Termosemineu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 751

    #31
    Buna!
    Logic,semineul nu poate deveni o sursa permanenta de incalzire,deci poate fi folosit doar ca o completare a uneia de baza.
    Indiferent de randament, nu va avea o funtionare constanta,dar cand e folosit poate aduce avantaje.
    Am vazut instalat un semineu care separa gazele rezultate in urma arderii combustibilului de aerul care prin tiraj natural incalzea incaperea in care se afla semineul.In lipsa gazului cred ca o solutie buna poate fi o centrala electrica de incalzire, care nu e foarte scumpa...
    Bafta!

    Comentariu

    • gc_ro
      Incepator
      • 16.apr.2006
      • 2

      #32
      Rugaminte

      daca se poate sa postati si scheme grafice (pt. profani)!

      Comentariu

      • Admin.MC
        Membru Marcant
        • 05.dec.2005
        • 974

        #33
        Re: catre administrator site

        Postat în original de Sud Design
        Buna ziua domnule administrator,

        intelegem ca detaliile comerciale cum ar fi telefoane,adrese, pagini web, sunt interzise pe site-ul pe care il administrati.
        Am remarcat acest lucru din atitudininea pe care a-ti avut-o, stergind datele noastre de contact, care ar fi putut face lumina la intrebarile directe pe care cititori site-ul ni le-ar fi putut adresa noua, ca executanti specializati de seminee.
        Intrebare care se naste, ca urmare a gestului dumneavoastra este: oare acest lucru("urmeaza a fi exclus!!!!!")-cred ca stiti la ce ma refer- nu este valabil si la datele publicate intr-u anunt, date care fac referire la o anumita firma(site)-www.folex.ro?

        Suntem totusi dispusi sa intelegem greselile sau neintelegerile aparute sau care s-au ivit si in aceeasi masura sa acceptam scuzele...in cazul ca le-ati putea da.



        Liviu-Marius Barbu

        PS: asta nu ca nu ar fi destule site-uri sau modalitati de promovare si marketing

        - MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR -
        Eu va recomand sa cititi regulamentul, daca vreti sa mai activati pe acest forum.

        ps: accept scuzele dumneavoastra in avans

        Comentariu

        • foke
          Incepator
          • 03.sep.2006
          • 46

          #34
          Nu este suficient sa ai semineul pentru treaba asta. Iti mai trebuie un calcul riguros al conductelor de legatura (mai ales cand sistemul e deschis si circulatie naturala deci nu ai pompa de circulatie), un vas de expansiune deschis etc. Sfatul meu este sa apelezi la un proiectant in instalatii termice daca vrei sa ai o instalatie care sa-ti functioneze garantat.
          Succes!

          Comentariu

          • azer
            Incepator
            • 02.iun.2007
            • 18

            #35
            Salutare la toata lumea

            Aseara cineva mi-a propus urmatoarea solutie de incalzire cu aer cald preluat de la semineu:
            1.se realizeaza o carcasa in jurul semineului in partea superioara care preia aerul cald
            2.se fixeaza tubulatura pe placa de la etaj care inconjoara toata casa.Tubulatura va fii racordata la carcasa din jurul semineului
            3.aerul cald preluat tubulatura este directionat prin orifici in fiecare camera
            4.daca circulatia naturala a aerului cald nu este suficienta se monteaza un ventilator

            Ce parere aveti. Poate functiona? Tin sa mentionez ca propunerea este pt o casa mica, parter + mansarda cu 100 mp utili, BCA + termoizolatie de 10 cm.

            Comentariu

            • Popp Catalina
              Incepator
              • 06.apr.2008
              • 1

              #36
              Eu tocmai am construit un semineu din caramida. Ar putea sa-mi spuna cineva ce ar fi recomandat pentru vopsirea caramizii pentru ca sa-i mentin aspectul natural ?

              Comentariu

              • Fighting_Princess
                Incepator
                • 07.mai.2008
                • 38

                #37
                intrebare sfioasa:

                vreau sa fac o soba intr-o camera. Exista o posibilitate sa fac in asa fel incat sa incalzeasca si o camera de alaturi? Dar fara ca respectiva soba sa fie in perete, in ambele camere ( adica, sa nu sparg peretele). Doar atat trebuie incalzit: o camera de alaturi, care nu e prea mare: 4X4.

