Termosoba cu peleti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    Referitor la comparatia GN / peleti : textul cu peletul e mai ieftin decat gazul il gasesti in toate pliantele din vest. Treaba e ca peletii sunt cam pe la acelasi pret iar gazul e sensibil mai scump. Baietii de la vanzari au tradus cuvant cu cuvant si le-a iesit ceea ce vezi .
    In cartea tehnica a sobei ce inaltime se recomanda pentru cosul de fum ?

    Comentariu

    • dalak
      Incepator
      • 08.sep.2008
      • 9

      Treaba cu costirle!

      Drept ar fi sa fim corecti si sa spunem lucrurilor pe nume! NU E MAI IEFTIN DECAT PE GAZ, e mai ieftin sau egal cu GPL-ul, dar sigur e la felde ieftin dar mult-mult mai comod decat lemnele. Eu daca aveam posibilitatea sa fi tras gaz, imi puneam pe gaz, sincer, dar mi-au certu astia 25.000 ron pt. a-mi trage teava pana la poarta. E exagerat de mult, si nu sunt convins ca pretul gazelor naturale va ramane la acest nivel in viitorul apropiat. Ce sa zic...fiecare cu intuitia lui. Asta e motivul pt. care am optat pt. peleti. Este o alternativa.. dar nu cea mai ieftina. Achizitia centralei inseamna ceva, precum si consumul nu reprezinta o nimica toata! Mie sincer nu mi se pare mult, pt. ca am toata casa pe structura de lemn, si trebuie sa recunosc ca e calduroasa. Cu ocazia asta putem sa deschidem o alta nelamurire a multora. Casa de lemn...buna sau nu! Buna e si nu prea. E calduroasa iarna...nu am ce zice, dar si vara...mori, nu alta! Bineinteles ca o sa se trezeasca ceva guri sa spuna...nu Dom'le, minte asta...nu i-a facut el izolatia cum trbuia, de aia.Credeti-ma ca e o super izolatie,dar toate materialele izolatoare pe care le folosim "tin mai mult cu caldura decat cu frigul".Trebuie sa te mai feresti de un soricel, ca sata e treaba...daca intra...vreo 3 nopti nu mai dormi...nu ca ar face zgomot...ci ca te rasucesti in pat gandindu-te cum sa il scoti...dar in rest e bine.Dar sa nu deviem. Astept un posesor de ferroli cu sun p7,pt. o intrebare personala. Am un prieten care are din asta...si vreau sa il ajut cu o problema, dar nu o deslusesc nici eu. In rest...o zi cat mai placuta!

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1164

        termosoba cu peleti

        Eeee ,am zis si eu asa ,ca o ideee,...am facut o diferenta ,...normal ca si eu optez pentru o centrala ,si eu m-am saturat de sobe , eu am carat lemne 33 de ani si mizerie in casa ,...dar acum nu am bani ,..pina in primavara sper sa-mi montez si eu una ,deocamdata nici eu nu sint hotarit ce model sa iau ,oricum eu vreau una pe lemne si carbuni,.....
        O alta problema este ca o centrala plus accesorii te ajunge la 4000--5000 de euro.----sper ca pina la primavara sa-i fac,..... ,.....

        Comentariu

        • ggelu
          Membru marcant
          • 28.apr.2009
          • 394

          Hai domnu' dalak - cu sobele ne-ai ametit - ne-ai promis episodul urmator , imi pregatisem si floricelele ( pop corn) .....Dar cu asta "NU E MAI IEFTIN DECAT PE GAZ, e mai ieftin sau egal cu GPL-ul, dar sigur e la felde ieftin dar mult-mult mai comod decat lemnele " .....Zau asa , ramai la analiza gramaticala ! Nici nu mai putut citi mai departe - le las pe deseara inainte de culcare !
          Si sa stii ca partea cu misto-ul tu ai inceput-o . Daca nu stii sa incasezi nu te bagi la bataie .

