , DAR , ce solutie as mai avea de pus /montat ? Am facut azi schimbul , am facut probe , iar apa NU a urcat mai sus de 70 grade . Pufarul s-a incalzit si el .Deci acum sunt cu un teu de 22 in locul VTC-ului. ce as mai putea monta pe retur , pentru a opri acele pierderi de care ati vb ?Ca cu acel VTC -u .... !?!?!

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2391

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Cred ca am mentionat anterior.

                  Ori un termostat de gaze arse montat pe cos, astfel, la temperaturi mai mici de 100*C (sau o alta valoare), sa opreasca pompa de circulatie.

                  Ori, un termosat diferential asemeni panourilor solare, astfel, cand tempratura pe retur este mai mare decat cea pe tur (cand se termina focul), sa opreasca pompa de circulatie.

                  Oricul, daca nu folositi V3C, trebuie montata pompa de by-pass, temperaturile scazute (pana se incalzeste pufferul) nu fac bine centralei.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • bulba grig
                    Membru Marcant
                    • 27.oct.2011
                    • 361

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Pe care din cele 2 variante , a-ti merge ? De montat mai usor , mai fiabil ? De cel de gaze am vazut si mi-am facut o idee , dar de cel diferential nu am gasit mare lucru . Daca se poate puteti sa imi dati o adresa pe pm , unde sa pot vedea ce si cum arata /costa ? Cel de gaze unde se monteaza deobicei ? in cos , sa bata fumul in sonda lui , sau aplicat pe teava de legatura dintre centrala si cos ? multumesc si sper sa nu va cical cu atatea intrebari .

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2391

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Cel pentru gaze arse se monteaza in cosul de fum, nu aplicat. Costa circa 100 ron (se poate utiliza cel de la Atmos).

                      Cel diferential costa ceva mai mult, undeva la 200 ron si se gasesc pe net ca si "Termostat pentru panou solar"
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • bulba grig
                        Membru Marcant
                        • 27.oct.2011
                        • 361

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Am cosul de fum din elementi de ceramica cu gaura de 20 cm , izolat cu vata bazaltica de 10 cm ,DAU gaura in cos pt sonda termostatului chiar in dreptul tevii de legatura centrala -- cos ? sau mai sus putin pe cos de intrarea tevii de legatura ? am poza din #996 .
                        Ultima editare de bulba grig; 27.aug.2014, 10:17.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2391

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Se poate monta pe racordul dintre centrala si cosul de fum.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 361

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Acest "racord" la mine este din teava de 6 mm grosime cu diametrul de 160 , , gauresc aceasta teava ?

                            Comentariu

                            • bulba grig
                              Membru Marcant
                              • 27.oct.2011
                              • 361

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Am cumparat acel termostat de gaze arse de la atmos , dar nu pot sa imi dau seama de temperaturile la care lucreaza , deoarece el venea montat , cred , in cazan atmos si care avea gradatiile scrise pe el . O poza cu amplasarea lui , daca se poate ?

                              Comentariu

                              • bulba grig
                                Membru Marcant
                                • 27.oct.2011
                                • 361

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                In aceasta seara am montat acel termstat . Sonda am dat gaura in cos la 10 cm mai sus de buza de sus a tevii de de legatura cazan cos , Iar termostatul in sine l-am bagat in cutia ce vine prinsa pe centrala acolo unde este si termoanometrul ei . Tin sa mentionez ca L-AM INSERIAT cu termostatul de contact pus pe turul cazanului. Acum incerc sa il reglez , neavand o scala cu gradatii a plajei de temperatura la care lucreaza , pe dibuite . Astept sa se stinga focul si atunci il setez sa opreasca pompa . Astept un semn . multumesc .

                                Comentariu

                                Procesare...