                Multumesc!
                Invat repede si excelez in tot ceea ce fac

                Comentariu

                • zxm_patrick
                  Membru marcant
                  • 27.iul.2006
                  • 665

                  #38
                  In mod direct nu prea are cum !
                  Se poate indirect,...dar asta inseamna o improvizatie care transforma soba intr-un fel de centrala...s-a mai discutat in zona, cautati!
                  "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                  Comentariu

                  • radu prelicz
                    Incepator
                    • 09.iun.2006
                    • 20

                    #39
                    Semineu folosit ca si centrala pe lemne?

                    parca a mai fost vorba despre acest subiect si alta data , dar asta nu prea conteaza . exista seminee care au doua functii : una sa radieze caldura ca orce semineu normal si alta de a livra apa caida in calorifere . uitati-va la www.hunterstoves.co.uk cum am mai spus in momentul cind am sa primesc semineul cu pricina am sa va spun exact si cit a costat ( un calcul estimativ, valoare proforma + transport = 7000 ron )

                    Comentariu

                    • varcusalin
                      Incepator
                      • 29.mar.2009
                      • 2

                      #40
                      centrala in semineu

                      este f simplu , instalezi un bazin de circa 40l in semineu, este preferat ca bazinul sa fie din inox, pt a nu avea probleme din cauza oxidari de catre apa si foc, se monteaza o pompa pe instalatie pt a recircula apa si daca nu ai finisat pardoseala potisa optezi pt incalzirea prin pardoseala, tubulatura necesara este mult mai ieftina decat caloriferele( 5-6 lei/m) si apa necesita o incalzire de maxim 35-40gC
                      era sa uit, sa montezi un robinet termostatat la intrarea instalatiei din fiecare pardoseala incalzita astfel

                      Comentariu

                      • bettin
                        Incepator
                        • 07.ian.2010
                        • 44

                        #41
                        Termosemineu

                        Puteti sa-mi spuneti si mie ce este acela un TERMOSEMINEU,si cum functioneaza.Am vazut intr-un catalog al unui mare depozit de materiale de constructii(nu-i spun numele sa nu fac reclama).In catalog este un termosemineu si un calorifer .Multumesc anticipat.
                        practicam ce invatam !

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          #42
                          Termosemineul este un semineu care in partea de sus in zona hotei are integrata o sepentina cu agent termic ce absoarbe caldura degajata.

                          Termosemineul poate fi folosit de sine stator sau combinat cu orice tip de centrala termica .

                          Comentariu

                          • bettin
                            Incepator
                            • 07.ian.2010
                            • 44

                            #43
                            Postat în original de Consultant climatizare
                            Termosemineul este un semineu care in partea de sus in zona hotei are integrata o sepentina cu agent termic ce absoarbe caldura degajata.

                            Termosemineul poate fi folosit de sine stator sau combinat cu orice tip de centrala termica .

                            Multumesc pentru raspuns,dar mai vreau sa stiu ceva.Vara cand nu fac foc,cum am apa calda?Este rentabil un astfel de termosemineu?sau un boiler?Am vazut boiler care era si la curent si cu lemne.Ce parere aveti despre asa ceva(pt baie)
                            practicam ce invatam !

                            Comentariu

                            • marius_lmd
                              Membru Marcant
                              • 19.mar.2009
                              • 440

                              #44
                              deci, pe timp de iarna acest termosimeniu descarca energia termica captata intr-un boiler cu o serpentina si o rezistenta electrica
                              vara boilerul functioneaza dar pe serpentina, asta daca nu vrei sa bagi in foc si la 40 grade afara
                              simpplu....
                              o parere in plus nu strica niciodata,

                              Comentariu

                              • zimbrul
                                Incepator
                                • 24.nov.2009
                                • 4

                                #45
                                Buna ziua as fi si eu interesat de un astfel de sistem. va rig un email ioangigi@yahoo.com cu nr de telefon. Va multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...