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            Re: Treaba cu costirle!

            Postat în original de dalak
            Drept ar fi sa fim corecti si sa spunem lucrurilor pe nume! NU E MAI IEFTIN DECAT PE GAZ, e mai ieftin sau egal cu GPL-ul, dar sigur e la felde ieftin dar mult-mult mai comod decat lemnele. Eu daca aveam posibilitatea sa fi tras gaz, imi puneam pe gaz, sincer, dar mi-au certu astia 25.000 ron pt. a-mi trage teava pana la poarta. E exagerat de mult, si nu sunt convins ca pretul gazelor naturale va ramane la acest nivel in viitorul apropiat. Ce sa zic...fiecare cu intuitia lui. Asta e motivul pt. care am optat pt. peleti. Este o alternativa.. dar nu cea mai ieftina. Achizitia centralei inseamna ceva, precum si consumul nu reprezinta o nimica toata! Mie sincer nu mi se pare mult, pt. ca am toata casa pe structura de lemn, si trebuie sa recunosc ca e calduroasa. Cu ocazia asta putem sa deschidem o alta nelamurire a multora. Casa de lemn...buna sau nu! Buna e si nu prea. E calduroasa iarna...nu am ce zice, dar si vara...mori, nu alta! Bineinteles ca o sa se trezeasca ceva guri sa spuna...nu Dom'le, minte asta...nu i-a facut el izolatia cum trbuia, de aia.Credeti-ma ca e o super izolatie,dar toate materialele izolatoare pe care le folosim "tin mai mult cu caldura decat cu frigul".Trebuie sa te mai feresti de un soricel, ca sata e treaba...daca intra...vreo 3 nopti nu mai dormi...nu ca ar face zgomot...ci ca te rasucesti in pat gandindu-te cum sa il scoti...dar in rest e bine.Dar sa nu deviem. Astept un posesor de ferroli cu sun p7,pt. o intrebare personala. Am un prieten care are din asta...si vreau sa il ajut cu o problema, dar nu o deslusesc nici eu. In rest...o zi cat mai placuta!
            Intr-un fel esti norocos ca ai totusi posibilitatea de a trage gazul, dar totusi 25000de ron adica 250 de milioane lei, adica 6000 de euro.
            Da' de unde il aduce?
            La mine gazul e la 7km, bine primarul a promis, dar stiti si voi cum sint la noi in tara promisiunile.
            Oricum eu daca as avea posibilitatea sa trag gazul, as trage imediat, stii cum e, apesi pe buton, o programezi, salut cu taiatul lemnelor si alte probleme, asta e parerea mea.

            Comentariu

            • siven01
              Membru
              • 24.mar.2006
              • 245

              Incepusem mai devreme un calcul ref alte variante de incalzire ( altele decat lemnele )

              1mc GN costa 1,2 lei si scoti din el cca 10 kwh , deci 0,12 lei /kw
              1kg peleti costa cca 1 leu si scoti din el cca 5 kw ,deci 0,2 lei /kw2
              1kw * energie electrica , cca 0,4 lei
              1kw scos din GPL , cca 0,42 lei

              Deci din calculele mele , incalzirea cu peleti este ,cam cu 1/3 mai scumpa decat gazele ,insa la jumatate fata de incalzirea electrica sau GPL
              Deci o solutie rezonabila in lipsa gazului la poarta .

              Comentariu

              • piancada
                Membru
                • 01.feb.2010
                • 199

                Postat în original de siven01
                Am focar de semineu , e foarte placut sa stai in fata lui , dar cand bate vantul te umpli de fum , asta daca inainte de a cumpara terenul nu afli ca in zona respectiva 6 luni bate vantul din est si celelalte 6 luni din vest . Glumeam acum , dar in zona Bran Tohanita este vant cam 200 zile pe an .
                ...mai in gluma ,mai in serios... cumara o turbina sau incearca sa faci ceva artizanal pentru a produce curent electric

                Comentariu

                • ggelu
                  Membru marcant
                  • 28.apr.2009
                  • 394

                  Postat în original de siven01
                  1mc GN costa 1,2 lei si scoti din el cca 10 kwh , deci 0,12 lei /kw
                  1kg peleti costa cca 1 leu si scoti din el cca 5 kw ,deci 0,2 lei /kw2
                  1kw * energie electrica , cca 0,4 lei
                  1kw scos din GPL , cca 0,42 lei
                  Deci din calculele mele , incalzirea cu peleti este ,cam cu 1/3 mai scumpa decat gazele ,insa la jumatate fata de incalzirea electrica sau GPL
                  Deci o solutie rezonabila in lipsa gazului la poarta .
                  Si as mai completa cu : 1 kg lemne = 3.5-4 kW si 1 kW costa 0,05 lei .

                  Comentariu

                  • siven01
                    Membru
                    • 24.mar.2006
                    • 245

                    @ggelu , poti sa ne spui cate kg are 1mc de lemn ,la cumparare si cate raman dupa 2 ani de uscare ?
                    vecinii mei consuma intre 4 mc si 6 mc de lemn uscat pe luna de iarna , au amandoi cazane gazeificare de 40Kw si incalzesc cam 130mp
                    1mc de lemn cumparat in toamna costa 110 -120 lei

                    Comentariu

                    • nicu78
                      Living Legend
                      • 25.mar.2010
                      • 1164

                      termosoba cu peleti

                      Da, chiar si eu sint curios ,cite KG de lemn intra intr-un metru cub.....
                      Eu stiu ca 1 tona de lemne are 1000 kg ,...si la mine in zona se vinde cu 2mil juma ---3 milioane ,....si pe iarna se consuma max....3 tone de lemne ....

                      Comentariu

                      • piancada
                        Membru
                        • 01.feb.2010
                        • 199

                        va dau 2 linkuri gasite, poate va sunt de ajutor

                        themeter.net/pesi-spec1.htm

                        anb.it/agroenergie/agroenergie-002/agroenergie-002.pdf

                        1 stero = 1 mc de lemne taiate in bucati
                        La noi nu se vand lemne netaiate. Ti le aduce acasa taiate la masurile pe care le doresti: pentru soba mica, pentru camineto, pentru barbeque,etcdar in general sunt cam 2 masuri 20-30 cm si de cca 50 cm

                        Comentariu

                        • ggelu
                          Membru marcant
                          • 28.apr.2009
                          • 394

                          Densitatea nu se schimba mult la uscare; de la 0,95 la 0,89 kg/dm3 - asta la fag si la stejar.
                          1 to = 1,1 mc = 1,76 steri - ultima egalitate e cum negociezi cu furnizorul .
                          La mine 1 ster = 100 lei
                          Nu sunt exacte la zecime ....

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1164

                            termosoba cu peleti

                            Cum ,...nici 2milioane tona de lemne ,Oauuuuuu,.....si taiate ,.... ,....pai la anul vin la voi sa cumpar lemne

                            Comentariu

                            • doinastela
                              Membru
                              • 15.feb.2010
                              • 145

                              link catre alt forum

                              Postat în original de siven01
                              @dalac , ptr setari ptr feroli + sun , ai aici un thread de multe pagini : ../forum.softpedia....
                              si raspundem aici sau dincolo ?
                              www.ivp.ro

                              Comentariu

                              • ggelu
                                Membru marcant
                                • 28.apr.2009
                                • 394

                                Mai e transportul ( local , la mica intelegere ) . Pe aici lemnele se aduc taiate la 1 m. Retin ca diferenta intre ster si mc e : sterul e 1 mc ( o cutie de exemplu ) cu lemne + aerul dintre ele. 1 mc se considera doar lemn.
                                Hai sa lasam lemnele ca iar se ia vecinul din Bran de noi ca-i poluam topicul.

                                Comentariu

                                Procesare...